משלוח מהיר | משלוחים והחזרות חינם!

משלוח מהיר | משלוחים והחזרות חינם!

רועה גרמני (כלב זאב)

רועה גרמני (כלב זאב)

german sheapered scatch

אודות כלב רועה גרמני

הרועה הגרמני (German Shepherd Dog) – גזע הכלבים הידוע בישראל גם בכינוי "כלב זאב", או בתור "Alsatian" באירופה, הוא בין הכלבים הנפוצים בעולם. בישראל ניתן למצוא אותו בבתים פרטיים ובשימוש נרחב בכוחות הביטחון בתור כלב משטרה ובמיוחד ביחידת "עוקץ" של צה"ל. כמו כן, ניתן למצוא אותם בתחרויות אולימפיות לכלבים כפי שניתן לראות בסרטון.

הרועה הגרמני גדול מימדים (בממוצע 40 – 45 ק"ג ומתנשא לגובה של 50 – 60 ס"מ). ובעל פרווה באורך בינוני בצבעים שחור וחום. הוא אינטליגנטי במיוחד, ומסיבה זאת קל לאילוף ומתאים לגידול במשפחות עם ילדים למרות גודלו.

הם ידועים כחשדניים וטריטוריאליים עם קשר חזק ללהקה (המשפחה), מה שהופך אותם לכלבי שמירה מעולים ומחזק את הנאמנות שלהם כלפי הבעלים. כאשר מאמצים ומטפחים רועה גרמני מקבלים חבר נאמן לכל החיים.

היסטוריית הגזע רועה גרמני

שורשיו של הרועה הגרמני הידוע גם בתור כלב-זאב מתחילים בסוף המאה ה-19, מהרבעות שנעשו ע"י רועי צאן בגרמניה. הם היו צריכים כלבים מהירים, חזקים ועם חוש ריח מפותח. בשנת 1899 מרביע כלבים בשם מקס פון שטפניץ, קנה את אחד מהכלבים הללו. מקס האמין שכלבים צריך לגדל לעבודה בלבד ויצר הכלאות בין כלבי רועים שונים שהתאימו להשקפת עולמו, עד שהגיע ל"תוצאה הרצויה" וקרא לו כלב רועים גרמני. וכך הרועה הגרמני הוצג לראשונה בתערוכה בשנת 1882 ומיד לאחר מכן נוסד המועדון הרשמי שלו.

first time there was ever a german shepeared dog displayed in 1882
התערוכה, שבה הוצג הרועה הגרמני לראשונה – האנובר, 1882
בהמשך, התכונות שהפכו אותו לכלב הרועים הטוב ביותר עוררו את עניינם של כוחות הביטחון וההצלה ונעשה בו שימוש נרחב ב-2 מלחמות העולם ע"י גרמניה בתור כלב שמירה ואזהרה לבסיסים ומחנות עבודה.

german soldier with dog old

לאחר מלחמת העולם השנייה חיילים אמריקאים ובריטיים הביאו עימם את הרועה הגרמני חזרה לארצות מוצאם, שם הרבעתו המשיכה והפופולאריות שלו גדלה מאותם סיבות.

סיפור ידוע הוא על הכלב "רין טין טין" כלב זאב שנמצא במכלאת כלבים בצרפת ע"י חייל אמריקאי בשם לי דאנקרן שחזר יחד איתו ללוס אנג'לס שם הוא נהייה כוכב קולנוע של ממש וכיכב בסרטים הוליוודים.

ישנם טענות כי התפתחותו בארצות האנגלו-סקסיות פגעה בהרבעה הטבעית שלו וכיום ישנם 2 סוגים: רועה גרמני קו דם עבודה ורועה גרמני תערוכות. בנוסף, מתחילת שנות ה-80 ועד היום נעשה ברועה הגרמני שימוש גם בתור כלב נחייה לעיוורים.

אופי

שנים של שימוש ככלבי עבודה הפכו אותם לחסרי פחד וחדורי מטרה בצורה מעוררת השראה של ממש. מה שגרם להם להיות הגזע העיקרי שמשמש את כוחות הביטחון וההצלה ואף לקבל צל"ש ואותות הוקרה כאלה ואחרים בצבא ארה"ב, וצה"ל. בנוסף, האינטליגנציה המפותחת שלהם גרמה להם להיות יעילים לכל עבודה והם נפוצים גם בתור כלבי נחייה, רועים, שירות, ואפילו תצוגות.

הרועה הגרמני הוא טיפוס אלפא חסר גבולות בנאמנותו ללהקה

הרועה הגרמני מחזיק באישיות "אלפא" כלפי גזעים אחרים, ובעוד שכלבי "שמירה" רבים כגון האמסטף ידועים בחוזקם, הרועה הגרמני חזק באישיותו לא פחות מאשר בחוזקו הפיזי. הוא ילחם עד המוות כדי להגן על הבעלים או הלהקה שלו ובעל תפיסה מרחבית תמידית. במילים אחרות – גם כאשר הוא נראה רגוע הוא תמיד סורק את השטח ושם לב לכל רעש קטן או שינוי סביבתי. הוא עלול לעשות רושם של מרוחק או "סנוב", והוא חשדן במיוחד כלפי זרים, אך מאחר והוא מאמץ בקלות את ההתנהגות של בעליו החברים של הבעלים שלו יהפכו אוטומטית לחלק מ"הלהקה".

הנאמנות הזאת, חסרת הגבולות, הפכה אותו גם לכלב משפחתי מאוד שאוהב לאהוב ולהיות נאהב על ידי משפחתו.
הוא ייהנה מלרצות את בעליו בכל דרך שהוא יכול ומסתדר מאוד עם ילדים קטנים אותם הוא יחשיב לאחים שלו.

המפתח להשתלבות מוצלחת דמות סמכותית ופעילות מרובה

יחד עם זאת חשוב לציין שהרועה הגרמני הוא כלב הזקוק נואשות לדמות סמכותית. ובאין כזאת עלול לפתח בעיות קשות של משמעת וביטחון עצמי. לכן הוא מומלץ למגדליי כלבים מנוסים. או כאלה היכולים לשכור את שירותיו של מאלף כלבים. ושיש בידיהם היכולת להקדיש זמן לאילוף ולחינוך שלו.

הרועה הגרמני הוא כלב פעיל מאוד וזקוק למקום בו הוא יוכל להוציא מרץ. כדאי מאוד לגדל אותו בבית עם גינה. או לקחת בחשבון שמדובר בכלב שזקוק לטיולים ארוכים בטרם מאמצים אותו. בנוסף, כשם שהוא זקוק לפעילות פיזית הוא גם זקוק לגירויים שכליים. צעצועי חשיבה ואילוף לתרגילים מיוחדים מומלצים ביותר ויטיב עימו מאוד. הרועה הגרמני הממוצע אשר לא יקבל מספיק פעילות ויושאר בבית סגור לבד לפרקי זמן ארוכים יעביר את זמנו באכילת הרהיטים והחרבת הבית. לכן אינו מומלץ לגידול ע"י משפחות שאינן יכולות לספק לו פעילות גופנית וחברה קבועה.

רועה גרמני

האם כלב רועה גרמני מומלץ לילדים?

כאשר הם עוברים אילוף מקצועי ונחשפים לילדים מגיל צעיר הרועה הגרמני יכול להיות נפלא לגידול עם ילדים בבית. למעשה, רבים אומרים כי הרועה הגרמני ממלא תפקיד של שוטר ובייביסיטר. עדין ואוהב וגם מגונן עליהם מאוד.
כפי שציינו קודם, הרועה הגרמני יחשיב אותם לאחים שלו וחלק מהלהקה. ובהתאם לזאת, יגונן ויאהב אותם. עם זאת, חשוב לציין כי בכל זאת מדובר בכלב עוצמתי ויש להתחשב בכך בהתהנהלות השוטפת בבית. ולוודא כי הוא אינו ת גדול ואגרסיבי מידי מכדי לשחק עם הילדים.

מראה

הרועה הגרמני מתאפיין בעיניים כהות בגודל בינוני ובצורת שקד. אוזניים מחודדות הנוטות כלפי מעלה ויכולות לסמן על תשומת הלב שלו לדברים מסויימים. מבנה הפנים שלו מחודד והוא בעל לסת חזקה במיוחד. מתחת לצווארו הארוך מחזיק הרועה גרמני במבנה גוף גדול ושרירי והוא שוקל כ-40 ק"ג בממוצע. ניתן להבחין בבית חזה עמוק ורחב ורגליים שריריות ביותר.

הרועה הגרמני בא בצבעים מגוונים כאשר הנפוץ ביותר הוא שחור-חום. ניתן למצוא את הרועה הגרמני גם בצבעים שחור מלא, שחור-אדום, סייבל-אדום, אדום-שחור, סייבל צהוב, שחור-צהוב וכסוף. ישנו גם רועה גרמני לבן שעם השנים נקרא רועה שוויצרי. הכלבים הורבעו ממשפחות שונות והצבעים הללו נהיו הדומיננטיים שביניהם.

סוגים שונים

הרועה הגרמני מתחלק ל2 סוגים עיקריים. קו דם עבודה וקו דם תערוכה. קו העבודה מאפיין יותר את הרועה הגרמני הקלאסי ונועד יותר, כשמו לכלבי עבודה. בעוד קו התערוכה מתייחס לצורה שהגזע גודל בארה"ב ונותן דגש על המראה וצורת ההליכה.

בריאות

חלק גדול מהבעיות הרפואיות הנפוצות אצל הרועה הגרמני ככל הנראה יגיעו בתורשה מהוריו, לכן אם קונים את הרועה הגרמני כדאי ללכת למגדל מורשה ומנוסה אשר יכיר את ההיסטוריה המשפחתית של הכלב ויידע להצביע על בעיות פוטנציאליות שעלולות לצוץ בהמשך חייו.

בעיות בריאות נפוצות בקרב הגזע

דיסלפסיה של הירך מחלה אורתופדית המשפיעה על מפרק הירך. ניתן להימנע מבעיה זאת ע"י מתן של תוספי תזונה המכילים גלוקוזמין וכונדרואיטין על בסיס קבוע מגיל צעיר וכך לסייע גם לבעיות בירך והאגן.

קטרקט תורשתי קושי בקליטת אור בעדשת העין.

היפוך קיבה נפוץ יותר אצל זכרים. היפוך קיבה הינו מצב מסכן חיים ודורש טיפול חירום.

אפילפסיה הפרעה עצבית הגורמת לעוויתות ספונטניות בגוף.

אשכים טמירים- נפוץ אצל גורים שעברו זיווגים לא מבוקרים.

פרעושים וקרציות הפרווה של הרועה הגרמני "מזמינה" מזינים. יש לדאוג לטיפוח שלה על בסיס שבועי בעזרת סירוק ושימוש בחומרי הדברה. הרועה הגרמני סובל מנשירה באופן קבוע. בעיקר באקלים הישראלי וידוע בתקופות של נשירה מאסיבית יותר לקראת חודשי הקיץ. יש לסרק אותו פעמיים בשבוע בכדי לפנות את הפרווה. בנוסף, נהוג לספר אותם לפני החודשים החמים אך חלק מהכלבים אינם אוהבים זאת.

יש לרחוץ אותו לא יותר מ2-3 פעמים בשנה. אלא אם כן הוא התלכלך ממשהו נקודתי. מקלחת פוגעת במרקם השומן הטבעי שלו.

אילוף

הרועה הגרמני הוא כלב אשר מחד, ניתן לאילוף יחסית בקלות. ומאידך, נועד לפורענות ונטייה לרצות "להנהיג" ולהיות האלפא בבית. לכן, יש להתחיל את האילוף מגיל קטן ולהמשיכו בעקביות ועקשנות.

שימו לב – התנהגות קשוחה מידי כגון אלימות או צעקות ישיגו את התוצאה ההפוכה. תגרום להם להיות לא ממושמעים, ותביא למלחמות פנימיות בבית. הרועה הגרמני ביישן ממילא והתנהגות אגרסיבית מידי כלפיו לא תתרום רבות.
אילוף רועה גרמני

כדאי לאלף אותו בשיטת ה"חיזוק החיובי". ולצ'פר אותו באמצעות ממתקים ואהבה על הפעולות טובות שלו. הרועה הגרמני, אחרי היסטוריה רבה ככלב עבודה אוהב לרצות את בעליו ולהרגיש חלק שתורם ללהקה. כמו כן, האינטליגנציה הגבוהה שלו בשילוב אהבתו לאתגרים מנטליים גורמת לו להיות כלב אשר ניתן ללמד אותו תרגילים רבים. ולקחת את האילוף לשלבים מתקדמים מאוד יחסית בקלות.

משחקים בהם הוא צריך "לחפש את המטמון" הם האהובים עליו. אך גם פעילויות פשוטות כמו "להביא" כדור יעשו את העבודה פלאים. הרועה הגרמני הוא כלב ידידותי מאוד וכיף להיות בחברתו. בכדי לוודא שהם יגדלו להיות כלבים מחונכים, חשוב לחשוף אותם כבר מגיל מוקדם למגוון רחב של סיטואציות, אנשים ובעלי חיים. כך הם יגדלו להיות בטוחים בעצמם, בעלי אינטיליגנציה גבוהה ותפיסה מרחבית וחברתית.

הערה חשובה:

כשמדובר בגורים יש להיזהר ב"משחק יתר" הם אינם מבינים מתי לעצור ולא סיימו להתפתח. כך שפעילות מרובה מידי עלולה לגרום לנזקים ארוכי טווח.

רועה גרמני גור
רועה גרמני גור – יש יותר חמוד מזה?

מה חשוב לדעת לפני שקונים או מאמצים רועה גרמני

גור רועה גרמני יעלה כ5000-1000 ש"ח כאשר צריך לצפות מגורים גזעיים עם תעודות מתאימות מטעם ההתאחדות הארצית לכלבנות להיות בגבול העליון. יש לבדוק כי לפחות 5 דורות אחורה ללא הבעיות הבריאותיות שמאפיינות את הגזע. ובכך להימנע מאי-נעימויות בהמשך בעקבות הפרעות בריאותיות או התנהגותיות שאינן צפויות.
ישנם בתי גידול רבים בארץ המוכרות גורי רועה גרמני. חלקם בתוספת תשלום כוללים חבילות אימון ברמות שונות. ממולץ ללכת שידועים שביניהם, עדיף לאחר המלצה ממכר.

אימוץ רועה גרמני

במידה ואתם בוחרים לאמץ רועה גרמני בוגר מאגודות או עמותות לכלבים שזה צעד מבורך. צריך לקחת בחשבון שאולי תצטרכו ליווי של מאלף כלבים. מומלץ להתייעץ לפני האימוץ על מנת להיות מוכנים לתהליך קליטה מוצלח עם כל בני המשפחה.

שיתוף המאמר

מדורי תוכן לטיפול וגידול כלבים

גורמים סביבתיים כמו האוכל שהכלב אוכל יכולים להשפיע באופן קיצוני על מצב הרוח וההתנהגות של הכלב שלך.
למד מהמאמר על מאכלים וחומרים הרעילים לכלבים, וכך תשמור על חיית המחמד שלך הרחק מהם.
אדם בעל מוגבלות זקוק לכלב שיכול לבצע מטלות יומיומיות שיקלו עליו אך לא יפריעו לאנשים אחרים בדרך. אילו כלבים מתאימים?

חפשו כאן חנות חיות

דילוג לתוכן