מחקרים מראים: לילדים סיכוי גבוהה יותר להיות מותקפים ע"י כלבים.

למה בעצם?

כיום כבר ברור לכל על היתרונות של לגדול עם חיות מחמד ובין כל סרטוני היוטיוב המקסימים והאהבה שיש לנו להולכים על 4 לפעמים אנחנו נוטים לשכוח כי מדובר בחיה טורפת, הנושאת איתה יצרים חייתיים רדומים שיש להיזהר מ"להעיר".

girl with dog

נהוג להעריך כי לילדים מתחת לגיל 10 ישנה סבירות גבוהה יותר כי יקבלו נשיכה מכלב (הנתונים לא מדויקים מאחר ומרבית התקיפות לא נגמרות בפנייה למיון ובכך אינם נרשמות). למרות שברוב המקרים נשיכת כלב היא בסך-הכול פציעה שטחית ישנו מרכיב פסיכולוגי גדול וילד אשר הותקף ע"י כלב עלול לסבול מפוסט טראומה ואף לפתח פחד ממגע עם בעלי חיים בשארית חייו.

אז למה זה קורה בעצם?

בגילאים מוקדמים אלו ילדים עדיין לא למדו את כל סימני האזהרה הקיימים במגע עם בע"ח. ישנם סימנים מקדימים לכלב אשר מפחד ממך או נכנס למצב הגנה על ה"טריטוריה" שלו (מה שיכול לגרום לו לתקוף) וישנה צורה נכונה לגשת לכלב שאיננו מכירים לראשונה.

בעוד שמבוגר יימנע מלגשת אל כלב שנראה כי הוא כועס או מפוחד, ילד עלול פשוט לא לשים לב.  ילדים לרוב אינם מפותחים מנטלית מספיק בכדי לקרוא שפת-גוף ולקלוט מסרים רגשיים כמונו. הם ייגשו לכלב מפוחד וירצו ללטף ולחבק אותו, מה שמבחינת הכלב עלול לעורר תגובת הגנה בצורה של נשיכה.

בנוסף, ילדים לרוב אינם בעלי ידע נרחב בעולם החי ונוטים לחשוב שהכלבים פועלים בצורה דומה אליהם, כך שאם הם מפחדים הם ירצו לבוא ולנחם אותם בזמן שהם צריכים לעשות בדיוק ההפך ולהתרחק.

אז מה עושים?

קודם כל – מלמדים את הילדים איך לגשת לכלב בצורה נכונה. לאחר מכן, כל עוד הילד עוד נמצא בתהליכי הלמידה, יש לעודד אותו לגשת לבעלי חיים שונים רק כאשר אנחנו משגיחים, כמובן אחרי שלמדנו את הנושא בעצמינו.

בנוסף, יש ללמד את הילד על בע"ח בצורה כללית – מה זה כלב ומה הם החיות בעצם, כולל השורשים האבולוציוניים שלהם', ולגרום לו להיות בעל יידע מסוים על בעלי חיים ובכך גם יהיה לו קל יותר לפתח איתם אינטראקציות.

האינטרנט והטלוויזיה היום מלא בתכנים חינוכיים בנושא שיקנה לילד ידע על כל נושא בעלי החיים וכמו שאומרים:

ידע הוא כוח.

עוד מאמרים בנושא

איך מקלים על חברינו הולכים על ארבע עם סיום החופשה? בכתבה שלפניכם

פט נט אתר התוכן הגדול בישראל לכל מה שאתם רוצים לדעת על חיות מחמד  

יש לך כלב חום אדמוני? מגיע לך שק מזון מיוחד במתנה!