מלטז – Maltese

מלטז – Maltese

המלטז לוקח אותנו למסע בזמן עד לאימפריה הרומית

הגזע מלטז הוא הגזע העתיק ביותר מבין הגזעים הקטנים אשר משתייכים לקטגוריה 'כלבי צעצוע'. מקורו כפי שיכולתם לנחש הינו באי מלטה והוא נראה לראשונה באזור 300 לפנה"ס. מלחים שהגיעו מאזור מלטה הביאו איתם כלבים אלו, שנקראו אז מליטה בחזרה לאיטליה. כך התחיל הגזע להתפשט ברחבי העולם. סביב המאה ה-14 המלטזים הובאו לאנגליה וגודלו בעיקר על ידי נשות המעמד הגבוהה של הממלכה. 

בשנת 1888 הגזע הוכר על ידי התאחדות האמריקאית לכלבים, וב-1954 על ידי הפדרציה הצרפתית. כלבים מגזע מלטז הובאו לישראל לראשונה בשנת 1979, דווקא מדרום אפריקה, דבר אשר לא מנע מהם להפוך לאהודים מאוד משנות ה-80 ואילך.

מלטז

מלטז או מלטז ננסי

אנשים רבים מחפשים מלטז ננסי אבל בעקרון קיים גזע אחד,כלב המלטז ידועים בשל היותם כלבים קטני ממדים, בעלי שיער ארוך וגולש בצבע לבן, אוזניים קטנות ושמוטות ואף שחור וכפתורי שלמעשה מעניק לחברינו הקטנים מראה חמוד למדיי. אז למה נדמה שיש סוג נוסף של מלטז ננסי? לכל גזעי הכלבים יש טווח משקל תקין שנקבע על פי תקן של הגזע לפעמים יש הבדלי במאפיינים בין מדינות למשל התקן האמריקאי למלטז הוא עד 4 ק"ג ולא 5 ק"ג האירופאי. מאחר ומדובר בגזע קטן מימדים כלב מלטז שבמשקל 2.5- 3 נחשב ננסי. בתי גידול מקצועיים יכולים לדעת בסבירות גבוהה על פי ההורים ומשקל הגור לאיזה משקל יגיע הגור ככלב בוגר.

משקל: 2.5-4 ק"ג;  גובה: 20-25 ס"מ  תוחלת חיים: 12-15 שנה

מלטז - מאפיינים

מלטז – אופי והתנהגות

הגזע מלטז הוא גזע נוח מאוד לגידול, בעל אופי נהדר ושמחת חיים אשר הופכת אותו למתאים מאוד למחייה בסביבת משפחות עם ילדים. מתאים לדירות עירוניות בקומות גבוהות משום שאינו מצריך הוצאת אנרגיה גדולה ואפילו די מפונק בכל הקשור ליציאות לרחוב. מצד אחד, כלבי מלטז ישמחו מאוד להישאר בבית במשך רוב שעות היום, אך מצד שני הם מאוד אוהבים לשחק ולהשתולל עם בעליהם במשחקים ביתיים. כמו כן, הגזע הנ"ל ידוע כערני כלפי רעשים שמגיחים לסביבתו כשכל אבחנה באחד כזה יוביל להתראת כל הסובבים מפני חדירה של גופים זרים.

המלטז עם ילדים

רוב מרביעיי המלטז יעדיפו לא למכור גורים למשפחות עם ילדים קטנים. בגילאים קטנים ילדים נוטים להתייחס לכלבים קטנים כאל צעצוע ויהיה להם קל מידי לפצוע את המלטז ללא כוונה ע"י דריכה, הפלה או החזקה שלו בכוח רב מידי. המלטז מתאים לבית עם ילדים גדולים ושקטים יותר או מבוגרים בלבד, שייתנו לו את הטיפול המסור שהוא זקוק לו.

המלטזים יכולים להסתדר עם כלבים וחתולים אחרים אם הם מתרגלים אלייהם מגיל צעיר. עם זאת, הם אינם מודעים לגודלם ויש להגן עליהם מפני תחילת מריבה עם כלב שגדול מהם פי 2 או אפילו 10.

תזונה:

המלטז נודע בזכות פרוותו החלקה והנעימה, אך גם בקיבתו הרגישה ובררנותו. כמו מרבית הכלבים הקטנים, גם למלטז נטייה לפתח בעיות בשיניים. תזונה מותאמת תוכל לתרום לשמירה על בריאותו. חשוב להקפיד על מזון בעל טעימות גבוהה במיוחד, המכיל נוטריינטים חיוניים שיסייעו בתחזוק הפרווה שלו, כמו גם בהפחתת ריח הצואה וכמותה.

מלטז – גידול וטיפוח

פרוות המלטזי מדהימה ביופייה ובמגע שלה. היא לבנה, חלקה כמשי, ישרה ומגיעה עד לריצפה. למלטזים אין את השיכבה התחתונה האופיינית לגזעים רבים ואינם משילים הרבה שיער. יש לזה גם צדדים פחות חיוביים, הפרוות המלטזים מתכווצת בקלות ומתלכלכת (ולא נושרת כל שהלכלוך נשאר על הכלב ובתוך הבית שלנו).

עוד בעיה אסטטית נפוצה אצל המלטזים היא כתמי דמעות מלוכלכים על פניהם שנוטים להצטבר.

צחצח וסרק בעדינות את פרוות המלטז שלך מדי יום, גם אם היא קצרה יחסית. זה עוזר למנוע קשרים בפרווה ולשמור עליו נקי. אפילו שהם יפים, מלטזים מתלכלכים בקלות ובדרך כלל יש לרחוץ אותם מדי שבוע.

עליך לבדוק את אוזני המלטז לפחות פעם בשבוע. אם הם נראות רגישות או שיש להם ריח רע, קחו אותו לבדיקה אצל הווטרינר. כמו כן, מלטזים מגדלים הרבה שיער באוזניים אותם צריך להסיר תקופתית. בקש מהספר או הווטרינר שלך לעשות זאת או להראות לך כיצד למרוט את השיער בבית.

יש לחתוך את ציפורניו פעם או פעמיים בחודש .אם הכלב אינו קוצץ אותם באופן טבעי. כאשר אתה שומע את הציפורניים לוחצות על הרצפה, הם ארוכות מידי. בציפורני הרגליים של הכלב יש כלי דם, ואם תחתוך קרוב מידי לרגל אתה עלול לגרום לדימום . אם זה יקרה, הכלב שלך לא ישתף פעולה בפעם הבאה שהוא יראה את קוצץ הציפורניים. לכן, אם אינך מנוסה לקצץ ציפורניים לכלבים, בקש מווטרינר שייראה לך כיצד לחתוך נכון ובאיזה מספריים להשתמש.

דמעות וכתמים על הפנים הן מטרד חוזר עבור מרבית בעלי המלטזים. צפה את התחלתם  כאשר הגור שלך בן 4-5 חודשים.

בכדי להפחית ואפילו למנוע אותם בצע את הצעדים הבאים:

*נקה לו את העיניים מדי יום במים חמים  ושטוף גם את פרוות הפנים שלו לאחר שהוא מסיים ארוחות.

*האכילו את המלטז שלכם מקערת נירוסטה, קרמיקה או זכוכית, ולא מפלסטיק.

*הקפד לשטוף את הקערה שלו בין הארוחות.

אם אמצעים אלה אינם מבהירים את כתמי הדמעות, התייעץ עם הווטרינר שלך. ייתכן שלמלטז שלך נסתמו דרכי הדמעות או שהוא סובל מאלרגיות או בעיות בריאות אחרות הגורמות לו לדמוע בהגזמה.

אמנם ישנם מוצרים רבים בשוק המבהירים את הפרווה של הכלב שלך, אך היזהר מאוד אם אתה משתמש בהם או בכל תרופות ביתיות. רבים מהם עלולים לפגוע בו, ולעולם, לעולם אל תשתמש בשום מוצר שכזה ישירות על העיניים שלו.

לעיתים קרובות ניתן לראות אנשים הלוקחים את הפרוות הפנים של המלטז ועושים ממנה מן סוג של קוקו שכזה כדי שהיא לא תפריע לו בעיניים. אם אתם עושים זאת יש לשים לב שאתם משתמשים בגומייה עדינה שלא תתלוש לו את בסיס השערה.

צחצח את שיניו לפחות פעם או פעמיים בשבוע בכדי למנוע הצטברות של בקטריות ומחלות חניכיים.

אם אתה שם לב שהאף השחור של המלטז שלך הופך לורוד, זה עלול להצביע על כך שהוא אינו נחשף לשמש מספיק. קח אותו החוצה לטיול ביום יפה.

הפוך את הטיפוח השבועי של המלטז שלך לשיגרה שהוא זוכר מגיל קטן. הרבה כלבים לא אוהבים שמתעסקים להם בפרווה יותר מידי, בטח לא בכפות רגליים, ולכן יש להרגיל אותם לכך מגיל קטן. הפוך את זה לחוויה חיובית מלאה צ'ופרים.

מלטז - מראה

אילוף וחינוך כלב מלטז

כלבי מלטז ידועים ככלבים חכמים ואינטליגנטים, שבהחלט מבינים מה רוצים מהם כשהם אפילו ישמחו לעבוד וללמוד פקודות חדשות, גם אם מדובר בתקופות קצרות וזמן מוגבל. מדובר בכלב עם אופי נוח שלא ינסה את הגבולות יותר מדי ויישר קו עם בעליו בצורה מושלמת. הדבר נכון גם לגבי חינוכו.

מלטז – בריאות

המלטז סובל מאקלים חמים משתיי סיבות עיקריות: עודף הפרווה שלו גורם לו לסבול מאוד מחום, והעור שלו מאוד רגיש לקרינת השמש והוא יכול לקבל כוויות שמש בקלות. המלטז גם נוטה לסבול מבעיות עיניים ולכן חשוב לשמור על ניקיון. הברשה יומית של פרוותו הכרחית על מנת לשמור על יופייה. כמו כן, הוא נוטה להתעטש ולנחור לפעמים בעקבות אפו הפחוס.

יואב גורן אילוף כלבים                יואב גורן 

              יו-הב – חינוך ואילוף כלבים

                             
    שלח הודעה   Facebook  אתר אינטרנט  072-3384785

שיתוף המאמר

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

אולי יעניין אותך גם

No data was found