משלוח מהיר | משלוחים והחזרות חינם!

משלוח מהיר | משלוחים והחזרות חינם!

ויסלה (vizsla)

גזע כלב ויסלה

ויסלה הינו גזע כלב ציד שמקורו בהונגריה והוא משתייך למשפחת הפוינטרים. אבותיו של הויסלה היו משבטי המגיארים שלימים הפכו לעם ההונגרי. חלוצי הגזע זוהו כבר במאה ה-10 על תבליטי אבן, שם נראו בני השבט עם ציפורי הבז שלהם וכלבי ויסלה לידם במסעות הציד שלהם. במשך שנים ארוכות ניסו המקומיים לשמור על הגזע ועל יכולות הציד שלו ולא "לייצא" את הכלבים לארצות אחרות.

בשלהי מלחמת העולם השניים,  הגיעו לארצות הברית יותר ויותר כלבי וסילה. ב -1960 הצליחו חובבי הגזע להכיר בו כגזע מס' 115 ברשימת גזעי הכלבים של מועדון מגדלי הכלבים האמריקאי.

כלב ויסלה

 

ויסלה – מראה כללי

הגזע ויסלה הוא כלב בינוני בצבע חום בוהק בעל אף ארוך ומבנה אתלטי מאוד. כלב צנום יחסית אך חזק מאוד. אוזניו ארוכות ושמוטות, בעל פרווה קצרה מאוד, רגליו ארוכות ורזות. דבר שמקנה לו את היכולת לרוץ במהירות רבה מאוד.

 

משקל: 20-30 ק"ג;  גובה: 53 65 ס"מ;  תוחלת חיים: 12-15 שנה

 

ויסלה - מאפיינים

 

מאפייני הגזע

כלבי ויסלה נחשבים לכלבים בעלי אופי נהדר שאוהבים אנשים וכלבים אחרים. אך באותה מידה גם יכולים להיות חשדנים כלפיי זרים, קל וחומר בסביבה שאינה מוכרת להם. הם נחשבים לכלבי עבודה נהדרים שבאופן קל יחסית ניתנים לאילוף. הגזע ויסלה מתאפיין בעיקר באנרגיה בלתי נגמרת – גם בתחילת דרכו וגם ככלב בוגר. 

הגזע ויסלה הוא גזע עדין ולכן יש נהוג עימו בעדינות מסיימת ולא ללחוץ עליו יותר מדי. הן מבחינה נפשית והן מבחינה פיזית. מהצד השני, הוא מצריך הוצאת אנרגיה ברמה יומית גבוהה. הוא צמא לתשומת לב וישמח לשחק ולרוץ בכל מצב. מומלץ מאוד לאוהבי ספורט כגון ריצה או אופניים, ולא לאנשים שאוהבים לשבת בבית רוב היום.

גידול וטיפול בויסלה

מפאת פרוותו הקצרה ואופיו הנוח אין צורך להשקיע יותר מידיי בטיפוחו. עיקר הטיפול בכלבים מגזע ויסלה מתמקד בשמירה על איזון נכון על ידי הוצאת האנרגיה על בסיס יומי בכדי שלא יעשה נזק לבית כתוצאה מניתוב האנרגיה למשחקים ולמקומות הלא נכונים. ל-Vizslas יש פרווה קצר וחלק ללא פרווה, כך שהם לא דורשים טיפוח מסובך. הם אכן מנשירים, והברשה מדי פעם עם מברשת גומי תועיל להפחתת הנשירה. כשהם מתלכלכים במיוחד, הם יצטרכו אמבטיה עם מים פושרים, סבון כלבים באיכות טובה ושטיפה יסודית. חשוב לשמור על ציפורניים קצרות, עם קוצץ או עם כלי שיוף. יש לבדוק את האוזניים לעתים קרובות לאיתור לכלוך, הצטברות שעווה או סימני גירוי. שימוש קבוע במוצר עדין לניקוי אוזניים יסייע במניעת בעיות. כדי לשמור על בריאות השיניים והחניכיים, מומלץ ניקוי קבוע. השתמש במוצר המיועד לכלבים (לא משחת שיניים אנושית).

אילוף וחינוך של ויסלה

כלבי ויסלה נחשבים לכלבים נוחים למדיי לאילוף ולחינוך. הצבת גבולות ובניית אתגרים כמו משחקי חיפוש והבאת כדורים, בהחלט יכולים לחבר בין כלב מגזע ויסלה לבעליו. אמנם מדובר בכלב עם אופי חזק, אך הוא לא ירבה ולבחון את סבלנות בעליו יותר מדי, ברגע שיבין מי "מנהל את העניינים".

אם תתנו לו יד חופשית הוא ישמח מאוד לישון אתכם במיטתכם או לרבוץ על הספה. בנוסף, הוא טוב עם ילדים וצייתן מאוד כאשר עובדים איתו נכון בלחץ מתון ולא חזק מדי.

תזונה

כל דיאטה צריכה להתאים לגיל הכלב (גור, מבוגר או קשיש). רוב הוויזלס אוכלים טוב, ויש שונות ניכרת בצרכים הקלוריים של כלבים בודדים. כלב צעיר ופעיל עשוי לדרוש ארבע או חמש כוסות מדי יום של מזון עתיר קלוריות, בעוד שכלבים מבוגרים או פחות פעילים עשויים להזדקק לפחות ממחצית הכמות הזו. חלק מהכלבים נוטים לעודף משקל, אז צפו בצריכת הקלוריות וברמת המשקל של הכלב שלכם. פינוקים יכולים להיות כלי עזר חשוב באימון, אבל מתן יותר מדי עלול לגרום להשמנה. למד אילו מזונות אנושיים בטוחים לכלבים, ואילו לא. בדוק עם הווטרינר שלך אם יש לך חששות לגבי המשקל או התזונה של הכלב שלך. 

בריאות הגזע

הגזע ויסלה לא סובל מבעיות בריאותיות מיוחדות אך לעתים רחוקות הוא עלול לסבול מאפילפסיה ובעיות אגן או מבעיות עור. ולכן, מומלץ לשמור על תזונה בריאה ונכונה ולא לשנות את סוגי המזון באופן תדיר. Vizslas הם בדרך כלל זן בריא. 

בדיקות בריאות מומלצות ממועדון הגזע הלאומי:

  • הערכת ירך
  • הערכה של רופא עיניים
  • הערכת בלוטת התריס

תוחלת חיים טיפוסית היא כ-12 עד 15 שנים.

 

מחבר המאמר


יואב גורן אילוף כלבים                יואב גורן 

              יו-הב – חינוך ואילוף כלבים

                             

    שלח הודעה   Facebook  אתר אינטרנט  072-3384785     

 

שיתוף המאמר

מדורי תוכן לטיפול וגידול כלבים

איך בוחרים את סוג המזון המתאים לכלב? מה מותר ומה אסור לו לאכול?
משוך בחבל- משחק משיכה בחבל הינו משחק מהנה ושימושי ביותר עבור כלבכם. יכול להפחית מתח בקרב כלבים פחדניים או תוקפניים.

חפשו כאן חנות חיות

דילוג לתוכן