ויסלה

גזע כלב ויסלה

ויסלה הינו גזע כלב ציד שמקורו בהונגריה והוא משתייך למשפחת הפוינטרים. אבותיו של הויסלה היו משבטי המגיארים שלימים הפכו לעם ההונגרי. חלוצי הגזע זוהו כבר במאה ה-10 על תבליטי אבן, שם נראו בני השבט עם ציפורי הבז שלהם וכלבי ויסלה לידם במסעות הציד שלהם. במשך שנים ארוכות ניסו המקומיים לשמור על הגזע ועל יכולות הציד שלו ולא "לייצא" את הכלבים לארצות אחרות.

בשלהי מלחמת העולם השניים,  הגיעו לארצות הברית יותר ויותר כלבי וסילה וב -1960 הצליחו חובבי הגזע להכיר בו כגזע מס' 115 ברשימת גזעי הכלבים של מועדון מגדלי הכלבים האמריקאי.

ויסלה

 

ויסלה – מראה כללי

הגזע ויסלה הוא כלב בינוני בצבע חום בוהק בעל אף ארוך ומבנה אתלטי מאוד. כלב צנום יחסית אך חזק מאוד. אוזניו ארוכות ושמוטות, בעל פרווה קצרה מאוד, רגליו ארוכות ורזות, דבר שמקנה לו את היכולת לרוץ במהירות רבה מאוד.

 

משקל: 20-30 ק"ג;  גובה: 53 65 ס"מ;  תוחלת חיים: 12-15 שנה

 

ויסלה - מאפיינים

 

ויסלה – אופי והתנהגות

כלבי ויסלה נחשבים לכלבים בעלי אופי נהדר שאוהבים אנשים וכלבים אחרים, אך באותה מידה גם יכולים להיות חשדנים כלפיי זרים, קל וחומר בסביבה שאינה מוכרת להם. הם נחשבים לכלבי עבודה נהדרים שבאופן קל יחסית ניתנים לאילוף. הגזע ויסלה מתאפיין בעיקר באנרגיה בלתי נגמרת – גם בתחילת דרכו וגם ככלב בוגר. 

הגזע ויסלה הוא גזע עדין ולכן יש נהוג עימו בעדינות מסיימת ולא ללחוץ עליו יותר מדי, הן מבחינה נפשית והן מבחינה פיזית. מהצד השני, הוא מצריך הוצאת אנרגיה ברמה יומית גבוהה, הוא צמא לתשומת לב וישמח לשחק ולרוץ בכל מצב. מומלץ מאוד לאוהבי ספורט כגון ריצה או אופניים, ולא לאנשים שאוהבים לשבת בבית רוב היום.

 

ויסלה - מראה

 

ויסלה – גידול וטיפול

מפאת פרוותו הקצרה ואופיו הנוח אין צורך להשקיע יותר מידיי בטיפוחו. עיקר הטיפול בכלבים מגזע ויסלה מתמקד בשמירה על איזון נכון על ידי הוצאת האנרגיה על בסיס יומי בכדי שלא יעשה נזק לבית כתוצאה מניתוב האנרגיה למשחקים ולמקומות הלא נכונים.

 

ויסלה – אילוף וחינוך

כלבי ויסלה נחשבים לכלבים נוחים למדיי לאילוף ולחינוך. הצבת גבולות ובניית אתגרים כמו משחקי חיפוש והבאת כדורים, בהחלט יכולים לחבר בין כלב מגזע ויסלה לבעליו. אמנם מדובר בכלב עם אופי חזק, אך הוא לא ירבה ולבחון את סבלנות בעליו יותר מדי, ברגע שיבין מי "מנהל את העניינים".

אם תתנו לו יד חופשית הוא ישמח מאוד לישון אתכם במיטתכם או לרבוץ על הספה. בנוסף, הוא טוב עם ילדים וצייתן מאוד כאשר עובדים איתו נכון בלחץ מתון ולא חזק מדי.

 

ויסלה – בריאות

הגזע ויסלה לא סובל מבעיות בריאותיות מיוחדות אך לעתים רחוקות הוא עלול לסבול מאפילפסיה ובעיות אגן או מבעיות עור ולכן מומלץ לשמור על תזונה בריאה ונכונה ולא לשנות את סוגי המזון באופן תדיר.

 

מחבר המאמר


יואב גורן אילוף כלבים                יואב גורן 

              יו-הב – חינוך ואילוף כלבים

                             

    שלח הודעה   Facebook  אתר אינטרנט  072-3384785     

 

שיתוף המאמר

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

מדורי תוכן לטיפול וגידול כלבים

חפשו כאן חנות חיות