שיצו

כלב שיצו – עובדות חשובות ומעניינות Shih Tzu (שי טסו)

שיצו

כלב שיצו אחד גזעי הכלבים הפופולאריים ביותר בישראל

  • קשה להרגיל את גור השיצו לבית בהתחלה והוא דורש השגחה בשלבים הראשונים לחייו.
  • צורת הפנים של כלב שיצו גורמת להם להיות רגישים למכות חום, מכיוון שהאוויר הנכנס לריאות אינו מקורר באותה יעילות כמו בקרב הגזעים בעלי האף הארוך יותר. במזג-אוויר חם, יש לשמור אותם בבית במקום ממוזג.
  • היו מוכנים לצחצח ולסרק את פרוות השיצו בכל יום, היא רגישה ומקבלת קשרים וגלגולים בקלות.
  • בעוד שכלבי שיצס אמינים עם ילדים, הם אינם הבחירה הטובה ביותר עבור משפחות עם פעוטות או ילדים צעירים מאוד מכיוון שגודלם הקטן מעמיד אותם בסיכון לפציעה שלא בכוונה ע"י הילדים.
  • השי-צו נוטה לסבול מנחירות מרובות, ועלול להיות חשוף לבעיות בשיניים.

ההיסטוריה של  השיצו

מקורו של השיצו הוא ברפוליקה העממית של סין, שם הוא נחשב לגזע קדוש. פירוש השם הוא "האריה הקטן". ככל הנראה, התיעוד הראשון של כלבי השיצו הוא בסביבות ה- 800 לפנה"ס, ועל פי התאוריות מקורו הוא הכלאה בין גזע הפקינז לכלב טיבטי בשם לאסה האפסו.

במשך שני רבות סירבו הסינים למכור ולהוציא את הגזע מגבולות הרפובליקה ורק ב-1930 ויובאו לאנגליה ונורבגיה. ב-1935 ייסדו את מועדון הגזע הראשון באנגליה.

מראה כללי של השיצו

השיצו הוא כלב קטן מאוד בעל אף פחוס ועיניים גדולות. זנבו מסתלסל מעל גבו ואוזניו ארוכות, שמוטות ומכוסות בפרווה, דבר הגורם לא פעם לדלקות אוזניים בשל חוסר האוורור של פנים האוזן.

לשיצו יש פרווה דו שכבתית, סמיכה מאוד וארוכה, הדורשת טיפול יומי מצד אחד, אך כמעט שלא נושרת מצד שני, ולכן זהו גזע אידיאלי לגידול בתוך הבית.

צבעים: חום ולבן, שחור וחום, שחור ולבן , ושחור לבן וחום (טרי קולור).

שיצו לבן ?

הרבה אנשים מחפשים דווקא שיצו לבן ישנם כלבי שיצו לבנים אבל יש להיזהר ולרכוש מבית גידול מאושר מחשש לזיווגים בידי גורם לא מקצועי מה שמגביר את הסבירות לכלב עם בעיות התהגותיות ומחלות.

גובה: 20 – 28 ס"מ;  משקל: 4 – 8 ק"ג;  תוחלת חיים: 12-16 שנה

האם קיים שיצו ננסי ?

אין גזע מיוחד של כלבי שיצו ננסי חלק  מכלבי השיצו יהיו בקצה התחתון של הסקאלה.

שיצו

אופיו והתנהגותו של כלב שיצו

השיצו הוא כלב נאמן וחביב מאוד, מתאים למשפחות עם ילדים ולאנשים שגרים בבנייני דירות ופחות מתאים להם לגדל כלב שמצריך הוצאת אנרגיה ברמה גבוהה. השיצו קל לאילוף וחינוך, אבל בעל אופי לא מתפשר כשנותנים לו יד חופשית מדי. הוא יכול להיות כלב שמירה טוב בשל ערנותו, אבל כמובן רק ברמה הקולנית מפאת גודלו הקטן. הוא נוטה לתקשורת טובה עם כלבים אחרים, ועם אנשים וילדים. עם זאת, חינוך שאינו נכוו עשוי להוביל לנטייה לנשוך.

תזונה מומלצת 

לכלב השיצו חוטם פחוס, ראש עגול וקטן ולשון גדולה ביחס לפיו, מה שעשוי לעיתים להקשות עליו בתפיסת המזון. לשיצו פרווה ייחודית ומפוארת המורכבת משתי שכבות: שכבה פנימית ומחממת ומעליה שיער שופע וארוך. תזונה מדויקת לשיצו תגיע בדמות כופתית שתקל על תפיסת ולעיסת המזון, וכן, תסייע בשמירה על פרווה בריאה ומלאת ברק.

טיפוח וטיפול בכלב שיצו

השיצו דורש התעסקות בטיפוח המראה שלו, בשל פרוותו הארוכה הדורשת הברשה יומיומית, וכן הגעה למספרת כלבים אחת לחודש-חודשיים. הזנחה תוביל לכך שפרוותו תתלכלך ותהפוך לבלאגן אחד גדול. מצד שני, השיצו דורש הוצאת אנרגיה מינימלית, ולכן ניתן להסתפק בטיולים קצרים בלבד. עם זאת, חשוב מאוד לא לוותר על הטיולים כי זה עשוי לגרום לכלב להיות לא נעים כשהוא כבר בחוץ. מאחר והפרווה שלו עבה מומלץ לצאת איתו החוצה במזג אויר נעים ולא קיצוני. עקב כל הסיבות המצוינות לעיל, מדובר בגזע שמתאים מאוד לגידול בדירות קטנות ועם הילדים.

 

הגזע שיצו

אילוף וחינוך הגזע

האילוף של השיצו אפקטיבי ביותר כשהוא נעשה בתחילת הדרך, ולכן מומלץ מאוד להתחיל את חינוכו ואילופו בשלב מוקדם (בגיל 2-3 חודשים). השיצו נראה יותר כמו בובת פרווה מאשר כלב, דבר שנותן לאנשים את התחושה שהכל מותר לו. מדובר בטעות חמורה משום שאם תהיו מתירנים מידיי השיצו לא יבחל בשום אמצעי כדי לקבל את מה שהוא רוצה.
מקרי נשיכה, חשיפת שיניים, נהמות ועשיית צרכים על שטיחים הם שכיחים מאוד בגזע. מסיבה זו, אל תתבלבל מהמראה החמוד ותציבו גבולות וחוקים ברורים החל מהיום הראשון. אם תפעלו על פי הנחיה זו תרוויחו כלב לוויה נפלא למשפחה שאוהב להתפנק ויהיה חבר נאמן לשנים רבות.

בסרטון: גורי השיצו – יש יותר חמוד מזה?

בעיות בריאותיות של השיצו
השיצו נוטה לבעיות בעיניים.

למדו עוד על השיצו

שיתוף המאמר

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

מדורי תוכן לטיפול וגידול כלבים

בבחינה מעמיקה מבינים למה מותג האוכל גו זוכה בשבחים בכל הביקורות למזון לכלבים וחתולים.
גם כלבים מתרגזים כשמפריעים להם בזמן הארוחה - ועלולים להגיב בתוקפנות. איך מונעים את זה?

חפשו כאן חנות חיות