פורטל פטנט (Petnet) בית לאוהבי חיות. כלבים, חתולים, ציפורים ועוד...
פורטל פטנט (Petnet) בית לאוהבי חיות. כלבים, חתולים, ציפורים ועוד...

חפש בעלי מקצוע:

חפש

פומרניין/ פומרניאן

תכונותיו הבולטות של הגזע פומרניאן: אצילים, מפונקים וצייתנים

 

כלב פומרניין ממשפחת כלבי השפיץ

 תוחלת חיים: 12-16 שנים

משקל: 1.5-3ק"ג

 גובה: 18-24 ס"מ

צבעים נפוצים: חום, בז, כרם, לבן, אפור, שחור.


כללי:
הפומרניין הוא כלב נפוץ ממשפחת כלבי השפיץ, בדומה לסמויד, השפיץ הגרמני או השפיץ היפני הידועים לפעמים כ"כלבים מחודדים " וככל הנראה הכלאה מסוימת שלהם. מקור שמו מגיע מאזור מוצאו – פומרניה חבל ארץ במרכז אירופה בין גרמניה לפולין. הוא התפרסם כאשר אומץ ע"י מלכת אנגליה ויקטוריה ומאז נחשב ככלב יוקרתי וניצן למצוא אותו אצל אנשי החברה הגבוהה וסלבריטאים כגון: פריס הילטון, קים קארדשיאן, ניקול ריצ'י ואחרים.הכלב פופולארי מאוד בישראל וידוע ככזה המתאים לגידול ביתי. כיום תפקידו העיקרי של הפומרניאן הוא לבדר, לאהוב ולהיות מפונק על ידי בעליו. הוא דורש את מלוא תשומת הלב ומעדיף להיות הילד היחיד במשפחה. למעשה, דרישותיו הגדולות ביותר הן רגשיות ולא פיזיות. הוא רק רוצה לשמור היטב על דירת בעליו ולחמם את ליבו ואת רגליו בלילות קרים. בגלל מראהו בתספורות מסויימות הוא קרוי גם הרבה בכינוי "כלב דובי"

היסטוריה:
שורשיו העתיקים מעידים על קיום הגזע עוד בימי מצריים העתיקה, בה נתגלו פסלי אבן, ברונזה ושלדים קטנים בדוגמת כלבי פומרניין.

old shpitzdog painting

 

בהמשך, הפורמניאן הורבע במחוז פומרניה (כך קיבל את שמו) מגזעי שפיץ עתיקים כגון השפיץ הגרמני, אסקימו אמריקאי והסמוייד. מעניין לדעת כי הפורמריין בתחילת דרכו היה גזע יותר גדול מאשר היום ושקל בסביבות ה11-14 ק"ג בממוצע (לעומת 1.9 – 3.5 כיום).

 סמל הסטטוס (כולל תג מחיר גבוהה) אשר סובב סביב הפורמניאן כיום הוא לא במקרה. הוא התפרסם לראשונה במאה ה-17 כאשר אומץ ע"י מלכת אנגליה אלכסנדרינה ויקטוריה לאחר שבמהלך ביקורה בפירנצה שבאיטליה הבחינה בגזע והחליטה לרכוש מס' כלבים מסוגו ולחזור עימם לבריטניה. היא החלה להרביע אותם ולהציגם לראווה בתערוכות שונות, ומאז הגזע נחשב סמל ליוקרה ואומץ ע"י אנשים ומשפחות מיוחסות לאורך ההיסטוריה ביניהם: מארי אנטואנט, אמיל זולא, אייזיק ניוטון ואפילו מוצרט.


המלכה ויקטוריה יחד עם כלבה האהוב 

במאה ה-19 היגר גזע זה לאמריקה, וכיום מדורג בין 10הכלבים המבוקשים ביותר ביבשת. בישראל מנגד, הוא התחיל לצבור תאוצה פופולרית רק בשנים האחרונות עם כניסתם של הגזעים הקטנים יותר לתודעה שלנו.

מראה:
מדובר בכלב קטן מימדים השוקל 2 ק"ג בממוצע, כלבי הפורמליאן נראים ממש כמו שועלים קטנים ושעירים. כמעט כל חלקי גופו קצרים כולל הלסת, הצוואר, הרגליים, הגב והאזניים, וגובהו הכללי גם קצר (עד 28 ס"מ). פרצופו דמוי שועל עם פה ולסת צרים ואוזניים מחודדות הנוטות כלפי מעלה.כמו שאר כלבי השפיץ הוא מאופיין בפרווה ארוכה ויפיפייה שנחשבת לסימן ההיכר שלו ומגיעה בצבעים חום, שחור, אדמוני, לבן ושילובים שונים ביניהם. כמו כן, מדובר בפרווה כפולה בעלת תחתית רכה ושיכבה חיצונית גסה וקשה יותר שנותנת לה מרקם מיוחד במינו. עוד מאפיין בולט של כלביי הפורמניאן הוא הזנב השעיר שמשתרע מהגב התחתון כלפי מעלה.

אופי:
פורמניאן ידוע ככזה שלא מודע כל-כך לגודלו הקטן ובעל אומץ-לב רב שמאפשר לו להתגרות גם בכלבים גדולים ממנו. יש להיזהר מכך בזמן טיולים! מדובר בכלב טריטוריאלי שלרוב לא יאהב לחלוק משפחה עם כלב נוסף. תכונה זאת גורמת לו להיות כלב שמירה של ממש למרות שאינו מחזיק במראה מאיים. הפורמניין קשוב מאוד לקורה בסביבתו, הם סקרנים במיוחד ותמיד בתשומת-לב למתרחש סביבם. לעיתים קרובות נראה את הפורמניאן יושב על עדן החלון וצופה על המתרחש בחוץ. מסיבה זאת הם גם יתחילו לנבוח בחזקה כאשר ישמעו תנועה חשודה מתקרבת לבית. הנטייה של הפורמניין לנביחות מחייבות את בעליו ללמד אותו להפסיק לנבוח על פי פקודה. הנקבות נוטות לנבוח פחות ולהיות פחות טריטוריאליות ויש להתחשב בכך לפני שמחליטים להכניס את הכלב הבייתה.

למרות גודלו הקטן, הפורמניאן נחשב לגזע נמרץ למדי. הוא תמיד ישמח להוציא מרץ ע"י ריצה ומשחקים כאלה ואחרים אך גם מסתדר בסביבה רגועה. לכן מתאים לגידול גם בדירה וגם בבית עם חצר. ובכל מקרה דורש טיולים בהם מעבר לעשיית צרכיו הוא מוציא קצת מרץ. מדובר בכלב אינטליגנטי הזקוק לגירוי שיכלי ולכן דורש בית בו הוא יקבל תשומת לב ראויה ופעילויות שונות שימנעו ממנו מלהיות משועמם ויפתחו אותו מנטלית. כך תקבלו כלב מחונך וחברותי ללא בעיות התנהגות כאלה ואחרות. בעלי פורמניאן רבים רושמים את כלביהם לאימוני אג'יליטי.ככלל, לא מומלץ להכניס להכניס את הפורמניין לבתים בהם יש ילדים, קיים אצלו עודף רכושנות לצעצועים ומזון וכשמוסיפים לזה את הקושי באילוף שלו זה עלול להיות מסוכן כאשר הילדים נשארים איתו ללא השגחה. הוא לא יהיה סבלני להצקות כאלו ואחרות.
 

תזונה מומלצת לכלבי פומרניין

כאמור, הפומרניין מתהדר בפרווה יפייפיה ומתנשא לגובה של 21 ס"מ בממוצע. אם לכל הנתונים הללו נוסיף את נטייתו לרגישות בקיבה, הרי לנו כלב שיש להקפיד על תזונתו כך שתהיה עשירה במינרלים ובתכולה מאוזנת של סיבים וחלבונים קלים לעיכול.אילוף:
הפורמניין נחשב כלב שמעט קשה לאילוף. הוא מאוד דומיננטי ובעל אופי חזק שקצת מקשה עליו לקבל מרות. דווקא מסיבה זאת אילוף הפומרניאן חשוב כפליים ויש להתחילו כבר מגיל 10 שבועות – מומלץ בליווי של מאלף מקצועי.
עם זאת, יש לציין כי מאחר ומדובר בכלב אינטליגנטי במיוחד, הוא לומד ומבין מהר את רצון הבעלים. כך שכמו בכל אילוף – המפתח הוא סבלנות והתמדה לאורך זמן.בריאות:
מבנה הגוף של הפומרניינים גורם להם לסבול מבעיות במפרקים והעצמות ביניהם דיספלסיה של הירך המרפק והאגן, כמו כן פעילות יתר של בלוטת התריס, סוכרת וקריסת קנה הנשימה. עוד מחלה האופיינית לגזע היא "מחלת העור השחור" הנקראת כך כאשר קיימת נשירה של הפרווה והשחרה של העור כתוצאה מאי-איזון הורמונלי בפרט חוסר במלטונין.

בעודו גור, הפורמנאיין נוטה לסבול מנפילות סוכר תכופות. סימפטומים נפוצים לכך הם: בכי ויבבות, חולשה גופנית עד כדי אי יכולת לקום וללכת לבד ושינה מרובה בגדר הקיצוני.

רוב הבעיות הבריאותיות הנפוצות מגיעות בתורשה ולכן כמו בכל רכישה של כלב גזעי, כדאי לבדוק את ההיסטוריה המשפחתית של הגזע עם בית הגידול ולוודא היסטוריה משפחתית נקייה ממחלות רקע לפחות 4-5 דורות אחורה.

לפורמניאן יש שיגרת טיפוח דקדקנית ויש להבריש ולסדר את הפרווה שלו לפחות פעמיים בשבוע על בסיס קבוע בעזרת מסרק גס עם שיניים שאינן צפופות מידי – זה יהרוס את המבנה הטיבעי של הפרווה שלו. החום הישראלי גורם לו לסבול בתוך פרוותו הארוכה והססגונית, ולכן מומלץ להוציא אותו לטיולים בשעות בהם אין עומס חום ולספר אותו לפני חודשי הקיץ.

הפורמניאן הוא אכלן לא קטן ויש להגביל ולמדוד את כמות האוכל שהוא צורך להמלצות התזונתיות המקובלות על פי גודלו ולא להשאיר לו קערה חופשית.

כמה עולה?
מדובר באחד הכלבים היקרים בשוק. הוא בא יחד עם תג מחיר גבוהה שאיתו סמל סטטוס מסוים. המחיר לגור יהיה 8000 – 14000 ₪ כאשר נקבה בוגרת תעלה 10000 - 20000 ₪ מאחר ורבים קונים אותה למטרות סחר. המחיר לפורמניין זכר אינו משתנה גם כאשר הוא בוגר. בהמלטה ממוצעת של פורמניין יוצאים לעולם 3 גורים. 
לסיכום:
בהתחשבות בצרכיו ניתן לקיים עם הפורמניאן חיים משותפים מאושרים והוא יכול להתאים להרבה אנשים שמחפשים כלב קטן מימדים אך שובב ומפונק לא קטן.

אולי יעניין אותך:
גזעי גזעי כלבים
אמסטף אקיטה אינו - Akita Inu באסט האונד בוביה דה פלאנדר | Bouvier des Flandres בול טרייר בולדוג צרפתי | פטנט מגזין לחיות מחמד בוסטון טרייר - Boston Terrier בוסרון רועה צרפתי (קצוץ שיער) בוקסר בורדר טרייר - Border Terrier ביגל - Beagle בירדד קולי גולדן רטריבר - Golden Retriever ג'ק ראסל טרייר גרייהאונד גריפון - Griffon דוברמן פינצ'ר דוג דה בורדו דוגו ארגנטינו - Dogo argentino דוגו קנריו - Dogo Canario דלמטי - Dalmatian דקל (תחש) - Dachshund האסקי סיבירי - Siberian Husky ויימרנר - Weimaraner ויסלה - Vizsla ויפט - Whippet ולש קורגי טרייר אירי - Irish Terrier טרייר טיבטי - Tibetan Terrier טרייר רוסי שחור יורקשייר טרייר כלב אפגני - Afghan Hound כלב הרים פירנאי - Great Pyrenees כלב כנעני כלב מקסיקני קרח - Mexican Hairless dog כלב רועים שלטי - Shetland Sheepdog לברדור רטריבר להאסה אפסו - Lhasa Apso לנדסיר - Landseer מלטז - Maltese מסטיף ספרדי - Spanish Mastiff מרמנו סטר אירי - Irish Setter סיליהם טרייר - Sealyham Terrier סיני מצויץ - Chinese Crested Dog סמויד - Samoyed סן ברנרד ספניאל טיבטי - Tibetan Spaniel פודל - Poodle פוינטר פוינטר גרמני - Pointer German פומרניין / פומרניאן - Pomeranian פוקס טרייר - Fox Terrier פיטבול פינצ'ר ננסי פקינז צ'או צ'או - Chow Chow צ'יוואווה - Chihuahua צ'ין יפני - Japanese Chin קאנה קורסו - Cane Corso קבליר קינג צ'רלס ספנייל - Cavalier King Charles Spaniel קוטון דה טולייר - Coton de Tulear קוקר ספניאל קייסהאונד - Keeshond רוטוויילר - Rottweiler רועה אוסטרלי - Australian Shepherd רועה בלגי (מלנואה) - Belgian Shepherd רועה גרמני רועה קווקזי - Caucasian Shepherd רטריבר חלק שיער - Flat Coated Retriever שיצו – Shih Tzu שיקוקו | Shikoku שנאוצר | Schnauzer שפיץ יפני שר-פיי סיני - chinese shar pei פאג - Pug בורדר קולי - Border Collie

בניית אתרים ושיווק דיגיטלי

בניית אתרים ושיווק דיגיטלי

כל צרכי הדיגיטל והאינטרנט של העסק שלך במקום אחד. החל משלב מיתוג העסק, עיצוב ופיתוח אתר, חנות אונליין, שיווק דיגיטלי ועד ליצירת רווחים!

קבלו הצעת שיווק דיגיטלי עסק שלכם »

פטבסט - החנות המשתלמת ביותר בישראל

פטבסט - החנות המשתלמת ביותר בישראל

מזון וציוד לחיות מחמד ב10% אחוז הנחה ומשלוחים חינם! בכפוף לתקנון

קבלו קופון עכשיו »