המדריך: איך עושים דיאטה לכלבים וחתולים?

מחלות אורתופדיות, סוכרת ואפילו סרטן: כולן מחלות שעלולות להתפרץ אצל כלבים וחתולים בגלל עודף משקל. 11 כלים שיעזרו לכם להכניס את חיית המחמד שלכם לדיאטה
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

כלבים וחתולים רבים נמצאים בעודף משקל. הדבר מסוכן לא רק אסתטית: לצערנו, עודף משקל והשמנת יתר עלולים להביא לבעיות רפואיות שונות גם אצל חיות המחמד, כגון מחלות אורתופדיות, סכרת, מחלות לב וריאות, הפרעות במערכת השתן, בעיות עיכול, הצטברות כולסטרול ואף הופעת סוגי סרטן מסוימים. למזלנו, יש מה לעשות בנידון – דיאטה מיוחדת המותאמת לכלבים ולחתולים. להלן כמה טיפים במדרך למשקל התקין המיוחל:

קראו עוד: מה גורם לחתול שלכם להשמין? כל הסיבות

1. לפני שמתחילים

לפני שאתם מכניסים את הכלב או החתול למשטר דיאטה, רצוי לוודא שמשקל היתר לא נובע מבעיות רפואיות שונות, כגון הפרעות הורמונליות (כגון תת פעילות של בלוטת התריס או בלוטת יותרת המוח או תפקוד עודף של בלוטת יותרת הכליה). ניתן לעשות זאת באמצעות בדיקות דם פשוטות.

2. בדיוק כמו אצל בני אדם

אם הכל תקין אצל חיית המחמד, ועודף המשקל אינו נובע מבעיה רפואית, גזע הכלב, זקנה וכו' – כנראה שהדבר נובע מתזונה לקויה ומחסור בפעילות גופנית. ובדיוק כמו אצל בני אדם, הדרך הבריאה לרדת במשקל היא לא להתחיל פתאום ב"דיאטת כסאח" ופעילות גופנית אינטנסיבית, אלא באופן בריא, מפוקח והדרגתי.

3. זמני שקילה

רצוי לשקול את הכלב או החתול בתחילת התהליך, ובזמנים קבועים בהפרשים קבועים גם במהלכו.

4. משקל היעד

יש להתייעץ עם וטרינר באשר למשקל היעד אליו צריך להגיע, ולפי זה לקבוע את כמות המזון הנדרשת ביום.

5. חסל סדר מתוקים 

כל מי שהתנסה בדיאטה יודע שהצעד הראשון עובר בוויתור על אכילת חפיסת שוקולד שלמה או חצי עוגת קצפת. הכלב נהנה מחטיפים ופינוקים שאתם מגניבים לו במהלך הארוחה שלכם או סתם ככה באמצע היום? מספיק. מעתה עוברים לאוכל יבש המיועד לכלבים – בלבד.

קראו עוד: כך תזהו שהחתול שלכם מזדקן

6. תזונה קבועה בזמנים קבועים

אם קערת האוכל תהיה מונחת למולה 24/7, תמיד מלאה כל טוב, חיית המחמד שלנו תתקשה מאוד לעמוד בפיתוי. לכן, חשוב להקפיד על תזונה מסודרת ואכילה בזמנים קבועים של אוכל בריא ובעל ערך תזונתי גבוה.

7. חיית המחמד נראית רעבה ומחפשת אוכל? 

אין צורך להגיע לכך. כמו אצלנו, ארוחות קטנות ומדודות לאורך היום, יקלו עליה בתהליך ההרזיה.

8. הקפידו על פעילות גופנית 

אף פעם לא עשיתם זאת? זה הזמן להתחיל: קחו את הכלב להשתעשע עם משחקים או כלבים אחרים בפארק, צאו איתו להליכה או ריצה על משטחים רכים – רצוי בשעות החשוכות, כך קל יותר מאשר כשהשמש קופחת.

9. יש לכם חתול? 

משחקים בפארק לא יתאימו עבורו, אך פעילות בתוך הבית דווקא כן. ניתן למקם את קערת האוכל גבוה מהרגיל, ובכך לאפשר לו לקפוץ אליה. מומלץ ואף רצוי לשחק איתו במשחקים שונים ברחבי הבית, שיגרמו לו לרוץ, לקפוץ ולהוציא אנרגיות.

10. הכלב מתקשה בביצוע פעילות גופנית? 

קחו אותו לשחות. שחייה תורמת לסיבולת לב-ריאה ואינה יוצרת עומס על המפרקים. כך, בקלות וכמעט מבלי לשים לב, הכלב מבצע פעילות גופנית חיונית.

11. הגעתם למשקל היעד? 

נהדר. אבל אל תתחילו לזלזל: המשיכו להקפיד על תזונה נכונה פעילות גופנית וקיום אורח חיים בריא.

עוד מאמרים בנושא

גם כלבים מתרגזים כשמפריעים להם בזמן הארוחה - ועלולים להגיב בתוקפנות. איך מונעים את זה?
בעקבות מספר תלונות מצד שכנים, מפקחי משרד החקלאות ערכו ביקורת בבית פרטי שנמצא במכרז העיר יפו.