פורטל פטנט (Petnet) בית לאוהבי חיות. כלבים, חתולים, ציפורים ועוד...
פורטל פטנט (Petnet) בית לאוהבי חיות. כלבים, חתולים, ציפורים ועוד...

חפש בעלי מקצוע:

חפש
http://www.gag-lachayot.co.il/?utm_source=PETENET&utm_medium=Popup&utm_campaign=banner_desketop

הקרצית החומה

אחת הבעיות הנפוצות בטיפול בחיות מחמד הינה טפילים חיצוניים. כתבה זו עוסקת באחד מהטפילים הללו: הקרצית החומה.

הקרציות נפוצות בחודשי הקיץ ועימן נפוצה מחלה המכונה: "קדחת קרציות" (ארליכיה קאניס"). מחלה זו נגרמת על ידי טפיל של תאי הדם הלבנים בכלב. למחלה 3 שלבים: חריף (אקוטי), תת-קליני וכרוני. השלב החריף מופיע 8-20 יום לאחר ההדבקה ומתבטא בחום, ירידה בתאבון, דיכאון הגדלה של קשרי לימפה ודימומים, בעיקר מהאף. רוב הכלבים מחלימים משלב זה של המחלה , לעיתים אף ללא טיפול, תוך שבוע –שבועיים. כלבים שאינם מטופלים נשארים נגועים בטפיל, חלקם ממשיך ומפתח את השלב הכרוני, שבועות ואף חודשים לאחר ההדבקה. שלב זה נמשך מספר חודשים: בתחילתו הכלב אינו מראה סימנים קליניים (תת-קליני) אך מפתח בהדרגה פגיעה במח העצם, האחראי לייצור תאי דם. הפגיעה במח העצם מתבטאת באנמיה, שטפי דם תת-עוריים ובדימומים מהאף בחלק מהמקרים.
הכלב מאבד בהדרגה את התאבון, יורד במשקל והופך חלש ומדוכא.
שני השלבים הללו (חריף וכרוני) עלולים להיות קטלניים, אך השלב הכרוני מסוכן יותר, קשה יותר לריפוי ולרוב- הכלב אינו מגיב כלל לטיפול.
המחלה מועברת מכלב לכלב דרך הקרצית החומה. הקרצית נדבקת מכלב נגוע כאשר היא מוצצת את דמו ומעבירה את הטפיל ואת המחלה לכלב הבא בזמן מציצת הדם.
די בקרצית נגועה אחת קטנה כדי להדביק כלב (אפילו כלב גדול…) כל גזעי הכלבים עלולים להידבק אך נמצא כי סוג הרועה הגרמני רגיש במיוחד. כלב שנדבק אינו מחוסן ועלול להידבק שוב לאחר החלמה.
המחלה אינה עוברת בשום מקרה לבני אדם.
המחלה נפוצה מאד בישראל, (במחקר מסוים נמצא כי ב - 30% מהכלבים בארץ יש עדות למחלה). היא קיימת ברוב אזורי הארץ וכמעט בכל מקום
שיש בו קרציות. הטיפול במחלה הוא באמצעות אנטיביוטיקה, (דוקסילין) הניתן לפרק זמן של 3-4 שבועות וכן בתכשיר הפעיל נגד הטפיל הניתן בהזרקה פעמיים אחת לשבועיים. הטיפול יעיל מאד במעל 80% מהכלבים החולים בשלב החריף. בשלב הכרוני הטיפול דומה, לעיתים מתעורר צורך בתרומת דם, התגובה לטיפול פחות טובה וסיכויי ההחלמה נמוכים ביותר.
לכן מומלץ מאד, כשהכלב מדוכא, חסר תאבון, עייף או חלש להביאו לוטרינר לבדיקה מוקדם ככל האפשר. קל יותר למנוע את המחלה (דרך הדברת הקרציות) מאשר לטפל בקדחת.

כלב נקי מקרציות אינו נדבק במחלה.

יש דרכים רבות ומגוונות לשמור על כלב נקי מקרציות: אחת הדרכים היעילות ביותר היא קולר מיוחד כנגד קרציות אך בכל מקרה כדאי להתייעץ עם וטרינר.

 

אולי יעניין אותך:

פטבסט - החנות המשתלמת ביותר בישראל

פטבסט - החנות המשתלמת ביותר בישראל

מזון וציוד לחיות מחמד ב10% אחוז הנחה ומשלוחים חינם! בכפוף לתקנון

קבלו קופון עכשיו »