פורטל פטנט (Petnet) בית לאוהבי חיות. כלבים, חתולים, ציפורים ועוד...
פורטל פטנט (Petnet) בית לאוהבי חיות. כלבים, חתולים, ציפורים ועוד...

חפש בעלי מקצוע:

חפש
http://www.gag-lachayot.co.il/?utm_source=PETENET&utm_medium=Popup&utm_campaign=banner_desketop

רפואה מונעת לכלבים

כולנו רוצים כלב בריא וכמה שפחות ביקורים אצל הוטרינר. לצורך כך מומלץ לנקוט במספר צעדים מונעים אשר בסופו של דבר יחסכו גם לכלב וגם לבעלים עוגמת נפש, סבל והרבה כסף. הטיפולים המונעים כוללים חיסונים, טיפול כנגד טפילים ועקור/סרוס.

כולנו רוצים כלב בריא וכמה שפחות ביקורים אצל הוטרינר. לצורך כך עלינו לנקוט בצעדים מונעים אשר כוללים חיסונים, טיפול כנגד טפילים ועקור/סרוס.
א.חיסונים
כל גור חייב לעבור סדרת חיסונים הכוללת 3 חיסוני משושה(או 4 בהתאם לגזע-פינצר, דוברמן ורוטווילר יותר רגישים) ואחרי שבועיים חיסון כלבת ותולעת הפארק. אח"כ כל 3 חודשים חיסון תולעת הפארק ופעם בשנה חיסון משושה וחיסון כלבת (בהפרש של שבועיים לפחות).
מה כולל חיסון המשושה? 6 מחלות:
1. פרוו - מחלה קשה וקטלנית. ההדבקות ממגע עם צואת כלבים אך הוירוס יכול לשרוד גם בשיער או בכפות רגליים של כלבים.הירוס עמיד מאד ושורד בסביבה שנים. ניתן להדבק בכל גיל (גורים יותר רגישים). הסימפטומים:הקאות, חום, שלשול דמי מסריח שמוביל להתייבשות מהירה ועלול להסתיים במוות.
2. כלבלבת - מחלה קשה וקטלנית. ההדבקות ממגע עם הפרשות אף/עין/שתן/צואה. הסימפטומים: שעול, שלשול, חום, ירידה בתאבון, דלקות עיניים, אף נוזל, דלקת ריאות ולפעמים סימנים עצביים.
3. פרה אינפלואנזה-וירוס המשמש חלק מקומפלקס הנגיפים הגורמים למחלת השעלת, מחלה טורדנית שגורמת לשעול יבש ("משהו תקוע בגרון") ועלולה להגיע אף לדלקת ריאות.
4. דלקת כבד מדבקת-מחלה וירלית חמורה לעיתים קטלנית. ההדבקות ממגע עם רוק/הקאה/שתן/צואה של כלב נגוע. הוירוס תוקף את הכבד/ הכליה/ ריאות/עיניים. סימפטומים: הקאות, שלשול דמי, כאב בטן, חום, ירידה בתאבון. ללא טיפול עלול להיות קטלני תוך 24-36 שעות.
5. לפטוספירה- מחלה חיידקית. ההדבקות מרחרוח שתן חולדות בדרך-כלל. ניתן להדבק גם משתיה או שחיה במים מזוהמים. סימפטומים: חום,דכאון, צמאון ועליה בהשתנה, חולשה וצהבת.גורמת לפגיעה קשה בכבד או בכליה. לרוב קטלנית. הסכנה במחלה זו- מדבקת לבני-אדם (גורמת לסימפטומים דומים לכלב). החיסון כולל 2 זנים נפוצים של לפטוספירה.
ב.טפילים
1.תולעים-ישנם 2 סוגי תולעים עיקריים- תולעים עגולות או תולעי סרט. ההדבקות מצואה או מהסביבה. תולעים עגולות נראות כמו ספגטי עם קצוות חדים והן מסוכנות גם לבני-אדם. תולעי סרט נראות כמו אורז או שומשום. התולעים חיות במע' העכול ואוכלות את המזון של הכלב. כשכמותן קטנה אין להן השפעה אבל כשכמות התולעים גדולה (ובעיקר בגורים) עלולה להיות להן השפעה קשה (בטן נפוחה, כאב בטן,שלשול, עכוב בגדילה ועוד). הטיפול הוא בכדורים. בבתים עם ילדים מומלץ לטפל מניעתית כנגד תולעים אחת לחצי שנה.
2.פרעושים- יצורים שחורים קטנים וקופצניים החיים על פרוות הכלב ובסביבתו. החומרים המומלצים כנגד פרעושים הם פרונטליין או אדוונטג. תרסיס או אמפולות. התרסיס מצוין אך דורש ריסוס מסיבי (2-4 לחיצות לק"ג משקל גוף) בכל הגוף (מלבד הפנים). האמפולות קלות לישום-יש לטפטף באזור העורף על העור. לחזור על הטיפול פעם בחודש. חשוב לטפל גם בסביבה.
3.קרציות-מצויות רק בקיץ ולכן לקראת האביב יש לרכוש קולר (קילטיקס/פרבנטיק/סקליבור) אותו עונדים לצוואר הכלב לאורך כל הקיץ (אסור להרטיב). בתחילת החורף ניתן להסירו.
ג. עקור/סרוס
מאד מומלץ למי שאינו מתכוון לפתוח בית גידול בבית.
זכרים- ניתוח קל מתבצע בהרדמה מלאה. מבוצע חתך קדמית לשק האשכים ודרכו מסירים את האשכים. שק האשכים נותר ריק ועם הזמן מתנוון. הסרת האשכים גורמת לירידה ברמות ההורמון הזכרי (טסטוסטרון) והפסקת יצור תאי זרע. יתרונות הסרוס: ירידה במחלות פרוסטטה, אין סרטן אשכים, ירידה באגרסיביות (פצעי נשיכה, אבצסים, העברת מחלות), פחות בריחה מהבית וסכנת העלמות או תאונות דרכים.
נקבות-הניתוח כולל הסרה מלאה של הרחם והשחלות, כך נמנע היחום, הריון לא רצוי, דלקות רחם, גידולי רחם, ירידה משמעותית בסיכוי לגידולי עטין (בעיקר בכלבות שעוקרו לפני יחום ראשון).
גידול כלב הוא לקיחת אחריות. מגדל אחראי יזכה לכלב בריא ושמח. מי שחוסך ברפואה מונעת ישלם ביוקר בטיפולים.

אולי יעניין אותך:

פטבסט - החנות המשתלמת ביותר בישראל

פטבסט - החנות המשתלמת ביותר בישראל

מזון וציוד לחיות מחמד ב10% אחוז הנחה ומשלוחים חינם! בכפוף לתקנון

קבלו קופון עכשיו »