5 דברים שצריך לדעת לפני שמביאים אוגר

מאמר תמציתי ונוח לשוקלים להביא את המכרסם הביתה.

הם חמודים, נוחים לגידול ואפילו זולים. רגע לפני שמביאים הבייתה יצור חדש – מה בעצם צריך בשביל לגדל אוגר?

1.בתור התחלה….אוגר

האוגר קיבל את שמו בעקבות אחד מההרגלים שמאפיינים אותו ביותר והוא אגירת המזון בכיסי החניכיים שלו. בטבע, האוגר, שנמצא בתחתית שרשרת המזון, מבלה את רוב זמנו במחילות תת-קרקעיות בהן הוא מתחבא מטורפים ויוצא לעיתים רחוקות בכדי להשיג מזון. תכונה זאת חשובה לו מאוד לזמנים של מחסור ובתנאי מזג-אוויר קשים שלא מאפשרים לו לצאת לאור. בישראל ישנם 2 מינים נפוצים: האוגר הסיבירי והאוגר הסורי. תוחלת החיים הממוצעת של 2 הזנים היא בסביבות השנתיים וההבדל העיקרי ביניהם חוץ מההבדלים החיצוניים הוא שבעוד שהאוגרים הסיביריים נהנים בחברת בני-מינם האוגר הסורי טריטוריאלי למדי ואינו יכול לחיות עם עוד אוגר זכר באותו כלוב.

2.כלוב

האוגר הוא חיה עם רמת פעילות גבוהה וחייב לפרוק אנרגיה. לרוב הוא עושה זאת בשעות הלילה כשאנחנו ישנים (כך המנגנון הביולוגי שלהם עובד), ומסיבה זאת חשוב מאוד שנספק להם כלוב גדול ומלא במתקנים שונים כגון: גלגל ריצה, סולמות,מחילות, מגלשות ועוד. בכלוב גם צריך שיהיה בית לאוגר בו הוא יוכל להתחבא ברגעים של פחד או ביישנות. האוגר הוא חיה מאוד פחדנית וכפי שציינו בסעיף 1 רוב חייו בטבע עוברים במחבוא ולכן חשוב כי יהיה לו חלל חשוך ומבודד בו הוא ירגיש בטוח. כמו כן, חשוב שיהיה מצע סופג בריצפת הכלול לכל צרכיו של האוגר הנעשים שם. המצע לרוב עשוי משבבי עץ ונסורת בעלי יכולת ספיגה מוגברת. ישנם אנשים ששמים נייר עיתון – לא לעשות זאת❗️ הנייר אינו סופג מספיק ושימוש בו כמצע ייגמר בריח לא נעים בבית. בנוסף, העופרת הקיימת בדיו רעילה מאוד למכרסמים ולא מומלץ שהאוגר יבוא איתה במגיע. תצטרכו גם לקנות כלי שתייה ומזון לכלוב. ישנה מבחנת שתייה שהאוגר כבר מורגל לשתות ממנה מזמנו בחנות החיות וצלחות אשר מפרידות את האוכל ממצע הספיגה. מומלץ לקנות צלחת מנירוסטה מאשר צלחת פלסטיק מאחר והאוגר עלול לנגוס בה.

3.אבני כרסום

כמו לכל המכרסמים, לאוגר יש צורך לכרסם כמעט ללא הפסקה והשיניים הקדמיות שלהם נמצאים בצמיחה מתמדת ולא פרופורציונלית למידות שלהם. אם האוגר לא ישייף את שינוי הם יגדלו יותר מידי ויתחילו להפריע לאוגר באכילה ואף לגרום לבעיות בריאותיות נוספות. מסיבה זאת חובה לשים בכל כלוב אבן כרסום. האוגר ישחק עם האבן ויכרסם אותה בהנאה ובכך ישמור על אורך שיניים תיקני. השוק מלא בסוגים שונים של אבנים לפי טעמים וגדלים, כדאי לנסות מס' מוצרים שונים עד שמוצאים מה האוגר שלנו הכי אוהב.

4.ויטמינים וחטיפים

חשוב לצ'פר את האוגר לפעמים בכדי לשמור אותו שמח, לחזק את היחסים ביניכם וגם כי זה בריא לו! החנויות מלאות בחטיפים שונים, כולם בתוספת של ויטמינים שיעזרו לו להישאר בריא וחזק. החטיף הנפוץ ביותר הוא מקלות הדבש שמגיעים במגוון רחב של טעמי פירות וירקות.

5.ידע כללי

א. רביה – אם לא מעוניינים לגדל משפחת אוגרים יש יש לגדל כל אוגר בנפרד ולזכור כי נקבות בוגרות נוטות לתקוף אחת את השניה ולכן לא מומלץ לגדלם ביחד. כמו כן לאחר ההזדווגות יש להרחיק הזכר מהכלוב. השינויים ההורמונליים שהנקבה עוברת עושיים לגרום לה להיות תוקפנית. בכל המלטה נולדים בין 2 ל-7 גורים. וכשבועיים מרגע לידתם אסור בתחליט האיסור להחליף את המצע או לגעת בגורים. ב. בריאות – אסור לרחוץ את האוגר, הם עושים את זה בעצמם וככלל הם נקיים גם ככה. יותר חשוב לשמור על סביבת הכלוב נקייה ככל האפשר. כאשר האוגר מתנהג בצורה שאינה רגילה כולל חוסר תיאבון, השתוללויות, חוסר פעולה התגרדויות או כל דבר אחר, מומלץ לפנות לווטרינר בהקדם. עקבו אחר הוראות אלו והתייעצו עם המוכרים בחנות. מצפה לכם וילדיכם חווית גידול יוצאת דופן. אחרי הכל מדובר בחיה מתוקה וידידותית.

עוד מאמרים בנושא

טיפים פושטים לחסכון בהוצאות בגידול וטיפול ארנבים

פט נט אתר התוכן הגדול בישראל לכל מה שאתם רוצים לדעת על חיות מחמד