צ'ינצ'ילה או תוכי: איזה חיית מחמד כדאי לאמץ?

הבית קטן מדי לכלב ונקי מדי לחתול? אל דאגה – ריכזנו עבורכם רשימה של חיות מחמד שיעניקו לכם כמעט אם לא יותר חיבה וכמובן יקלו לכם על החיים
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

בני המשפחה מתנגדים להביא חתול הביתה או שאין באפשרותכם להתמסר לטיפול בכלב? אין בעיה – באפשרותכם לגדל בבית אוגר, תוכי, צ'ינצ'ילה, שרקן ומה לא. הכי חשוב שתוכלו להעניק לה את הטיפול האישי ביותר וכמובן תרגישו בנוח לגדל אותה.


צ'ינצ'ילה. מכרסם אינטליגנטי במיוחד

קראו עוד: לדבר בשפתם: המילון המלא עברית-שרקנית

תשכחו מטיולים, אמצו מכרסמים

משפחת המכרסמים היא משפחה גדולה מאוד ובאופן יחסי קלה לגידול היות והם זקוקים בעיקר למים נקיים וזמינים, אוכל טרי והחלפה תדירה של המצע בכלוב. המוכרים שבמכרסמים הם האוגרים – חיית מחמד פופולרית שזכתה למוניטין כחיית מחקרים. האוגרים ידועים כחיות ידידותיות שמתאימים לגידול על ידי ילדים קטנים. אם בחרתם לאמץ אוגרים ואפילו שניים ממין נקבה וזכר, דעו כי הם צפויים להתרבות בקצב מסחרר. לכן היערכו מראש עם כלוב גדול מספיק או לחילופין רכשו שני כלובים.

גם שרקנים הם חיה מדהימה. השרקן הוא מכרסם גדול יותר מהאוגר ולכן דורש שטח מחייה גדול יותר והחלפה תדירה של הנסורת או של משטח המחייה, משום שהוא נוטה להפיץ ריחות לא נעימים. חשוב לדעת שהשרקנים מהירים יחסית ולכן צריך לתרגל אותם לאחיזת ידיים מגיל צעיר אם רוצים שהם ישמשו גם כחיית מחמד.
 

ארנבים וצינצ'ילות – חיות מחמד שאוהבות מרחבים

רבים מהאנשים שמגדלים ארנבים ימליצו לכם בחום לאמץ אחד ואף יעידו כי מדובר באחת מחיות המחמד הקסומות ביותר שקיימות. הטיפול בארנבים דומה לטיפול ברוב המכרסמים, כשבמקרה שלהם חשוב להקפיד להשאיר להם שתייה טרייה כל יום ולדאוג למזון מגוון. היות וארנבים אוהבים מרחב (והרבה ממנו), יש בעלים שמשחררים אותם בבית תחת השגחה מתמדת. כמובן שמומלץ לעשות זאת רק אם הם מורגלים לבית מגיל צעיר. אפשרות נוספת היא להחזיק את הארנבים בכלובים גדולים בחצר או במרפסת, אך אם תרצו ליהנות מליטופים וזמן משותף כדאי שתקפידו לעשות זאת כל יום.

אם חפצתם בחיה חכמה ונקייה – הצ'ינצ'ילה היא המכרסם שלכם. הצ'ינצ'ילה היא מכרסם אינטליגנטי במיוחד, היא מחזיקה ביכולת להבדיל בין אנשים שונים, למשל בין בעליהן לבין אורחים בבית. הצ'ינצ'ילות אוהבות את המשפחה שלהן ונאמנות מאוד כששמים אותן בזוגות. אולם חשוב לדעת, בכדי לגדל צ'ינצ'ילה יש להחזיק כלוב גדול מאוד – גם הן חיות שזקוקות למרחב. ניתן לשחרר אותן בחדר תחת השגחה כשכמובן שיש להרגיל אותן לכך מגיל צעיר.


תוכי ג'אקו. אחת החיות המיוחדות ביותר מבחינת התקשורת

לא עוד יללות ונביחות, התוכים מדברים

החיות שמתהדרות בנוצות מרהיבות אינן זקוקות לטיפול כה מורכב – תוכים זקוקים לניקיון הכלוב באופן תדיר, מים טריים ונקיים ומזון משובח ובין היתר גם מעט תשומת לב. התוכים נחשבים לבררניים במזון ואם תרגילו אותם לסוג מזון מסוים כנראה שהם ידעו לבקש אותו על ידי הימנעות ממאכלים אחרים. מאכלים המסוכנים להם יהיו אבוקדו ושוקולד. התוכונים, קוקוטייל והג'אקו הם בין הזנים הפופולריים לגידול של התוכים.

התוכונים הם התוכים הקטנים שצבעם לרוב תכלת או צהוב. הם מושכים מאוד את העין ואם מרגילים אותם לידיים מגיל צעיר מאד, ניתן גם לשחק איתם. הקוקוטליים מרשימים מאוד במראה והם נחשבים לציפור חכמה מהתוכונים. כיאה לבעלי כנף, הם עפים בחדר כאשר משחררים אותם מהכלוב ומומלץ שלא להוציא לעשות זאת כשהחלון פתוח. ואילו הג'אקו הוא התוכי שניתן לביות. הוא מכיר את בני הבית ואפילו לומד לדבר איתם על ידי כך שהוא מחכה צלילים. כל מי שמגדל ג'אקו יעיד כי מדובר באחת החיות המיוחדות ביותר מבחינת התקשורת שניתן לצרף למשפחה.

 

ואם חפצתם בקצת שקט, תמיד ישנם הדגים
 

הדגים זוכים להיכנס לקטגוריית 'חיות מחמד' בעיקר כי מוכרים אותם בחנויות לחיות. הדגים אינם מתקשרים עם בעליהם, למעט העובדה שהם יודעים לצפות לאוכל במצבים מסוימים. הם בעיקר פתרון אידאלי להורים אשר רוצים להעניק לילדיהם חיית מחמד ללא הצורך בגידולה.

על אף שלדגים מוניטין של חיה קלה לגידול, הם צריכים מרחב מחיה ראוי, האכלה מועטה וניקיון קבוע של האקווריום על ידי החלפת פילטרים והחלפה של המים עצמם. 

עוד מאמרים בנושא

עומדים להפוך לסבא או סבתא? מזל טוב! בתוך פחות משלושה שבועות האוגרת ההריונית שלכם תמליט גורים חמודים