לדבר בשפתם: המילון המלא עברית-שרקנית

קניתם לעצמכם שרקן? תתחדשו על התוספת המדהימה למשפחה. רגע לפני שאתם מתמכרים לליטוף הפרווה הנעימה, של אחת מחיות המחמד הנוחות לגידול, הנה כמה דגשים שחייבים לדעת, כדי שבן המשפחה החדש שלכם ייהנה מחיים ארוכים ומאושרים. ויש גם מילון לשפת השרקנים!
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

תזונה 

מזון מסחרי בכופתאות הוא מזון בסיסי מצוין, אך תמיד יש לזכור ששרקנים אינם מייצרים ויטמין סי ולכן הם חייבים לקבל או תוספת של ויטמין סי במים (תוספת טרייה מדי יום) או בירקות טריים, עתירי ויטמין סי כברוקולי, כרובית או  גזר.  בנוסף, פנקו אותם בעשב (העשיר בתאית) וכן בפירות בכמות קטנה, למשל,  תפוח או אגס . מים עדיף לספק בבקבוקים עם פיה מיוחדת ואוכל בכלים שלא ניתן להפכם.

מגורים 

אוורור בשפע הינו תנאי ראשון לבריאות השרקנים ולכן מכלי זכוכית אינם טובים כלל. בנוסף, חשוב לספק להם מקום מסתור בתוך הכלוב (ביתן קטן),כמחסה. את רצפת הכלוב ניתן לכסות בעיתונים או נסורת, שאותם יש להחליף מדי יום.
שרקנים אוהבי מרחבים ותנועה ולכן רצוי לשחררם מדי פעם בבית. יש לדאוג למרחב מוגן סגור וכן למעבר פתוח חזרה לכלוב לשם עשיית צרכים במקרה הצורך. 
 

התרבות מהירה 
 

 • שרקנים ממליטים בממוצע שלושה גורים מדי המלטה. הקטנים נולדים עם פרווה, עיניים פקוחות, בכושר תנועה מלא וכן מסוגלים לאכול אוכל של בוגרים. על אף זאת הם ינקו מאמם כשבועיים-שלושה.
   
 • זהירות! שרקנים מגיעים לבגרות מינית מוקדם מאד, כבר בגיל ארבעה שבועות. לכן יש להפריד בין המינים מוקדם אם אין רצון להרביע אותם . נקבות עלולות להתייחם מיד אחרי ההמלטה. תקופת הייחום אורכת כשבועיים והריון חודשיים עד 9 שבועות.
   
 • אין צורך להפריד בין האבא הזכר והגורים הקטנים למעט בגיל חודש למניעת הריונות לא רצויים.
   
 • שרקנים חיים בממוצע 5 שנים ועשויים להגיע גם ל- 12 שנים.
   

מילון שימושי לשפת השרקנים
 

 • גרגור , אנחה – שביעות רצון ונוחיות.
   
 • שריקות, צווחות – פחד, כאב, תחינה למזון בעת רעב או אזהרה.
   
 • לחישה, חריקת שיניים – תוקפנות, איום, אזהרת יריב.
   
 • רטינה אנחה – קולות גירוי מיני של זכרים.

 

עוד מאמרים בנושא

אנחנו יכולים לנצל את התנהגות האינסטינקטיבית של הארנב להתפנות באותו המקום כדי לאלף אותו להשתמש בארגז צרכים.