9 דברים שכדאי להיזהר מהם כשמגדלים מכרסמים בבית

חשבתם שלגדל שפן או אוגר בבית לא דורש שום מידה של אחריות? טעות בידכם: דברים רבים בסביבה הביתית עלולים לסכן חיות עדינות אלה. לפניכם רשימת הדברים שאליהם אתם צריכים לשים לב
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

 

רבים חושבים שלגדל בבית יונקים מכרסמים כמו ארנב, אוגר או צ'ינצילה למשל, הוא פשוט וקל. אך כדאי לדעת שיש דברים מסוימים בבית שעלולים להיות מסוכנים עבור חיות אלה וכדאי להיות מודעים אליהם. זאת משום שמדובר בחיות חכמות וסקרניות שעשויות להגיע למקומות שלא כדאי שיגיעו אליהם.

1.    חוטי חשמל 

מכרסמים אוהבים ללעוס חוטים, וחוטי חשמל מכילים מתכות כגון אבץ, אשר עלול לגרום להם להרעלה ואף למוות, או נחושת, שגם היא עלולה להיות קטלנית עבורם. זאת בנוסף לסכנת התחשמלות, כמובן. חוטי חשמל או שקעים אשר עוברים לאורך הרצפה בגובה נמוך – עלולים להיות נגישים עבור המכרסמים ולסכן את חייהם. מה עושים? מכסים את חוטי החשמל ואת השקעים, דואגים שהם לא יהיו נגישים לבעלי החיים האלה, ומשגיחים עליהם כשהם מסתובבים חופשי בבית.

2.     עופרת

בעבר נהגו להשתמש באופן נרחב בעופרת בצבעים, בקירות וברצפות של בתים, ולמרות שעופרת יכולה להיות טעימה מאוד עבור מכרסמים היא גם מסוכנת מאוד ואפילו קטלנית עבורם במידה וילעסו אותה. הרחיקו אותם מכל מה שעלול להכיל עופרת – משום שכמה נגיסות זה כל מה שנדרש כדי לסכן אותם.

3.    חטיפים לא מתאימים

יש כמה מוצרים שמשווקים כחטיפים למכרסמים, כמו יוגורט או צימוקים, שאינם באמת מתאימים עבורם. חלקם מכילים רמות סוכר או שומן גבוהות שמערכת העיכול של המכרסמים הקטנים אינה מסוגלת להתמודד איתן. צריכה של מזונות שאינה מתאימה תיצור להם בעיות עיכול רבות ואף עלולה לסכן את חייהם. התייעצו עם וטרינר לגבי תזונת חיית המחמד שלכם – מה אסור ומה מותר לה לאכול ואל תשכחו שלכל מכרסם יש את הצרכים התזונתיים שלו. 

4.    טמפרטורות קיצוניות

רוב המכרסמים חיים בנוחות בטמפרטורות הנוחות לנו. אולם יש כאלה הרגישים מאוד לטמפרטורות גבוהות או נמוכות מאוד. למשל לארנב או לצ'ינצ'ילה פרווה עבה והם אינם יכולים להזיע. בטמפרטורה גבוהה חום גופם יכול לעלות מאוד והם עלולים למות. במקרה של קור עז הם עלולים להיכנס למעין תרדמת חורף, קצב הלב שלהם יורד והם חשופים למחלות ולמוות. חשוב מאוד לדאוג להחזיק את בעלי החיים האלה בטמפרטורות המתאימות להם על פי מינם כדי לשמור על בריאותם. דאגו ללמוד ולהתייעץ עם וטרינר אילו תנאים מתאימים לחיית המחמד הספציפית שלכם.

5.    אוכל של בני אדם

רבים מהמאכלים האהובים עלינו עלולים להיות רעילים עבור המכרסמים כגון שום ובצל. מאכלים אלה מסכנים כמעט את כל בעלי החיים, כולל כלבים וחתולים, והם גורמים להם לבעיות עיכול חמורות – הקאות, שלשולים ועוד. גם מאכלים שמכילים זרעים וגלעינים כגון תפוח ואגס, אבוקדו, דובדובנים ואפרסק, מסכנים את המכרסמים. כך גם שוקולד, אלכוהול ומשקאות עם קפאין כמו תה, קפה או סודה. גם כמויות קטנות מאלה עלולות לסכן אותם ולכן יש למנוע אותם מהם לחלוטין.

6.    ילדים קטנים

מכרסמים עלולים להיכנס ללחץ ולפחד מהתנועות המהירות של הילדים שבאים להרים אותם או מהקולות הרועשים שלהם. ילדים אוהבים את בעלי החיים החמודים והקטנים הללו אבל לא תמיד יודעים לנהוג בהם בעדינות הנדרשת ועלולים לחנוק אותם, להכאיב להם ואפילו להפיל אותם ולגרום להם לפציעות. מומלץ להשגיח על ילדים כשהם ליד בעלי החיים האלה וללמד אותם כיצד לנהוג בהם בעדינות ובכבוד.

 

מכרסמים בבית

 

7.    סביבה חיצונית

רוב המכרסמים הקטנים המגודלים כחיות מחמד אינם יודעים להתמודד עם הסביבה החיצונית – בעלי החיים שבחוץ, מזג האוויר וכדומה – ולכן כדאי לשמור עליהם תמיד בסביבה הביתית.

 

8.    כלוב לא מתאים

 לא כל הכלובים מתאימים לכל המכרסמים. לארנב, אוגר או צ'ינצ'ילה יש צרכים שונים ולכן צריך להתאים להם כלוב על פי מידותם ואופיים. רגליו של ארנב למשל יכולים להיפצע מרצפת כלוב עם פסי מתכת והוא צריך רצפה מוצקה. אוגרים עלולים לכרסם כלובים מפלסטיק. 

 

9.    בעלי חיים אחרים בבית 

אפילו הכלבים והחתולים העדינים ביותר יכולים, גם אם באופן אינסטינקטיבי, לפגוע במכרסמים קטנים, ולכן יש להשגיח עליהם מאוד גם אם אתם חושבים שהחיות מסתדרות זו עם זו. גם מה שמצטייר כמשחק עלול להיות פוגעני בשל הבדלי הגודל.

עוד מאמרים בנושא

עומדים להפוך לסבא או סבתא? מזל טוב! בתוך פחות משלושה שבועות האוגרת ההריונית שלכם תמליט גורים חמודים
עומדים להפוך לסבא או סבתא? מזל טוב! בתוך פחות משלושה שבועות האוגרת ההריונית שלכם תמליט גורים חמודים