תזונה איגואנה: מה מותר ומה אסור?

בשונה מאיגואנות החיות בטבע, איגואנות הגדלות בשבי חייבות לקבל את הוויטמינים והמינרליים שלהם ממקורות אחרים. איזה מזון מומלץ לאיגואנות ועל מה מומלץ לוותר?
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

בטבע יכולות האיגואנות לחיות כ 10-15 – שנה. בשבי הן חיות עד לגיל של כ 20 – שנה, והן מגיעות לאורך של 1.5 עד 2 מטר, ולמשקל של עד 8.5 ק"ג. אך בכדי לשמור על חיים ארוכים ובריאים עבור האיגואנה, חשוב להקפיד על תנאים נאותים –  אור שמש, חלבונים וחתיכת המזון לקוביות קטנות – כל מה שצריך לדעת על תזונה נכונה לאיגואנה.
 

תאורה –  חשיפה האיגואנה לאור השמש חיונית לבריאותה

חשיפת האיגואנה לאור שמש טבעי חשובה לאיגואנה מפני שמספקת לה ויטמין D3 ויינון של סידן בגוף. חשוב לציין כי אור שמש העובר דרך זכוכית אינו מספק מבחינת אספקת קרני ה – UV החיוניות לתהליכים אלה ולכן יש לדאוג ולהוציא את האיגואנה מחוץ לאקווריום. אספקה של אור שמש טבעי וישיר לאורך מספר שעות בשבוע יכולה להספיק.

בטבע, איגואנות עושות "אמבטיות שמש" (Basking) בשביל להגיע לטמפ' גוף אופטימלית ואילו בשבי, מקור חום חייב להיות מסופק בכדי לבצע את אותה הפעולה. מקורות מלאכותיים לקרינת UV , כגון Vita-Lite ניתנים לשימוש יומיומי והם מומלצים ביותר, במיוחד באזורים בעלי אקלים קר. על כן, מקור חום מאיר, כגון מנורה בעוצמה של 60-100 ואט תתאים בהחלט.

כשבוחרים מנורת חימום מלאכותית, חשוב להקפיד על מיקומה ורמת החימום שלה – משום שמגע ישיר עם מקור החום עשוי להוביל לכוויות. סלעי חימום שזוכים לפופולריות רבה, עשויים לגרום לכוויות ולכן אינה מומלצים.

טווח הטמפרטורות האופטימלי בכלוב הינו 85-95 מעלות פרנהייט ואזור ל Basking, שבו הטמפרטורה תהיה בין 95-105 מעלות פרנהייט  – בכך נאפשר לאיגואנה לווסת את חום גופה על ידי שהייה באזור החם ובאזור הקר. בלילה ניתן לכבות את המנורה, ולהציב מנורה אדומה או כחולה למניעת צניחת הטמפרטורה מתחת ל 75 מעלות פרנהייט. 
 

תזונה נכונה – תפריט המותאם לצרכיה של האיגואנה

כיום הדעות חלוקות לגבי מהי התזונה הטובה ביותר לאיגואנה. הספרות טוענת כי להתאים תזונה שונה לאיגואנה בגילאים שונים –  כלומר, צרכים של איגואנה מבוגרת שונים מצרכיה של איגואנה צעירה.

התזונה של האיגואנה צריכה להיות מורכבת מהשילוב הבא –  40% ירקות עשירים בסידן, 40% ירקות בעלי ערך תזונתי גבוה, %20 או פחות- פירות. המזון שנותנים לאיגואנות צריך להכיל פי שניים סידן מזרחן. 

מידע ישן קובע כי יש להשתמש במנות חלבון גבוהות יותר, ואילו מחקרים חדשים על איגואנות צעירות מועידים על כך שבטבע הן לרוב צמחוניות ורק לעתים נדירות הן אוכלות חרקים. אי לכך הדיאטה הבאה הנה המומלצת ביותר היא: 

 • ירקות – מהווים 90% מתזונתה של האיגואנה הצעירה, ו 95-100 אחוז מתזונת המבוגרת. יש לכלול ירקות עשירים בסידן, כגון: לפת, פטרוזיליה, שינן (שן הארי), עלי חרדל, סלרי וכדומה. ירקות אחרים: דלעת, גזרים, אפונה, נבטים, קישואים, ירקות מעורבים קפואים. 
   
 • חלבון – מהווה 10% מתזונת איגואנה צעירה ו- 5% מתזונת המבוגרת. מקורות טובים לחלבון הם טופו, ביצים קשות, קטניות מבושלות, סויה.
   
 • פירות –  טעים ובריא לאיגואנה, אך יש להשגיח שהפירות לא יהוו כבסיס העיקרי בתפריט. לפירות ערך תזונתי נמוך ביותר ולכן מומלץ להוסיף אותם רק כתוספת טעימה. פירות מומלצים הם תותים, קיווי, ענבים, בננות, פפאיה, מלון.
   
 • עלים ירוקים – מומלץ, טעים וכיף לאיגואנה לאכול אותם. עדיף להשאירם בגודלם הטבעי. עלים המומלצים הם: עלי חרדל, שן הארי וגרגר הנחלים. 
   
 • מים – רצוי כלי גדול מספיק בשביל שהאיגואנה תוכל לשבת בו. המים חייבים להיות נקיים וטריים ויש להחליפם כל יום.
   
 • ויטמינים – מומלץ להוסיף ויטמינים מתוספת מלאכותית המכילה גם ויטמין D3.

חשוב לציין, למרות שלאיגואנות יש שיניים חדות הן אינן משתמשות בהן ללעיסה, הן בולעות את במזון בשלמותו. ולכן יש לחתוך את האוכל של האיגואנה דק-דק ואפילו לגרר אותו בפומפייה. 

על איזה מזונות מומלץ לוותר?

חומצה אוקסילית – אסור להאכיל את האיגואנות במזונות עשירים בחומצה אוקסלית, כי כך הם לא יוכלו לעכל את הסידן כמו בירקות הבאים – תרד, סלק, סלרי, ארטישוק. אם בכל זאת אתם רוצים להאכיל את האיגואנה במזונות אלו, כדאי מאוד שהכמות תהיה קטנה. 

משפחת הכרובים – בדומה לחומצה האוקסלית, עדיף שלא להאכיל את האיגואנה ביותר מדי ירקות ממשפחת הכרובים – כרוב, כרוב עלים, כרוב סיני, ברוקולי, לפת, כרוב שוודי, כרוב ניצנים, כרובי .אם ניתן, עדיף להימנע מהם בכלל. 
ירקות קפואים – רוב בעלי האיגואנה מוציאם הירקות קפואים כפתרון הכי פשוט. אולם עדיף להשתמש בו רק במקרים דחופים, משום שיש בו חוסר בתיאמין. 

חסה – עדיף שלא לתת בכלל. מאוד לא בריאה לאיגואנות. מומלץ להשתמש בתוספות ויטמינים שניתן לקנות בכל החנויות המובחרות לחיות מחמד.

עצות נוספות
 

מזון של בני אדם – איגואנות יכולות לאכול גם מזון של בני אדם , והרבה, אבל עדיף להימנע מכך, שכן אין למזון זה ערך תזונתי, והוא אפילו יכול להזיק לה. 

האכלה ביד – מומלץ לא להרגיל את האיגואנה להאכלה ביד.

זמני האכלה – יש להאכיל את האיגואנה בבוקר, וכך יש לה את הצהריים המוארים לעכל את המזון וכמו שכבר ציינו, היא מעכלת את מזונה בצורה הטובה ביותר בנוכחות שמש. חשוב לציין, איגואנות אוכלות יותר בקיץ מאשר בחורף.

מתכון לסלט בסיס עבור איגואנות 
 

סלט המכיל ירק ירוק כמו שעועית ירוקה או אפונה טרייה, ירק כתום – כמו דלעת, בטטה או גזר, פטרוזיליה, פרי ותוספת חלבונים וסידן מומלץ כמזון לאיגואנות לפחות פעמיים בשבוע. כמו כן, כדאי להוסיף עוד ויטמינים ומינרלים פרט לסידן. ניתן להוסיף גם נבטי אלפלפה, נבטי צנוניות, נבטים, אספרגוס, פטריות, במיה.

ניתן לשלב גם פירות בסלט זה כמו תאניםפטל, תותים, פפאיה, אגסים, מנגו, שזיפים, אפרסקים, מלון, תמרים, ענבים, צימוקים, סברס וקיווי. את כולם כאמור יש לחתוך לחתיכות קטנות מאוד ולערבב עם הירקות. 

החלוקה – חצי כוס ירקות ירוקים, חצי כוס ירקות כתומים, שמינית כוס פירות, שליש כוס פטרוזיליה ונבטי אלפלפה. 

 

עוד מאמרים בנושא

הקיץ כאן אז מה עושים שחיית המחמד שלנו הוכשה ע"י נחש
הקיץ כאן אז מה עושים שחיית המחמד שלנו הוכשה ע"י נחש