הזוחל הראשון שלי – המדריך למתלבט

גידול הזוחלים על ידי אספנים תפס תאוצה גדולה בעשור הקודם, היום כבר לא ניתן למצוא חנות חיות המכבדת את עצמה, אשר לא תחזיק מס' נחשים ואיגואנות למכירה. איזה זוחל לבחור?

לרוב הזוחלים הנמכרים בחנויות החיות, הינם זוחלים המותרים לגידול עפ"י חוק, אך בכל שאלה בנושא מומלץ לפנות לרשות שמורות הטבע אשר ממונה על אכיפת החוק. החוק – חוקי שמירת הטבע, הן בארץ והן בעולם מגנים על החיות הנדירות, ובאים לשמור על הטבע.

כל זוחלי ארץ ישראל ללא יוצא מן הכלל הינם חיות בר מוגנות, כל החזקה, גידול ומסחר בחיה מהווים עברה על החוק, והעובר עליו צפוי להחרמת החיות, קנס ולעתים לא נדירות אף משפט.

הזוחלים האסורים בגידול: צבים ותנינים (ללא יוצא מן הכלל), נחשים ארסיים, זוחלי ארץ ישראל, מינים ספציפיים של נחשים ולטאות אשר מוגנים ע"י Cites (אמנה בין-לאומית לשמירת חיות הבר בעולם).

הפעם הראשונה – נחש או לטאה? 

ההבדל המהותי בגידול של לטאות ונחשים הוא התזונה שלהם.

בדרך כלל, נחש אוכל פעם בשבוע ואף פחות, הוא ניזון ממכרסמים שיחסית קלים להשגה. הלטאה, לעומת זאת, אוכלת מספר פעמים ביום בעיקר חרקים, שיקרים וקשה להשיג אותם. רוב מגדלי הלטאות בוחרים גם לגדל ולהרבות בעצמם את המזון (צרצרים, תיקנים, זחלי חיפושית הקמח).

הלטאה הנפוצה ביותר בקרב מגדלי הזוחלים היא כמובן האיגואנה, שעצם היותה צמחונית מהווה יתרון משמעותי בנוחות הגידול. חיסרון אחד ומשמעותי לאיגואנה – היא מגיעה לאורך של מעל מטר וחצי. במידה וחשקתם בגידול איגואנה כדאי שתכירו את דרישות הגידול שלה בטרם תרכשו. מאות איגואנות מתות מדי שנה עקב גידול שגוי. אחרות מגיעות לגודל עצום לאחר מספר שנים ונמסרות לגני חיות.

במידה והחלטתם לרכוש נחש, מומלץ לבחור נחש אשר יענה לדרישות בסיס למגדל מתחיל. לכל מין של נחש אופי משלו, ישנם שקטים וישנם נשכניים, כאלו שאוכלים לעתים תכופות וכאלו הידועים בשביתות הרעב שלהם, נחשים המפיצים ריח רע, נחשים המגיעים לגודל עצום שאינו מאפשר את גידולם הממושך. לכן חשוב לבחור נחש ראשון שיהיה נחש נח שקט, חזק ועמיד לטעויות של מגדל מתחיל.

ארבע נחשים המומלצים למגדל המתחיל:

 • כרכני תירס ( Elaphe guttata guttata)
 • כרכנים צהובים ( Elaphe obsoleta quadrivittata)
 • נחש מלך-פלורידה ( Lampropelitis getula floridanda)
 • נחש מלך- קליפורניה ( Lampropelitis getula californiae) 

היכן לקנות? 

תמיד עדיף זוחל שנולד בשבי, במיוחד אם הוא נולד בישראל. לכן, כדאי קודם כל לבדוק את לוחות המודעות השונים: אולי אספן זה או אחר מעוניין למכור חלק מהאוסף שלו או את הצעירים שבקעו.

האופציה השנייה היא חנויות או יבואנים איכותיים. בקניה מסוחר חיות, תמיד העדיפו זוחלים צעירים. קניית זוחל בוגר חובה בתוכה סיכון גבוה של חיית בר. לרוב, בעל חיים שלא נולד בשבי, יהיה יותר עצבני, יהיה לו קשה יותר להתאקלם ועלול להביא מחלות וטפילים לא רצויים. אם רוצים נחש או לטאה בוגרים, קנו ממגדל שגידל אותה מצעירותה.

בחירת הנחש או הלטאה

חשוב לבחור חיה בריאה ובעלת אופי נח. לשם כך, יש לבחון ביסודיות את החיות המוצעות למכירה. אם רואים ספר חיות חולות או פצועות, יש סבירות גבוהה שמשלוח החיות לא איכותי או תנאי ההחזקה של המקום ירודים, לכן עדיף לרכוש ממקום אחר.

במידה והחיות במקום נראות במצב טוב, יש לבחון:

 • ערנות החיה – עיניים פקוחות, צלולות (אלא אם כן היא בנשל), הוצאת לשון ותגובות לנעשה מסביב.
   
 • פציעות חיצוניות – מצב הקשקשים, בדיקת טפילים חיצוניים, זיהומים מתחת לעור, בין הקשקשים, שלמות הזנב, שלמות כל האצבעות והציפורניים אצל הלטאות.
   
 • פה – לפתוח את פה החיה, לבדוק מצב ריריות, נוכחות ריקבון וניקיון כללי.
   
 • תזונה – לבדוק מתי הזוחל אכל בפעם האחרונה, מומלץ לראות את החיה הנבחרת בזמן אכילה ולשאול מה היו מרכיבי הדיאטה של החיה.
   
 • אחריות – אחריות על בעלי חיים היא דבר נדיר, אשר לא מקובל לנותנו. אבל לאור מכירה של זוחלים רבים אשר לא רגילים לשבי, מומלץ לדרוש אחריות מינימלית, במידה והחיה לא תאכל בתקופה הקרובה (איגואנה – יומיים, נחש – שבועיים) תהיה אפשרות להחליף את החיה ו/או לקבל את הכסף חזרה. 

ציוד ואביזרים

לרוב הציוד הנלווה יקר מהחיה עצמה. אך ניתן לבנות כלוב לכל זוחל, עם פתח אוורור גדול, על פי צרכיה בכוחות עצמיים.

ממדי כלי גידול בסיסי יהיו:

אורך – כ- 2/3 מאורך החיה

רוחב וגובה – כ-1/3 מאורך החיה

לדוגמה, עבור נחש באורך מטר, מידות הכלוב יהיו 35X35X70ס"מ.

יש לדאוג לכלי מים שיהיה מקובע במקומו, שהזוחל לא יוכל להפכו. כדאי גם שתהיה גישה נוחה לניקיון הכלוב והחלפת המצע.

בחורף יש לדאוג לחימום הזוחלים שאינם מוכנסים לתרדמה, על-ידי לבנת חימום המיועדת למטרה זו, סדין או כרית חימום, מנורה או כל גוף חימום אמין אחר.

המאמר באדיבות www.reptiles.co.il

מאת: גל אורבך

עוד מאמרים בנושא