שפיץ יפני

 

שפיץ יפני תוכנן הורבע במטרה להיות כלב לוויה חמוד, נאמן, ידידותי וחכם. ולמרות שלא נועד להיות כלב שמירה, הוא מחזיק באופי אמיץ ורצון מולד להגן על משפחתו, בנוסף לנביחה חזקה מאוד ביחס לגודלו.  

כלבי השפיץ יפני הם גזע חדש יחסית אבל הם  הופכים להיות לפופולאריים יותר ויותר בגלל המזג הנעים שלו, יכולתו להסתדר עם ילדים וכלבים אחרים, וצרכי הטיפוח נמוכים למדי.

בנוסף לזה הוא גם נוטה להיות כלב בריא עם תוחלת חיים ארוכה מהממוצע. השפיץ היפני מסתגל היטב למגורים בדירה ויש לו צורך נמוך עד בינוני בפעילות גופנית. מינימום של טיול אחד ביום אמורה לשמור עליו מאושר ולמנוע שעמום. לצד הנטיות ההרסניות שנראות אצל כלבים מכמעט כל גזע שלא זוכה להרבה פעילות גופנית ונפשית.

כלבי שפיץ יפניים מגיבים היטב לאילוף ולומדים במהירות.  השפיץ היפני הוא בחירה נכונה למי שבוחר לאמץ כלב בפעם הראשונה בתנאי שהוא מוכן לענות על צרכי הפעילות הגופנית של שפיץ היפני וללמוד את היסודות של הורות אחראית לחיות מחמד.

 

מה חשוב לדעת על כלב שפיץ יפני

 

  • לכלבי שפיץ יפניים צורכי טיפוח נמוכים למדי, למרות מראה הפרווה הלבנה האצילית שלו, לרוב דוחה את מרבית הפסולת והלכלוך, והוא זקוק למקלחת לעיתים רחוקות, מכיוון שאין לו את ריח הכלב הטיפוסי. 2 הברשות בשבוע  אמורות להיות די ויותר.

 

  • למרות היותו דומה לכלבי האסקימו האמריקאי, הפומרניין והסמויאד, לגזע השפיץ היפני יש היסטוריה משלו והוא מוכר כגזע נפרד על ידי מועדוני ההרבעה ברחבי העולם.

 

  • לשפיץ היפני יש נביחה חזקה במיוחד, יחסית למה שניתן לצפות מגודלו. הוא ידוע כחסר פחד, במיוחד כשהוא מגן על משפחתו.

 

  • למרות שהוא מסתדר במגורים בדירה, כלב השפיץ היפני לא אוהב להישאר לבד לפרקי זמן ארוכים, הוא עלול להיות מודאג ולפתח חרדת נטישה.

 

  • מדובר בכלב חכם במיוחד שמגיב טוב לאילוף בעזרת "חיזוקים חיוביים"

 

  • השפיץ היפני ידידותי למשפחה. הוא ידוע כשובב ועדין עם ילדים, ונוטה להסתדר טוב עם כלבים אחרים בבית.

 

היסטוריית הגזע השפיץ היפני

 

גזע הכלב השפיץ היפני ערך את הופעת הבכורה שלו בתערוכת כלבים בטוקיו, יפן בשנת 1921. הכלבים הראשונים מהגזע נוצרו מהכלאות של כמה כלבי שפיץ גרמניים לבנים שהובאו ליפן מסין. במהלך השנים הבאות יובאו גזעי שפיץ לבנים רבים אחרים מכל רחבי העולם, והם הוחלפו כדי לייצר תכונות נחשקות יותר בגזע השפיץ היפני המתהווה.

רק לאחר מלחמת העולם השנייה תקן הגזע נחתם סופית, ומועדון המרביעים של יפן החל להכיר בשפיץ היפני. בשנות החמישים של המאה העשרים יוצאו כלבי שפיץ יפניים לשוודיה, אחר כך לאנגליה ואז ברחבי העולם כולו. בסופו של דבר, מועדוני מרביעים לאומיים בכל רחבי העולם הכירו בשפיץ היפני כגזע עצמאי.

אם כי רבים ממועדוני המרביעים הללו עדיין משנים את הסטנדרטים השונים של הגזע מעת לעת, במיוחד כשמדובר על גודל הכלבים.

מועדון המרביעים האמריקאי הוא יוצא מן הכלל, מכיוון שהוא אינו מכיר בשפיץ היפני כזן נפרד, בעיקר בגלל הדמיון החזק לכלב האסקימו האמריקאי. הגזע עדיין ממשיך לגדול בפופולריות שלו ברחבי העולם.

 

גודלו של השפיץ יפני

 

מועדוני הרבעה רבים אינם מסכימים לגבי הגודל של כלבי השפיץ יפניים, אך הם נעים בין 10 ל -16 ס"מ בגובה הכתפיים. נקבות נוטות להיות קטנות יותר מזכרים.  המשקל הרגיל של כלבים בגזע זה הוא 11 – 20 ק"ג למרות שיש מחלוקת לגבי גודלו הראוי של השפיץ היפני, הם בדרך כלל גדול יותר מהפומרניין, שחולקים איתם מאפיינים משותפים רבים.

שפיץ יפני ננסי

 

בגלל חוסר הסכמה לגבי התקן ומנעד יחסית רחב בגודל שהגזע  נולדה גם דרישה לשפיץ יפני ננסי לכלבים שהם בתחתית אסכלה של הגזע מגדלים מקצועיים יכולים להעריך לפי הוורים ומשקל הגור את גודל ומשקל הכלב בבגרותו.

אופי והתנהגות

כלב שפיץ יפני מוערך בזכות המזג הנפלא שלו. הוא מאוד משפחתי ובעל מזג שובב. כלב זה אוהב יחס אישי, והוא לא יגיב טוב להתעלמות או שישאירו אותו לבד לפרקי זמן ארוכים. צורכי האנרגיה שלו ממוצעת למדי. טיול טוב אחד ביום אמור להספיק לו. כדאי לשלב גם בלי הרצועה. מכיוון שהוא טוב עם כלבים אחרים, טיול לגינת הכלבים יאפשר לו לרוץ בחופשיות ולשרוף כל עודף האנרגיה שהצטברה אצלו.

עם זאת, כל כלב צריך לעבור אימון סוציאליזציה, ללא קשר לגזע, לפני אינטראקציה עם בעלי חיים אחרים. כלבי שפיץ יפניים ידועים באומץ הלב ובאופי המגן שלהם. הוא נובח, באופן מפתיע בקול רם, על זרים שנכנסים לטריטוריה שלו, אם כי הוא נרגע אם בן-אדם שהוא סומך עליו מרגיע אותו. יש להציג אותם למבקרים בנוחות.

מדובר בכלב המתרגל לאילוף בקלות הוא אינטליגנט. נאמן, פעיל וצייתן. אישיותו של כלב השפיץ היפני, עשויה לתרום להמשך הפופולאריות של הגזע.  היותו ידידותי חברותי ואינטליגנטי גורמים לשפיץ היפני להיות מן הגזעים היותר קלים לאילוף. כמו כן, למרות נוכחותו הלא מאיימת, הוא משתמש ככלב שמירה נאמן שינבח בקולי קולות לכל רחש שמתקרב לטריטוריה שלו (זה אפילו מעט מעצבן לפעמים ודורש אילוף נפרד שגורם לכלב להפסיק לנבוח כשניתנת הפקודה).

הוא ייהנה מאוד מתהליך האילוף בתנאי שזה יעבור בצורה של "חיזוקים חיוביים" ומשחקים שונים שיבדרו אותו ויעזרו לו לפרוק אנרגיה. כמו באילוף של כל גזע, חשוב לשמור על עקביות והתמדה בתהליך האילוף. כל כלב זקוק לכך נואשות ובהזנחה של האילוף הוא מנסה "להשתלט" על הבית ולהפוך לאלפא.

בריאות הגזע

 

השפיץ היפני ידוע כגזע בריא למדי. עם זאת, הם עלולים להיות נוטים לפריקת פיקת הברך – מצב בו כורעי הברכיים נעקרות. ייתכן גם מצבים בהם יש להם הפרשות מסוימות מהעיניים, ועורם עלול להתייבש אם רוחצים אותם בתדירות גבוהה מדי, ולכן חשוב לרחוץ שפיץ יפני רק כשבאמת צריך. על הבעלים להיזהר מתנאים אלה ולקיים ביקורים קבועים אצל הווטרינר בכדי לאתר ולטפל בכל בעיה בריאותית.

 

כלבי השפיץ היפניים אינם דורשים טיפוח רב ודורשים טיפול די בסיסי. יש לצחצח להם את השיניים באופן קבוע לפי המלצת הווטרינר, ולבדוק את האוזניים וכפות הרגליים לסימני זיהום, טפילים או פסולת ולשמור על ניקיונם. הקפד על ביקורים תקופתיים אצל הווטרינר בכדי לשמור על הבריאות של השפיץ היפני שלך. תכנית התזונה של השפיץ היפני צריכה להיות כזאת המתאימה לכלבים קטנים עד בינוניים עם רמת אנרגיה בינונית.

עליך להתייעץ עם הווטרינר או התזונאי מקצועי לקבלת עצות לגבי איזה אוכל ישרת את השפיץ היפני שלך, ואת גודל המנות הנכון. צרכיהם התזונתיים ישתנו ככל שיגדלו מגורים לבגרות וגיל מבוגר. הישאר על הדרישות התזונתיות הללו.

 

טיפוחה של הפרווה הלבנה

 

כלבי שפיץ יפני בעל י פרווה לבנה וטהורה. למרות שהם נראים כאילו יש להם צרכי טיפוח גבוהים, למעשה הטיפול בהם מאוד פשוט. לפרווה שלהם יש מרקם מיוחד הדוחה את רוב הלכלוך. עם זאת, הפרווה שלהם עבה, ויש לצחצח אותה מידי פעם בכדי למנוע קשרים. יש להבריש אותה לפחות פעמיים בשבוע עם מברשת ייעודית. פעולה זו תסלק חלק מהשיער המת ותפחית את הצורך לנקות גם לאחר הנשירה. 

הפרווה הייחודית שלהם נוטה להיות יבשה בהשוואה לגזעים אחרים, ולכן יש לרחוץ אותם רק לפי הצורך. רחצה תכופה יכולה להסיר חלק מהשמן והלחות הטבעיים מהשיער והעור, מה שעלול לגרום לגירויים כאלה ואחרים.  בסך הכול, צרכי הטיפוח של השפיץ היפני נמוכים למדי בהשוואה לגזעים רבים אחרים.

 

התאמה לבית עם ילדים וחיות מחמד אחרות:

 

עם אופי שובב ועדין, כלבי שפיץ יפניים נהדרים עם ילדים. גודלם הקטן אומר גם שהם לא צפויים להפיל ילדים או לשחק בצורה אגרסיבית של ממש. השפיץ יפני יהיה חבר ראוי למשחק לרוב הילדים. עם זאת, חשוב עדיין לפקח על המשחק ולהורות לצעירים כיצד לתקשר ולטפל נכון בחיות מחמד. כל כלב יכול להיות תקיף מעט כאשר הוא מפחד או מרגיש לא בנוח.

כלבי שפיץ יפניים נוטים גם להסתדר טוב עם חיות מחמד אחרות בבית. הם לא תוקפניים באופן טבעי. עם זאת, עדיין חשוב להמשיך לפקח על יחסיו עם כל כלב אחר כדי לוודא שהם מרגישים בנוח בנוכחות חיות מחמד חדשות ובעלי חיים שעשויים לתקשר איתם.

 

שפיץ יפני למכירה

 

לצערנו אין לנו בית גידול ספציפי לשלוח אותכם אליו נמשיך לחפש ואם נמצא נעדכן באינדקס לשנו של בתי הגידול. אבל בלוחות המודעות יש מדי פעם פרסומים של גורי שפיץ יפני למכירה. מה שכן תמיד ניתן לפנות לרכז הגזע הספציפי והם לרוב יש להם מידע על מגדלים והמלטות שיש ניתן למצוא רכזי גזע באתר התאחדות הישראלית לכלבנות

 

 

שיתוף המאמר

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

כותרת לתוכן נוסף