דלמטי – Dalmatian

דלמטי – Dalmatian

 

מקורו של הכלב הדלמטי אינו ברור ומתבסס על הנחות בלבד. מציורים שנתגלו בקברות הפרעונים העתיקים וכן ציורים מהמאות ה-16 עד ה- 18, ניתן להניח שכבר אלפי שנים קודם לכן – כלבים דלמטיים היו קיימים.

ספרי תולדות הכנסייה מהמאה ה- 14 מרמזים בבירור שהגזע מגיע מהים התיכון, מחוף דלמטיה, האזור ממנו נגזר שמו של הכלב.

הוא מכונה גם "כלב הכרכרות", בשל העובדה שהיה רץ לצד כרכרות סוסים בעבר הרחוק. בעבר שימש גזע זה ככלב ציד, אך כיום מתפקד כחיית מחמד וככלב שמירה. אולם כלבים דלמטים לא תמיד היו נחשבים לגזעים המוכרים יותר. 'המקפצה הפרסומית' שלהם נגזרה דווקא מסרט מצוייר של חברת דיסני אשר ידוע בשמו 'על כלבים וגנבים'.

 

 

 

דלמטי

 

 

דלמטי – מראה כללי

גזע זה ידוע בשל הנקודות שעל פרוותו הקצרה. באופן מפתיע נולד הוא צחור כשלג והכתמים השחורים או החומים מופיעים על גופו עם ההתבגרות.

כלבים דלמטים ידועים בשל היותם כלבים בינוניים, שריריים, בעלי פרווה קצרה וקווים כלליים סימטריים. צבע עיניהם ואפם לרוב יהיו שחורים או חומים, בהתאם לכתמים המקשטים את פרוותם. אזניהם בינוניות, רחבות למדי ונישאות בצמוד לראשם. 

 

צבעים: שחור ולבן

משקל: 30 ק"ג זכר, 27 ק"ג נקבה;  גובה: בנקבה 56-61 ס"מ ובזכר 52-59 ס"מתוחלת חיים:  10-12 שנים. 

 

 

דלמטי - מאפיינים

 

 

דלמטי – אופי והתנהגות

כלבים דלמטים דיועים בשל היותם מהירים ותזזיתיים. הם נאמנים מאוד, אוהבים לשחק וכתוצאה מכך הם גם רוכשים חיבה גדולה לילדים, כשזה כמובן תקף גם להפך. גזע זה זקוק לחברה אנושית ולכן כדאי להחזיקו בבית בחיק המשפחה. 

 

דלמטי – גידול וטיפול

טיפוחו של הגזע הנ"ל (דלמטי) הוא קל יחסית ואינו מלווה בטיפול אינטנסיבי. פרוותו הקצרה לא דורשת הברשה יומית ובנוסף, מדובר בכלב נקי למדיי שאינו צריך מקלחות תקופתיות. בשל כך שמדובר בגזע אנרגטי יחסית זקוק הוא לאימונים רבים.

 

 

דלמטי - מראה

 

 

דלמטי – אילוף וחינוך

כלב דלמטי לרוב יהיה ממושמע מאוד ומלא נכונות לרצות את בעליו, אך במקביל הוא ניחן בחוסר שקט. משכך יש להתאים את שגרת האימון והאילוף לכלב המסוים כדיי לגרום לו לציית ולהגיע עמו לתוצאות מרביות.

 

דלמטי – בריאות

ככלל מדובר בגזע בריא יחסית, אך אחוז מסוים מהכלבים השייכים אליו נולדים חירשים, מום אשר יצר את ההנחה כי הדלמטים הינם טיפשים. 

כמו כל כלבי הצייד, כך גם גזע זה סובלים מבעיות אגן אשר מופיעות בעיקר בהזדקנותם. 

 

למידע נוסף על כלבים דלמטיים:

 

שיתוף המאמר

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

כותרת לתוכן נוסף