פודל – Poodle

 

ההיסטוריה של הפודל

מקורו של הגזע פודל, ככל הנראה, הוא בגרמניה של שנת ה-30 לספירה; כשכבר במאה ה-16 ניתן למצוא הוכחות בדמות ציורין שהופיעו אצל אמנים גרמנים ידועים. במאה ה-19, כתוצאה ישירה מעלייתו התודעתית, נחשב הפודל לאחד הגזעים הבולטים ביותר בספרד. כלבי פודל הם למעשה כלבי ציד שתפקידם היה בעיקר לקפוץ לאגם ולהביא את העופות שנפלו לאחר שנורו על ידי בני האדם. משם גם שמו "פודל" שמשמעותו להשתכשך במים. 

באמצע המאה ה-19 הופסק שימושם ברוב המקרים ככלבי ציד והפודלים הוסבו להיות כלבי קרקס ובני לוויה של עשירי אירופה וארה"ב. נכון להיום הגזע פודל נחשב לכלב הלאומי של צרפת ונעשה בו שימוש בגלל יכולת ההרחה שלו, בייחוד בחיפוש ומציאת פטריות כמהין שנמצאות עמוק בתוך אדמת היערות.

הגזע פודל מתחלק לארבעה תתי גזעים: גדול, בינוני, ננסי, וטוי. בשנים האחרונות הוא נחשב לאחד מכלבי הבית הפופולאריים ביותר בעולם בשל פרוותו המקורזלת שאינה נושרת.

 

פודל

 

מראהו הכללי של הפודל

כלבי פודל מתחלקים לארבעה גדלים, אך בצורתם החיצונית אין שינוי מהותי. הם רזים, בעלי רגליים ארוכות ואף ארוך. פרוותם מתולתלת ולא נשירה, ברוב המקרים מסופרים עם רעמת שיער באזור הראש הרגליים והזנב. 

 

צבעים: הפודלים מגיעים לרוב בצבעים אחידים של שחור, לבן, אפור, חום ואפור. עיניהם כהות וקצה אפם שחור.

גובה: 24-60 ס"מ (תלוי בתת הגזע); משקל: 6-34 ק"ג (תלוי בתת הגזע); תוחלת חייו: בין 10-18 שנה

גודל:  1-4 (תלוי בתת הגזע)
 

פודל - מאפיינים

 

אופיו והתנהגותו של הפודל

הגזע פודל נחשב לכלב אינטליגנטי מאוד, בעל אופי חזק ואינו מתפשר; אלא שמנגד, אם יודעים להציב לו גבולות וחוקים הוא נחשב לכלב שהרבה מאוד אנשים מתחברים אליו. כלב פעיל ומאוד אנרגטי עד קופצני אפילו. הגזע פודל ערני מאוד ולכן יכול לשמש גם ככלב שמירה שמתריע מפני הגעת זרים. הוא עשוי להיות פחות נעים לילדים קטנים ולכן מומלץ לגדל אותו בבתים עם ילדים מעט מבוגרים יותר. עלול לנשוך מתוך פחד כאשר ילדים מתקרבים אליו ולכן כשיש ילדים קטנים בסביבתו כדאי שתהיה השגחת מבוגר.

תזונה מומלצת לפודל

מהודר, אלגנטי ואצילי, הפודל צריך לשמור על מסת השריר שלו, על שיניו ועל הפרווה המרשימה שלו.
תזונה טובה עבורו תכיל נוטריינטים שיעניקו לו מענה הולם, כגון: סידן המסייע לקשירת הרוק, חומצות
אומגה 3ו-6.

גידול פודל וטיפוחו 
הגזע פודל דורש שגרת טיפוח אדוקה ולכן הוא מומלץ לאנשים שיש להם זמן וסבלנות. ככלל, הוא כלב אנרגטי שמצריך הוצאת אנרגיה יומית ברמה בינונית-גבוהה.

 

פודל - מראה

 

אילוף פודל וחינוכו 

כלבי פודל ידועים ככאלה בעלי יכולות הבנה וקליטה גבהות מאוד, כמעט כמו הבורדר קולי שנחשב לכלב האינטליגנטי ביותר. יש לו רצון עז לרצות את בעליו ולכן קל לאלפו וללמדו דברים חדשים כגון אג'ילטי (ספורט כלבני) ועוד.

אמנם הגזע פודל הוא כלב עם אופי נוח, אבל הוא דעתן לא קטן. לכן, מומלץ להציב לו גבולות וחוקים מהרגע הראשון ולא ליפול ל"מלכודת" המראה התמים שלו שעלול להוביל בהמשך לכלב אגרסיבי ואפילו מעצבן ונוירוטי במובן מסויים.

 

בריאותו של הפודל

הבעיה הבריאותית העיקרית שממנה נוטים לסבול כלבים מגזע פודל היא היפוך קיבה ובעיות בבלוטת התריס. כמו כן, הם עשויים לחלות באפילפסיה כשבנוסף יש להם נטייה לקטרקט ולדלקות אוזניים דחופות בשל אוזניהם הארוכות והיעדר האוורור של חלל האוזן. 

 

מחבר המאמר:


יואב גורן אילוף כלבים                יואב גורן 

              יו-הב – חינוך ואילוף כלבים

                             
    שלח הודעה   Facebook  אתר אינטרנט  072-3384785         

 

למדו עוד על הגזע פודל:

שיתוף המאמר

מדורי תוכן לטיפול וגידול כלבים

שמן דגים הוא מקור לאומגה 3 ואומגה 6 מרכיבים חשובים ביותר בכל תזונה של כל כלב או חתול

חפשו כאן חנות חיות