רועה קווקזי

המדריך לכלב מגזע רועה קווקזי – Caucasian Shepherd

כלבים מגזע רועה קווקזי, הם כלבים רועים חזקים וגדולים מאוד, שמקורם בהרי הקווקז שבגיאורגיה, שם הם היוו שומרים על עדרי הבקר מפני חיות טרף וגנבים. הגזע רועה קווקזי מוכר עוד מימי קדם ככלב עבודה ורעיה אך רק בשנות ה -30 של המאה הקודמת הוכר בגרמניה כגזע רשמי מטעם התאחדות הכלבים הגרמנית.

מס' עובדות מעניינות וחשובות:

• אזור הרי הקווקז הוא עצום, ולרועים באזור היו צרכים שונים. כתוצאה מכך, נוצרו כמה גרסאות של הגזע
בכדי לספק את כל הרועים הנדרשים. עם זאת, כלבי הרועים הקווקזים מגיאורגיה נחשבים כסטנדרט הגזע
על ידי רוב מועדוני המרביעים בעולם.

• נקבות הרועים הקווקזים ממליטות לא פחות מפעם 1 בשנה.

• למרות שהרועים הקווקזים הם כלבי שמירה יש להם מצבורי אנרגיה נמוכים למדי והם נוטים לסבול מהשמנת ייתר שהבעלים חייב לפצות עליה בתזונה נכונה והתעמלות.

• כלב הרועה הקווקזי הוא אחד מן הגזעים הקדומים ביותר בעולם עם ממצאים ארכיאולוגיים עוד מימי מסופוטמיה.

• הפרוות של הרועים קווקזיים מגיעות ב-3 אורכים שונים ובמגוון עצום של צבעים. הם מנשירים לא מעט,
אך הפרוות העבות שלהם מחממות אותם גם במזג אוויר קר במיוחד.

• למרות שהם מרוחקים באופן טבעי מזרים ואינם מתידדים עם בעלי חיים אחרים, כלבי רועה הקווקזי יכולים להיות עדינים ואוהבים מאוד, וחלקם אף עלולים להפוך לכלבי טיפול אחרי הכשרה מתאימה.

רועה קווקזי

רועה קווקזי – מראה כללי

הגזע רועה קווקזי הוא גזע גדול ממדים שלמעשה הופך אותו לעוצמתי באופן כזה שלא רואים בכל יום. פרוותו שמיכה מאוד והוא מזכיר דב קטן במראהו. כמו כן, ראשו מרובע וגדול מאוד, זנבו נוטה כלפי מעלה, אפו ארוך אך לא מחודד, כפות רגליו גדולות מאוד ואוזניו שמוטות לאחור אך בלא מעט מקרים הן נחתכות בידי בעליהם ונראות עומדות ומחודדות.

משקל: 55-100 ק"ג;  גובה: 65-76 ס"מ;  תוחלת חיים: 10-12 שנה

רועה קווקזי - מאפיינים

רועה קווקזי – אופי והתנהגות

כלבים מגזע רועה קווקזי נחשבים לכלבי עבודה חזקים מאוד – גם פיזית וגם מנטלית. הם מתאפיינים באופי חזק ודעה נחרצת מאוד. הם אינם כלבים אנרגטים מידי ואפילו די ישנונים כאשר הם אינם עובדים, אך זריזים מאוד כאשר הם מגיבים לאירוע כזה או אחר.

כמו כן, הם ידועים כחשדנים כלפי זרים וכתוצאה מכך הם לא יקבלו מרות ושליטה של בני אדם כמובן מאליו. מדובר בכלבי שמירה נהדרים שיגנו על משפחתם ועל הטריטוריה בה הם חיים בחירוף נפש.

לא מדובר בכלב בית "רגיל" שכל אחד יכול לגדלו, ולכן גידול רועה קווקזי אינו מומלץ עבור אלה שאין להם ניסיון בגידול כלבים. מצריך בעלים מנוסה שיש לו היסטוריה מסוימת עם כלבים בכלל וגזעים דומים בפרט.

Caucasian Shepherd

רועה קווקזי – גידול וטיפוח

הגזע רועה קווקזי יכול לחיות בתוך הבית אבל יעדיף לחיות בחוץ – בחצר. לא מומלץ לקשור אותו כי הוא עלול להפוך לאגרסיבי מאוד או לחילופין דיכאוני עד אפאטי. הפרווה הסמיכה שלו מגנה עליו הן מפני הקור והן מפני נשיכות, והיא מצריכה סירוק על בסיס יום-יומי במידה והוא חי בתוך הבית. נחשב כלב בריא וחזק ולכן אין התעסקות גדולה מידי בטיפוחו. בדומה לכל הגזעים הגדולים, גם כלבים מגזע רועה קווקזי נוטים לבעיות קיבה ולכן מומלץ לשמור על תזונה ופעילות מאוזנת.

רועה קווקזי - מראה

רועה קווקזי – אילוף וחינוך

הגזע רועה קווקזי דעתן מאוד ובעל אופי עצמאי  ולכן הוא כלב קשה לאילוף. חשוב מאוד להתחיל לעבוד איתו על גבולות, חוקים ומשמעת מגיל צעיר מאוד (סביב גיל חודשיים) . הוא לא תמיד מסתדר עם כלבים אחרים ולכן חשוב מאוד לחשוף אותו לגינות כלבים מגיל צעיר ככל האפשר. כמו כן, כלבים מגזע רועה קווקזי ידועים כאינטליגנטים – דבר אשר מקל עליהם רבות ללמוד דברים הכרחיים ללא בעיה מיוחדת. כמו כן, הם לא יהססו לא לבצע את המוטל עליהם בכדי לנסות ולבדוק את הגבולות שוב ושוב.


גורי רועה קווקזי בגן חיות של טביליסי, גיאורגיה – יש יותר חמוד מזה?

רועה קווקזי – בריאות

כלב בריא וחזק ללא בעיות בריאות מיוחדות. יכול לסבול בגיל בוגר מבעיות אגן עקב משקלו וגודלו.

שיתוף המאמר

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

אולי יעניין אותך גם