פורטל פטנט (Petnet) בית לאוהבי חיות. כלבים, חתולים, ציפורים ועוד...
פורטל פטנט (Petnet) בית לאוהבי חיות. כלבים, חתולים, ציפורים ועוד...

חפש בעלי מקצוע:

חפש

רועה בלגי (מלנואה)

רועה בלגי-Belgian Shepherd כלב שהוא חזק, אמיץ ודעתן


תחילת דרכו של הרועה הבלגי היא אי שם בשלהי המאה ה-18 של האלף הקודם, ליתר דיוק סוף שנת 1891, אז החליט וטרינר בלגי בשם ראול "להמציא" גזע כלבים שמקורו בבלגיה. בהמשך קם בבלגיה מועדון הגזע של הרועה הבלגי והחלו בהכוונת גידולו. בנוסף לרועה הבלגי קיימים עוד שני סוגי רועים בלגיים הקרויים על שם כפרים הסובבים את בריסל שבבלגיה: גרוונדל ולקנוואה. 


רבים נוטים להתבלבל בין הרועה הבלגי לרועה הגרמני, צירפנו סרטון קטן שמראה את ההבדלים.
 

 

הרועה הבלגי הינו כלב עבודה חזק, אמיץ, אנרגטי, דעתן ובעל אופי. הוא שימש ככלב עבודה ומלחמה כבר במלחמת העולם הראשונה ועודנו כזה עד לימינו אנו. הוא אף ידוע בתור אחד מגזעי הכלבים "המשרתים" בצה"ל, ביחידת הכלבנים "עוקץ", שם הוא עוסק בהגנת מחנות, מרדף וזיהוי סמים וחומרי נפץ.

רועה בלגי

 

מראה כללי של הרועה הבלגי

הרועה הבלגי הינו כלב בינוני גדול,  גבוה ואתלטי מאוד בעל פרווה בינונית קצרה, אף ארוך, אוזניים עומדות ומחודדות וזנב ארוך וחזק.

למלינואה פרווה קצרה וחלקה. היא מרגישה מעט מחוספסת וקשה למגע, ובעלת 2 שכבות: השיכבה החיצונית קשה  ושיכבה תחתונה בעלת צפיפות שיערות גבוהה. השילוב הזה מספק לו הגנה לכל תנאי מזג אוויר כפי שהוא היה זקוק במשך שנים ארוכות ככלב עבודה. הפרווה סביב הצוואר מעט ארוכה יותר ויוצרת מעין מיני רעמה.

הפרווה לרוב תהייה בצבע חום-מהגוני עם מסכה שחורה על הפנים ואוזניים שחורות. למלינואה בצבע חום לעיתים יש מעט לבן על קצות האצבעות או נקודה לבנה קטנה על החזה.

צבעים: פרווה בגווני חום עד אדמדם, ומסיכה שחורה על הפנים.

משקל: 25-35 ק"ג;  גובה: 56-66 ס"מ;  תוחלת חיים: בין 12-14 שנה.

 

רועה בלגי

אופי והתנהגות של הרועה הבלגי

הרועה הבלגי הוא כלב עבודה לכל דבר ועניין. הוא בעל אופי חזק מאוד ואנרגיה מטורפת שהוא חייב לשחרר על בסיס יום-יומי וברמה גבוהה, אחרת אתם עלולים להסתבך עם "סופת טורנדו" בתוך הבית. בהחלט לא הכלב המומלץ ככלב ראשון או לאנשים שאין להם זמן וכוח להתעסק בגידול וחינוך. המלנואה דורש גבולות וחוקים מאוד ברורים והפעלה יומיומית גדולה. חשוב לאתגר אותו על ידי אילוף ולמידת תרגילים בכדי שינתב את האנרגיה שלו למקומות חיוביים. כלב טריטוריאלי מאוד שישמור ויהיה נאמן למשפחתו אך יהיה חשדן כלפי הסביבה, בעל יצר שמירה חזק מאוד אך יכול גם להישאר שעות לבד. מתאים בעיקר לבתים עם חצר שבה הוא יכול לרוץ ולהשתחרר.

סרטון שמדגים עד כמה המילנואה יכול להיות אתלטי
 

 

בריאות
 

ככלל, הרועים הבלגים הם כלבים בריאים בדרך כלל, אך כמו כל הגזעים, הם נוטים למצבים בריאותיים מסוימים. לא כולם יקבלו את כל המחלות הללו, אך חשוב להיות מודעים להן אם אתם שוקלים להביא הבייתה כלב מהגזע הזה.
כמו תמיד, כאשר קונים גור יש למצוא מגדל טוב המוכר ע"י ההתאחדות הישראלית לכלבנות. שיראה לך אישורי בריאות עם וודאות ל5 דורות אחורה ללא כל בעיות בריאותיות שהם.

דיספלסיה של מפרק הירך - זהו מצב תורשתי בו עצם הירך אינה משתלבת היטב במפרק הירך. הכלב עלול להרגיש כאב או צליעה באחת מרגליו האחוריות אך יתכן שלא תבחין בסימני אי נוחות אצלו עד לשלב מאוחר יחסית בחייו וככל שהכלב מתבגר, דלקת מפרקים יכולה להתפתח. דיספלסיה של מפרק הירך היא תורשתית, אך היא יכולה להיגרם גם על ידי גורמים סביבתיים, כגון צמיחה מהירה מתזונה עתירת קלוריות או פציעות שנגרמו מקפיצה או נפילה על רצפות חלקלקות.

דיספלסיה של מרפקים - מצב תורשתי הנפוץ לכלבים גדולים ונגרם על ידי שיעורי גדילה שונים של שלוש העצמות המרכיבות את מרפק הכלב, מה שגורם לרפיון במפרקים. עלול לגרום לכלב לסבול מכאבים. הווטרינר שלך עשוי להמליץ על ניתוח לתיקון הבעיה או התרופות כדי לשלוט בכאב.

אפילפסיה - הרועה הבלגי יכול לסבול מאפילפסיה, הפרעה הגורמת להתקפים קלים או קשים. אפילפסיה יכולה להיות תורשתית; זה יכול להיגרם על ידי הפרעות מטבוליות, מחלות זיהומיות הפוגעות במוח, גידולים, חשיפה לרעלים או פגיעות קשות בראש; או שזה יכול להיות מסיבה לא ידועה (המכונה אפילפסיה אידיופטית). התקפים עשויים להיות מוצגים על ידי התנהגות יוצאת דופן, כגון ריצה בטירוף כאילו רודפים אחרי, התנדנויות מצד לצד או הסתתרות בצורה לא מובנת. ההתקפים מפחידים לצפייה, אך התחזית לטווח הארוך לכלבים עם אפילפסיה אידיופטית היא בדרך כלל טובה מאוד. ניתן לשלוט על אפילפסיה באמצעות תרופות, אך לא ניתן לרפא אותה. כלב יכול לחיות חיים מלאים ובריאים עם ניהול נכון של הפרעה זו. אם הרועה הבלגיים שלך סובלים מהתקפים, קח אותו מייד לווטרינר לצורך קבלת המלצות לאבחון וטיפול אטרופיה פרוגרסיבית ברשתית.

PRA -  מדובר בהפרעת עיניים ניוונית הגורמת בסופו של דבר לעיוורון מאובדן קולטני האור בחלק האחורי של העין. ישנן עדויות למחלה זאת אצל רועים בלגים אך ככלל היא אינה שכיחה אצלם ניתן לזהות PRA שנים לפני שהכלב מראה סימני עיוורון כלשהם, ולמרבה המזל, כלבים יכולים להשתמש בחושים אחרים בכדי לפצות על עיוורון, וכלב עיוור יכול לחיות חיים מלאים ומאושרים.

סרטן - כלבים כמו בני אדם יכולים לפתח סרטן. ישנם סוגים רבים ושונים של סרטן והצלחת הטיפול שונה בכל מקרה ומקרה. עבור צורות מסוימות של סרטן, הגידולים מוסרים בניתוח, אחרים מטופלים בכימותרפיה וחלקם מטופלים הן בניתוח והן ברפואה. רגישות להרדמה: נראה כי כלבי רועים בלגיים רגישים להרדמה. חשוב להזהיר את הווטרינר שלך מפני אפשרות זו כדי שהוא יבצע את פרוטוקולי ההרדמה בהתאם. כולל בדיקה גופנית לפני הרדמה ועבודת מעבדה, השגת משקל נוכחי, ניהול זהיר של הרדמה ומעקב אחר הסימנים החיוניים של הכלב במהלך הניתוח ולאחריו.

תת פעילות של בלוטת התריס - תת פעילות של בלוטת התריס היא רמה נמוכה באופן חריג של ההורמון המיוצר על ידי בלוטת התריס. סימן קל למחלה זו עשוי להיות פוריות. סימנים ברורים יותר כוללים השמנת יתר, קהות נפשית, צניחת עפעפיים, רמות אנרגיה נמוכות ומחזורי חום לא סדירים. פרוות הכלב הופכת גסה ופריכה ומתחילה לנשור, בעוד העור הופך קשוח וכהה. ניתן לטפל בבלוטת התריס בעזרת תרופות יומיות. כלב המקבל טיפול בלוטת התריס מדי יום יכול לחיות חיים מלאים ומאושרים.

גידול וטיפול של הרועה הבלגי

מבחינת טיפוח, הרועה הבלגי לא דורש יותר מידי התעסקות משום שפרוותו קצרה ואינה דורשת יותר מידי התעסקות. מבחינת טיפולו היומי, מאחר ומדובר בכלב לא פשוט לגידול מהפן המנטלי והפיזי (בעל אנרגיה של הוריקן ואופי חזק כאמור) הוא דורש בעלים חזקים מאוד. לכן,  הציבו לו חוקים וגבולות ברורים ביותר ותשאפו להוצאת אנרגיה יומית ומאתגרת ברמה גבוהה מאוד.

הפרווה הקצרה והחלקה של המלינואה קלה לטיפוח. צחצחו אותו מדי שבוע עם מברשת , וריחצו אותו רק במידת
הצורך. מלינואה מנשיר שיער במהלך כל השנה, אבל בכבדות רבה יותר באביב ובסתיו.
 

גור רועה בלגי


אילוף וחינוך הרועה הבלגי

כלב קל לאילוף מבחינת האינטליגנציה שלו ויכולתו לקלוט וללמוד דברים חדשים אך לא יקבל הכל כמובן מאליו. חשובה מאוד חשיפתו לעולם בשלב צעיר כי הוא עלול במקרים מסוימים להפוך לנוירוטי כלפיי זרים וכלפיי דברים שאינו מכיר.
כלב שמצריך גבולות וחוקים ברורים מאוד עם שילוב של אתגרים שכליים. לא מתאים לכל אחד.

 

מחבר המאמר:


יואב גורן אילוף כלבים                יואב גורן 

              יו-הב - חינוך ואילוף כלבים

                             
    שלח הודעה   Facebook  אתר אינטרנט  072-3384785                      

 

למדו עוד על רועה בלגי:

אולי יעניין אותך:
גזעי גזעי כלבים
אמסטף אקיטה אינו - Akita Inu באסט האונד בוביה דה פלאנדר | Bouvier des Flandres בול טרייר בולדוג צרפתי | פטנט מגזין לחיות מחמד בוסטון טרייר - Boston Terrier בוסרון רועה צרפתי (קצוץ שיער) בוקסר בורדר טרייר - Border Terrier ביגל - Beagle בירדד קולי גולדן רטריבר - Golden Retriever ג'ק ראסל טרייר גרייהאונד גריפון - Griffon דוברמן פינצ'ר דוג דה בורדו דוגו ארגנטינו - Dogo argentino דוגו קנריו - Dogo Canario דלמטי - Dalmatian דקל (תחש) - Dachshund האסקי סיבירי - Siberian Husky ויימרנר - Weimaraner ויסלה - Vizsla ויפט - Whippet ולש קורגי טרייר אירי - Irish Terrier טרייר טיבטי - Tibetan Terrier טרייר רוסי שחור יורקשייר טרייר כלב אפגני - Afghan Hound כלב הרים פירנאי - Great Pyrenees כלב כנעני כלב מקסיקני קרח - Mexican Hairless dog כלב רועים שלטי - Shetland Sheepdog לברדור רטריבר להאסה אפסו - Lhasa Apso לנדסיר - Landseer מלטז - Maltese מסטיף ספרדי - Spanish Mastiff מרמנו סטר אירי - Irish Setter סיליהם טרייר - Sealyham Terrier סיני מצויץ - Chinese Crested Dog סמויד - Samoyed סן ברנרד ספניאל טיבטי - Tibetan Spaniel פודל - Poodle פוינטר פוינטר גרמני - Pointer German פומרניין / פומרניאן - Pomeranian פוקס טרייר - Fox Terrier פיטבול פינצ'ר ננסי פקינז צ'או צ'או - Chow Chow צ'יוואווה - Chihuahua צ'ין יפני - Japanese Chin קאנה קורסו - Cane Corso קבליר קינג צ'רלס ספנייל - Cavalier King Charles Spaniel קוטון דה טולייר - Coton de Tulear קוקר ספניאל קייסהאונד - Keeshond רוטוויילר - Rottweiler רועה אוסטרלי - Australian Shepherd רועה בלגי (מלנואה) - Belgian Shepherd רועה גרמני רועה קווקזי - Caucasian Shepherd רטריבר חלק שיער - Flat Coated Retriever שיצו – Shih Tzu שיקוקו | Shikoku שנאוצר | Schnauzer שפיץ יפני שר-פיי סיני - chinese shar pei פאג - Pug בורדר קולי - Border Collie

בניית אתרים ושיווק דיגיטלי

בניית אתרים ושיווק דיגיטלי

כל צרכי הדיגיטל והאינטרנט של העסק שלך במקום אחד. החל משלב מיתוג העסק, עיצוב ופיתוח אתר, חנות אונליין, שיווק דיגיטלי ועד ליצירת רווחים!

קבלו הצעת שיווק דיגיטלי עסק שלכם »

פטבסט - החנות המשתלמת ביותר בישראל

פטבסט - החנות המשתלמת ביותר בישראל

מזון וציוד לחיות מחמד ב10% אחוז הנחה ומשלוחים חינם! בכפוף לתקנון

קבלו קופון עכשיו »