השמנה

מאמר זה יסייע לך לדעת יותר על השמנה וכיצד לטפל בחיית המחמד שלך בבית.
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

השמנה מוגדרת כאשר משקל הגוף עובר את האופטימום לאינדיבידואל ב – 15% או יותר השמנה היא מחלת התזונה הנפוצה ביותר בכלבים וחתולים.
44% מתוך כל הכלבים ולפחות 12% מתוך כל החתולים הם בעלי משל יתר.
השמנה נפוצה בגיל מתקדם ונפוצה בנקבות יותר מאשר בזכרים. היא גם נפוצה יותר בחיות מחמד מסורסות ומעוקרות.

סימני השמנה

אם אינך בטוח מהו המשקל הבאופטימלי של חיית המחמד שלך, הדרך הפרטית ביותר לאמות זאת היא בדיקת כמות השומן מעל כלוב הצלעות. מקם את ידך מעל כלוב הצלעות של חיית המחמד שלך עם האגודלים שלך על הגב שלה. אם הצלעות מורגשות בקלות, אזיי המשקל של חיית המחמד שלך הוא נורמלי. אם אתה מרגיש שומן בין העור לצלעות, או אם קשה להרגיש את הצלעות, זה סימן לעודף משקל. אם כלל לא ניתן להרגיש את הצלעות, אזיי חיית המחמד שלך שמנה. אצל חיות מחמד מסוימות, בעיקר חתולים, בטן גדולה שנתלית מטה או בולטת לצדדים מצביעה על השמנה בכל מקרה הווטרינר הוא זה שיחליט לגבי מצב המשל של חיית המחמד שלך. הווטרינר יקבע האם חיית המחמד שלך באמת שמנה או שאולי מצבי רפואיים שונים, כגון: סימני לב, כליות או כבד, הם אלו שגורמים לה להיראות שמה לכאורה.

הסכנות הבריאותיות כתוצאה מהשמנה
לכלבים וחתולים שמנים יש נטייה גבוהה יותר לבעיות שרירים ולב, בעיות עור סוכרת, פגיעה בפוריות, סיכונים הכרוכים בהיעדר תחושה, והזדקקות גבוהה יותר לניתוחים. רוב המחקרים על בני אדם נערכו על בעלי חיים, וחזקו את העובדה שהשמנה מקצרת חיים.

הגורמים להשמנה

ישנם גורמים רבים התורמים להשמנה, אשר השליטה עליהם מעטה. הם כוללים: תורשה, גזע, מצב פוריות, מין וגיל. אולם ישנם גורמים בהם כן אפשר לשלוט וחשוב שנהיה מודעים להם. גורמים אלה כוללים: האכלת יתר מגיל צעיר, חשיפה להרבה אוכל טעים, חוסר פעילות פיזית, היריות, אפקטים פסיכולוגיים.
ההשמנה ברובה נגרמת כאשר חיית המחמד אוכלת יותר קלוריות מאשר מוציאה. כלומר: יותר מידי אוכל, פחות ידי פעילות גופנית או שניהם יחד. אכילת יתר כיום היא בחלקה כתוצאה ממזון מוכן לבעלי חיים המפתה בטעמו. אולם הגורם העיקרי הוא: חטיפים ושאריות מארוחת המשפחה.
גם סירוס או עיקור מגדילים באופן דומה את הסיכון להשמנה בכלבים וחתולים. האכלת יתר של כלבלבים וחתלתולים חושפת אותם להשמנה בגיל מבוגר על ידי העלאת מספר תאי השומן בגופם. אם נאפשר להם להפוך לשמנים בזמן גדילתם, בעיית ההשמנה תציק להם לאורך כל חייהם.

הטיפול

הטיפול בהשמנה שאינה מסובכת, הוא: הקטנת צריכת הקלוריות תוך הגדלת הוצאות האנרגיה. אפשר להשיג זאת באמצעות מתן מזון עשיר בסיבים , דל שומן, עם פחות קלוריות – כלומר דיאטה מאוזנת על ידי שימוש בגישה זו, חיית המחמד תוכל להמשיך לאכול באותו נפח כמו מקודם ולהרגיש שובע. חשוב לקבוע מטרות להתקדמות, ולהגדיר תוך כמה זמן רוצים להגיע לירידה הנחוצה במקל לאחר שעודף המשקל הושג, יש להסתייע בבדיקה תקופתית מקיפה, על – מנת לשמור על משקל הגוף הרצוי. הפחתת המשקל תשפר את המראה של חיית המחמד. את בריאותה, תגביר את הנאתה ותאריך את תוחלת חייה.
0פעילות גופנית עלולה שלא להתאים לחיות מחמד שאינן בריאות, לכן יש להתייעץ עם הווטרינר לגבי תכנות פעילות גופנית.

הטיפול בבית

החלק החשוב ביותר בהצלחת תכנית הפחתת המשקל הוא, שכל בני המשפחה יתגייסו למטרה זו. ללא התמסרות מוחלטת למטרת ההפחתה הדרושה במשקל, המאמצים עלולים להסתיים בתסכול, בזבוז זמן, אנרגיה והוצאות מיותרות.
יש לחלק את הכמות הכוללת של המזון ליום לשלוש עד ארבע ארוחות. דאג שחיית המחמד תהיה מחוץ לחדר האוכל בזמן שאתה אוכל. זה ימנע את הבקשות למזון מצדה של חיית המחמד שלך ויקטין את הפיתוי שלך להאכילה בחטיפים ובשאריות מן הארוחה. אל תאכיל בזמן זה חיות אחרות. אם הווטרינר ממליץ, הפעל את חיית המחמד שלך באופן קבוע. פעילות גופנית הינה בריאה ומגדילה זאת מידי פעם. עדיף לבצע שקילה מידי שבוע, רצוי בבוקר לפני האוכל האכל רק בדיאטה ובכמות הספציפית שנרשמה לחיית המחמד שלך על ידי הווטרינר.
זכור, שטוב הלב הגדול ביותר שלך כלפי חיית המחמד שלך יהיה לדבוק בהוראות הווטרינר. לאחר סיום מוצלח של תכנית הדיאטה, הווטרינר יערוך בדיקות מקיפות על – מנת למנוע את הישנות הבעיה.
אם אינך מצליח בתכנית הדיאטה בביתך, אישפוז חיית המחמד שלך עשוי להיות פתרון, שכן אז הווטרינר יוכל לדעת מדוע חיית המחמד לא מורידה משקל כצפוי.

המלצות לדיאטה

לא מומלץ לתת מעט אוכל כתחליף לדיאטה מאוזנת שמותאמת להפחתה במשקל. מתן מעט אוכל ישאיר את חיית המחמד שלך רעבה, והיא עלולה לאבד ויטמינים, מינרלים וחלבונים. הדיאטה הטובה ביותר עבור ירידה במשל היא: תזונה מושלמת ומאוזנת, המכילה כמות רבה של סיבים, מעט שומן ומעט קלוריות. באופן זה חיית המחמד שלך תאכל את אותה כמת מזון עם אותה הרגשת שובע ומלאות, ובו בזמן תקבל את כל אבות המזון ומעט קלוריות.
ברגע שהושגה המטרה של ההפחתה במשקל, המטרה הבאה היא לשמור על הבריאות והמשקל האופטימלי. הווטרינר ימליץ לך על דיאטה דלת קלוריות ועשירה בסיבים. דיאטה נכונה תסייע למנוע את הישנות ההשמנה.

הוראות האכלה

הישמע להוראות הווטרינר לגבי השימוש בדיאטה שהמליץ לחיית המחמד שלך. רון מתרגלות במהירות לדיאטה החדשה. אם חיית המחמד שלך לא מתרגלת במהירות לדיאטה החדשה, נסה לחמם את המזון עד לטמפרטורת החדר. עבור כלבים, נסה לערבב את המזון הדיאטטי עם מים חמים וחכה 1 דקות לפני ההגשה.
אל תשתמש בשיטה זו עם חתולים.
שיטה יעילה נוספת, היא ערבוב המזון הדיאטטי עם המזון הקודם של חיית המחמד שלך, ובהדרגה להגביר את המרכיב של המזון הדיאטטי, כך שתוך 1 ימים האוכל יהיה מורכב רק מהמזון הדיאטטי.
היה סבלני אך תקיף עם חיית המחמד שלך. זה חשוב ביותר, מכיוון שהצלחת או כישלון הטיפול תלויים במידה רבה בדבקותך במתן הדיאטה החדשה.
מכל מקרה אסור שחתולים יגיעו למצב של יותר מ – 48 שעות ללא מזון. אם החתול שלך לא אוכל במשך יומיים, צור קשר מיידי עם הווטרינר!
במידה ועולות שאלות כלשהן, אל תהסס לפנות לווטרינר ולצוותו.
הם משתוקקים לסייע לך להשיג תכנית הפחתת משקל מוצלחת, כך שישמחו לכוון אותך בשאלותיך והתלבטויותיך.

עוד מאמרים בנושא