על נשיכות, כלבת, ומה שביניהם

לאחרונה נתקלתי במספר מקרים לא נעימים של אנשים שנושכו על ידי כלבים. אירועים מסוג זה הם קשים עבור הבעלים של הנושך, ובמיוחד עבור הנשוך ומשפחתו.
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

מעבר לפציעה עצמה ולפחד שחווה הנשוך, תמיד עולה שאלת הכלבת. לכן החלטתי להקדיש מאמר מיוחד לנושא.
קצת רקע מדעי, על מנת להבין למה יש לנהוג כפי שנוהגים לאחר אירוע נשיכה:
כלבת היא מחלה נגיפית קטלנית שעלולה לפגוע בכל בעל חיים השייך לקבוצת היונקים, כולל בני אדם.
הנגיף עובר מחיה לחיה כאשר הרוק של החיה הנגועה מגיע לרקמות הרכות של הקורבן. זה קורה בדרך כלל כאשר חיה נגועת כלבת נושכת, אך ניתן להידבק גם ממגע של רוק על פצע. היו מקרים נדירים בהם רופאים סבורים שחתול נגוע בכלבת העביר את המחלה דרך שריטה.
כאשר נגיף כלבת חודר לקרבן לוקח לו כמה ימים עד שהוא מתבסס במערכת העצבים ומתחיל לנדוד באיטיות לחוט השדרה ומשם למוח. הדרך למוח יכולה לקחת מספר ימים או מספר חודשים. רק עם הגעת הנגיף למוח החיה מתחילה להראות סימני כלבת. בשלב זה הנגיף עובר לבלוטות הרוק. הנגיף במוח גורם לחיה "להשתגע". חיות נחמדות הופכות להיות לעתים קרובות תוקפניות וחיות בר עלולות להיות פתאום נחמדות ולחפש קרבת אנשים. מרגע התחלת סימני הכלבת וקיום נגיפים ברוק, לחיה יש כעשרה ימים להדביק את קורבנה לפני שהיא מתה.
כאשר אדם ננשך, שלטונות הבריאות בדרך כלל נוהגים באופן הבא:
1 . אם הנושך הוא חית מחמד עם בעלים – מכניסים אותו להסגר למשך 10 ימים. אם הנושך היה מסוגל להעביר כלבת בזמן הנשיכה, אזי הוא ימות מכלבת במהלך ההסגר. בדיקה פתולוגית תבוצע ואם הוא ימצא נגוע הנשוך יטופל בנוגדנים נגד כלבת. בשלב זה הנגיף עדיין לא נודד במערכת העצבים ולכן מתן נוגדנים לנשוך יציל את חייו.
2 . אם הנושך הוא חית מחמד משוטטת או חית בר מנסים ללכוד אותו. ממיתים אותו, מבצעים בדיקה פתולוגית ומחסנים את הנשוך רק אם הוא נמצא נגוע בכלבת.
3 . אם לא בטוח מי נשך, או לא מצליחים למצוא את הנושך מחסנים את הנשוך כאילו הנושך היה נגוע בכלבת.
בכל מקרה שמתגלה מקרה של חיה נגועה בכלבת, מחסנים את כל מי שבא במגע עם החיה הנגועה. בעלי חיים שבאו במגע עם החיה החולה, ואשר לא קיבלו חיסון נגד כלבת, מושמדים. לשלטונות מותר לחסל כל חיה שבאה במגע עם חיה חולה, או להסגירה לתקופה ממושכת.
חוק הכלבת בישראל קובע שיש לחסן כל כלב נגד מחלת הכלבת בגיל 3 חודשים ופעם בשנה. החיסון נעשה אצל רופא הוטרינר של הרשות המקומית או על ידי רופא וטרינר פרטי שקיבל הרשאה לכך. בקרוב החוק יורחב גם לחתולים, מכיוון שבשנים האחרונות אירעו בישראל שני מקרי מוות בבני אדם לאחר מגע עם חתולים חולי כלבת. בינתיים, חיסון כלבת לחתולים אינו חובה, אך הוא מומלץ, במיוחד באזורים מוכי כלבת ואצל חתולים שנוהגים להסתובב מחוץ לבית. מומלץ לחסן גם סוסים.
ישנן רשויות מקומיות המחייבות בעלי כלבים לסמן את כלבם המחוסן באמצעות שבב אלקטרוני. השבב מוזרק מתחת לעור באזור העורף. החדרת השבב נעשה על ידי הרופא המחסן בעת החיסון והשבב נשאר לכל החיים. בידי הרופאים הוטרינרים והרשויות מכשירי סריקה אשר מזהים את השבב כאשר מעבירים את המכשיר סמוך לעורפו של הכלב. כך ניתן לדעת את פרטי הכלב ומצב החיסון שלו בכל עת.
להלן 5 כללי הזהב למניעת פגיעה מכלבת:
1 . וודאו שהכלבים והחתולים שלכם מחוסנים נגד כלבת מגיל 3 חודשים ופעם בשנה
2 . אל תתנו לכלבים לשוטט ללא השגחה
3 . הודיעו למחלקה הוטרינרית ברשות המקומית על כלבים משוטטים שאין להם בעלים
4 . בכל מקרה בו חית מחמד מתה מכל סיבה שהיא הודיעו על כך מייד לרופא הוטרינר שלכם
5 . בכל מקרה של נשיכה מיונק כל שהוא על הנשוך להודיע מייד לרופא המשפחה ועל הבעלים של הנושך להודיע מייד לרופא הוטרינר. יש לשטוף את מקום הנשיכה עם מים וסבון.
מחלת הכלבת היא אחת המחלות הקטלניות ביותר על כדור הארץ, ולכן לעולם אין לזלזל בה. מאידך, זאת מחלה נדירה מאד, עם אמצעי מניעה יעילים ביותר, ולכן אף פעם אין מקום להיסטריה. אם נקפיד תמיד על 5 כללי הזהב, ננצח את הכלבת בקלות.

עוד מאמרים בנושא

רוב המזונות התעשייתיים לחיות מחמד בשוק מכילים 40% עד 60% דגנים  העשירים בפחמימות. עיכול פחמימות צורך הרבה אנרגיה מהכלב
פרויקט מדהים של כלבים המאולפים להגן על החיות בר מפני ציידים שבה את ליבנו