החורף בפתח

החורף בפתח, ואנו מתכוננים, בהורדת בגדי החורף מהארון, בדיקת מגבים וצמיגים ברכב - וחיות הבית?
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

רצוי לדאוג לחיות שמתגוררות מחוץ לבית (חצר) לאזור סגור יחסית, מוגן מרוח, קור וגשם. המקום חייב להיות יבש ורצוי מרופד- חשוב בעיקר לכלבים גדולים וכבדים- על מנת למנוע לחץ בשכיבה שיכול לגרום להיגרומות, שהם אזורי עיבוי העור והצטברות נוזל בעיקר במפרקים ואזורים עם פחות שרירים. ישנם המגדילים לעשות וקונים (או סורגים) לכלבי בית הפחות רגילים לקור שבחוץ סוודרים או ביגוד ייעודי אחר (ראה סיפור שר האוצר לשעבר). הכלבים מגדלים לקראת החורף פרוות חורף עבה ועשירה יותר, ולכן יש לבדוק ביתר תשומת לב את הכלב מדי פעם ולראות שלא מתחבאת מתחת לפרווה, לקות / פצע כלשהו.

יש להקפיד על סירוק הפרווה אחת לזמן מה, דבר החשוב ביותר לחתולים בעלי שיער ארוך, כיוון שהדבר מוריד כמות שיער חופשי ומפחית בליעת השיער ע"י החתול בעת הליקוק העצמי ומפחית סיכון של היווצרות כדורי שיער
"HAIR BALLS ", דבר העלול להוביל לבעיות במע' עיכול עד חסימה מלאה. מומלץ לראות וטרינר לפחות פעמיים בשנה גם אם חיות הבית בריאות בד"כ על מנת לבדוק בעין מקצועית ואף לצפות בעיות קלות לפני התפתחותן.
הרבה יותר קל וזול למנוע בעיות רפואיות מאשר לטפל בהן.
מכיוון שכך מומלץ לבקר אצל רופא החיות בתחילת הקיץ והחורף וללמוד ממנו על מצב בריאות הכלב הצורך בטיפולים תקופתיים ומונעים כגון חיסונים, תלוע, טיפולי שיניים, תספורות ועוד.

אתמקד הפעם בטיפולי השיניים.

רפואת השיניים התפתחה מאוד בשנים האחרונות, בסקר שנערך בארה"ב נתברר כי טיפולי שיניים הם הטיפול השני בנפיצותו בחיות המחמד לאחר עיקורים. כלבים וחתולים נולדים ללא שיניים, השיניים הזמניות מופיעות בין 4-8 שבועות מההמלטה, החלפת השיניים (שיני חלב) בקבועות נעשית בגיל 4-6 חודשים, תופעה זו עוזרת לניסיון להעריך את גיל החיה.
החשוב ביותר ברפואת השיניים הוא הטיפול המניעתי, כמו בבני אדם. לכל כלב מעל גיל 3 שנים יש בעיה דנטלית כלשהי, מכאן שאנו כבעלי החיות צריכים להקפיד על הגיינת הפה והשיניים.
יש לבדוק מדי פעם את מצב הפה השיניים והחניכיים. הבעיה הנפוצה ביותר הינה הצטברות אבן שן. המניעה מורכבת מדיאטה של מזון מסחרי יבש, הידוע כמפחית הצטברות אבן עקב הצורך בלעיסה והשחיקה המסוימת שבפעולה. ידוע כי לכלבים הניזונים ממזון ביתי בלבד, שהוא רך בד"כ (תלוי במי מבשל), יותר אבן שן ובעיות שיניים. ישנם בשוק תכשירים רבים ושונים לבריאות השן של חיות הבית (לחתולים פחות בעיות דנטליות מלכלבים), ממזונות מיוחדים דרך מברשות ומשחות לצחצוח שיני הכלבים. נשמע מצחיק. אולי, אבל ידוע כי צחצוח דו יומי של שיני הכלב משפר מאוד את בריאות הפה של החיה ומכאן, בגיל מבוגר שיניים רבות ובריאות יותר נמצאות עדיין בפה החיה, ולכך תרומה בהארכת חיי החיה.
טיפול שיניים מתבצע אצל הוטרינר, לרוב תחת הרדמה מלאה.
מעבר לפה בריא ונקי, יש שיפור מובהק בריח הפה והחיה, מכיוון שסרחון הפה (הליטוזיס) הוא אחד הגורמים הנפוצים לבעיות ריח אצל חיות המחמד שלנו.

עוד מאמרים בנושא

לא כל פינוק חייב לשרת מטרה אחרת מלבד פינוק צרוף, אבל כאשר אנשים מבקשים לטפל בבעיות ספציפיות בנוסף לתגמול חיות המחמד שלהם