פרעוש או קרציה? מזהים ומטפלים

כיצד מבדילים בין פרעוש לקרציה, מדוע הם כל כך אוהבים את חיות המחמד שלנו ומהו הטיפול הנכון? ד"ר שחף מסביר

פרעושים הינם חרקים זעירים מוצצי דם, הגורמים לעקיצות ועלולים להעביר מחלות לאדם ולבעלי חיים. ישנם כמה סוגים של פרעושים, הנפוץ ביותר הוא פרעוש החתול שאינו בוחל גם בדם כלבים ולפעמים עוקץ גם בני אדם, אך אל דאגה – הפרעוש הנפוץ בישראל אינו מעביר מחלות לבני אדם.

מיהו הפרעוש?

הפרעוש יכול לחיות עד שנה, במהלך תקופה זו הוא עובר שלבים שונים בהתפתחות, מביצה לבוגר. הפרעוש מתוחכם יותר ממה שנדמה לנו, מכיוון שמתאים את עצמו באופן מעורר התפעלות לתנאי הסביבה. כאשר התנאים נוחים, התפתחותו והתרבותו של הפרעוש מהירים, וכאשר אינם נוחים כל כך, התפתחותו איטית ומעוכבת.

הפרעושים הבוגרים יכולים להתקיים על חיית המחמד בין שבועיים לארבעה חודשים. בזמן זה נקבת הפרעוש מטילה מאות אלפי ביצים. כאשר הטמפרטורה והלחות גבוהים, ההטלה מתגברת. הביצים מתבקעות בהתאם לתנאי הסביבה בין יומיים לשבועיים לאחר ההטלה. לאחר מכן, עובר הפרעוש שלושה שלבי התפתחות: כלרווה {זחל} תהליך זה אורך בין 9 ל – 200 ימים, שוב בהתאמה לתנאי הסביבה. בשלב האחרון, הזחל הופך לבוגר ומחפש לו כלב או חתול להתפרנס ממנו.

שיטת הפעולה של הפרעושים

הפרעושים מעבירים לכלבים ולחתולים תולעים שטוחות, הפרעוש משמש פונדקאי לעובר של שרשור הכלב ( דיפילידיום קאנינום). כאשר הכלב בולע פרעוש, מתפתחת תולעת במעיו שיכולה להגיע לאורך של כמה מטרים. המצב מחמיר אף יותר כאשר התולעת מתבגרת , אז היא מתחילה להפיץ את ביציה. קטעים מזנב התולעת המלאים בביצים ניתקים מגופה ויוצאים מפי הטבעת של הכלב המאחסן. בשלב מסוים בהתפתחותם הם מתחברים לפרעוש וכך נבלעים שוב ע"י הכלב והחתול והתהליך חוזר על עצמו.

לא רק גרד

הפרעוש יכול לגרום למחלות עור ואילו רק על ידי הגירוי של העקיצות הרבות והתכופות. יותר מכך, בעיקר בקרב גורים צעירים, יכול להתפתח חוסר דם רציני (אנמיה) העלול לגרום לחולשה, לתנגודת גופנית ירודה ואף למוות.

כלבים רבים אלרגיים לעקיצות פרעושים. אם נכנס לעובי הקורה, הכלבים אלרגיים בעיקר לחומר הקיים ברוק של הפרעוש, הוא חומר המונע קרישה. הפרעוש מחדיר את הרוק למקום העקיצה ובכך מצליח לינוק בקלות יותר את הדם, מכיוון שהחומר מונע את קרישתו.

בכלבים רגישים מתפתחת תגובה אלרגית הגורמת לאקזמה. אזורים נרחבים (בעיקר סביב הזנב ובגב התחתון) מאבדים שיער ומתקרחים, והאזור הופך מגורה מאוד וכואב. במקרים אלו הכלב אינו מפסיק להתגרד, פוצע את עצמו וגורם לזיהום חיידקי משני וחוזר חלילה.

קרצייה או פרעוש – מה ההבדל?

הבלבול בין הקרצייה לפרעוש נפוץ בקרב מגדלי חיות מחמד. אחת ולתמיד, דעו וזכרו כי הפרעוש בניגוד לקרצייה, אינו מתחבר אל הכלב, אלא נודד על גופו וניזון ממנו. לעיתים קרובות הפרעוש אף יורד מהכלב ומחכה במסתור השטיח או הכורסה בבית, עד שהכלב יתקרב שוב ויהיה זמין לארוחה נוספת.

בנוסף, חתולי רחוב שאינם מטופלים, חיים או נודדים בין חצרות או גנים ומשירים מעליהם כמויות גדולות של פרעושים. לכן חשוב, כי מלבד הטיפול בחיית המחמד שלכם, תזכרו לרסס גם את החצר ולעיתים אפילו את הבית בחומרים המתאימים. במקרים קשים כדאי להשתמש בשירותיו של מדביר מקצועי.

חשוב לדעת – הפרעושים בניגוד לקרציות, אינם נעלמים בחורף, התפתחותם איטית יותר לכן מספרם קטן. עם בוא הקיץ והחום יתחילו הפרעושים להתרבות בקצב, לכן יש להמשיך ולטפל בכלב ובחתול גם בחורף.

איך מטפלים בפרעושים?

עד לפני כמה שנים לא הייתה דרך קלה להיפטר מהפרעושים. מלבד תכונות ההסתגלות הפנטסטיות שלהם, הפרעושים הם גם בין אלופי העולם בפיתוח תנגודת לחומרי ההדברה השונים. כל חומר חדש שהוכנס למלחמה נגדם החזיק מעמד תקופה קצרה ולאחר מכן השפעתו נחלשה ואפילו נעלמה כליל.

המהפכה החלה עם הכניסה למערכה של הלוחמה הביולוגית, הורמונים מעכבי גדילה (המונעים מהזחלים להתבגר ולהטיל ביצים) ומעכבי כיטין (המונעים מהזחל לעטות על עצמו את המעטה הקרני המיוחד לחרקים כמו בחיפושיות ונמלים) הוכנסו לתרסיסים לשימוש על בעל החיים ובסביבתו. לאחר מכן הוכנסו החומרים לטבליות הנבלעות ע"י הכלבים (והחתולים) ולאמפולות.

למציאת התכשיר המתאים ביותר לחיית המחמד שלכם, פנו לווטרינר או לחנות חיות קרובה ובקשו לקבל אינפורמציה על כל המוצרים בשוק.

עוד מאמרים בנושא

אם אתה רוצה לחלוק את הבית שלך עם חתולים וכלבים כאחד , חפש גזע כלבים שבדרך כלל ידידותי לחתולים.

פט נט אתר התוכן הגדול בישראל לכל מה שאתם רוצים לדעת על חיות מחמד