חפש בעלי מקצוע:

אילוף חתולים

+ הוספת הודעה

החתול שלכם שורט את הספות, לא עושה את צרכיו בארגז החול ותוקף כל אורח שמגיע הביתה? פתרונות לבעיות אלו ולעוד רבות אחרות תוכלו למצוא כאן

מנהלת הפורום: אילה נאור, מומחית בייעוץ התנהגותי לחתולים

איילה נאור עוסקת בייעוץ התנהגותי לחתולים, אילוף חתולים וכן אילוף כלבים, חינוך גורים, ספורט האיג'יליטי ופתרון בעיות התנהגות בכלבים. אילה בוגרת תואר ראשון במדעי החיים, עם נסיון של קרוב ל-10 שנים בתחום התנהגות בעל החיים. לפרטים נוספים>>

בעבר קיבלתי מענה מהיר יותר אשמח לתשובה לשאלה שכבר דחופה גם כך.ברגע שאחד מאתנו קם הוא משתתק והולך לישון עם מי שנשאר בחדר השינה בשקט וברוגע או שפשוט מפסיק ליילל ולא דורש יותר יחס אפילו שמי שקם לא מתייחס אליו בכלל..נראה כאילו פשוט רוצה שנתעורר. זה חתול מאוד חם ואוהב הוא מתכרבל אתנו,מגרגר אלינו,אוהב שמחזיקים אותו ומסרקים אותו .מה ששבר אותנו זה נצרכים ברחבי הבית לפתעכתבתי פה בעבר בנוגע לחתול שאמצנו לפני כמה חודשים,שום דבר לא עוזר..החל משעה 5 בבוקר ועד הרגע שאני או בן זוגי קמים יש טרור נפשי נקרא לזה.מתחיל ליילל וברגע שמתעלמים מתחיל ללטף את דלת החדר שלנו כך שנשמע אותו.אם מתעלמים גם מזה מתחיל לשרוט את החלק התחתון של הדלת ולהשחיט אותה.ניסינו לשים לו אוכל לפני השינה למנוע רעב ולא עבד,קנינו חומר דוחה חתולים וכלבים להשפריץ על הדלת אך זה לא משפיע עליו כלל,ניסינו לשחק איתו יותר משעה וחצי לפני השינה כדי שיתעייף אבל כל בוקר ב5 מתחיל ליילל.ברגע שפונים אליו או מסתכלים עליו מפסיק , אז קוראים לו למיטה והוא שוכב אתנו כמה דקות ומתפנק בליטופים עד שאנחנו נרדמים שוב ואז קופץ מהמיטה וחוזר לדלת.חששתי שמבין שבעקבות ההצקות מקבל ליטופים אז אנחנו מאוד מנסים להתעלם.לאחרונה החל לעשות צרכים מחוץ לארגז חול בכל בוקר שמתעלמים ממנו..אני ממש אבודת עצות ומעבר לכך כבר כמה חודשים טובים לא ישנו לילה אחד רצוף בלי הפרעה של כמה שעות מצידו..מה אפשר לעשות??אם עניתי על השאלה הזו בעבר, סביר להניח שהסברתי לגבי שעון מעורר...אני לא יודעת מה הכוונה בשעון מעורר ? בעבר כשכתבתי על הבעיה איתו היא הייתה שבלילה הוא קופץ על הרגליים שלנו ולא נותן לנו לישון, ועכשיו זה עבר לרמה גבוהה יותר .שעכשיו אתם מתעוררים. זה אומר שעד שהשעון המעורר לא מצלצל, אתם לא מגיבים למה שהוא לא עושה. בהתחלה צריך לכוון את השעון המעורר לכמה דקות לפני שהחתול בד"כ מתחיל להפריע לכם בלילה. אחרי כשבוע אפשר לכוון את השעון לכמה דקות מאוחר יותר. בהדרגה, לאורך כמה שבועות וחודשים, מזיזים את השעה בה השעון מצלצל עד שמגיעים לשעה בה רוצים לקום גם ככה.

במקביל, חשוב לא רק לעייף את החתול, אלא גם לאפשר לו זמן להרגע לפני השינה.הי!
אימצתי חתול רחוב מהמם וידידותי. לאחר כחודש ששהה בדירה בלבד נתתי לו לצאת החוצה. הוא התרגל במשך כשבוע לצאת בסביבות שבע בבוקר. לאחר שהשכנים התלוננו על הרעש (הוא קורא לי כשרוצה להיכנס) אני מנסה לאחר לו (ולי) את שעת ההשכמה ולתת לו לצאת ב8/8:30, אך בינתיים זכיתי לשבוע + של יללות השכמה ובכי שרוצה לצאת החוצה. אני מנסה להתעלם וזה לא עוזר.
האם יש למישהו עצה כיצד להרגיל אותו לצאת מאוחר יותר?

תודה רבה!!לעבור מ-7:00 ל-8:00.8:30 בבת אחת יהיה לו קשה. עדיף לעבור מ-7:00 ל-7:10, ואחרי שהוא מתרגל מחכים כמה ימים ועוברים ל-7:20 וכו', עד שמגיעים לשעה הרצוייה.שלום,יש לי ארבעה חתולים, אתמול חזרתי הביתה וראיתי שחתולה אחת שרוטה בכל הגוף והחתולה השניה בסטרס מטורף ומנסה לתקוף אותה כל הזמן. הפרדתי את התוקפת למשך הליחה, בבוקר ניסיתי להפגישן והיא ממשיכה לנסות לתקוף אותה, איך שרואה אוצה נוהמת וחושפת שיניים. היום נלך לווטרינר אל לא נראה שיש בעיה רפואית, אוכלת ושותה רגיל. מה יכולה להיות הסיבה וכיצד פותרים את הבעיה?
היום כל היום אני בהשגחה איתם, היא מגיבה כך רק לחתולה הספציפית ולא לשניים האחרים. יש לציין שהן חיות יחד כבר כשנה וחצי וזו פעם ראשונה שקרה מקרה כזה.לפעמים מספיק חתול זר שאחת מהן רואה מהרחוב ומתנפלת על השנייה כי היא לא יכולה להגיע לחתול שבחוץ.

יש להפריד אותם לתקופה ארוכה, ולהפגיש באופן מאד הדרגתי, ובצורה מאד מסויימת. מומלץ לעשות זאת בליווי של יועץ/ת התנהגותי/ת לחתולים. אתם מוזמנים ליצור איתי קשר בנושא.לכבוד הבת מצווה שלי, אימצנו שני חתולים- אחים, הם היו כבני חודשיים כשאימצנו אותם. כרגע הם בני שלוש.

עכשיו הבעיות הן: 1. היא לא כל כך עיקרית אבל עדיין אשמח לעזרה איתה: מאז שהתחלנו לשחרר את החתול שלנו, אז תמיד כשהוא חוזר החתולה הייתה מריחה אותו ואז נושפת ורוטנת עליו. עכשיו הם התחילו לריב מכות. האם יש סיבה כלשהיא להתנהגות הזאת?

והאם יש דרך לגרום להם להפסיק להתנהג כך ולהחזיר אותם לתקופה שהם היו מאוד קרובים?(ממש קרובים הם היו, הם היו ישנים זה ליד זה ואפילו מתלקקים).

בעייה שנייה היא, והעיקרית והחשובה יותר הוא החתול, בערך באמצע גיל שנה, הוא התחיל להתנהג באגרסיביות יותר.

הוא מנסה לשרוט ולהרביץ ואפילו לנשוך! כנראה בגלל שהוא מתעצבן או משהו או שפשוט לא אוהב איפה שליטפנו אותו... ואנחנו כבר חוששים ממנו, מה עושים?תודה על קריאתכם.סביר להניח שאי אפשר יהיה להחזיר את המצב למה שהיה פעם, אבל אפשר לפתור את נושא התוקפנות ביניהם. את מוזמנת ליצור איתי קשר לגבי פגישת ייעוץ התנהגותי - לא ניתן לטפל בבעיות של תוקפנות בהתכתבות.שלום, אני בעלים לחמישה חתולים: זכר בן 14, נקבה בת 13, זכר בן 5, נקבה בת 4 ונקבה נוספת בת פחות משנה. כולם חתולים מאומצים, מסורסים ומעוקרות. לפני כשמונה חודשים התגנבה אל ביתנו ואימצה אותנו החתולה הצעירה , שהייתה אז גורה כבת חודשיים. כל החתולים קיבלו אותה, רק בת ה-4 לא הפסיקה להתנכל לה ולתקוף אותה, מכיוון שחששנו לחיי הגורה, עשינו הפרדה מוחלטת ביניהן והכרזנו על רוטציה, כשהאחת סגורה בחדר, השנייה חופשיה בבית ובחצר והפוך. קרו מקרים שבהם הצעירה ברחה לחצר ואז הבוגרת תקפה אותה ללא רחם, רק בהתערבותנו היא עזבה אותה. אני רוצה לציין שבת ה-4 , שמה גרביים, היא חתולה היפראקטיבית ואינה רגועה מטבעה, היא כל הזמן רצה בבית, קופצת ממקום למקום, מנסה לתקוף את שאר החתולים, משמיעה קולות איום, כל ההתנהגות שלה בסטרס, גם היללות שלה נשמעות כאילו משהו נורא קרה לה ובעצם היא שלמה ובריאה ולא במצב חירום. ניסיתי לתת לה רסקיו שלא עזר, פליוויי שעזר כמו כוסות רוח למת. מה אפשר לעשות ? אני ממש אובדת עצות, אני לא מאמינה שנוכל להמשיך בדרך הזו של ההפרדה ביניהן ומצד שני לא מוכנה שגרביים תחסל את כתם, הצעירה. הוטרינרית המליצה על וולריאן. האם יש דברים נוספים שניתן לעשות כדי להרגיע את התוקפנות.... ובכלל.... שתהיה קצת יותר רגועה ? שאר החתולים מסתדרים יפה, וכשהיא נמצאת יש אווירת לחץ וסטרס בכולם. תודה מראש על תשובתך.שלום, יש לי חתולה בת שמונה חודשים וחתול בין שלושה חודשים, הם מסתדרים מדהים, מתלטפים, מנקים אחד את השניה ומשחקים. יש לי בעיה עם החתולה, עוד לפני שהבאתי את החתול השני, היא הייתה כל הזמן משתינה לי במיטה, בזמן שאני ישנה בה, לפנות בוקר (בסביבות השעה 6 בבוקר) כשהבאתי את החתול השני, הקטן יותר, הבעיה פסקה. כמעט חודשיים שהיא לא עשתה אפילו פעם אחת, ופתאום שוב התחילה. כל בוקר, אני מתעוררת מריח של שתן באוויר ומגלה שלולית על שמיכת הפוך שלי. הבוקר זה הגיע לשיא חדש - היא נעמדה ישירות על הבטן שלי והשתינה ממש עלי!! מיותר לציין כמה זה מתסכל. אני על סף יאוש. מעבר לכך שאני ממש חוששת שהחתול השני ילמד ממנה ויתחיל להשתין לי גם על המיטה. חשוב לומר שלקחתי אותה לוטרינרית ומבחינה בריאותית הכל תקין.
מה עושים???
אשמח לעזרהאם לא נעשו בדיקות דם ושתן, כדאי לחזור לוטרינרית.לגבי מפגש ייעוץ התנהגותי.
צריך למצוא את הגורם לבעייה, ורק ככה אפשר יהיה לטפל בזה.שלום, החתול שלי בן 4 חודשים, רציתי לדעת איך נכון להאכיל אותו? לשים לו בבוקר מנה לכל היום? או שצריך להאכיל מספר פעמים ביום, אם כן כמה?מנות קטנות. אם אי אפשר לתת לו מנות כאלה בתדירות גבוהה, עדיף להשאיר לו אוכל כל היום.היי החתולה שלי המליטה מלפני שבוע בערך והיא עוד לא חזרה אחרי כמה זמן היא בערך חוזרת? והיא חתולה שגדלה בבית והיא לא יודעת להסתדר בחוץ ואני ממש דואגת לה זה ממש דחוף עם מישהו יודע אני ישמח לתשובה... תודהשלום,
בחצי שנה האחרונה מאז עברתי לבית קרקע, אני מאכילה את חתולי הרחוב, כעשרה חתולים. יש לי בבקשה 2 סוגיות בעייתיות שאשמח לקבל עצות או הכוונה לגביהן:

1. עלות המזון: אני קונה להם אוכל מכספי הפרטי וזה עולה ממש הרבה. גם הסוג ה׳פשוט׳ יותר לכאורה. שאלתי היא- האם יש סבסוד כלשהו מוכר מהעיירה/ עמותה כלשהי לרכישה של מזון כזה? לחילופין- אני מודעת לכך שיש מזונות זולים מאוד אבל איכותם ירודה. מה האלטרנטיבות?
2. פניתי לעירייה בנוגע לסרוס ועיקור החתולים אבל היא לא עושה דבר. מה עושים במקרה כזה? למי פונים?
תודה
ליאת1. לא. אם את בוחרת להאכיל את חתולי הרחוב, העלות היא עלייך. לפעמים יש קבוצות רכישה של מאכילי חתולי רחוב, שמאפשרות רכישה במחיר מוזל.

2. חלק מהעיריות עוזרות בעיקור וסירוס של חתולי הרחוב, וחלק לא. לפעמים נגמר התקציב לעירייה. כדאי לברר האם ישנם "מבצעי" עיקור וסירוס בעירייה שלך - פני אל העירייה שוב.שלום רב, יש לי חתול או יותר נכון החתול החליט שהוא גר אצלנו בבחצר...הוא ממש חמוד ואני מפחד להכניס אותו הביתה מבלי לבדוק שהוא לא חולה או משהו? מה עליי לעשות?בנוסף לתופעה שהצגתי, כאשר החתולה שלי נחשפת לתנור חימום (ספירלה) היא מניחה את כף ידה על מעטפת התנור. מה הסיבה לכך?כדאי מאד להזהר מתנורי חימום וחתולים - הם עלולים לקבל כוויות.למה כל פעם כשאני זזה ממקומי על הכסא, או קמה לרגע מהשולחן, החתולה שלי כהרף עין, תופסת לי את המקום? וכן לשאר בני המשפחה בבית.ההורים שלי ואני נעבור דירה בעוד כמה חודשים ובדירה הזאת יש לנו גינה ויש שם כמה חתולים שאני מאוד נקשרתי אליהם ברמה ממש קשה ...
אך ההורים שלי לא רוצים בבית החדש חתול בבית או בגינה בכלל..
ויש חתולה אחת בגינה ...ממש יפה והיא מחוסנת (חוסנה על ידי השכן שלנו)
שהיא עדינה וממש מתוקה אך מעט פראית כי הרי היא מסתובבת ברחוב וזקוקה למעט פראיות .
ואני רוצה שהיא תהייה בבית החדש בכל מחיר...
הסברתי להורים שלי שאפשר לאלף אותה לא לעשות את צרכיה במקומות לא רצויים אלא ארגז החול ושאפשר ללמד אותה שלא להרוס ולהשחית רהיטים ושעם מעט ניקוי שלה וקצת יותר טיפוח ביתי היא תוכל להיות מאוד ביתית ורגועה , אך הם ממש חסומים ואי אפשר לשכנע אותם.
רציתי לפנות לבקשת עזרה .
אם זה עוזר ..אני בת 14יש עוד כמה חתולות בגינה שגם הן חוסנו על ידי השכן (למרות שהן לא שלו)
ויהיה לי ממש קשה להיפרד מהן ..גם אם אקח אחת אני עדיין אתגעגע אל כולן וזה יהיה ממש קשה בשבילי לשים אותן מאחור ולקחת רק אחת (וגם זה לא בטוח)
כי כבר ממש נקשרתי אליהן והן כבר מכירות אותי ובאות אליאין לך הרבה מה לעשות פרט לנסיונות שכנוע, והבאת מאמרים מקצועיים שמראים שחתולים בהחלט יכולים להיות ביתיים. את יכולה להתנחם בעובדה שיש שכן שמטפל בהם ומחסן אותם - זה הרבה יותר ממה שרוב חתולי הרחוב מקבלים.שהיא עושה את זה רק כשאף אחד לא בבית? בחיים לא כשאנחנו שם, גם אם היא בחדר שלי. פעם אפילו הלכתי לעשר דקות למכולת בערב וכשחזרתי מצאתי פיפי.ובכל מקרה, אם יש איזושהי בעייה רפואית, לא ניתן יהיה לפתור זאת באמצעים התנהגותיים בלבד. לכן, ההמלצה היא תמיד להתחיל מבדיקה וטרינרית.מה אפשר לעשות כדי שהיא תפסיק? ניסינו להאכיל אותה בחדר, לשחק איתה, זה לא עזר...לפני הכל. יכול להיות שיש סיבה שהיא לא מצליחה להתאפק עד שהיא מגיעה לארגז, והחדר שלך קרוב יותר.שלום,
לפני כמה חודשים נכנס שותף חדש לדירה שלי, עם חתולה שהוא מצא ברחוב בגיל שבועיים בערך. היא אומנם חמודה ומאוד רגועה, אבל היא עושה פיפי אצלי בחדר כשאף אחד לא בבית, על המיטה, השטיח והרצפה. ניסינו להאכיל אותה, לשחק איתה וללטף אותה בחדר, אבל כלום לא עזר. אני חושבת שזה קשור לזה שלפני מעל שנה חתולה אחרת גרה אצלי בחדר לכמה חודשים.
כשהיא רק הגיעה ארגז החול לא היה זמין לה כל הזמן, אולי מזה זה התחיל, פעם אחת היא עשתה פיפי באמבטיה, אבל מאז שתמיד יש לה חול כשהיא עושה פיפי מחוץ לארגז זה רק אצלי. יש לציין שהיא גם פחדנית ברמות שלא הגיוניות לחתולת בית, ושגם כשהיא רגועה- היא עלולה לתקוף ידיים באלימות ופתאומיות (לא כמשחק).

תודה!תמיד כדאי להתחיל מבדיקה וטרינרית מקיפה, הכוללת בדיקות דם ושתן. יכול להיות שזה נובע מבעייה רפואית כלשהי, וחשוב לשלול את זה לפני שמתחילים לנסות ולטפל התנהגותית.

לגבי התוקפנות - לא ניתן לייעץ בהתכתבות לגבי תוקפנות (או גם פחדנות קיצונית כפי שאת מתארת). אנא צרי איתי קשר לגבי ייעוץ התנהגותי.ולא בשום מקום אחר בבית...
הוטרינר יודע על הבעיה...של החתולה הקומתם שהייתה בבית.

בדיקה פיזיקלית רגילה לא מספיקה כדי לשלול בעיות רפואיות. יש צורך גם בבדיקות דם ושתן.יש לי חתול שכבר גר כמה שנים אצלנו בחצר ויום אחד החלטתי להכניס אותו לבית ושיישן בבית כי היה חורף וריחמתי עליו ואז הוא התחיל להשתולל...פניתי לוטרינר שהוא גם מאבחן התנהגות חיות מחמד אם תרצי הוא יכול לעזור אולי.

http://www.best-friends.co.il/he/108/67המטופש החמוד בן 5 חודשים והתחיל בימים האחרונים להוציא אוכל מהקערה שלו ולפזר בבית. לא כמות גדולה אבל די מרגיזה. זה נורמאלי או שהוא 'מסמן' לי משהו? לא יודע אם זה קשור אבל הוא עבר סירוס לפני 4 ימים.אם זה המקרה - חשוב לשחק איתו מספר פעמים ביום באמצעות צעצועים אינטראקטיביים. כמו כן, אפשר להשאיר לו צעצועי האכלה במקומות שונים בבית.«   «הבא   | 90 | 89 | 88 | 87 | 86 | 85 | 84 | 83 | 82 | 81 | 80 | 79 | 78 | 77 | 76 | 75    הקודם»   »