פורטל פטנט (Petnet) בית לאוהבי חיות. כלבים, חתולים, ציפורים ועוד...
פורטל פטנט (Petnet) בית לאוהבי חיות. כלבים, חתולים, ציפורים ועוד...

חפש בעלי מקצוע:

חפש
http://www.gag-lachayot.co.il/?utm_source=PETENET&utm_medium=Popup&utm_campaign=banner_desketop

פורום אילוף חתולים

+ הוספת הודעה

החתול שלכם שורט את הספות, לא עושה את צרכיו בארגז החול ותוקף כל אורח שמגיע הביתה? פתרונות לבעיות אלו ולעוד רבות אחרות תוכלו למצוא כאן

אילה נאור, מנהלת פורום אילוף חתוליםמנהלת הפורום: אילה נאור, מומחית בייעוץ התנהגותי לחתולים

איילה נאור עוסקת בייעוץ התנהגותי לחתולים, אילוף חתולים וכן אילוף כלבים, חינוך גורים, ספורט האיג'יליטי ופתרון בעיות התנהגות בכלבים. אילה בוגרת תואר ראשון במדעי החיים, עם נסיון של קרוב ל-10 שנים בתחום התנהגות בעל החיים. לפרטים נוספים>>

שלום
שלחתי לכם שאלה לפני כמה ימים ותשובתכם לא הייתה קשורה למה ששאלתי
אני טסה עם החתול שלי והוא יהיה בתא המטען כי הוא שוקל יחד עם הכלוב 11 קילו + חברת התעופה הצפציפית לא מעלה חיות בתא נוסעים ! שאלתי הייתה שבתא מטען הטמפרטורה תהיה בין 0 ל 2+ מעלות . אני הולכת לטשטש אותו קצת אבל האם הוא ישרוד את הקור ? אני מלבישה אותו בסריג שיש לו ובכל זאת אני דואגת לו שלא יקפא . מה אני יכולה לעשות ?
בבקשה תענו לי הפעם על שאלתי .
תודה ושבוע טוב (:
דורהדורה שלום,

שאלתך לא הגיעה אלי, אלא למישהו אחר.

נהוג לחמם את תא המטען לטמפרטורה של תא הנוסעים כאשר מובילים בעלי חיים. אם חברת התעופה לא עושה זאת, הייתי שוקלת לטוס בחברה אחרת!

דווקא טשטוש יקשה על החתול להתמודד עם הקור. איגוד חברות התעופה ממליץ לא לטשטש בעלי חיים לקראת טיסה, ובמקרה הצורך לתת כדור הרגעה במקום טשטוש. סביר להניח שהוא יסתבך בסריג אם הוא יהיה "לבוש" - רצוי לשים לו שמיכה נעימה ומחממת בכלוב, כדי שלא יהיה לו קר.

בהצלחה,
איילה נאור,
www.ayalanaor.comשלום,
יש לי חתולה בת 4 חודשים, נמצאת אצלי מגיל שבועיים וכמובן שנגמלה מלינוק ואוכלת מזון יבש, שמתי לב לתופעה מעניינת בה החתולה נוהגת לנסות "לינוק" בגדים, בעיקר אם אני או אשתי לובשים אותם אך גם סתם בגדים שנמצאים בחדר, פשוט עולה עלינו ועושה תנועות של יניקה ויכולה להתמיד ב"תרפיה" חדשה זו שעה ארוכה. האם זה נורמלי? חשוב לציין שהחתולה נמצאת במגע עם עוד 2 חתולים בוגרים שחיים אצלנו (חתול זכר מסורס בן שנה ו-9 חודשים וחתולה מעוקרת בת 6).
אשמח לחוות דעת ...
שישי שלום,

תופעה של "יניקת" בגדים בחתולים אשר הופרדו מאמם ומאחיהם בגיל צעיר מדי נפוצה מאד. גמילה של גורי חתולים מיניקה מתבצעת, במצב טבעי, באופן הדרגתי - האמא נותנת להם לינוק פחות ופחות, עד שהם מפסיקים לנסות. כאשר הגמילה היא פתאומית, מכל סיבה שהיא, ישנם גורים שממשיכים לנסות ולינוק כל חייהם.

רצוי לא לאפשר לחתולה לינוק מבגדים ומבדים שונים - היא עלולה לתלוש חתיכות מהבגד ואף לבלוע אותן, דבר אשר עלול לסכן אותה. אפשר להחליט על בד מסויים ממנו מותר לה לנסות לינוק.

במקרים מסויימים, תוספת סיבים תזונתיים למזון החתולה פותר את הבעייה. ניתן לעשות זאת ע"י מעבר למזון אשר הנו עשיר במיוחד בסיבים, ע"י אספקת חסה קצוצה, או באמצעות עציץ של catgrass (להבדיל מ-catnip - צמח אחר אשר גורם לתופעות אחרות בחתולים).

בהצלחה,
איילה נאור,
www.ayalanaor.comאילה שלום.
תודה על תשובתך המהירה, אך לצערי אינה מספקת. למנוע את גישת החתולה למרפסת שלי אמנם אפשרית אך הדבר אומר לסגור אותה ואת אחותה דרך קבע בדירת חדר אחרי שהן התרגלו לחיים במרפסת וממש מצפות לזה בכל ערב.
לגבי העצה השניה - אני בספק אם השכן יאהב את הרעיון, אחרי הכל זו המרפסת שלו והוא נוהג להסתובב בה. האם הרעיון של ציפוי המשטח בקרטון יכול להספיק אם אצפה נאמר את חלק המעקה של המרפסת שלי דרכו היא עוברת (האם אין סכנה שהיא תחליק ותיפול שוב למטה)? אם כן - על איזה סוג קרטון היית ממליצה, בהנחה שקרטון ציור רגיל לא ממש יפריע לה?
תודה סיוןסיון שלום,

אם כך, אולי עדיף לשים רשת שתסגור את המרפסת שלך בצורה שהחתולות לא יוכלו לעבור לדירה של השכן, אך כן ישאפשרו להן להסתובב במרפסת בחופשיות.

לא הייתי שמה את הקרטון במקום ממנו היא קופצת, מכיוון שהיא עלולה להלחץ וליפול. רצוי שהקרטון יהיה בצד של השכן. הסיבה שהמלצתי על קרטון היא שהשכן יכול להרים את הקרטון כאשר הוא משתמש במרפסת, ולהחזיר אותו לאחר מכן.

רצוי קרטון קשיח יותר - קרטון של ארגזים למשל. עדיף אפילו להשתמש בדיקט דק במקום בקרטון.

בהצלחה,
איילה נאור,
www.ayalanaor.comשלום.
מדוע חותולים באים שמשמעים את הקול "פסססס..." מה זה עושה להם?
רחלירחלי,

חתולים לומדים שאחרי שהם שומעים את הקול הזה יש משהו נחמד - ליטוף, אוכל וכד'.

יש טענה שאומרת שחתולים צדים נחשים, ומכיוון שנחשים משמיעים קול כזה, חתולים באים כאשר קוראים להם כך.

בהצלחה,
איילה נאור,
www.ayalanaor.comשלום
האם חתול מסורס שגדל בבית מאז שהוא גור יכול להתרגל לחיות בחוץ בסביבה חדשה?
מיכלמיכל שלום,

סביר להניח שיהיה לו קשה להתרגל לחיות בחוץ בלבד, במיוחד בסביבה זרה.
אחרי מעבר דירה חשוב לסגור את החתול בתוך הבית למשך כ-3 שבועות לפחות, בכדי שהוא יסתגל לסביבה החדשה. מומלץ להכיר לו את הבית החדש בהדרגה, בדומה להבאת חתול חדש הביתה (ישנו מאמר בנושא כאן באתר, בשם "חתול חדש בבית"). אחרי תקופת הסתגלות זו, אם רוצים שהוא יצא החוצה צריך להוציא אותו באופן הדרגתי, כשרצוי להתחיל בכך כשהוא קשור ברתמה ורצועה (יש להרגיל אותו לכך קודם לכן).

את מומזנת לקרוא את המאמר "בבית או בחוץ" כאן באתר. מאמר זה מפרט את השיקולים השונים להשארת החתול בבית או מתן גישה החוצה.

בהצלחה,
איילה נאור,
www.ayalanaor.comשלום רב!
אני מתנצלת שלא בחרתי את נושא השאלה,אך יש לשאלה המון נושאים.
1.אני רוצה לדעת ה-כ-ו-ל על הקבלייר קינג צ'ארלס ספנייל.ובמיוחד-עם הוא כדאי.
2.יש לי חתול פרסי יפהפה,ואני עומדת למכור אותו,אך דבר אחד מפריע לי,לחתול יש בעיות התנהגות כגון:קנינו ספה יקרה מאוד והוא השתין עליה (סליחה על המילה) בערך 6 פעמים.
אני לא רוצה שמתי שהוא יגיע הוא יעשה את מה שהוא עושה בביתי.(עושה את צרכיו) פעם אחת אפילו דרכתי על קקי שלו (לא נעים..)
3.אני רוצה את הקבלייר קינג צ'ארלס,אך שאלה אחת מטרידה אותי מאוד,יש לי ילדה בת 9. אני גרה ברחוב סואן מאוד (בואיר שקרוב לקקל)ומטריד אותי שאם ילדתי החלשה תוריד אותו, הוא לא יברח לכביש ואת ההמשך גיליתם כבר-מוות לכלב ובכי עמוק.חס וחלילה,לא מאחלת לאף כלב מסכן.
אני מתנצלת על ה'מגילה'
תודה מראש,
רומי.רומי שלום,

2. סביר להניח שבבית החדש החתול יחזור על מה שהוא עשה אצלכם, כל עוד לא תפתרו את הבעייה. קודם כל יש לקחת אותו לוטרינר ולבצע בדיקה מקיפה, הכוללת בדיקת דם ובדיקת שתן. לאחר מכן, במידה והוא בריא, את מוזמנת לקרוא את המאמר "בעיות צרכים נפוצות בחתולים" באתר. במידה והמאמר לא מספיק לפתרון הבעייה, את מוזמנת ליצור איתי קשר.

1., 3. את מוזמנת לקרוא כאן באתר, במדור גזעי כלבים, על גזע זה. זהו גזע קטן, חברותי ומאד מומלץ לדעתי האישית. בשל גודלו, גם ילדה קטנה תוכל ככל הנראה להשתלט עליו. מומלץ לאלף אותו וללמד אותו כיצד ללכת עם רצועה מבלי למשוך בכדי למנוע בריחה שלו. בגלל ההיסטוריה שלכם עם החתול, הייתי ממליצה לך להתחיל אילוף עם הכלב מייד כשהוא מגיע הביתה, בכדי למנוע בעיות התנהגות בעתיד.

בהצלחה,
איילה נאור, 052-5492460
www.ayalanaor.comשלום , יש לי חתול סיאמי מדהים בן כמאט שנתיים , העונה לשם - דובי . דובי אוהב את כולם , אנשים , כלבים וחתולים אחרים . לפני כשבועיים לקחתי עוד חתולה , גורה סיאמית בת חצי שנה שתהיה לו חברה לחיים , שלא יהיה לו משעמם כשהוא לבד בבית . הוא מואד היתלהב מחברה חדשה , אבל היא ממש לא . אם אנשים היא מאוד ידידותית , מתלטפת ועדיין מוצצת חולצות . אבל כשהיא רואה את דובי , מאוד מתעצבנת ונוהמת . בהתחלה דובי היה סובלני ומתחשב אבל לאחרונה הוא תקף אותה כמה פעמים כתגובה להיתגרות שלה . ביננתים היא סגורה בחדר שינה שלי ודובי שרגיל לישון איתי , מחוץ לתחום בלילות . היתי מאוד רוצה להחזיק בגורה החדשה אבל אני עומד להישבר ולמסור אותה .
איך אפשר לקרב בינם ? מה שלא רגיל במקרה שלי שחתול ותיק מוכן לחברה חדשה , וחתולה חדשה לא מקירה בסמכותו וראשוניותו של החתול הוותיק
שגיאשגיא שלום,

אתה מוזמן לקרוא את המאמר "מפגשי חתולים" כאן באתר. מכיוון שלחתולים יש "היסטוריה" של תוקפנות, מומלץ להאריך את פרק הזמן בכל שלב. במידה ואתה לא מסתדר, או שגם כאשר אתה מתקדם לפי השלבים עדיין יש תוקפנות, אתה מוזמן ליצור איתי קשר.

בהצלחה,
איילה נאור, 052-5492460
www.ayalanaor.comשלום,
יש לי חתול בן שנה וכמה חודשים. הוא קצת נוירוטי (היתה לו ילדות קשה): לפעמים הוא לא מגיב למשחקים או שהוא לפעמים מחפד סתם מליטוף אפילו...לאחותו שגדלה יחד איתו אין את הבעיות האלה. בכל מקרה, לאחרונה הוא מתחיל ליילל הרבה. הוא מסוגל ללכת בבית וליילל, הוא מבקש המון תשומת לב הוא רעב כמעט תמיד. הייללות נפסקות כשהוא מקבל אוכל. הבעיה היא שהוא אוכל יותר מידי. אחרי שהוא ואחותו עברו סירוס וקיבלו טיפול בסטרואידים לדלקת שהיתה להם הם השמינו מאוד ולכן כמות האוכל מבוקרת בהוראת וטרינר. בעיות האוכל שלו הן התנהגותיות. איך אני יכולה לפתור את זה? דבר נוסף שקרה זה שמאז שהעבירו את השעון לשעון חורף הוא מעיר אותי שעה אחת מוקדם בבוקר כדי לאכול. אני מנסה להתעלם אבל הוא מנסה ללא הפסקה עד שבאה השעה שלי לקום לעבודה....
איך אני יכולה לפתור לו את בעיות האוכל וההתנהגות הזו?
תודה, יפעתיפעת שלום,

רצוי לקחת את החתול לבדיקה וטרינרית מקיפה. לעיתים קרובות, שינוי בהתנהגות נובע מבעייה רפואית כלשהי.

אפשר לתת לחתול את המזון בתוך צעצועי האכלה. הצעצועים יגרמו לו לעבוד עבור כל גרגר אוכל. באופן זה, הוא יהיה עסוק יותר ופחות "ינדנד". נ יתן להעביר אותו למזון דיאטטי ואז תוכלי לתת לו מעט יותר של אוכל מבלי לחשוש שהוא יעלה במשקל.

לגבי שעות הבוקר - החתול לא יודע שהזיזו את השעון. השעון הביולוגי שלו נשאר כפי שהיה לפני כן. חשוב להתעלם ממנו לגמרי עד שאת אמורה לקום לעבודה, ואז הוא יבין.

בהצלחה,
איילה נאור, 052-5492460
www.ayalanaor.comשלום !
יש לנו חתולה בת שנה ושלושה חודשים אשר גידלנו אותה בחצר ,כעת אנו עוברים דירה וכעת צריכים להעביר אותה דירה , מכיוון שאנחנו לא יכולים לגדל אותה אצלנו בבית , פרסמנו מודעות ומצאנו אשה אשר רוצה לקחת אותה, אבל יש כמה בעיות : מכיוון שהיא רוצה לגדל אותה בחצר ,(היא לא מוכנה להכניס אותה הביתה) לשבועיים הראשונים של המעבר אפשר לשים אותה או בחדר כביסה בחצר – חדר סגור אך לא הרמטית יש לחתולה אפשרות לטפס ולצאת (וגם יש שם חתולה נוספת בת כ4 חודשים) , האופציה השנייה היא עליית גג מאוד מרווחת אשר ניתן לסגור אותה הרמטית אבל אין בה שום חלון ולכן היא חשוכה מאוד...האם החתולה יכולה להיות במשך כ"כ הרבה זמן ללא אור יום? ואפילו ללא אור בכלל? וכיצד היא תגיב כאשר בתום השבועיים יוציאו אותה לחצר ? האם תברח ?
תודה על שיתוף הפעולה , שרוןשרון שלום,

אפשר להעביר את החתולה לכלוב גדול בחצר, ולאחר שתתרגל - לשחרר אותה. הכלובים המתאימים לכך הם כלובי טיסה גדולים של כלבים. רצוי שבנוסף לכלוב הגדול יהיה כלוב נוסף אליו האשה תעביר אותה כאשר היא מנקה את ארגז החול.

בהצלחה,
איילה נאור,
www.ayalanaor.comאילה שלום
יש לי שתי חתולות צעירות. כמעט מהרגע בו הן הגיעו הביתה, הן גילו את מרפסתו של השכן והחליטו לאמצה לטריטוריה שלהן, למורת רוחו של השכן. לאחר מאבקים רבים וקשים הצלחתי לדלל את תדירות הביקורים שלהן אצלו, והצעירה שבהן, לאחר מספר ענישות ונפילה אחת למטה הפסיקה לנסות. הבעיה היא שלאחרונה הגדולה שבהן חזרה לנסות במלוא העצמה, ובכל הזדמנות שיש לה. אני לא יכולה לשבת חמש דקות בלי שהיא תקפוץ שוב, ומאז שהיא למדה שהיא נענשת כשהיא חוזרת היא גם לא ששה לחזור כשאני קוראת לה.
אין לי אפשרות לחסום לה את המעבר ומעבר לכך שזה מפריע לשכן (ועלול לגרום לסילוקנו מהדירה) אני מפחדת שהיא תמצא את עצמה למטה (היא כבר נפלה פעמיים אך בניגוד לאחותה הצעירה לא למדה את הלקח).
האם יש אמצעים מסייעים לחינוך חתולים (דוגמת קולר חומצה ציטרית שאני יודעת שיש לכלבים) או רעיון אחר שיסייע לי להסביר לה שכל מקום אחר מותר אבל המרפסת שלו מחוץ לתחום?
סליחה על אורך השאלה, היה לי חשוב להעביר את מירב הפרטים סיוןסיון שלום,

יש 2 דרכים לגרום לחתולה להפסיק לעבור למרפסת השכן. הראשונה כרוכה במניעת הגישה של החתולות למרפסת שלך - פשוט תשאירי את הדלת סגורה.

האפשרות השנייה דורשת את שיתוף הפעולה של השכן. יש להדביק נייר דבק דו צדדי על דיקט או קרטון, ולצפות את כל הרצפה ושאר המשטחים האופקיים שבמרפסת שלו בקרטון או דיקט כזה. עם הזמן, החתולה תלמד שהמרפסת של השכן איננה מקום נעים להיות בו, ותפסיק לעבור לשם.

בהצלחה,
איילה נאור,
www.ayalanaor.comיש/היה לי חתול בן שנה וחצי. הוא אצלי מגיל שבועיים בערך. מחוסן אך לא מסורס. אנחנו גרים בבית קרקע והחתול נהג לצאת מהבית ולהסתובב חופשי ולאחר מכן חזר לכמה שעות ושוב יצא. בגלל שהוא כל הזמן מנוזל ומתעטש פחדתי לסרס אותו. הוא לא סימן טריטוריות בתוך הבית. מאתמול בבוקר הוא לא בא הביתה. הדבר מאוד לא אופייני. אם הוא לא ישן בבית - בדרך כלל הוא מגיע מוקדם בבוקר. היתה פעם אחת לפני כשנה שהוא נעלם ליום וחצי וחזר. אבל מאז - הוא תמיד בקרבת הבית. אנחנו גרים בישוב קטן כך שניסיתי לחפש אותו מאתמול בבוקר כשלא חזר הביתה, בכל הכבישים והרחובות - והוא איננו. מה הסיכוי שיחזור?... יש תקווה בכלל לחכות או שאני יכולה לזרוק את החפצים שלו ולהתחיל להתאבל עליו...
הדסהדס שלום,

חתול זכר לא מסורס אשר מסתובב בחוץ חשוף לדברים רבים: מחלות ופציעות שונות, מריבות עם חתולים זכרים לא מסורסים אחרים, מרדפים אחרי נקבות מיוחמות ועוד.

סביר להניח שהחתול רודף אחרי נקבה מיוחמת בתקווה להזדווג איתה, ושהוא יחזור תוך כמה ימים. קשה לי לומר מה יהיה מצבו כשיחזור, אך סביר להניח שהוא יהי פצוע ממריבות עם זכרים אחרים, ואולי אף מגורמים נוספים.

חכי לחזרת החתול הביתה, ואז קחי אותו לסירוס.

בהצלחה,
איילה נאור,
www.ayalanaor.comיש לנו חתול ג'יג'י בן 5 חודשים שמחלים כרגע בעזרת אנטיביוטיקה ממחלה ויראלית כל שהיא. לאחר מספר ימים שבהם הוא היה אדיש וחלש ובקושי מיילל, הוא חוזר לעצמו לאט לאט, בימים האחרונים הוא החל ליילל בשירותים כאילו הוא מבקש משהו, אנחנו פותחים את הברז של השירותים והוא מיד קופץ לברז ושותה ממנו או מתחכך בו (מה שגורם לו להרטב לגמרי אך לא נראה שזה מציק לו מידי)זה קורה המון לאחרונה ולפעמים הוא אפילו מעיר אותנו באמצע הלילה לשם כך , חשוב לציין שיש לו קערת מים מלאה מונחת במקום קבוע אך הוא הפסיק לשתות ממנה, האם מישהוא יכול להסביר לי את פשר ההתנהגות הנ"ל? תודה מראש אביביתאביבית שלום,

חתולים אוהבים לשתות מים טריים, וישנם חתולים "מפונקים" אשר מעדיפים מים זורמים.
אפשר לרכוש בחנויות ציוד לחיות מחמד או בחנויות שונות של ציוד לבית מזרקות נוי - המזרקות דואגות לזרימה תמידית של המים, וכך יש לחתול אפשרות לשתות מבלי להיות תלוי בבני הבית לשם פתיחת הברז.

בהצלחה,
איילה נאור,
www.ayalanaor.comאימצנו מוטרינרית חתולה כבת חודשיים-חודשיים וחצי, שננטשה בגיל צעיר ע"י אמה, כנראה עקב דלקת עיניים חמורה (שממנה אכן נשארה עם עין עיוורת). מהיום שהגיעה אלינו, החתולה מנסה ללא הרף לינוק מאיתנו, גם דרך חולצה, מכל איזור רך (כמו כף יד, זרוע, בטן).
שני אנשי מקצוע נתנו לי תשובות סותרות לגבי העניין, האחד אמר כי עלינו למנוע ממנה בכל דרך לעשות את זה ולגמול אותה, והשניה אמרה שנקנה לה בקבוק ומטרנה לחתולים וניתן לזמן לעשות את שלו, ובכל אופן לא לגמול אותה בכוח...
חשוב לי לציין גם שהחתולה נושכת הרבה, אולי כתוצאה של חסך ביניקה?
בנוסף, קראתי על תופעה של "החתמה" בחתולים, רציתי לדעת כיצד ניתן לזהות את זה ומה ניתן לעשות כדי לשמור על נוחות בקרב כל בני הבית.
ועוד שאלה קטנה, האם ניתן לגזור טיפה את הציפורניים של החתולה (רק את השפיץ החד), כיוון שיא לא יוצאת מהבית והציפורניים שלה חדות ביותר, מה שמותיר אותנו עם סימנים רבים...
תודה רבה ליאורליאור שלום,

רצוי לא להרגיל חתולים לינוק מבני אדם או בדים. אפשר לתת לה לינוק מבקבוק המכיל תחליף חלב לגורי חתולים.

נשיכות אינן תלויות ביניקה, אלא, בגיל כזה, בהעדר סוציאליזציה ומשחק עם חתולים אחרים. המשחק מאפשר להם ללמוד מהי עוצמת הנשיכה והשריטה הגורמת לכאב וכך הם לומדים לשלוט בעוצמת הנשיכה. תוכלו ללמד אותה זאת בעצמכם - בכל פעם שהיא שורטת או נושכת אתכם תצעקו צעקת כאב, קחו אותה בעדינות בידיים וסגרו אותה בחדר אחר למשך כמה דקות. עם הזמן, היא תלמד שכאשר היא מכאיבה לכם, האינטראקציה אתכם נגמרת.

לגבי הציפורניים - ניתן לגזור את קצה הציפורן, אך יש לקבל הדרכה מוטרינר לפני שאתם עושים זאת בעצמכם. בניגוד לכלבים, אצלם הציפורניים נשחקות כאשר הם הולכים על משטח מחוספס, ציפורניים של חתול נשלפות, ולכן הן היונשארות חדות גם אם החתולה הייתה יוצאת החוצה. חשוב לספק לה משטח/י גרוד - משטחים אלו לא יחקו את הציפורניים, אלא יעזרו לחתולה לשמור על הציפורניים במצב תקין (ולכם - לשמור על הרהיטים).

בהצלחה,
איילה נאור, 052-5492460
www.ayalanaor.comיש לי חתול פרסי צינצילה בן 4 חודשים. הוא אצלי כחודש וחצי.
הבעיה שלי היא עשיית הצרכים של החתול.
בהתחלה החתול עשה את צרכיו בכניסה של הבית למרות ששמתי את הארגז (פתוח) באמבטיה.
לבסוף נכנעתי ושמתי את הארגז בכניסה (עדיין פתוח), והוא התחיל לעשות את צרכיו בארגז.
בהדרגה סגרתי את הארגז (אבל עדיין לא את הדלת) והוא המשיך לעשות בו.
יום אחד הייתי צריכה לסגור אותו באמבטיה והוא עשה בארגז, אז החלטתי שזאת הזדמנות להחזיר את הארגז לאמבטיה.
כמובן שהחתול המשיך לעשות בכניסה ושוב נכנעתי ושמתי את הארגז בכניסה. והוא חזר לעשות את צרכיו בארגז.
לאחרונה החלפתי לו חול (לחול חצץ) ומאז לפעמים הוא עושה בארגז ולפעמים ליד הארגז ליד הדלת, ומשתין בכל מיני מקומות (כמו באמבטיה).
אני לא יודעת אם יש לזה קשר לחול כי הוא כן עושה הרבה פעמים בתוך הארגז..
חשוב לציין שאני מנקה את הארגז כל בוקר וכל ערב (בגלל הסירחון).
אני גרה ביחידה קטנה כך שלא נראה לי שהוא לא מספיק להגיע לארגז בזמן.
הבנתי שזה קורה כשחתולים חולים אבל הוא לא..
אולי יש קשר לזה שאני לא נמצאת הרבה שעות בבית?
איך אני מרגילה אותו לעשות רק בארגז, אם אפשר שהדלת שלו סגורה ובאמבטיה???
פריפרי שלום,

החתול מנסה לומר לך בצורה מאד ברורה היכן הוא מעדיף שארגז החול יהיה, ואיזה סוג חול הוא מעדיף. נשר לך לבחור - האם את רוצה שהחתול יעשה צרכים מחוץ לארגז או לא?

אם את רוצה שהחתול יעשה צרכים בארגז החול ולא בכל הבית, תשתמשי קודם כל בחול מסוג שהחתול אוהב. חול חצץ אינו סופג - לא נוזלים ולא ריחות, ולכן חתולים רבים מתחילים לעשות מחוץ לארגז כאשר בעליהם עוברים לחול זה. דבר נוסף שיש לשים לב אליו הוא מיקום הארגז. את יכולה להתחיל עם הארגז ליד הדלת, ובהדרגה, לאורך מספר שבועות, להזיז אותו לכיוון האמבטיה. חשוב מאד לשים לב שכלי האוכל והמים של החול לא יהיו גם הם באמבטיה, וכן שתהיה לו גישה לשם בכל שעות היממה.

חתולים רבים לא אוהבים ארגזים סגורים. לנו, כבני אדם, הם נראים מאד אטרקטיביים - אנחנו חושבים שהם נותנים לחתול פרטיות, ובנוסף הם מונעים את פיזור הריח בבית, אך עבור חתולים זו יכולה להיות "מלכודת", וטורף או אויב כלשהו עלול לארוב לו כאשר הוא יוצא מהארגז. לכן, בד"כ רצוי להשתמש בארגז פתוח, או לפחות בארגז סגור עם דלת פתוחה.

את מוזמנת לקרוא את המאמר "בעיות צרכים נפוצות בחתולים" כאן באתר.

בהצלחה,
איילה נאור,
www.ayalanaor.comשלום! יש לי שני חתולים בבית. זכר פרסי בן 5 וחתולה בת שנתיים שבזמנו אספתי מהרחוב כשהיא הייתה גורה קטנה. מידי פעם החתול מחליט לתקוף את החתולה ורודף אחריה, גם כשאני בסביבה וגם כשאני לא נמצאת לידם ממש. זה קורה מאז שהבאתי אותה הביתה ולמרות שאני משתדלת להתייחס אליהם במידה שווה ולא לגרום להם לקנא זה בזה שום דבר לא משתנה. חשוב לציין, שבזמן שזה קורה ואני בסביבה אני גוערת בו בטון כועס ומפרידה בינהם. מה ניתן לעשות במקרה כזה? האם תוכלי לתת לי דגשים שיכולים למנוע את התוקפנות שלו כלפיה?
תודה מראש, יוליהיוליה שלום,

ההיררכיה אצל בע"ח מאד ברורה, ואין כזה דבר שני פרטים השווים במעמדם. לכן, כשאנחנו מנסים להתייחס לשני חתולים בצורה שווה, אנחנו בעצם גורמים למריבות ביניהם. דווקה השוויון גורם לקנאה ולמריבות. חשוב לקבל את ההיררכיה שהם קבעו לעצמם, ובמקרה שלך - לתת לו יותר תשומת לב.

בנוסף לכך, מאד ייתכן והחתול מתחיל לתקוף את החתולה מכיוון שהוא יודע שזו דרך בטוחה להביא אותך ולקבל ממך תשומת לב, גם אם היא שלילית.

מלבד 2 דברים אלו, קשה לי לענות בנושא תוקפנות, מכיוון שלעיתים עצה אשר לא מתאימה למצב הספציפי אצלך בבית עלולה לגרום להחרפה. את מוזמנת ליצור איתי קשר.

בהצלחה,
איילה נאור, 052-5492460
www.ayalanaor.comאיילה שלום,
הצלתי חתולת רחוב כבת 3 שבועות שנפלה לבור. מאז היא גרה אצלי - חצי בגינה שלי וחצי בבית. כיום היא בת 4 חודשים. היא מחפסת להיות בקרבתי ומאוד אוהבת את "אחותה" החדשה - הכלבה שלי. הם משחקות המון ביחד, נחות, אוכלות ביחד וכשאני יוצאת עם הכלבה לטיולים היא מיד מצטרפת, מודאגת לא לאבד אותנו. הכל נחמד אבל החתולה לא מספיק "נחמדה". היא אף פעם לא מתחכחת לי בין הרגליים כפי שחתולים נוהגים לעשות, לא מוכנה שארים אותה, לא אוהבת יותר מידי ליטופים. רק פעם אחת בלילה היא באה לכמה דקות ומגרגרת שאלטף אותה. לפעמים אני מצ'פרת אותה עם עוף או נקניק או טונה מהיד שלי ואחרי שהיא מסיימת ואני רוצה ללטף אותה או להרים היא מתעצבנת. היא מצד אחד תלותית בי ולא רוצה לפספס פעיליות איתי ועם הכלבה שלי ומצד שני היא עצמאית ולא נחמדה. זה מתסכל ומעצבן. מה אפשר לעשות. שאלה נוספת - אני נותנת לה לאכול בבוקר ובערב. האם זה בסדר או שצריך יותר או פחות. וגם - מאיזה גיל אפשר לעקר והאם האופי שלה ישתנה אח"כ (אולי לטובה...)
תודה רבה וסליחה על אורך השאלה. רוניתרונית שלום,

יש חתולים אשר אינם אוהבים מגע פיזי - אצל חלקם הסיבה לכך היא כאב (בהווה או בעבר), ואצל חלקם אין סיבה שאפשר למצוא. אפשר לנסות לעודד אותה להיות יותר חברותית ולהתלטף - למשל באמצעות חטיפים טעימים. חבל שתתעצבני - זהו אופי החתולה.

חתולים הים טורפים של בע"ח קטנים, ולכן אמורים לצאת לצוד כמות גדולה של פעמים ביום (למרות שהם מצליחים לצוד רק בחלק קטן מאותם נסיונות הציד). לכן, חתולים אמורים לאכול כמות גדולה של ארוחות קטנות במהלך היום. מסיבה זו, רוב הוטרינרים ממליצים להשאיר לחתולים קערה ובה מזון בכל שעות היממה. ניתן לתת להם ארוחות בשעות קבועות - בתנאי שארוחות אלו אינן גדולות, והן ניתנות מספר פעמים ביום. רצוי להתייעץ בנושא זה עם הוטרינר.

רוב הוטרינרים ממליצים על עיקור בסביבות גיל 6 חודשים. העיקור לא אמור לשנות באופן משמעותי את אופי החתולה, אך ישנם מקרים יוצאי דופן.

בהצלחה,
איילה נאור,
www.ayalanaor.comאיילה שלום ותודה על התגובה המהירה, התשובות לשאלותייך:
הצלחנו "לתפוס על חם" רק חתולה אחת, והיא אכן ריססה שתן על הווילון.
הן עברו בדיקה שנתית אצל וטרינר לפני כחודשיים - האם צריך בדיקה מיוחדת לבעיה הזאת?
אברהםאברהם שלום,

דרושות בדיקת שתן ובדיקת דם בכדי לוודא שהבעייה לא נובעת מדלקת בדרכי השתן או מבעייה רפואית אחרת.

בהצלחה,
איילה נאור,
www.ayalanaor.comשלום,
יש לנו גורה חדשה כבת 4 חודשים, והיא מאוד אוהבת להתפנק ולקפוץ על הברכיים..
הבעייה היא שהיא כל הזמן נועצת ציפורניים, כשהיא נמצאת עליי, או כשאני מרימה אותה, היא נהנת- אבל ציפורנייה תמיד בחוץ.
רצינו לדעת, אם חוץ מלחתוך את הציפורניים, יש איזשהי דרך ללמד אותה לא לשלוף כל הזמן את הציפורניים?
בתודה, יעל.יעל שלום,

קשה ללמד חתולים לא לשלוף ציפורניים, במיוחד כאשר המשטח עליו הם הולכים לא לגמרי יציב.

אפשר לקצוץ את קצוות הציפורניים, לשים שמיכה על הברכיים, להשתמש ב-softpaws (כיסויי ציפורניים מסיליקון) או פשוט להתרגל לכך. בקרוב, הציפורניים שלה יהיו מעט פחות חדות.

בהצלחה ותהנו מהקטנה,
איילה נאור,
www.ayalanaor.comשלום,
יש לי חתולה פרסית כבת שנתיים וחצי [אצלינו מאז שהייתה בת חצי שנה] ומאז שהיא הגיעה אלינו הביתה היו כמה בעיות...
1. היא נורא פחדנית! כל פעם שאדם זר מגיע אלינו הביתה היא מיד בורחת למקום סגור וחשוך שלא ימצאו אותה בו.. עוד משהו מפתיע זה שהיא מפחדת גם מההורים שלי, שמטפלים בה כמעט כמו שאני מטפל.. הם מסרקים אותה מדי פעם, מלטפים אותה, מאכילים אותה, אך בכל זאת- היא יוצאת ומסתובבת בבית בחופשיות רק כשהם לא נמצאים.

2. בחודשים האחרונים היא התחילה לעשות פיפי על ספות העור שיש לנו בסלון. אנחנו כל הזמן מנקים והיא כל הזמן חוזרת [היא עושה את צרכיה גם בארגז וגם בספות, כך שלא נראה לי שזו בעיה רפואית כלשהי..].. עוד לא ניסינו ספריי כלשהו ואנחנו מתלבטים אם לקנות אחד..

3. היא תמיד נכנסת למקומות חשוכים, סגורים וקטנים, כך שקשה למצוא אותה/להוציא אותה משם.. זה מאוד מתסכל שיש חיה שרואים אולי שעה-שעתיים ביום מסתובבת בבית... האם יש דרך לגרום לה להיות יותר פתוחה ויותר רגועה כשאנשים עוברים לידה ?
שישי שלום,

1. אפשר לנסות ולצמצם את הפחדנות שלה, אך דבר זה דורש השקעה של זמן רב.

2. חשוב כן לבדוק שלא מדובר בבעייה רפואית. אם כל הבדיקות תקינות, אשמח אם תיצור איתי קשר מחדש עם פרטים נוספים לגבי ארגז החול, תדירות הנקיון שלו, שינויים משמעותיים בחיי החתולה וכד'.

3. חתולים אוהבים מקומות חשוכים, סגורים וקטנים. אפשר לנסות לעזור לה לבנות בטחון עצמי, מה שיעודד אותה לצאת מעט יותר. ראה את תשובתי לשאלה מס' 1.

בהצלחה,
איילה נאור, 052-5492460
www.ayalanaor.comיש לי שני חתולים (תולה בת 3 וגינגי בן שנתיים). שרבים כמו..חתולים.
הבעיה מאד דומה לבעיה של רותם שהופיעה כאן במדור השאלות.
לצערי אני גרה בצפון ואין באפשרותי לבוא אליכם לטיפול.
אשמח מאד אם תתנו לי טיפים לעזרה.
כמו כן מה פשר ההבדל בהתנהגות שלהם: החתולה מתרפקת ומתפנקת ו"מסניפה" אותי..והחתול "אנטיפט" לא נותן לגעת בו, ישן במיטה איתי(ואז החתולה לא מעזה להתקרב), שוכב עלי ומתכרבל, עד שאני נוגעת בו..אז בורח וחוזר רק כשהוא מחליט.
אך יותר חשוב לי מה עושים עם המריבות הנוראות, הוא תוקף אותה כל הזמן.
שאלה שניה: יש לי כלב בן 11(רועה מעורב המון שיער 40 ק"ג), שהוא כמובן הבוס בבית, שני החתולים מתים עליו בעיקר הגינגי שממש דבוק אליו...הבעיה היא מאד לא מקורית..הגירוד הנוראי שלו, כל הזמו, כל השנה, כל החיים..כולל כמובן נשירה נוראית ולאחרונה ריח כבד.
ניסיתי הכל,יש אולי עוד רעיונות, ושוב מכיוון שאני רחוקה, אשמח לתשובות במייל.
תודהפוג'ו שלום,

אנא צרי איתי קשר ואפנה אותך ליועצת התנהגותית לחתולים מאיזור הצפון.

לגבי הכלב - יש להתייעץ עם הוטרינר - בד"כ גירודים נובעים מבעיות עור, וברובן אפשר לטפל, או לפחות להקל על הסימפטומים. לכלבים מבוגרים רבים יש ריח רע.

בהצלחה,
איילה נאור, 052-5492460
www.ayalanaor.com«   «הבא   | 15 | 14 | 13 | 12 | 11 | 10 | 9 | 8 | 7 | 6 | 5 | 4 | 3 | 2 | 1    הקודם»   »
X

כניסת מנהל

פורטל פטנט (Petnet) בית לאוהבי חיות. כלבים, חתולים, ציפורים ועוד...