חפש בעלי מקצוע:

אילוף חתולים

+ הוספת הודעה

החתול שלכם שורט את הספות, לא עושה את צרכיו בארגז החול ותוקף כל אורח שמגיע הביתה? פתרונות לבעיות אלו ולעוד רבות אחרות תוכלו למצוא כאן

מנהלת הפורום: אילה נאור, מומחית בייעוץ התנהגותי לחתולים

איילה נאור עוסקת בייעוץ התנהגותי לחתולים, אילוף חתולים וכן אילוף כלבים, חינוך גורים, ספורט האיג'יליטי ופתרון בעיות התנהגות בכלבים. אילה בוגרת תואר ראשון במדעי החיים, עם נסיון של קרוב ל-10 שנים בתחום התנהגות בעל החיים. לפרטים נוספים>>

שלום לך!
אני שרון ואני הולכת ללמוד במגמת מביולוגיה(מדעי -החיים). לפני כן המורה המיועדת שאלה אותנו מיספר שאלות ביניהן הייתה שאלה שלא ידעתי לענות עלייה ונורא מסקרן אותי לדעת את התשובה:
למה חתול בעל 3 צבעים יהיה תמיד ממין נקבה ?

בתודה... שרוןשרון שלום,

בחתולים, הגן הקובע אם צבע החתול יהיה שחור או ג'ינג'י נמצא על כרומוזום X. מכיוון שלחתולים זכרים יש רק עותק אחד של כרומוזום זה, הם יכולים לקבל רק אחד הצבעים - שחור או ג'ינג'י. לעומתם, לנקבות יש 2 עותקים של כרומוזום X, ולכן הן יכולות לקבל את הגן השחור מאחד ההורים ואת הגן הג'ינג'י מההורה השני. לכן, חתולים עם הצבעים שחור וג'ינג'י יהיו תמיד נקבות.

במהלך ההתפתחות העוברית של נקבות (בכל היונקים) ישנו תהליך אשר נקרא X-inactivation. בתהליך זה, בכל אחד מתאי העובר, אחד מכרומוזומי X הופך לבלתי פעיל. בחלק מהתאים, הכרומוזום הפעיל הוא זה עם האלל (המופע) הג'ינג'י של הגן, בעוד בתאים אחרים הכרומוזום הפעיל הוא זה עם האלל השחור. כאשר כל אחד מהתאים האלו ממשיך להתחלק, הכרומוזום הפעיל נשאר זהה בכל תאי הבת של אותו התא. לכן, הצבעים בחתולות אלו מופיעים ככתמים ולא כתאים בודדים.

קיים גן נוסף אשר גורם ל"דהיית" הצבע - שחור הופך לאפור, וג'ינג'י הופך לקרם. גם חתולים אשר יש להם את הצבעים אפור וקרם גם הם יהיו תמיד נקבות.

קיום לבן בפרוות החתול/ה נקבע ע"י גן אחר, אשר נמצא בכרומוזום אחר. הצבע הלבן "מכסה" צבעים אחרים - גם אם אותו התא היה אמור לייצר פרווה בצבע מסויים, הלבן לא מאפשר זאת לכן, לחתולים לבנים יכולים להוולד גורים בצבעים שונים.

חתולות עם שחור וג'ינג'י בלבד, או אפור וקרם בלבד נקראות toirtoiseshell - "שריון הצב" או בקיצור טורטי. חתולות עם שחור ג'ינג'י ולבן, או אפור, קרם ולבן נקראות calico או טריקולור. ככל הנראה, הגן לקיום הצבע הלבן גורם לכך שתהליך ה-X-inactivation יתרחש מוקדם יותר במהלך ההתפתחות העוברית, ולכן הכתמים בחתולות אלו גדולים יותר מאשר בחתולות טורטי (יותר תאי בת נוצרים מכל תא בודד כאשר התהליך מתבצע בשלב מוקדם יותר של ההריון).

במידה ואת מעוניינת לקרוא עוד על הגנים השונים אשר קובעים את צבע החתול, את מוזמנת לקרוא את המאמר "גנטיקה בסיסית של צבעי חתולים" באתר שלי (http://www.ayalanaor.com/articles/cats/color.html).

בהצלחה בלימודי הביולוגיה,
איילה נאור,
www.ayalanaor.comשלום, יש לי שתי חתולים שאימצתי אותם מהרחוב כאשר היו גורים, אחד זכר והשניה נקבה.
כעבור שנה לערך הנקבה המליטה שלושה גורים.. והביאה אותם לגינה שלנו כעבור חודשיים..
בהתחלה החתול הזכר לא הסתדר עם הגורים אבל כעבור זמן מה הוא שיחק איתם הרבה ואפילו הביא להם אוכל. לפני יומים לקחנו את הנקבה ושלושת הגורים ומסרנו אותם. כך שאצלי נשאר רק הזכר ... מאז הוא אוכל מעט מיילל הרבה ונראה מאוד עצוב.. האם זה בגלל שלקחנו ממנו את כל החתולים? ואם כן האם הוא יכול להתגבר על זה?שגיא שלום,

מאד ייתכן והחתול מתגעגע לחברים שלו. תנסה להעסיק אותו יותר, למשל באמצעות צעצועים אינטראקטיביים, בכדי לעזור לו להתגבר על הפרידה הפתאומית. כמו כן, כדאי לסרס את החתול בהקדם.

בהצלחה,
איילה נאור,
www.ayalanaor.comשלום

היו לי ארבע גורי חתולים ליפני כמה ימים מכרתי שתיים מביניהם אבל אחרי יומיים הבן אדם היתקשר ואמר שהוא מעוניין להחליף אחד כי הוא רצה זכר ונקבה והיתברר שהוא לקח שני זכרים הוא בא והחלפנו בין החתולים אבל אחרי שהוא הלך שמתי לב שהחתול מאוד רזה ולא מסוגל ללכת הלכתי לוטרינר והיתברר שהחתול עבר היתעללות עכשיו אני רוצה להכזיר את שני החתולים שאצלו איך אני יכולה לקחת את החתולים כי אני מאוד דואגת להםיוליה שלום,

את יכולה לנסות לפנות לעמותת תנו לחיות לחיות - הם יוכלו לנסות ולעזור לך לאתר את אותו אדם ואולי גם לתבוע אותו בגין התעללות בבע"ח.

בהצלחה,
איילה נאור,
www.ayalanaor.comאנו מצאנו גור/ה של חתול רחוב
קטן מאוד
מה עושים
איך מאכילים את הגור/ה איפה היא יכולה לישון ואיך מרגילים אותם לארגז חול
תודה מראש
יעל כהן בת 8יעל שלום,

דברי עם ההורים וקחי את הגור/ה לוטרינר. צורת ההאכלה של הגור/ה תלוייה בגילו/ה. לאחר שהוטרינר יקבע את גיל הגור/ה, הוא יוכל להמליץ לכם על צורת ההאכלה שלו/ה.
אפשר לסדר לגור/ה מקום לישון בארגז קרטון מרופד, בסלסלה מרופדת או אפילו על כרית.
רוב הגורים מתחילים לעשות צרכים בארגז החול בסביבות גיל 3-4 שבועות. אחרי שתדעי את גיל הגורה, אנא צרי איתי קשר מחדש ואוכל להסביר לך כיצד ללמד אותו/ה להשתמש בארגז.

בהצלחה,
איילה נאור,
www.ayalanaor.com«   «הבא   | 11 | 10 | 9 | 8 | 7 | 6 | 5 | 4 | 3 | 2 | 1