חפש בעלי מקצוע:

מכרסמים וארנבים

+ הוספת הודעה

האוגרת אינה מסתדרת עם שאר האוגרים, החמוס מסרב לאכול והארנבת לא רוצה להזדווג? פתרונות לבעיות אלו ולעוד רבות אחרות תוכלו למצוא כאן

מנהל הפורום: ד"ר גיורא היימן

ד"ר גיורא היימן בוגר רפואה וטרינרית מאוניברסיטת מקסיקו. לאחר מכן המשיך ללימודי המשך ופוסט דוקטורט באוניברסיטת מינכן, בגרמניה. תחומי אהבתו המקצועית הנם בראש ובראשונה חיות המחמד ובדגש על כירורגיה כללית ואורתופדיה. לפרטים נוספים>>

היי בבית הספר של ביתי יש ארנבים אחד הארנבים נשך ארנבון קטן אחר איך ניתן לחטא את הנשיכה ומה למרוח עד שהויט יראה אותו . שבת שלום ותודה מראש

שלום,
כדאי לשטוף הפצע עם מעט פולידין. אפשר למהול את הפולידין במעט מים ולהזליף בעזרת מזרק, ללא מחט כמובן, ישירות לתוך הפצע. כל זאת כמובן כעזרה ראשונה עד בוא הווטרינר\ית המטפל\ת.
מקווה שעזרתי,
ד"ר גיורא היימן
מרכז רפואי לחיות מחמד
פרישמן 1 חולון
03-5057419
חפשו אותנו בפייסבוק תחת השם -וטרינר גיורא היימן

שלום,
רכשנו לפני יומיים ארנבת ננסית צעירה. המוכר טען שאינו יודע את גילה המדויק אבל היא בת יותר מחודש. בינתיים הארנבת לא אוכלת מהכופתיות כלום, ושותה מעט מהבקבוק.
בצר לי נתתי לה קצת חסה, למרות שהמוכר אמר לא לתת לה בחודשיים הראשונים, כי היא פשוט לא אכלה כלום, ודווקא היא ממש אכלה את זה בתיאבון.
רציתי לשאול מה עלי לעשות? האם להמשיך לתת לה ירקות למרות שהיא כנראה עוד לא בת חודשיים? או שאסור בשום פנים?
עלי לציין שרציתי לרכוש חציר אך המוכר אמר שרק שבוע הבא יגיע אז בינתיים גם זה אין לה... :(

שלום,
כולי תקווה שהארנבת אכן מזן ננסי ולא פשוט גור צעיר בן כמה שבועות. לגבי חציר, תנסי לברר בחנויות חיות אחרת. כדאי גם לברר בחוות סוסים או רפת באחד הקיבוצים או המושבים. שם תקבלי חציר טרי איכותי ובמחיר שווה לכל נפש. יש תמיד אפשרויות נוספות. את גם יכולה לקטוף עשב וצמחים שגדלים בשדות כמו ריג'לה (רוגלת הגינה) ואחרים.
מקווה שעזרתי,
ד"ר גיורא היימן
מרכז רפואי לחיות מחמד
פרישמן 1 חולון
03-5057419

היי
יש לנו דירה לא גדולה, עם מרפסת קטנטנה (לא מקורה וחמה ביום כך שאי אפשר לשכן דייר קבוע במרפסת...).

הבת הגדולה שלנו בת ה= 5 מתחננת לשרקן או אוגר.

לאחר התלבטויות רבות, חשבנו להפתיע ולקנות לה ליום הולדתה (אני לא אוהבת אוגרים אז אם כבר אז שרקן).

השאלה שלי היא אם שרקן מתאים לגידול בתוך דירה- כמה הוא מלכלך את הסביבה, בעיות ריח, מקום וכיוב'.

מקווה שהשאלה שלי מובנת :)
תודה מראש,

שלום,
אכן השאלה שלך מובנת. התשובה אני מקווה תהיה מובנת לא פחות. חיות אינן מלוכלכות. חיות לא מפיצות ריח רע. חיות לא עושות "קקי" ו"פיפי" ויושבות בתוך זה. אלא אם כן אנשים לא נותנים להם מרחב מחיה כזה שמאפשר להם את ההיגיינה הבסיסית לה הם רגילים. במילים אחרות הסיבה שפרות ברפת מבוססות בבוץ, שתן וגללים היא כי בני אדם סוגרים אותם הכלובים, רפתות והם, בני האדם, לא מנקים את המקום, הרפת.
בטבע החיות ללא יוצא מהכלל, נקיות, ובריאות. שהרי ידוע לכול חיה: לכלוך וזוהמה מביא להתפרצות מחלות.
הבחירה שלך לשרקן היא מצוינת. זו חיה רגוע, לא נשכנית ומאוד לבבית. אני מציע רק פרט אחד. בצורה זו לא תהיה רבייה בלתי מבוקרת ובעיות של עודף שרקנים ללא יכולת למצוא להם בית. כדאי גם שיהיה צעיר. יהיה זה קל יותר להרגילו למגע יד אדם כבר מהיום הראשון והבת תוכל להחזיקו איתה ועליה. המזון הוא אספסת, כפתיות, ירקות. פרוט מדויק ניתן למצוא במורד הפורום או בגוגל. הכלוב הוא בדרך כלל המוצר היקר ביותר בכול העסקה הזו. הוא חייב להיות מרווח. את הכלוב יש לנקות באופן יומיומי משאריות מזון טריות שלא נאכלו, ולהחליף את המים בבקבוק ולפחות פעם בשבוע להחליף את המצא כולו – ניקיון פסח קטן.
אני אישית מגדל חולדה. אפשר לראות אותה בדף הפייסבוק שלנו.
מקווה שעזרתי,
ד"ר גיורא היימן
מרכז רפואי לחיות מחמד
פרישמן 1 חולון
03-5057419

שלום,
האוגר שלי השמיע קולות מוזרים: כמו כלב שכואב לו משהו. לדעתי זה היה מתוך שינה.אחרי שניגשתי אליו וכאילו הערתי אותו(לא יודעת אם ישן, כי היה בתוך גליל נייר), הפסיק עם הקולות וחזר לבית שלו...
הוא לא נראה סובל או כאוב. מה זה יכול להיות?
תודה מראש, אנה

שלום,
היות ולא שמעתי את הקולות אני משאר שאלו הקולות הרגילים שאוגרים משמיעים. והם אכן משמיעים קולות,

מקווה שעזרתי,
ד"ר גיורא היימן
מרכז רפואי לחיות מחמד
פרישמן 1 חולון
03-5057419

שלום רב

עד לאחרונה גידלנו שרקנית מגיל חודש עד גיל שנה. היא גדלה בכלוב בינוני לגודלה, לבדה, ולא חווינו אופי קיצוני מסויים. מאחר ואינני יכולה לטפל בה יותר, וכמוכן ריחמתי עליה על שהיא גדלה לבד ובכלוב, מסרתי אותה לפינת חי אשר מגדליה הם אנשים מקסימים שאני סומכת עליהם בעיניים עצומות לדאוג לה. והיא הועברה לכלוב גדול מאוד המכיל שרקנים נוספים. בהתחלה היא נראתה מבוהלת מן השינוי אך קיוויתי שזה ישתפר.
היום הלכתי לבקר, וראיתי שהיא הועברה לכלוב נפרד כדי לאפשר לה לנוח ולהתאושש. היא נראתה פצועה בשני האזניים ובפה, לא אוכלת ולא שותה, חלשה מאוד. כנראה נאבקה בזכרים שבלהקה. לכן העבירו אותה לכלוב נפרד כדי לאפשר לה להתאושש.
שאלתי- מה אפשר לעשות כדי לעזור לה? האם זה שכיח שתגיב כך והיא תתרגל בסופו של דבר?

שלום,
הדרך הנכונה להכניס חיה חדשה לתוך קבוצה שכבר קיימת היא לעשות זאת באופן הדרגתי. גם אנחנו כהורים חוששים ביום הראשון של הילד בבית ספר חדש, כיתה חדשה, גן חדש וכו'. ככול שהקבוצה צעירה יותר אזי ההסתגלות קלה יותר וקצרה יותר. הדרך הנכונה לעשות זאת עם ארנבים, שרקנים, אוגרים ואפילו צפרים, תוכים ועופות ובכלל חיות זה בהדרגה. בהתחלה מכניסים את החיה החדשה לכלוב ואת הכלוב מכניסים לגדרת השרקנים שבפינת החי. כך השרקן נשאר בכלוב למשך יומיים שלושה. עם אוכל ומים כמובן. בפרק הזמן הזה כל שאר הקבוצה מתרגלת לנוכחותו, לריחו האופייני ובעיקר לעובדה שהוא לא מהווה איום או סכנה כלפיהם. אחרי פרק הזמן הנקוב משחררים את הפרט לקבוצה אך נשארים במקום וצופים בהם כדי לאתר כל התנהגות אלימה שמסכנת את הפרט. אם אחרי כמה דקות, חצי שעה, כולם עסוקים באוכל, אזי הצלחנו.
מקווה שעזרתי,
ד"ר גיורא היימן
מרכז רפואי לחיות מחמד
פרישמן 1 חולון
03-5057419

אני נותנת לשרקן שלי אספסת ותערובת קנויה לשקרנים, השבוע הוצאתי את התערובת בגלל פסח (יש בתערובת חיטה ) השארתי את האספסת ואני נותנת לה ירקות , האם יש משהו שרצוי לתת במקום התערובת ?

תודה

שלום,
יש אספסת ללא חיטה בחוות סוסים.
חוץ מזה לא יקרה כלום אם השרקנים יאכלו דבר מה צמחוני אחר למשך שבוע ימים.
אגב נוכחות זרעי חיטה לא הופכת מוצר לא כשר. הזרעים לא תפחו ואין בהם שמרים. אלא זרעים בלבד אם בכלל יש זרעים באספסת.
מקווה שעזרתי,
ד"ר גיורא היימן
מרכז רפואי לחיות מחמד
פרישמן 1 חולון
03-5057419

שלום, יש לי ארנבת בת 5 שנים. מזה זמן ממושך היא אינה שותה מים מכלי וגם מקערה. אנו נוהגים לתת לה הרבה חסה ו/או מלפפונים עקב כך.
אך אנו רוצים שתשתה מים, מה הפתרון לבעיה זו?

שלום,
חסה ומלפפונים מכילים 95% מים.
ארנבת שניזונה ממוצרים אלו לא זקוקה לשתיית כמויות מים ניכרות.
תזונת הארנבת צריכה להיות 90% אספסת, 5% כופתיות ו-5% ירק טרי.
המצאות בקבוק מים טריים בכלוב תספק את כל צרכי הארנבת. או במילים אחרות היא יודעת שיש מים והיא תשתה כאשר תרגיש צמא.
מקווה שעזרתי,
ד"ר גיורא היימן
מרכז רפואי לחיות מחמד
פרישמן 1 חולון
03-5057419

שלום
הארנבת שלי חיה במרפסת מוצלת
עד כמה מעלות חום אפשר להשאיר אותה שם?

שלום

שלום

האם אפשר לשים קולר של חתולים נגד פרעושים ופשפשעים לארנב או שיש דרך אחרת לטפל בזה ?

שלום,
לא.
מקווה שעזרתי,
ד"ר גיורא היימן
מרכז רפואי לחיות מחמד
פרישמן 1 חולון
03-5057419

פעם איתי כזה דבר כי לי יש ארנבים אבל לא הצלחתי להשיג ת זה בחות שאני מבקשת אומרים שזה רק לכלבים
בסה..............

שלום לגבי ההמלטות של הגורים לא צריך לעשות כלום רק לנקות את הכלוב אסור לגעת בגורים חודשיים ואחרי חודשיים להרזיק אותם בעדינות אחרי שהארנבת ממליטה צריך להפריד את האבא מהגורים לחודשיים לאמא צריך לתת מרחב לרוץ אם זה ההמלטה הראשונה של האמא וכולם מתו אל תדאגו כי עוד חודש וחצי היא תמליט פי-2 או 3 הארנבות צריכות שיהיה להם כיף בכלוב אחרת הם ימותו הם צריכות מרחב ריצה ענק כדי ליחיות צריך שהיה להם תמי אוכל ומים
אשמח אם עזרתי
נ.ב
אחרי שהארנבת ממליטה אסור לגעת בה חוץ מלשחרר אותה לרוץ
מותר לגעת בה רק אחרי חודשיים.

לאיזה גודל חולדה בוגרת מגיע?
*למטרות השוואה היא תגיע לגודל של שרקן בערך?

שלום,
בין 15 ל- 20 ס"מ ללא הזנב.
מקווה שעזרתי,
ד"ר גיורא היימן
מרכז רפואי לחיות מחמד
פרישמן 1 חולון
03-5057419

העכבר שלי שבר את הרגל, רציתי לדעת אם יש משהו לעשות חוץ מפשוט לחכות שיחלים, הוא נתפס על ידי חתול אבל לא נראה כאילו ספג פגיעה חוץ מהרגל השבורה. האם יש משהו שכדאי לבדוק אם קרה לו? ואם לא אשמח לדעת מה לעשות בנתיים עד שיחלים ואיך לטפל בו.

שלום,
אפשר פשוט לחכות עד שיחלים לבד. אולי תהיה צליעה. אפשר גם להיוועץ ברופא\ה ווטרינר\ית.
כרגע מנוחה ואוכל טוב הם המתכון הראשוני להחלמה.
מקווה שעזרתי,
ד"ר גיורא היימן
מרכז רפואי לחיות מחמד
פרישמן 1 חולון
03-5057419

היי שלום יש לי חמוסה בת 7 חודשיים שלפני חודש עברה עיקור שהיא חזרה הביתה הכל היה בסדר היא המשיכה לאכול ולו"ז כרגיל מלאת אנרגיות לפני שבוע ככה התחיל לנשור לה השיער והיא ממש נראת רזה פתאום היא אוכלת אבל יותר מעט אבל עדיין מלאת אנרגיות וקופצנית...אני לא יודעת מה קרה לה

שלום,
חמוסים הם טורפים, לא מכרסמים.
אנא פנה לפורום המתאים.
מקווה שעזרתי,
ד"ר גיורא היימן
מרכז רפואי לחיות מחמד
פרישמן 1 חולון
03-5057419

האם ניתן לתת לחולדות חטיפים שיש בהם שמרים וקמח?

שלום,
לא!
מקווה שעזרתי,
ד"ר גיורא היימן
מרכז רפואי לחיות מחמד
פרישמן 1 חולון
03-5057419

רציתי לדעת אם ורד זה צמח רעיל לארנב?

שלום,
ורד אינו רעיל לארנבים. לפני שמגישים ורדים למאכל לארנבים כדאי לוודא שהצמח לא רוסס נגד מזיקים. כדאי לשטוף היטב.

מקווה שעזרתי,
ד"ר גיורא היימן
מרכז רפואי לחיות מחמד
פרישמן 1 חולון
03-5057419

האם כלוב של 96 אורך 53 רוחב ו-55 גובה מתאים לשתי חולדות? (יש בו גם צעצועים 2 קומות נוספות חוץ מהרצפה שלו)

אפשר לשים 2 חולדות בגודל כזה של כלוב

שלום,
אפשר גם אפשר,
מה תעשה עם כל עשרות הגורים שיולדו תוך 4 חודשים?
מקווה שעזרתי,
ד"ר גיורא היימן
מרכז רפואי לחיות מחמד
פרישמן 1 חולון
03-5057419

שלום רציתי לשאול כמה שאלות בנוגע לחולדות:

1.אם ניתן לגדל חולדות בחוץ?

2.כמה זמן אני יצתרך לשחק אם החולדה (ביום)
בהרבה אתרים רשומים נתונים שונים מה זמן המינימום (לא שאני לא ירצה לשחק איתה אלה שלא תמיג יהיה לי זמן)

3.אם אני מגדל חולדה בבית היא תפיץ ריח רב ורע?

4.האם ניתן לתת לחולדה בשר?

5.האים ניתן לצאת לטיול אם חולדה אם רתמה מיחדת לחולדות?

שלום,
1. אפשר לגדל חולדה במרפסת, עדיף בחדר.
2. זה כיף לשחת עם חולדה, החולדה שלי אוהבת לשבת אצלי על הכתף כאשר אני עובד. לא צריך "לשחק" מספיק להיות עם.
3. ריח רע יבוא מכלוב מלוכלך. תזהר כי החולדה עלולה להתלונן עליך ברשויות הרווחה. את הכלוב או חלק ממנו במידה והכלוב ענק, צריך לנקות כל 4-6 ימים.
4. החולדה שלי צמחונית. אין כל צורך בבשר. למרות שאפשר לתת לעתים רחוקות מעט בשר עוף מבושל.
5. לא! תן לה לשבת אצלך על הכתף. זה גבוה ונעים.
מקווה שעזרתי,
ד"ר גיורא היימן
מרכז רפואי לחיות מחמד
פרישמן 1 חולון
03-5057419

אני מחפשת בדחיפות ארנבת מניקה, לגור קטנטן שנשאר ללא אמו
אחיו לא החזיקו מעמד למרות הטיפול המאוד מסור של ביתי
אשמח ליירת קשר
יעל 0524656635

שלום יש ברשותינו 2 ארנבות צעירות כבר כמעט שבועיים. יש לי 2 בנות שיהיו בריאות שמשחקות איתם כל היום מחזיקות אותם עליהם . אחת קיבלה עיניים אדומות מלוות בדלקת שניקיתי ושמתי משחת עיניים ואחרי יומיים גם הבת השניה התעוררה עם עיניים אדומות עם דלקות , האם יש קשר אולי לארנבות? השיערות שלהם אולי נכנסו בעין ? האם זה נפוץ? יש לומר שהארנבים עברו טיפול ראשוני של רוולושין ואין להם יותר פרעושים

שלום,
סביר שהבת שנדבקה ראשונה בדלקת עיניים היא זו שהעבירה את הדלקת לבת השניה. לעצם העניין, אני לא מכיר דלקת עיניים שעוברת מארנבים לבני אדם. זה לא אומר שאין אפשרות כזאת אך קימת אפשרות של הדבקות גם מבני אדם, חברות, וסתם מגע עם אצבע בעין. במידה והדלקת טופלה ועברה אני חושב שאפשר להמשיך הלאה ולהנות מהארנבים.
מקווה שעזרתי,
ד"ר גיורא היימן
מרכז רפואי לחיות מחמד
פרישמן 1 חולון
03-5057419

מה צריך בשביל לעשות לו מקלחת הוא גור

שלום,
לא רוחצים גור ארנבים, ובכלל עדיף שלא לטבול גם ארנבים בוגרים במים. הדבר יכול להוביל להיפותרמיה, שוק ומוות. עדיף לנקות עם מגבון לח נקודתית, לטפל נגד פרעושים ולסרק בעדינות. ארנבים יודעים לדאוג לניקיונם לבד.

מקווה שעזרתי,
ד"ר גיורא היימן
מרכז רפואי לחיות מחמד
פרישמן 1 חולון
03-5057419

שלום,
צר לי אך אני לא איש של בשורות טובות. הסיכוי של הארנבונים לשרוד שואף לאפס. עליך למצוא ארנבת מניקה אשר תקבל אותם ותטפל בם. אולי בפינת חי כלשהי. הארנבונים חייבים לגדול בצל אמם. מערכת העיכול שלהם דורשת חיידקים מהאם כדי להתפתח ולהיות מסוגלים לעכל המזון. אחרת אין להם הרבה סיכויים.
צר לי. מקווה שעזרתי,
ד"ר גיורא היימן
מרכז רפואי לחיות מחמד
פרישמן 1 חולון
03-5057419

היי ביתי מצאה בחוות הסוסים שהיא רוכבת בה, 4 גורי ארנבת בני יום או יומיים, נטושים ללא אימם, עיניים עדיין סגורות אין להם עדיין פרווה והם זוחלים בקופסע המרופדת ששמה אותם בה. היא לא רוצה שימותו והביאה אותם הביתה, אין לי מושג איך להאכיל אותם ומה לתת להם, תודה על תשובה זריזה

«   «הבא   | 259 | 258 | 257 | 256 | 255 | 254 | 253 | 252 | 251 | 250 | 249 | 248 | 247 | 246 | 245 | 244 | 243 | 242 | 241 | 240 | 239    הקודם»   »