חפש בעלי מקצוע:

מכרסמים וארנבים

+ הוספת הודעה

האוגרת אינה מסתדרת עם שאר האוגרים, החמוס מסרב לאכול והארנבת לא רוצה להזדווג? פתרונות לבעיות אלו ולעוד רבות אחרות תוכלו למצוא כאן

מנהל הפורום: ד"ר גיורא היימן

ד"ר גיורא היימן בוגר רפואה וטרינרית מאוניברסיטת מקסיקו. לאחר מכן המשיך ללימודי המשך ופוסט דוקטורט באוניברסיטת מינכן, בגרמניה. תחומי אהבתו המקצועית הנם בראש ובראשונה חיות המחמד ובדגש על כירורגיה כללית ואורתופדיה. לפרטים נוספים>>

ד"ר גיורא שלום!
יש לי מספר שאלות
1-לפני חודש וחצי לקחתי את הארנבת שלי לוטרינר לטיפול בשיניים מכיוון שגדלו לה מאוד וכל היום רק הזיזה את הפה אז הוטרינר חתך לה אותם עכשיו הן נראות מסודרות וישרות אבל עדיין היא מזיזה את השיניים כל הזמן האם צריך לגשת שוב לוטרינר?

2- בחודש האחרון הארנבת שלי כל הזמן עושה רעשים מהאף כאילו אפצי או משהו שהיא רוצה להוציא, לפני שבוע ראיתי שסביב העין שלה יש רטיבות ומוגלה, לאחר כמה ימים הרטיבות ירדה אבל זה עדיין רטוב עם מוגלה והיא עושה רעשים.
רציתי לדעת מה זה והאם צריך לגשת עם זה לוטרינר?

תודה רבה!
נועה.

נועה שלום,
ארנבים נוהגים לשחוק את שיניהם באופן נורמלי. מומלץ לגשת למרפאה ווטרינרית כל שישה חודשים ולתת לצוות המקצועי לבדוק את מצב השיניים. בארנבים עם נטייה מוגברת לבעיות שיניים יש לגשת אפילו כל שלושה חודשים. תזכורת! לא רק השיניים הקדמיות צריכות קיצוץ ושיוף, גם הטוחנות העליונות והתחתונות בשני הצדדים. תהליך אשר נעשה לרוב בטשטוש ואולי אף בהרדמה מלאה.
לעתים חלקיק מזון נתקע בחניכיים, חודר מתחת לעור ונודד במעלה הלחי לכיוון העין.
לעתים חלקיק מזון, קליפה של זירעון וכיוצא חודרים מתחת ללחמית העין.
לעתים חלקיק מזון חודר לדרכי הנשימה העליונים, או דרך האף או דרך הלוע.
כל אלו ועוד הם הגורמים לדלקת עיניים ודלקת דרכי הנשימה-האפצ'י.
לעתים זה פשוט לטיפול - אנטיביוטיקה לפה ובטיפות לעיניים.
לעתים זה מורכב יותר.
בקיצור לגשת לווטרינר!
מקווה שעזרתי,
ד"ר גיורא היימן
מרכז רפואי לחיות מחמד
פרישמן 1 חולון
03-5057419
חפשו אותנו בפייסבוק תחת השם -וטרינר גיורא היימן

מחפשת אומנה זמנית עבור הארנבת שלי. בגיל 8 חודשים. מורגלת לצרכים בארגז צרכים. מתאימה לאדם שגר לבד, או שני אנשים בוגרים. לא לילדים. אינה מורגלת לכלוב. מוסרת עקב ניתוח שעליי לעבור בחודש ינואר. אני זקוקה לסיוע דחוף!! בברכה!

יש לי ארנבות בכלוב ויש להם גם כלוב לילה האכלתי אותם כמו שצריך ונתתי להם הרבה אוכל ופתאום מצאתי ארנבת מתה בכלוב לילה והגופה היתה מאד רזה האם לשאר הארנבות יש חיידקים או משהו האם אוכל עוד להחזיק אותם ?
תודה מראש יוסף

שלום,
האם הארנבות משלשלות? האם אזור הזנב ופי הטבעת מאוד מלוכלך? האם הארנבות האחרות רזות גם הן? האם יש קרחות על העור? האם האוכל מורכב מ-80% אספסת? האם הירק (חסה ואחרים )מהווים לא יותר מ10%? האם כופתיות מהוות 10% מסך המזון היומי?
האם אתה בודק את מצבן הפיזי ובריאותן של הארנבות באופן יומיומי?
הרבה שאלות.
מקווה שעזרתי,
ד"ר גיורא היימן
מרכז רפואי לחיות מחמד
פרישמן 1 חולון
03-5057419

שלום, יש לי ארנבון בן כשנה שיש לו פצעים בכפות הרגלים, אולי זה נגרם מהציפורניים הארוכות שלו שמעולם לא גזרנו לו (הוא מתנגד כשמנסים..).
הוא כל הזמן מנסה ללקק את כפות הרגליים ולאחרונה נראה מתקשה להרים אותם.

הנה שתי תמונות של הרגל שלו:

http://srv1.jpg.co.il/9/567c3bd539546.jpg

http://srv1.jpg.co.il/2/567c3c1e45d98.jpg

רציתי לשאול מה זה נראה לך ומה צריך לעשות?
הבעיה היא שאין כ"כ אפשרות ללכת לוטרינר אלא אם כן זה משהו קטן שלא יעלה הרבה..

טוב אז לקחנו אותו לוטרינר, הוטרינר זיהה מיד שזה היה סקאביאס.
הביא לו זריקה ויביא זריקה נוספת בעוד שבועיים. (גם גזר לו ציפורניים.. )

אני חושש קצת שהארנבון השני שלנו נדבק.
הוא מתנהג רגיל לעת עתה, והרגליים שלו נראות בסדר למרות שקשה להבחין כי הוא יחסית קטן..

שלום,
נראה כאילו לארנב שלך יש בעיית קרדיות. מעיין "קרציות" מיקרוסקופיות שגורמות לגרוד ולמתקרחות. יש להגיע למרפאה ווטרינרית, לתת לצוות המקצועי לאבחן את הבעיה. היה ואכן בקרדיות מדובר הטיפול הוא בזריקה או בסירופ. אגב זה יכול לעבור ולהדביק בני אדם. כדאי לטפל!
עלויות, יש לברר בראש.
מקווה שעזרתי,
ד"ר גיורא היימן
מרכז רפואי לחיות מחמד
פרישמן 1 חולון
03-5057419

אהלן, שמח לראות את הפורום, ושמח לשאול :)

הארנבת שלנו המליטה לפני שעה. 7 גורים חמודים. שאלות...

1. הכלוב הוא 80 על 40, לאבא אמא וגורים... מספיק? אם לא - מה לעשות, את מי להפריד ומתי?

2. האם לא ריפדה לגורים בית \ והם לא במחסה מסוים אלא חשופים בכלוב. האם להכניס להם ריפוד \ מכסה כלשהו לכלוב?

3. מותר \ רצוי לגעת בגורים או באמא?

4. מה לתת להם לאכול וממתי?

5. מתי מותר לנקות את הכלוב ולהחליף מצע? היה מתוכנן למחר...

תודה!

שלום ד"ר יש לי אוגר בשם קושקוש ויום שלישי האחרון (22\12) הוא עבר סירוס והשאלה שלי אחרי כמה זמן מהסירוס אני יכול לשים אותו על מצע של "קטס בסט" ועוד יותר חשוב מתי אני יכול להכניס אותו לאותו כלוב של נוקה האוגרת בלי שההורמונים ישתוללו כי ביום רביעי בלילה קירבתי את הכלוב של קושקוש לכלוב של נוקה והוא התחיל מתפרע ובקושי רב הצלחתי להרגיע אותו אז מה עושים אשמח ואודה לך על התייחסותך לסוגיה זו תודה מראש , יצחק.

יש לי ארנב שלוש שנים והוא כבר די זקן יש לו כלוב גדול ואוכל טוב אבל בזמן האחרון הוא רזה ולא שיניתי שום דבר מהאוכל הוא אוכל קצת בפחות חשק לפעמים וכבר לא רוצה לרוץ ואוהב לשבת ולא לעשות כלום אמרו לי שזה בגלל שהוא זקן אם כן אז מה לעשות?
גם אם הוא זקן חייב להיות דרך שהוא לא יראה בדיכאון...

בבעלותי זוג גרבילים (חולות) וזוג דגו. כרגע מגודלים על מצע נסורת. מתלבטת אם כדאי להעבירם למצע חול. פוחדת שהם ימותו מקור. האם נסורת בהכרח מחממת יותר מחול? אני גרה בעמק יזרעאל והם מגודלים בתוך הבית.

יש לי שני אוגרים זכר (קושקוש) ונקבה (נוקה) הבעיה מתחילה בזה שכשהוא רובע אותה הוא נושך אותה בצאוור וב"אותו מקום" והיא מרוב שזה מציק לה בורחת ממנו ואפילו היו נשכה אותו בצידי הלחיים ונהייתה לו חבורה יש לציין שהיא כשני שליש מגילו ונראה לי בכלל שהיא עדיין גורה אני מאוד רוצה שהם יצליחו להביא גורים אבל הבעיה חוזרת על עצמה מה לעשות( בנתיים הפרדתי אותם אבל זה מבחינתי לא יכול להימשך כי אני רוצה גורים )

החלטתי לסרס את קושקוש

שלום,
רעיון טוב לסרס את הזכר. לא כל זוג אוגרים יסתדרו אחד עם השני. לעתים יש צורך להפריד ביניהם לצמיתות. במילים אחרות, לנסות עם בן או בת זוג אחר.
מקווה שעזרתי,
ד"ר גיורא היימן
מרכז רפואי לחיות מחמד
פרישמן 1 חולון
03-5057419

שלום בשאלתי הקודמת שאלתי איזה מכרסם הוא הכי טוב לגידול ועניתה
שהארנב הוא המומלץ ביותר ולכן רציתי לשאול איזה ארנב עדיף ננסי רגיל או ננסי הולנדי (עדיף לפי אפשרות לגידול בחוץ ויצירת קשר חברתי אם הבעלים)
תודה מראש

אני חושב שכדאי שתחפש באינטרנט מידע על סוגי הארנבים והתנהגות של כל אחד מהגזעים. כך תוכל להחליט מה הוא הגזע המתאים לך.
מקווה שעזרתי,
ד"ר גיורא היימן
מרכז רפואי לחיות מחמד
פרישמן 1 חולון
03-5057419

הי
זה נשמה מוזר, אבל אהי חייבת לבדוק
האם אפשרית מותציה ולידת ילדים בין שרקן וארנב?
יש לי 3 שרקנים בנים וארנבת בת ורצינו להחזיק אותם יחד בכלוב... הנתיים סמנו שרקן אחד והוא ממש מתנהג איתה כמו שהיא היתה שרקנית... איך נשים אותה בכלוב עם שלושתם? והאם יש אפשרות שמותציות?

לא ידוע לי על הזדווגות נושאת פרי בין שרקנים וארנבים.
מקווה שעזרתי,
ד"ר גיורא היימן
מרכז רפואי לחיות מחמד
פרישמן 1 חולון
03-5057419

שלום רב, יש לי מתחם גדול ובו ארנבות, תרנגולות, ברווזים ושרקנים. לא מזמן המליטה הארנבת 3 גורים מתוקים. נראה שהם חיוניים וגדלים. ביומיים האחרונים האם מראה סימני עייפות וכשהיא הולכת זה נראה כאילו השרירים שלה עייפים והיא נוטה ליפול. היא אוכלת אך פחות.
השאלה שלי היא מהן המחלות והקשיים מהם סובלים ארנבים ומתי זה נחוץ להגיע לווטרינר .
תודה ובברכה איילת

איילת שלום,
את כל מחלות הארנבים אין בכוונתי לפרט כאן. אומר רק שארנבת כמו שאת מתארת צריכה בדיקה רפואית. שלשול זו אחת הבעיות הנפוצות אך גם דלקת דרכי הנשימה נפוצה. להמליץ על טיפול כאן מעל דפי הפורום זה ממש לא מקצועי וגובל ברשלנות. אומר רק ששלשול ניתן לאבחן בין היתר במידה ויש לכלוך של צואה מתחת לזנב. מצד שני אם יש הפרשות מהעיניים ומהאף אז אולי בדלקת בדרכי הנשימה עסקינן. אם הארנבת נוטה ליפול אולי מדובר בכלל בבעיה עצבית או תשישות קשה.
בקיצור קחי את הארנבת למרפאה.
מקווה שעזרתי,
ד"ר גיורא היימן
מרכז רפואי לחיות מחמד
פרישמן 1 חולון
03-5057419

שלום דר׳,
אני מגדלים ארנב ננסי כחודשיים. הבאתי אותו כי נאמר לי שארנבות חוזרים לכלוב שלהם לעשות את הצרכים ולכן הסכמתי. הארנב שלנו מפזר את הצואה בכל הבית וגם משתין על אף שאנו משאירים את הכלוב פתוח. ( השתן נספג לריצפה השיש ויוצר כתמים) כיצד ניתן לחנך אותו לחזור לעשות בכלוב ולא בכל הבית? בכל זאת אנחנו רוצים לתת לו חופשיות ברוב זמן.
אשמח ואודה על תשובתך ,
יעל

יעל שלום,
יש ארנבים שנוהגים כך ויש כאלה שלא קראו את ההוראות.
חפשי במורד הפורום תשובות קודמות בנושא זה.
לצערי לעתים אין פתרון.
מקווה שעזרתי,
ד"ר גיורא היימן
מרכז רפואי לחיות מחמד
פרישמן 1 חולון
03-5057419

רציתי בבקשה לברר אם בכלוב של האוגרים שלי (זכר ונקבה) יש שתי בתים האם אפשר להשאיר הזכר עם הנקבה אחרי שהיא תמליט או שגם אז צריך להפרידם? תודה מראש

שלום,
עדיף כלובים נפרדים או כלוב גדול במיוחד בו לכל אחד יש את הטריטוריה שלו.
מקווה שעזרתי,
ד"ר גיורא היימן
מרכז רפואי לחיות מחמד
פרישמן 1 חולון
03-5057419

היי יש לי ארנב והאזור של הסנטר שלו בצבע גזר ובהתחלה האזור היה רטוב ואכשיו הוא יתיבש זה בסדר? אבל עדין רואים שזה היה רטוב כי זה כמו שיער שלא מסרקים הוא נשאר כמו רטוב יבש כזה ולא אחיד זה בסדר?
שאלה שנייה עוד מעט אני מביאה את "אשתו לשעבר" והגורים שלו שחיו עם האמא כי האבא (שלי) הוחזר לחנות כי חלה ועכשיו הם עומדים להיפגש שוב האם הוא יזכור אותם? שני הגורים זכרים ויש את האמא יקרה משהו עם יהיה שלוש זכרים ונקבה אחת? רצוי לציין שהגורים שגדלו הם עוד קטנים יחסית יקרה משהו במפגש?

שלום,
תענה בבקשה (מאת: עדידוש ) - אני תמיד עונה!
ארנבים לא מקיימים חיי משפחה בסגנון של ארוחות שישי וחג. אין משמעות לקשרי "דם" בקרב בארנבים ולא סביר שהם יזכרו אחד את השני אך גם אם יזכרו אחד את השני אין זה בעל משמעות. מלחמות על טריטוריה ועל הזכות להרביע נקבות עלולים לפרוץ גם בין אבות ובנים, נשיכות ופציעות יכולות להיות מנת חלקם של כל החברים בקבוצה. לכן כדאי ראשית לדאוג לכלוב גדול או אזור מגודר גדול ורחב אשר יוכל להכיל כל כך הרבה ארנבים. הרי ידוע שמקומות מחיה קטנים הם ערובה לקרבות בין הפריטים. ומשם נתקדם ונראה.
מקווה שעזרתי,
ד"ר גיורא היימן
מרכז רפואי לחיות מחמד
פרישמן 1 חולון
03-5057419

שלום, יש לי 3 ארנבים ננסיים, זכר ושתי נקבות, היום ראיתי שאחת מהם המליטה (בהפתעה לא ידענו שהיא בהריון)
הבעיה שאני לא יודעת איזה אחת מהן היא האמא, אז שמתי את 2 הנקבות ביחד עם הגורים, זה יכול לגרום לבעיה? האם אחת מהן תהרוג את הגורים או שזה בסדר ששתי נקבות יהיו ביחד?

שלום,
אני מניח שאת כבר יכולה להגיד בעצמך האם זה בעייתי לתת לשתי הנקבות לטפל הגורים. אל כל פנים בדרך כלל זה לא בעיה. מקווה שכך זה גם אצלכם. בכול מקרה לעתים ניתן לראות מי מהנקבות היא האם על פי הגודש בעטינים.
מקווה שעזרתי,
ד"ר גיורא היימן
מרכז רפואי לחיות מחמד
פרישמן 1 חולון
03-5057419

איך הארנבים מגיבים לקור? הפרוווה שלהם מספיקה להם?

שלום,
ארנבים בטבע יכולים להתמודד עם הבדלי טמפרטורה בין חורף וקיץ באזור מחייתם. ארנבים מבויתים פחות סתגלנים. לכן כאשר רוצים להחזיק את הארנבים החצר, מרפסת, גינה וכו' יש לאפשר להם הסתגלות הדרגתית מקייץ לסתיו ולחורף. כמו כן יש לאפשר להם מסתור איכותי מרוח קרה, גשם וטמפרטורות נמוכות. בקיצור, להתייחס לנושא בכובד ראש ולא להשאירם הקור ו"נראה מה יהיה"
מקווה שעזרתי,
ד"ר גיורא היימן
מרכז רפואי לחיות מחמד
פרישמן 1 חולון
03-5057419

שלום רב,
הארנבת שלנו ( כבר המליטה מספר פעמים בעבר), החלה לבנות את הקן להמלטה ( בדרך כלל היא ממליטה תוך 24 שעות מהתחלת בניית הקן), ביצעתי שינוי בתוך הכלוב כדי למנוע מהזכר גישה לארנבת הממליטה, והארנבת לא המליטה, כבר 5 ימים עברו מאז שהחלה לבנות אץ הקן ועדיין לא הייתה המלטה...האם יש לכך הסבר?

שלום,
הריון בארנבת ניתן לאבחן במישוש בסביבות 12 ימים לאחר ההזדווגות. בשבוע השלישי להריון הארנבת יכולה להראות סימנים של חוסר סבלנות, מגיבה בפרעות ועצבנות, לא מעוניינת שירימו אותה או אפילו חוסר רצון לליטופים. בהמשך היא תתחיל לשכב על צידה היות והגורים הגדלים במהירות יגרמו לארנבת לאי נוחות מסוימת. ולקראת 3 ימים לפני ההמלטה הארנבת תתחיל לבנות קן ולהשתמש בשער כדי לרפד את המקום. כל הסימנים האלה לא בהכרח מחייבים הריון. יש מקרים לא מעטים של הריון מדומה. משך ההריון 30 - 33 ימים. כדי לוודא הריון בשלבים מוקדמים אפשר לבצע אולטרסאונד, צילום רנטגן, ומישוש בטני על ידי רופאה ווטרינר מיומן. מקווה שעזרתי,
ד"ר גיורא היימן
מרכז רפואי לחיות מחמד
פרישמן 1 חולון
03-5057419

היי, האוגרת שלנו המליטה בפעם הראשונה וזה מאוד משמח.
העניין הוא שזה היה לפני כשבועיים, עכשיו הגורים כבר לגמרי עם פרווה ועיניים פקוחות.
למרות המצב הזה, האוגרים הגורים לא יוצאים מהבית.
הכלוב כולו מחולק לשני חלקים שמופרדים ביניהם בצינור מעבר. האבא והאמא לא מופרדים ומתנהגים מאוד יפה, הזכר מבלה בעיקר במד אחד של הכלוב בעוד הנקבה בצד השני של הכלוב בתוך בית קטן עם הגורים.
מה שאנחנו לא מבינים זה למה הגורים לא יוצאים החוצה ומסתובבים בכלוב? לפעמים הם מנסים ואז האמא תופסת אותם ומושכת אותם חזרה פנימה לבית.
יכול להגיד לי מה הסיבה?
מה אנחנו צריכים לעשות?
תודה !

שלום,
תנו לאמא לעשות את שהיא יודעת. היא מטפלת בגורים כפי שהיא יודעת ובצורה זו מגינה עליהם מפני רעות. יבוא היום והם יהיו גדולים מספיק והיא תרשה להם לצאת ולהכיר את העולם.
מקווה שעזרתי,
ד"ר גיורא היימן
מרכז רפואי לחיות מחמד
פרישמן 1 חולון
03-5057419

יש לי ארנבת ולפני יומיים התחילה לתלוש שיער ולכין קן, קניתי לה גם צמר גפן ואספסת כדי שתוכל להוסיף לקן, והיא אמורה להמליט בקרוב.

השאלה שלי היא ככה:
מתי היא אמורה להמליט?!
האם גם כשהארנבת לא בהריון היא אמורה לתלוש שיער ולהכין קן?!
איך אפשר לוודא שהיא בהריון?!

שלום,
הריון בארנבת ניתן לאבחן במישוש בסביבות 12 ימים לאחר ההזדווגות. בשבוע השלישי להריון הארנבת יכולה להראות סימנים של חוסר סבלנות, מגיבה בפרעות ועצבנות, לא מעוניינת שירימו אותה או אפילו חוסר רצון לליטופים. בהמשך היא תתחיל לשכב על צידה היות והגורים הגדלים במהירות יגרמו לארנבת לאי נוחות מסוימת. ולקראת 3 ימים לפני ההמלטה הארנבת תתחיל לבנות קן ולהשתמש בשער כדי לרפד את המקום. כל הסימנים האלה לא בהכרח מחייבים הריון. יש מקרים לא מעטים של הריון מדומה. משך ההריון 30 - 33 ימים. כדי לוודא הריון בשלבים מוקדמים אפשר לבצע אולטרסאונד, צילום רנטגן, ומישוש בטני על ידי רופאה ווטרינר מיומן. מקווה שעזרתי,
ד"ר גיורא היימן
מרכז רפואי לחיות מחמד
פרישמן 1 חולון
03-5057419

«   «הבא   | 256 | 255 | 254 | 253 | 252 | 251 | 250 | 249 | 248 | 247 | 246 | 245 | 244 | 243 | 242 | 241 | 240 | 239 | 238 | 237 | 236    הקודם»   »