חפש בעלי מקצוע:

מכרסמים וארנבים

+ הוספת הודעה

האוגרת אינה מסתדרת עם שאר האוגרים, החמוס מסרב לאכול והארנבת לא רוצה להזדווג? פתרונות לבעיות אלו ולעוד רבות אחרות תוכלו למצוא כאן

מנהל הפורום: ד"ר גיורא היימן

ד"ר גיורא היימן בוגר רפואה וטרינרית מאוניברסיטת מקסיקו. לאחר מכן המשיך ללימודי המשך ופוסט דוקטורט באוניברסיטת מינכן, בגרמניה. תחומי אהבתו המקצועית הנם בראש ובראשונה חיות המחמד ובדגש על כירורגיה כללית ואורתופדיה. לפרטים נוספים>>

שלום,
החלפתי לאחרונה מצע לארנבון לכדורי עיתון סחוט (נסחט כמה פעמים כדי שיצא הצבע)
המצב שלו מתדרדר בזמן האחרון,
הוא נהיה רזה, כשמשחררים אותו הוא בקושי מתנועע והוא עושה המון קקי,
במיוחד רואים את כפות הרגליים שלו כחושות ופצועות כאלה ורואים שקשה לו לדרוך עליהם..

אני חושב שזה בגלל ההחלפה של המצע, שכנראה לא ספג את הצרכים שלו כמו שצריך והוא קיבל זיהום ברגל..

החזרתי לו ל Wood pellets הרגילים, יש משהו נוסף שאני יכול לעשות בשבילו?

שאלה נוספת:
האם זה בסדר שהוא יהיה בכלוב בחוץ בלילות החורף הקרים?
אני רק מכסה את הכלוב במחצלת, יש משהו נוסף שאוכל לעשות כדי שיתחמם?

תודה רבה וסליחה על האריכות,
שבת שלום וחג שמח!

שלום,
כדי לא להאריך הכתובים: א. הארנבון רזה, עושה המון קקי, בקושי מתנועע, כפות רגליים פצועות, כנראה זיהום. בקצרה, אם הוא עדיין חי אז כדאי להביא אותו בדחיפות למרפאה וטרינרית. שאלת "האם זה בסדר שהוא יהיה בכלוב בחוץ בלילות החורף הקרים? אני רק מכסה את הכלוב במחצלת" לדעתי זה לא מספיק בידוד מפני הקור.
מקווה שעזרתי,
ד"ר גיורא היימן
מרכז רפואי לחיות מחמד
פרישמן 1 חולון
03-5057419
חפשו אותנו בפייסבוק תחת השם -וטרינר גיורא היימן

שלום,
בימים האחרונים שמתי לב שהארנבת שלנו משילה שיער ויש לה מעין קרחת בגב...האם זה משהו טבעי שקורה או שמא משהו שמצריך בדיקה?
בנוסף ישנם פעמיים שהארנת "משתוללת". רוב הזמן היא מחוץ לכלוב ולפעמים אני רואה שהיא קופצת ורצה בצורה מאוד מוזרה...מה זה יכול להיות?

שלום,
התקרחות בגב דורשת הסתכלות. לכן כדאי להגיע למרפאה ולבדוק האם מדובר בבעיה רפואית כדוגמת פטריה, קרדיות וכו'
הארנבת בהריון?
ההתרוצצות שמתוארת היא טבעית לארנבים.
מקווה שעזרתי,
ד"ר גיורא היימן
מרכז רפואי לחיות מחמד
פרישמן 1 חולון
03-5057419

מה אפשר לעשות במקרה שיוצאים ליומיים נופש ואין לנו מי שידאג לארנבונים שלנו?
אני לא יודעת אם זה משנה, אבל רק אציין שאם הם ישארו לבד הם ישארו בכלוב שלהם בבית כמובן שעם אספקת אוכל שתספיק, השאלה אם הם יוכלו להסתדר לבד ואם זה לא יזיק להם...

שלום,
אני חושב שעם כמות מים ואוכל שיספיקו לפרק הזמן בו אתם מחוץ לבית הארנבונים יסתדרו ללא בעיה. השאלה היא האם הכלוב גדול דיו? בכלוב קטן עלולות להתפתח בריבות.
מקווה שעזרתי,
ד"ר גיורא היימן
מרכז רפואי לחיות מחמד
פרישמן 1 חולון
03-5057419

היי יש לי שני גורים של ארנבת בני 5-6 חודשים באיזה שלב הם יכולים לזווג את אמא שלהם?
יכול להיות שהיא כבר בהריון מהם?
היא שמנה והיא מראה סימני עייפות, אבל בזמן האחרון היא רזתה נורא יכול להיות שהיא בהריון?
תודה עדי ומאי

שלום,
החל מגיל 3 חודשים ארנבים פוריים. במילים אחרות הזכרים יכולים להכניס את הנקבות להריון.
הארנבת "נורא" רזה. זה לא טוב. מצד שני את אומרת שהיא שמנה. זה זמן לגשת למרפאה. איך את אומרת: דחוףףףףף! או יותר טוב דחחחחחוף!
מקווה שעזרתי,
ד"ר גיורא היימן
מרכז רפואי לחיות מחמד
פרישמן 1 חולון
03-5057419

היי יש לי כמה דברים שרציתי לשאול, היו לי שני ארנבים הבת מתה מדיכאון על בעלה שמת (טבע) אז נשאר לי בן חדש בערך חודש אצלי ואני והוא נורא קשורים פעם שמתי אותו על מישהי והוא ממש פחד ורק עלי הוא מתנהג טבעי בהתחלה הוא לא אהב יידים או ליטופים ואחרי שהבת מתה התייחסתי אליו יותר ומאז הוא נורא חביב עליי ואני עליו ובזמן האחרון שמתי לב שמרגישים לו את עמוד השדרה אבל מצד שני הוא יחסית שמן הוא לא רזה ולא שמן האם זה בסדר?
ודבר שני הוא לבד האם הוא בודד? אני הולכת לקבל את אשתו לעבר לפני שנמסר לחנות כי הוא כמאט מת לחברה שלי והוא התאושש בחנות ואבא שלי קנה אותו אז הוא הולך לקבל את אשתו מהעבר ואת אחד הבנים שלו אבל לפי דעתי הוא לא זוכר אותם האם הכול יהיה בסדר?

שלום,
"בזמן האחרון שמתי לב שמרגישים לו את עמוד השדרה"
המלצתי החמה היא לגשת למרפאה וטרינרית ולבדוק את הארנב. לבדוק את הגללים שלו, לבדוק האם הוא משלשל, לבדוק את השיניים ובכלל בדיקה כללית.
הארנב יסתדר היטב לבד. הכנסת ארנבים נוספים לכלוב מחייבת כלוב גדול ובנוסף לשים לב להתנהגות הארנבים היות והם יכולים לריב, להלחם ולפצוע קשות אחד את השני. במקרה כזה יש להפריד ביניהם ואולי אף להחזיר לחנות. מאידך הכל יכול להיות שקט ושלו.
מקווה שעזרתי,
ד"ר גיורא היימן
מרכז רפואי לחיות מחמד
פרישמן 1 חולון
03-5057419

שלום דוקטור.כתבתי כאן לפני כמה זמן על הארנב שלי שמת.עכשיו גם השני מת.רציתי לדעת כיצד אוכל למנוע מקרים כאלה בעתיד שכן עד לשעותיו האחרונות הארנב לא הראה כלל כל סימני מחלה.הוא רץ איתנו ושיחק,אז כיצד יכלתי לדעת ששניהם היו חולים מאוד?באותו היום,מיד כשראיתי שהוא נופל ולא מצליח ללכת לקחתי אותו למרפאה.בדרך הוא מת.בעצם עד לשעתו האחרונה הוא לא הראה כל סימני מחלה!(פרט לעובדה שהוטרינר אמר שהוא מאוד רזה).אשמח לדעת איך אפשר לראות שהוא חולה.תודה.

שלום,
אז כך,לארנב גללים של צואה, הם קטנים שחורים יבשים ויחסית קשים, האם כך היה או שמה בארנב סבל משלשול? צריך למשש את הארנב, להרגיש את מבנה גופו, טונוס השרירים, איכות הפרווה, ברק העיניים, מידת הערנות שלו, התיאבון ובכלל התנהגותו. כל אלא יכולים לתת לך המגדל החובב מידע ראשוני למצבו הבריאותי של הארנב. בדיקה זו יש לבצע לפחות פעמיים בשבוע.
כפי שציינת: "...פרט לעובדה שהוטרינר אמר שהוא מאוד רזה" זה בארך אומר הכול. האם גופת הארנב נמסרה למכון הווטרינרי לשם בדיקה לאחר המוות וקביעת הסיבה? מידע זה יכול לספק לנו כלים כדי למנוע הישנות המקרים.
מקווה שעזרתי,
ד"ר גיורא היימן
מרכז רפואי לחיות מחמד
פרישמן 1 חולון
03-5057419

שלום בעבר שאלתי שאלות על שרקנים וארנבים אבל רציתי לשאול איזה מכרסמם הכי מועדף מבין כל המכרסמים
*שניתן לגדל בכלוב בחצר

שלום!
לפני כחודש נמסרה לנו שרקנית מתוקה. נאמר לנו כמה עניינים שנראים לי מוזר אך אולי אני טועה. האם צריך לגזור לה ציפורנייםולקחת אותה מדי פעם לוטרינר שיקצר לה את השן? כמו כן נאמר לנו ששרקנים לא צריכים חיסונים או שום טיפול אחר. מדי פעם יש לה מהשהו קשיח ליד העין שנופל במשך היום (דומה ל"קשה" שמופיע אצל בני אדם בקיממה מן השינה). האם זה רגיל. אנחנו משאירים אור דלוק בבית בלילה, האם זה מפריע לה? בעלי טוען שהיא סובלת מחוסר שינה אך אני הבנתי שהם יצורים ליליים.
תודה רבה!
בתיה

שלום,
כן לעתים צריך לגזור ציפורנים ולשייף שיניים לשרקנים. ההחלטה בידי הרופא\ה הוטרינר\ית. לכן יש לבקר את המרפאה אחת לכמה זמן.
נכון, לא מחסנים שרקנים.
ה"קשה" ליד העיין אני סבור שהוא המקביל ל"קשה" שמופיע אצל בני אדם בקימה מן השינה .
אור בלילה עבור השרקנית? מיותר. בדרום אמריקה, מוצא השרקנים, בלילה השמש שוקעת ואין מדליקים אור.
חיה חמודה, לא נשכנית, ממליץ ביותר.
מקווה שעזרתי,
ד"ר גיורא היימן
מרכז רפואי לחיות מחמד
פרישמן 1 חולון
03-5057419
מקווה שעזרתי,

שלום יש לי מספר שאלות על ארנבים
1. אפשר לגדל ארנבים בחצר בזמן החורף
2.איזה סוג ארנב הוא הכי קטן (וניתן למצוא בחנות חיות רגילה)
3.אם אני יגדל זוג ארנבים מה עדיף שתי נקבות או שתי זכרים

שלום,
כן אפשר לגדל ארנבים בחצר.
אין לי מושג האם ניתן לרכוש בארץ את הסוג ההולנדי הקטן. בכול מקרה ככול שהזן קטן יותר כך יקשה עליו לשרוד בחוץ. הם מן הסתם רגישים ועדינים יותר.
זה לא באמת חשוב שני זכרים או שתי נקבות מה שחשוב שהם יסתדרו אחד עם השני או אחת עם השניה. יכול להיות שהפתרון יהיה סירוס או עיקור.
מקווה שעזרתי,
ד"ר גיורא היימן
מרכז רפואי לחיות מחמד
פרישמן 1 חולון
03-5057419

שלום,רציתי לדעת אם שמינית כוס כופתיות זה חובה מבחינת התפריט (לתת כל יום שמינית)או שעדיף לא לתת בכלל?

שלום,
אני חושב שזה נכון ובריא לתת כמות קטנה של כופתיות. מה שחשוב זה 80-90 אחוז חציר איכותי ועשב טרי.
מקווה שעזרתי,
ד"ר גיורא היימן
מרכז רפואי לחיות מחמד
פרישמן 1 חולון
03-5057419

שלום.בשבת בבקר הארנב שלי מת...רציתי לדעת ממה.ביום חמישי ראיתי שהוא מרגיש לא טוב.אוזן אחת היתה למטה והשניה לנעלה.הוא היה תשוש ולא עירני.הוא לא רץ ולא ליקק אותנו.הוא אכל.לא חשבתי שתוך וימיים הוא ימות.ביום שבת הוא מת.כשמת ראיתי שהיתה לו שן אחת גדולה מהשניה.הוא מת שכוב על צד אחד של הפנים,והצד שהיה על הרצפה היה מרוסק ורטוב.הוא מת בתוך שלולית פיפי?הוא מת עם הזנב למעלה..מה קרה לארנב שלי?אני נורא עצובה ובודדה ומתגעגעת אליו.יכל להיות שזה מדבק?ואיך אני יכולה למנוע מצב כזה בעתיד?תודה

שלום,
ארנבים בטבע הן מזון לטורפים.
ארנבים לא מראים סימני מחלה אחרת הם ימשכו את הטורפים אליהם. כאשר ארנב מראה סימני מחלה המצב בדרך כלל גרוע ואולי ביקור חירום במרפאה וטרינרית יציל אותו. לחכות יומיים זה בדרך כלל יותר מידי.
לארנבים שיניים שגדלות ונשחקות במשך כל חייהם. שיניים שלא נשחקות, גדלות וגדלות עד שהם גורמות לפה להיפתח והארנב לא מסוגל ללעוס יותר והוא מת מרעב. שלשול בארנבים גם הוא עלול להיות מסוכן. האם זה מדבק? בדרך כלל לא. ממה הארנב מת? בדיקה לאחר המוות במרפאה הווטרינרית הייתה יכולה לשפוך אור על התעלומה.
מקווה שעזרתי,
ד"ר גיורא היימן
מרכז רפואי לחיות מחמד
פרישמן 1 חולון
03-5057419

הארנבת שלי כל הזמן מסתובבת ובורחת מימני והיא מנסה לא לתייחס אליי אני לא מבינה למה ?

שלום,
יש ארנבים אשר לא מתרגלים למגע אדם. יש כאלה ולעתים אין מה לעשות אלא להחליפם הארנב חביב.
מקווה שעזרתי,
ד"ר גיורא היימן
מרכז רפואי לחיות מחמד
פרישמן 1 חולון
03-5057419

אמא שלי רוצה רק דגים אבל לאחרונה אולי היא תסכים לנו חייה שונה ואבא מסכים
השאלה היא איזה חייה הכי כדי לגדל בבית?
ואסור כלב או חתול מכיוון שאבא שלנו אלרגי

שלום,
חולדה, חיית מחמד חביבה, חכמה, לא נשכנית, מקסימה.
אני כמובן מגדל חולדה בשם עזרה. דור שלישי של חולדות שאני מגדל.
חפשו - חולדות כחיות מחמד ב-GOOGLE. מתחילים עם חולדה תינוקת בגודל של 6-8 סנטימטרים. הם מתוקים והיפה בזה שגם כשהם גדלים הם מתוקים.
רוצו, מהרו לתת לאמא כוס מים, נראה לי שהיא עומדת להתעלף.
למה אבא "נקרע" מצחוק?
מקווה שעזרתי,
ד"ר גיורא היימן
מרכז רפואי לחיות מחמד
פרישמן 1 חולון
03-5057419

גילה אצלנו כבר בערך ארבעה\ חמישה חודשים, ובשבועות האחרונים כל פעם שמכניסים את היד לכלוב כדי להוציא אותה או למלא אוכל היא ישר רצה אל היד ומתחילה לרחרח אותה בלי הפסקה. כשמנסים להוציא את היד היא ממש מחזיקה אותה כדי שלא תלך וממשיכה לרחרח. לפעמים היא מנסה לנשוך. וכשמוציאים אותה היא כל הזמן מנסה לנשוך אבל לא לברוח, כאילו היא חושבת שהיד היא אוכל. ואני תמיד משתדלת לשטוף ידיים לפני שאני מחזיקה אותה.
מה אפשר לעשות? זה רק בזמן האחרון, לפני זה היא אף פעם לא נשכה.

שלום,
אוגרים הם עם נשכן!
למרות זאת בו נלמד.
האם התחלת להשתמש בסבון, קרם ידיים או בושם שונה? או כל דבר שיגרום לעור שלך להריח שונה?
האם שמת לב למשהו שונה בהרגלי השתייה או במתן השתן של האוגרת?
יש אפשרות שהיא בייחום ומתנהגת בגלל זה באגרסיביות . ויש מצב שהאוגרת שומרת על הטריטוריה שלה והריח שלך מעורר בה התנהגות כזו.
אפשר לנסות ולהשאיר מגבת נייר עם ריח הידיים שלך ולהאכיל את האוגרת אך ורך מהיד.
לצערי מקרים רבים של אוגרים נשכנים נגמרים בפרידה.
מקווה שעזרתי,
ד"ר גיורא היימן
מרכז רפואי לחיות מחמד
פרישמן 1 חולון
03-5057419

שלום,הארנבים שלי לא אוכלים בכלל חציר.הם מסרבים בתוקף לאכול ממנו.שמתי לב שרזו לאחרונה.מה לעשות?כמו כן הם לקחו איכשהו עוגיות ובייגלה מהארון...אני מחביאה ככל יכולתי...האם הם יחלו מכך שאכלו?בנוסף הארנבים שלי לא אוהבים לשחק.יש דרך לאתגר אותם?תודה.

שלום,
האם הם משלשלים? אם תתני רק 10-20 אחוז מזון אחר ו-80-90 אחוז חציר הם כנראה יאכלו. כדאי לשקול אותם באופן קבוע פעם בשבוע כך ניתן יהיה להשוות משקלים ולאבחן במדויק ירידה או עליה במשקל.
מה זאת אומרת "...אני מחביאה ככל יכולתי" ? ארון מטבח עילי הם גם פורצים? בקיצור תסגרי את הארונות היטב. אם יש צורך אז עם מנעול. תשתדלי למצוא ארונות מעט גבוהים. הם כנראה לא יחלו מאכילה חד פעמית של עוגיות בייגלה.
מקווה שעזרתי,
ד"ר גיורא היימן
מרכז רפואי לחיות מחמד
פרישמן 1 חולון
03-5057419

ש לי אוגרת כבר חודש והיא אף פעם לא משחקת בגלגל האם זה שגרתי או שצריך לתת את הדעת על כך דרך אגב היא מעוקרת ואני לא יודע מה לעשות ניסיתי לשים אותה בגלגל ולסובב אותו אך היא בורחת ממנו ואני אובד עצות אודה לכם על התייחסותכם לבעיה זו

שלום,
לא כל האוגרים אוהבים את הגלגל הענק. זה בסדר!
לא חייבים לאהוב הכול.
אגב, למה הכוונה היא מעוקרת?
מקווה שעזרתי,
ד"ר גיורא היימן
מרכז רפואי לחיות מחמד
פרישמן 1 חולון
03-5057419

יש לי שתי שאלות:
1. אני לא בטוחה אם האוגר שלי הוא זכר או נקבה, וכשאני מנסה להרים אותו בצורה שבה אוכל לבדוק הוא משתולל. איך לבדוק?
2. כל פעם שאני מוציאה את האוגר להסתובב קצת על הרצפה מחוץ לכלוב הוא תמיד נמשך לפינות החדר ומנסה לאכול את האבק. אני מנסה לדחוף אותו משם אבל הוא נלחם איתי על הדרך לאבק במקום להסתובב ולטייל על הרצפה. להפסיק להוציא אותו? לתת לו להגיע לאבק?

שלום,
נראה שיש מקום לשיפור היחסים בין האוגר לבינך. רק אוגר שרגיל למגע אדם ישכב בשקט על הגב כשהוא חפון בכף היד וייהנה מדגדוג קל בבטן או אז אפשר לברר את מינו. דרך נוספת עוברת דרך חדר הבדיקה של הרופא\ה הוטרינר\ית.
לגבי הפינות, האבק והאוגר אזי כדאי לנקות את האבק בפינות לפני שמשחררים את האוגר ואז ישארו לו רק הפינות הנקיות.
מקווה שעזרתי,
ד"ר גיורא היימן
מרכז רפואי לחיות מחמד פרישמן 1 חולון
03-5057419

שלום, רציתי לברר איזו משחה אנטיביותית קיימת היום בשוק לרגישים לסינטומיצין? בעבר היתה קיימת משחה בשם טרמיצין שהבנתי ששימשה כאלטרנטיבה מוצלחת רק שלא ניתן להשיג אותה כיום בבתי המרקחת השונים.
תודה

שלום,
ניתן לקבל משחה וטרינרית מסוג טרמיצין במרפאות.
מקווה שעזרתי,
ד"ר גיורא היימן
מרכז רפואי לחיות מחמד
פרישמן 1 חולון
03-5057419

הארנבת שלי בת 5 חודשים בטעות עלתה על מלכודת עכברים דביקה ונדבקה אליה .
עכשיו כל הכפות רגליים שלה מלאות בדבק שלא יורד !! ניסיתי הכל שמן , סבון , מים , ייבשתי בפן , אפילו גזרתי לה קצת מהשיערות הדביקות אבל פשוט כל הרגליים והזנב שלה דביקים!! מה לעשות ?!?! זה יכול להרוג אותה?? איך מורידים את זה ???

שלום,
לאחר שניסית הכול כולל שמן כנראה שכל שנישאר זה להגיע לוטרינר\ית ולתת להם לטשטש את הארנבת ולגלח את המקומות הנגועים.
אגב כדאי להימנע מאמבטיות לארנבים צעירים ואף בוגרים.
מקווה שעזרתי,
ד"ר גיורא היימן
מרכז רפואי לחיות מחמד
פרישמן 1 חולון
03-5057419

יש לי שרקנית מהממת ואני רוצה את הטופ בשבילה. הסתכלתי ביוטיוב על שרקנים וראיתי שיש להם כלובים עצומים,מפוארים ועם שלל משחקים שאין לנו בארץ.
אבל רציתי לדעת מה היתרונות של מצע פליז והאם הוא עדיף על מצע הנסורת שיש לי? בנוסף, האם נתן לרכוש בארץ איפשהו¿ תודה רבה

שלום,
לא את כל שיש בחו"ל יש לנו כאן והכי חשוב לא כל שיש שם זה הכי טוב. בו נמשיך, אפשר לגשת לחנות שמוכרת שטיחים ולבקש לרכוש שטיח דק, כזה שמשתמשים בחדרי המתנה. חתיכה גדולה כזו תהיה מצע נהדר עליו תוכל השרקנית להסתובב. בנוסף אפשר גם לאלתר תעלות ומבוכים מגלילי ניר טואלט או מגבות נייר. אפשר גם לקנות בחנויות טמבור צינורות פלסטיק שקופים או אפורים בקוטר של 4-6 ס"מ ולבנות מערכת "מחילות" ענפה ויפה. בקיצור מעט יוזמה ותעוזה יעלה בידך ליצור משכן מפואר לשרקנית שיהיה שווה לפרסם אותו במרשתת.
נסורת מבחינתי זה OUT.
מקווה שעזרתי,
ד"ר גיורא היימן
מרכז רפואי לחיות מחמד
פרישמן 1 חולון
03-5057419

«   «הבא   | 255 | 254 | 253 | 252 | 251 | 250 | 249 | 248 | 247 | 246 | 245 | 244 | 243 | 242 | 241 | 240 | 239 | 238 | 237 | 236 | 235    הקודם»   »