חפש בעלי מקצוע:

מכרסמים וארנבים

+ הוספת הודעה

האוגרת אינה מסתדרת עם שאר האוגרים, החמוס מסרב לאכול והארנבת לא רוצה להזדווג? פתרונות לבעיות אלו ולעוד רבות אחרות תוכלו למצוא כאן

מנהל הפורום: ד"ר גיורא היימן

ד"ר גיורא היימן בוגר רפואה וטרינרית מאוניברסיטת מקסיקו. לאחר מכן המשיך ללימודי המשך ופוסט דוקטורט באוניברסיטת מינכן, בגרמניה. תחומי אהבתו המקצועית הנם בראש ובראשונה חיות המחמד ובדגש על כירורגיה כללית ואורתופדיה. לפרטים נוספים>>

היי , הארנב שלי מתעטש הרבה יכול להיות שזה בגלל הנסורת? או שזה מחלה?

שלום,
התעטשות אצל ארנב יכולה להגרם ממספר גורמים. דלקת חיידקית של דרכי הנשימה, אותו דבר אבל וייראלי (וירוס), זיהום ממקור פטרייתי, אלרגיה, גוף זר שחדר לדרכי הנשימה ואולי עוד. קשה יהיה לזהות את הגורם או הגורמים להתעטשויות רק על סמך התיאור שלך.
לכן:
א. שלב ראשון להסריט אותו מתעטש בטלפון סלולרי.
ב. יש לקחת את הארנב למרפאה ולבדוק את דרכי הנשימה וכמובן להראות את הסרט בו הארנב מתעטש.
מקווה שעזרתי,
ד"ר גיורא היימן
מרכז רפואי לחיות מחמד
פרישמן 1 חולון
03-5057419
חפשו אותנו בפייסבוק תחת השם -וטרינר גיורא היימן

הארנבת שלי בזמן האחרון התחילה לנשוך ממש חזק , להתפרע- לרוץ בכלוב בסיבובים בעוד שהארנב רץ אחריה, ולהשמיע קולות. האם יש לה בעיה? ואם לא מה כן?

עם כן אז אני שמחה לבשר לך היא בהריון!

היי, הארנבת שלי המליטה ממזמן וכול 3 הגורים לא שרדו היה אחד אחרון שקפץ ושיחק אבל מ=מת מסיבה כלשהי (הוא טבע בבריכה שיש לי בבית אבל לא חשבתי שהוא יצליח לטפס כי הוא קטן וגם אבא שלו מת:( מהבריכה)למזלי עכשיו יש להם כלוב ענקקקקקקקקקקק ואבא שלי הביא לי עוד זכר בהתחלה הזכר עלה על הנקבה והיא ברחה וכול..... אח"כ הוא הפסיק והוא כבר לא עושה את זה..
הבאנו את הזכר ביום הראשון של סוכות והיא עוד לא המליטה והיא לא ממש מרגישה לי בהריון למה?......
ואני רוב שיש ושבת לא בבית ואני לא יוכולה לקחת אותם כי הכלוב הקנוי שלי קטן מה שיש לי בגינה ענקקקקקקקקקקקקקק אז אני משאירה להם הרבה אוכל והם תמיד ותמיד ישארו בעז"ה בסדר...............
ולפעמים חבר של אבא שלי מוציא לנו את הכלב אז אבא שלי גם משאיר לו אוכל והוא נותן להם........
לארנב היה נשירה ענקיתתתת ועכשיו הצבע בפרוצופו השתנה מלבן לאפור ..זה בסדר?
ואני לא מאכילה אותם בחציר רק בירקות לא מימיים זה בסדר???????????

שלום,
שינוי הצבע - בסדר
כלוב ענק בגינה - בסדר
התזונה - לא בסדר אפשר, במקום לקנות אספסת, לצאת לטבע ולקטוף צמחים ועשב. כמו למשל את רְגֵלַת הַגִּנָּה וכל עשב אחר.
מקווה שעזרתי,
ד"ר גיורא היימן
מרכז רפואי לחיות מחמד
פרישמן 1 חולון
03-5057419

לארנב שלי יש בבטן התחתונה כמו צינור כזה בהתחלה חשבתי שזה איבר המין שלו ושהוא בחוץ אבל אחרי שבדקתי יותר למטה ראיתי את האיבר אז מה יש לו בבטן התחתונה?

שלום,
התיאור שלך לא נותן מספיק מידע. אולי מדובר באשכים?
תמונה תעזור או ביקור במרפאה.
מקווה שעזרתי,
ד"ר גיורא היימן
מרכז רפואי לחיות מחמד
פרישמן 1 חולון
03-5057419

שלום,

יש לי ארנב חדש
בסופי שבוע לעיתים אני לא בבית.
האם עדיף להשאיר את הארנב בבית לבד? או עדיף לקחת איתי?

האם הוא יכול להסתדר עם המעבר \ תזוזות?

תודה

שלום,
אישית אני חושב שטוב לארנב להישאר במקום אחד קבוע למרות שאין כל בעיה לקחת אותו אתך בכול פעם שאת נוסעת. לא מעט אנשים עושים זאת בארץ ובעולם. נוסעים לחופשות עם הארנב שלהם.
מקווה שעזרתי,
ד"ר גיורא היימן
מרכז רפואי לחיות מחמד
פרישמן 1 חולון
03-5057419

שלום,אני ףשלום.יש לי שני ארנבים.איך אני מלמדת אותם להשתמש בארגז צרכים?הם כל הזמן עושים צרכיהם בכל מקום.חשבתי להתחיל עם כלוב ,אך ל אין בשוק כלובים גדולים גם לשני ארנבים וארגז צרכים..האם יש בנמצא כאלה??ואיך אני מאלפת את הארנבים שלי???תוד

שלום,
כלוב גדול כפי שאת רוצה וצריכה ניתן לרכוש אצל נגר אשר יבנה אותו לפי הצרכים שלך ואפילו על גלגלים. לפני ביצוע ההזמנה כדאי לשוטט באינטרנט ואפילו באתרים בעולם ולחפש את הכלוב האידאלי לארנבים.
אולי אפילו לא צריך כלוב אלא רק גדר שתגביל אותם לחצי חדר לדוגמה.
מקווה שעזרתי,
ד"ר גיורא היימן
מרכז רפואי לחיות מחמד
פרישמן 1 חולון
03-5057419

שלום ,הארנבת שלי המליטה לא מזמן 6 גורים ושמתי לב שנוצר גוש בולט וקשיח סביב אחת הפטמות שלה
האם יש לי סיבה לדאוג?

שלום,
מהכתוב אני מניח שמדובר בדלקת עטין. עם המקום חם, קשה ואולי מעט כואב אז בשלב ראשון למנוע יניקה מהעטין על יחדי חבישת המקום. לא לחבוש את כל העטינים. כדאי להגיע למרפאה וטרינרית יכול להיות שיש צורך בטיפול נוסף כמו אנטיביוטיקה. אם הצלחתם לחבוש את המקום כדאי להוסיף מתחת לחבישה עלה של כרוב, לחתוך אותו למידה, זו שיטת סבתא: עלי כרוב מהמקרר שרוככו מעט בעזרת מערוך. כן, זה בהחלט עובד.
מקווה שעזרתי,
ד"ר גיורא היימן
מרכז רפואי לחיות מחמד
פרישמן 1 חולון
03-5057419

שלום,1.כמה ירקות בדיוק צריך לתת לשני ארנבים?כמה פעמים ביום?2.האם לתת בערב רבע כוס כופתיות של כוס חד פעמית פלסטיק או שמינית(לכל אחד)?3.הארנבים שלי בקושי אוכלים חציר.זה מונח להם ללא הגבלה אבל תמיד זה אותו דבר...ישמשהו לעשות?4.הארנב שלי היה שמן כי בעבר לא ידעתי והאכלתי אותו כופתיות.כהתחתתי לתת לו יותר ירקות הוא ממש הרזה.האם אין מה לדאוג והשנוי הוא שגרם לירידה או שצריך לבדוק?5.בגלל שהארנבים שלי לא אוכלים הרבה חציר-אולי הם רעבים במהלך היום?אני נורא דואגת להם.6.אני מנסה לחנך אותם לצרכים-שמה תמיד את הקקי בתוך הקופסא-והם לא מבינים.יש עוד משהו שאפשר לעשות?תודה רבה!!!!

שלום,
כשרעבים אוכלים הכול. תני לארנבים אספסת חציר באיכות מעולה. עליה להיות טרייה. את זה קובעים לפי הריח והתחושה של טריות כאשר ממששים בידיים. המקום לקנות זה או בחנות חיות שעוסקת הרבה בממכר של מזור למכרסמים או בחוות סוסים. 80 אחוז מהמזון צריך להיות חציר 5% כופתיות איכותיות וטריות, 10 % ירקות טריים-לא יותר! לגבי סוג הירקות אנא חפשו בתשובות מפורטות במורד הפורום. לבסוף, אפשר עד 5% צ'ופרים איכותיים.
במינונים האלא, באיכות טובה ולא הכל באותו היום אני בטוח שהארנבים יתחילו לאכול.
מקווה שעזרתי,
ד"ר גיורא היימן
מרכז רפואי לחיות מחמד
פרישמן 1 חולון
03-5057419

היי הארנבת שלי משמיע קולות וזה כבר לא פעם ראשונה היא ניהית תוקפנית והיא נושכת אותי מה לעשות?

שלום,
זו בדרך כלל התנהגות דומיננטית הקשורה לשליטה בטריטוריה. בדרך כלל עיקור או סירוס, תלוי במין, פותר את הבעיה.
מקווה שעזרתי,
ד"ר גיורא היימן
מרכז רפואי לחיות מחמד
פרישמן 1 חולון
03-5057419

שלום,
לפני שלושה ימים קניתי שני אוגרים סיביריים ואמרו לי שהם אחים.
השניים נמצאים בכלוב סטנדרטי ויש בו מין תעלת טיפוס , לפעמים אחד האוגרים ישן בתעלה ואז כשהאוגר השני מנסה לטפס האוגר ה1 נושך אותו .
עכשיו לאוגר הננשך יש מין קרחת ורודה לפני הראש באזור הגרון על הגב לכיוון הבטן , בנוסף האוגר מתגרד יחסית הרבה והוא מאוד אנרגטי לעומת האוגר השני, הוא כל הזמן בורח כשמנסים להוציא אותו מהכלוב ומחוץ לכלוב הוא לא מפסיק לנסות לברוח לשנייה מהידיים או מהשטיח והוא רץ במהירות גבוהה והוא לא מפסיק .. היציאות שלו מרובות , ולפעמים כשאני מרימה אותו הקרחת שלו מעט רטובה - הקרחת היא יחידה ושאר הפרווה חלקה ובקטע של הקרחת השיער דל והשערות צמודות אחת לשנייה כאילו מרחו אותן בג'ל .
האם כדאי לגשת לוטרינר? האם אתה יודע על מה מדובר ? אני ממש לחוצה ואשמח אם תענה לשאלתי בהקדם .
תודה מראש !

שלום,
אוגרים נושכים יותר ממכרסמים אחרים. גם אחד את השני וגם אותנו. לדעתי, הטוב ביותר זה לגדל כל אוגר הכלוב נפרד. כך קל יותר להרגיל אותם למגע יד אדם. כלובים מרוחקים אחד מהשני כך שאפילו לא יראו אחת את השני. לא, הם לא זקוקים לחברים. לראיה, כשהם נפגשים יש מלחמה! נשיכות, פצעים ולעתים התוצאה היא זיהום ומוות.
אני גידלתי במשך שלוש שנים את מיס גרסיה ( גב' גרסיה), אוגרת זהובה, שמנמנה וחביבה. היא מעולם לא שאלה על המשפחה שלה וגם לא ביקשה להזמינם לארוחות שישי וחג.
לגבי האוגר הנשוך, כדאי לקחת אותו לווטרינר פשוט כדי לראות שאין לו כלום ואח"כ כמובן להפריד ביניהם.
מקווה שעזרתי,
ד"ר גיורא היימן
מרכז רפואי לחיות מחמד
פרישמן 1 חולון
03-5057419

שלום,
יש לצ'ינצ'ילה אזור בגב האחורי חשוף שרואים בו חלק מהעור. היא כנראה תלשה לעצמה מהפרווה שם.
איזה טיפול אפשר לתת לזה והאם הפרווה תגדל שוב לאותו אורך?
תודה

קניתי לפני קצת פחות משלושה חודשים שני ארנבים זכר ונקבה בוגרים.
הבעל הקודם שלהם הוא מגדל ארנבים ומכר לי אותם בגלל שיש לו כבר יותר מדי ארנבים.
הוא אמר לי שהארנבים בוגרים (אצל הזכר כבר רואים אצלו את האשכים) והארנבת המליטה בפעם האחרונה לפני חודש.

השאלות שלי ככה:
1.עברו להם כבר כשלושה חודשים והארנבת עדיין לא המליטה, מה הסיבה?! אני כל הזמן רואה את הזכר עולה על הנקבה ומזווג אותה.

2. לפעמים אני רואה את הנקבה עולה על הזכר וכאילו "מזווגת" אותו, זה נורמלי?!

3. מתי תקופת הייחום אצל ארנבות?!

אשמח לקבל תשובה במהירות.
תודה

שלום,
אכן מוזר. ארנבים מזדווגים וממליטים בקצב מהיר ביותר. ברגע הראשון חשבתי שמדובר הארנב זכר עקר אבל אז הזכרת שלעתים הארנבת "עולה" כל הזכר ואז חשבתי לעצמי שאולי יש לנו ארנבת עם בעיה הורמונלית שמונעת ממנה מלהיכנס להריון. בהמשך חשבתי לעצמי שאולי יש לנו פה מקרה מעניין של שני ארנבים זכרים. ידידי עם כל המידע הזה אני ממליץ לך לפנות למרפאה הווטרינרית הקרובה למקום מגוריך.
מקווה שעזרתי,
ד"ר גיורא היימן
מרכז רפואי לחיות מחמד
פרישמן 1 חולון
03-5057419

1 זה בסדר שהארנבת עולה על הזכר כי זה מראה מי בעל הבית וזיווג לא בא במהרה זה קשור לזמן כניאה שהארנבת עוד מע ט תמליט מקווה שעזרתי

נקודה נכונה
תודה על ההבהרה.
גיורא היימן

היי,
לפני שבוע הארנב שלי ברח לי בבית והוא נכנס מאחורי מקום צר ומלוכלך והיה לי מאוד קשה להוציא אותו משם. יומיים לאחר מכן ניהייתה לו אוזן אחת שמוטה. זה בגלל המקרה שקרה יומיים קודם? איזה עוד סיבות יש?

שלום,
אוזן שמוטה יכולה לקורת עקב זיהום , דלקת אוזניים, גירוד האוזן בגלל טפילים ועוד כהנה וכהנה. גשו למרפאה וטרינרית קרובה למקום מגוריכם.
מקווה שעזרתי,
ד"ר גיורא היימן
מרכז רפואי לחיות מחמד
פרישמן 1 חולון
03-5057419

היי
הארנבת שלי משמיע קולות מוזרים ואני רואה שהבטן שלה קצת שונה יש מצב שהיא בהריון ואיתה יש עוד ארנב שהוא עולה עליה זה אומר שהיא בהריון בבקשה תעזרו לי

שלום,
ארנב וארנבת בכלוב אחד? כן הארנבת בהריון! כדאי להפריד בניהם. אם הכלוב גדול מאוד אז אפשר להשאירם ביחד. כלוב גדול הכוונה ל 1 מטר על 2 מטר.
מקווה שעזרתי,
ד"ר גיורא היימן
מרכז רפואי לחיות מחמד
פרישמן 1 חולון
03-5057419

אים הארנבת שלך משמיע כמו קולות של נחירות לדעתי היא בהריון כי כשהארנבת שלי הייתה בהריון אז היא השמיע קולות ואים יש איתה עוד ארנב אז כניראה זה זכר ואים שניהם זכרים אני זה אומר שהם מנסים להביע מי השולט פה מקווה שעזרתי אסתר

שלום!
לאוגרת שלי נתקע אוכל בכיס הלחיים ולמזלנו הלכנו בזמן לוטרינר והוא הוציא את הכל וניקה, מרחנו לה משחה שהוא נתן במשך שבוע וחצי והיא נראתה בריאה לחלוטין.
לאחר שבוע החלה להתפתח אצלה מין בליטה מוזרה וקשה בין האוזן לעין היא די גדולה אך לא נראה שזה מפריע לאוגרת ולא כואב לה כשנוגעים,
נ''ב היא בת שנתיים וחצי אוכלת מסודר והכלוב מאוד נקי אבל היא גם מצייצת ממש חלש כשהיא נושמת לפעמים וזה התחיל לה רק ממתי שהבליטה גדלה מה זה יכול להיות?

שלום,
אין ברירה אלא לחזור לווטרינר ולבקש בדיקה נוספת. יכול להיות שנשארה שארית של מזון בכיס והיא חדרה את העור וגרמה לדלקת מקומית ויצירת מורסה. בכול מקרה יש לבדוק את המקרה.
מקווה שעזרתי,
ד"ר גיורא היימן
מרכז רפואי לחיות מחמד
פרישמן 1 חולון
03-5057419

ד"ר גיורא שלום!
בחודש האחרון הארנבת שלי כל הזמן חורקת שיניים כאילו היא מכרסמת אותם והשיינים שלה נראות כך שהשניים למטה אחת יותר נמוכה אחת יותר גבוה כך שזה נראה בידיוק כמו אלכסון וכך גם השיניים למעלה רק אלכסון לכיוון השני

תודה רבה!!
נועה.

שלום,
יש צורך לבדוק את שיני הארנבים באופן קבוע פעמיים שלוש בשנה. השיניים של הארנבים גדלות במשך כל חיי הארנבים ובמידה והם לא נשחקות באופן זהה אלול להיווצר מצב שהארנב לא יוכל לפתוח את פיו כדי ללעוס את המזון. מצב זה יכול להביא לידי מוות מרעב. מדובר כאן גם על השיניים הקדמיות וגם על השיניים הטוחנות שמתוך הפה. במרפאה הרופא\ה יקצצו את השיניים וישייפו אותן כך שכולם יהיו באותו הגובה וללא זיזים מכאיבים
קדימה למרפאה.
מקווה שעזרתי,
ד"ר גיורא היימן
מרכז רפואי לחיות מחמד
פרישמן 1 חולון
03-5057419

שלום,1.אני נותנת לארנבים שלי:חציר ומים ללא הגבלה,פעמיים עד שלוש ביוםחופן ירקות ירוקים(חסה,ברוקולי,כרוב,מלפפון,סלרי,נענע.)ובערב קצת כופתיות.כופתיות עם האם זו תזונה טובה?
2.האם להאכיל בכופתיות עם אפונה,שעועית,חומוס,זרעונים או כופתיות לבד בלי תוספות?3.האםהאם קטס בסט טוב לריפוד לארגז צרכים לארנבים?האם אפשרר חול לחתולים נטול ריח?מה יותר טוב?תודה רבה.

שלום,
1. כן נראה שאת מאכילה את הארנבים כראוי.
2. כופתיות בלבד.
3. אין לי דעה בנוגע לחול חתולים. אני חושב ששניהם טובים.
מקווה שעזרתי,
ד"ר גיורא היימן
מרכז רפואי לחיות מחמד
פרישמן 1 חולון
03-5057419

לדעתי את נותנת להם תזונה מזינה וטובה אבל לדעתי את צריכה לתת להם קצת חציר וכופתיות ביחד ובמיוחד מים ואים את רוצה את יכולה לגוון קצת עים חטיפים לארנבים יש נגד סירחון או סתם לכיף,א5בל אספסת שעולה 20 שח בעצה של וטרינר את יכולה להחליף בעשב והוא גם טרי ויותר מזין ולאספסת יש גם פג תוקף מסוים ולעשב אין מקווה שעזרתי אסתר

מצאתי לפני כשעה קיפוד שהוא מכודרר בתוך עצמו כשהוא באמצע השביל ונראה שהוא חולה במשהו ואיני בטוח עם הוא עוד בחיים
מה לעשות?

להביא כמה שיותר מהר למרפאה וטרינרית. לגן חיות, לפינת חי עירונית.
כדי שיבדקו ויראו למי ניתן להעביר ואיך ניתן לעזור.
מקווה שעזרתי,
ד"ר גיורא היימן
מרכז רפואי לחיות מחמד
פרישמן 1 חולון
03-5057419

שלום,
יש לי צ'ינצ'ילה בן 7 שנים. עוד לפני שהגיע אלינו הביתה הייתה לנו כלבה בבית, אך השנה היא נפטרה. הצ'ינצ'ילה והכלבה היו חברים מאוד טובים והם היו מתקשרים אחד עם השנייה.
אני מפחדת שעכשיו הצ'ינצ'ילה בודד ועצוב, ובאמת ניכר שהוא מתרוצץ פחות ונוטה להתחבא יותר במחילות שיש לו בכלוב.
האם יש אפשרות שהוא מרגיש בודד עכשיו? מה אפשר לעשות?

שלום,
אכן יכול להיות שהצ'ינצ'ילה בודד. זה לא שהם נפגשים לארוחות חג וארועים. אבל הוא היה רגיל לתקשר ולשחק אם הכלבה כפי שהבנתי. פיתרון אחד יכול להיות להביא כלב חדש או אולי צ'ינצ'ילה נוספת. אפשרות אחרת היא שאתם תהיו יותר פעילים עם הצ'ינצ'ילה. לקחת על הידיים, על הכתף, להביא לשולחן העבודה, להכין שיעורי בית כאשר הוא על השולחן לידכם וכיוצא. יש גם אפשרות שהוא פשוט נח בחום הזה.
מקווה שעזרתי,
ד"ר גיורא היימן
מרכז רפואי לחיות מחמד
פרישמן 1 חולון
03-5057419

היי,
1.ניקיתי לארנבים שלי את השטח בסבון כלים
הם נרטבו ואז התחילו ללקק את עצמם.זה מסוכן?יכל להייות שהם בלעו סבוו?
2.הארנב הקטן תולש לארננב הגדול שערות ואוכל אותן!!הפה שלו היה מלא בשערות.יכל להיות שיש לו פקעיות שיער בקיבה?אם כן,יש דרך לעזור לו להתיר אותן?
שמעתי שמיץ אננס עוזר.לתת לשניהם?כמה?מקופסת שימורים של אננס חתוך.. ?3. בזמן האחרון שני הארנבים שלי עסקו במשהו שנראה כמו מריבה.(רק לאחונה)הם רדפו אחד אחרי השני בזנבות מורמים,רצו,עלו אחד על השמי,נשפו,שרטו והקטן תלש מהגדול שערות ואכל אותם.הם רדפו בסיבובים.האם זו מריבה?נם עושים את זה מתי שהם בוגרים?האם להפריד אותם?יש לציין שססדרך כלל הם יושבים בשקט מחובקים..תודה וסליחה על האורך.

שאלה 1 . לא, מעט סבון זה לא מסוכן.
שאלה 2. תלישת השער זה תוך כדי מריבה, ריצה אחד אחרי השני או שמה מדובר הארנבת בהריון אשר מנסה לבנות קן?
אם במריבה מדובר אז יש לקוות שזה יפסיק והללו יחיו בשלום. אם לא אז יש להפריד ביניהם כנראה ולעד.
לגבי האננס, לא ידוע לי והאמת היא שאני לא מכיר ארנבים שאוכלים אננס באופן טבעי. השניים לא חיים וגדלים האותם אזורי גאוגרפיים. לא ממליץ.
מקווה שעזרתי,
ד"ר גיורא היימן
מרכז רפואי לחיות מחמד
פרישמן 1 חולון
03-5057419

«   «הבא   | 254 | 253 | 252 | 251 | 250 | 249 | 248 | 247 | 246 | 245 | 244 | 243 | 242 | 241 | 240 | 239 | 238 | 237 | 236 | 235 | 234    הקודם»   »