חפש בעלי מקצוע:

מכרסמים וארנבים

+ הוספת הודעה

האוגרת אינה מסתדרת עם שאר האוגרים, החמוס מסרב לאכול והארנבת לא רוצה להזדווג? פתרונות לבעיות אלו ולעוד רבות אחרות תוכלו למצוא כאן

מנהל הפורום: ד"ר גיורא היימן

ד"ר גיורא היימן בוגר רפואה וטרינרית מאוניברסיטת מקסיקו. לאחר מכן המשיך ללימודי המשך ופוסט דוקטורט באוניברסיטת מינכן, בגרמניה. תחומי אהבתו המקצועית הנם בראש ובראשונה חיות המחמד ובדגש על כירורגיה כללית ואורתופדיה. לפרטים נוספים>>

שלום רב,

יש לנו זוג שרקנים בני חצי שנה. השרקנית המליטה לפני כ- 4 חוד' 3 גורים, שכולם שרדו. אתמול המליטה שוב 4 גורים. 3 מתו בזה אחר בזה, והרביעי נראה לי בדרך...
ניסינו לחשוב מה הסיבה.
לפני 3 חוד' הפסקנו לתת להם אספסת (בגלל שיש בעיה הלכתית לקנות את זה בשנת השמיטה) אבל נתנו להם במקום כופתיות, פירות וירקות, והרבה עשב בר ודשא שגדל בגינה.
האם יכול להיות שלמרות זאת, החסר באספסת גרם למות הגורים?

שלום,
הם אכלו את הדשא ועשב בר?
לא ברור למה הגורים מתו. אולי בגלל צפיפות אוכלוסין בכלוב?
אתם רוצים כל כך הרבה גורים? בטבע 90% מחיות אלו לא מגיעות לגיל שנה.
כדי לדעת את סיבת המוות יש להביא את הגורים המתים למרפאה וטרינרית כדי שישלחו אותם למכון פתולוגי וטרינרי. היות וברוב הכמעט מוחלט של המקרים זה לא יקרה אזי ניתן רק לנסות ולנחש. זיהום בחלב האם, האם חולה, ההורים המיתו את הגורים בגלל צפיפות אוכלוסין. הגורים נולדו עם פגם, הגורים נולדו חולים, לאם לא היה מספיק חלב, בכלוב היו חידקים אשר פגעו בגורים. בקיצור לא פשוט. אין ספק שהגיינה כללית בכלוב, שטח כלוב גדול במיוחד ומזון מאוזן, טרי ואיכותי ישפרו את המצב בכלל.
מקווה שעזרתי,
ד"ר גיורא היימן
מרכז רפואי לחיות מחמד
פרישמן 1 חולון
03-5057419
חפשו אותנו בפייסבוק תחת השם -וטרינר גיורא היימן

בס"ד

תודה רבה על ההתייחסות. כן, הם אכלו את העשב והדשא בתיאבון רב...
הגורים הקודמים נטרפו ע"י חתולה לאחר שהושארו בגינה ברגע של חוסר תשומת לב, ומאז הילדים חיכו 3 חודשים לגורים חדשים. לכן האכזבה הגדולה.

השאלה היא האם העדר אספסת עלול לגרום לתופעה כזאת?

יתר המזון שלהם הוא מגוון וע"פ ההנחיות (עשבי בר, הרבה ירקות - פלפל, חסה, כרוב, ומעט פירות, וחופן כופתיות מידי יום), אבל ללא אספסת.

שלום,
העדר אספסת לא יגרום לתופעה.
מקווה שעזרתי,
ד"ר גיורא היימן
מרכז רפואי לחיות מחמד
פרישמן 1 חולון
03-5057419

לאוגר סורי ממין זכר יש בליטה מוזרה שהוא אינה מרגיש כאב כאשר אני מלטפת אותו מה עליי לעשות ואיך לטפל בזה ?

שלום,
איפה הבליטה? מה גודלה?
לא נתת מידע.

שלום,הארנב שלי לבן ורגליו האחוריות מלוכלכות מאוד.ראיתי גם שדבוק לו קקי על הרגל האחורית.איך לנקות?אני חוששת שהארנב משלשל.איך לדעת אם זה אולי עוד סוג של צואה(זה דבוק לרצפה),מאז שקיבלתי אותו מדי פעם יש גללים כאלה,האם זה.תקין?כשאני משחררת אותו הוא מלכלך בכל מקום וכך אני נמנעת מלהוציאו.יש משהו לעשות?כמו כן הארנב שלי היה אוכל הרבה כופתיות.האם יחלה מזה?יש לו חציר זמין ואף על פי כן הוא מחכה לירקות /כופתיות ולא אוהב כל כך חציר.זה בסדר?תודה.

שלום,
את הרגליים ושאר האזורים המלוכרלכים ניתן לנקות עם מגבון.
לתת בעיקר אספסת, חציר טרי ואיכותי. יתן לקנות בחוות סוסים או חנויות מחמד גם ירקות קשים - גזר עלים אך בכמויות מועטות ובכלל חפשי במורד הפורום לגבי מזון לארנבים.
שלשול זה לא טוב! יש לבדוק למה? האם בגלל הירקות? או אולי זיהום?
להביא בדיקת צורה למרפאה ולתת לרופאים לבדוק ולטפל.
לארנבים שני סוגי גללים. אחד רך וחום אותו הם אמורים לאכול ישר מפי הטבעת ואילו השני הוא דמוי כדורים שחורים ויבשים. שילשול זה הרבה צואה ללא צורה. דורש טיפול.
מקווה שעזרתי,
ד"ר גיורא היימן
מרכז רפואי לחיות מחמד
פרישמן 1 חולון
03-5057419

סליחה שאני מנדנדת אך האם אפשר לענות על השאלה של הארנבים בנוגע לצרכים?המצב אכן מציק!נ.בבמרפסת יש קצת רווחות בלילה.האם זה מסוכן להם?תודה.

שלום,
אם המרפסת סגורה משלושה כיוונים אזי אפשר לשכן בלילה את הארנבים במרפסת בתוך כלוב באחת הפינות. כמובן תלוי בטמפרטורה בחורף. ירושלים בחורף במרפסת זה לא נראה לי. גם בצפת זו בעיה. בקיצור תפעילי שיקול דעת.
לגבי הצרכים אין לי רעיונות מלבד אלא שכתבתי עליהם.
מקווה שעזרתי,
ד"ר גיורא היימן
מרכז רפואי לחיות מחמד
פרישמן 1 חולון
03-5057419

היי,הכופתיות שאני קונה מורכבות מהמקלונים החומים הקטנים,תירס,אפונה יבשה,קצת שועית ועוד זרעונים.כשהלכתי לוטרינר הוא אמר שהאוכל נראה נצויין ואילו עכשיו קראתי שזה לא טוב.האם להמשיך חהאכיל אותם בזה?כמו כן יש לי שני ארנבים מזן ראש אריה והם ממש מסרבים להסתרק ,הגדול מנסה לנשוך אותי והקטן בורח.מה אפשר לעשות?תודה רבה.

שלום,
אכן הכופתיות לא אמורות להיות המזון העיקרי. 90% מהמזון צריך שיהיה חציר.
בנוגע לסירוק, רוב החיות לא אוהבות שמסרקים אותם. סרוק זו המצאה של האדם.
בעיקרון, אפשר לנסות לאט לאט להרגיל אותם לחוויה.
מקווה שעזרתי,
ד"ר גיורא היימן
מרכז רפואי לחיות מחמד
פרישמן 1 חולון
03-5057419

הי יש לי זוג אוגרים סיבירים מזה כשלושה שבועות האוגר כהה ואילו האוגרת יחסית בהירה עם עין בורדו לפני מסםר ימים העין נעצמה ולא ידענו אם נענס חה משהו או דלקת ניקינו עם צמר גפן ומיים ולאחר מכן פתחה אותה והצבע לבן שקוף ןהיא בולטת מאוד! הומלץ לנו לשים פנימיקסין לפני יומים אך זה לא מועיל.האם הצבע מראה על דלקת או עיורון וממה נגרם?

מבלי לבדוק את העין אין לאף אחד דרך לדעת. סביר להניח שהראיה נפגעה.
היות והאוגרים חיים בבית מוגן כנראה שהאוגרת תצליח לחיות כך עד שיבה טובה.
מקווה שעזרתי,
ד"ר גיורא היימן
רופא וטרינר

שמי עדי אתמול היה אצלי שיפוצניק ועדה עבודה וכניראה ארנהת נבלה והחא הלכה וחזרה בתוך הכלוב עכשו היא בקושי זזה היא ממש צולעת מה עלייי לעשות מאוד נקשרנו אליה אני ואשתי תודה

שלום,
אם תוך 24 שעות הארנבת לא מחלימה הייתי מציע לגשת למרפאה וטרינרית.
מקווה שעזרתי,
ד"ר גיורא היימן
מרכז רפואי לחיות מחמד
פרישמן 1 חולון
03-5057419

האוגרת שלי הולכת מאוד לאט, יש לכך סיבה? ועוד שאלה- אם היא מלקקת אותי זה אומר שאני טעימה או שהיא אוהבת אותי?

שלום,
כדאי לבדוק את האוגרת. בת כמה היא?
היא מלקקת כנראה כדי להוסיף מלח.
אין ספק שהיא גם אוהבת אותך. אחר לא הייתה מעזה ללקק.
מקווה שעזרתי,
ד"ר גיורא היימן
מרכז רפואי לחיות מחמד
פרישמן 1 חולון
03-5057419

1)היי נשאר לי גור אחד שכול פעם שהוא שומע רעש של שקיות הוא בורח.. מה לעשות?
2) מתי הוא יתנהג כמו שאר הארנבים שהם קופצים ואוכלים רגיל?
3) הוא קטנציק ומפחד ממני איך לגרום שהוא לא יפחד?או שהזמן יעשה את שלו?
4)מאיזה גיל אפשר למסור אותו?
5)סליחה על כול השאלות הארוכות שנה טובה:) שתירשם בספר החיים הטובים!

שלום שוב,
1. לא להבהיל אותו עם שקית או כל רעש אחר.
2. כשיגדל, יתבגר, יתרגל אליך.
3.להיות עדינה איתו. כן הזמן יעשה את שלו ואת את שלך. לאט לאט עם הארנבון.
4. חודשיים שלושה.
5. שנה טובה גם לך ולכול הסובבים אותך.
מקווה שעזרתי,
ד"ר גיורא היימן
מרכז רפואי לחיות מחמד
פרישמן 1 חולון
03-5057419

שלום,יש לי שני ארנבים והקצתי להם מקום במרפסת.(בבית זה ממש בלתי נסבל)המרפסת עכשיו מלוכלכת ומטונפת,הם עושים את צורכיהם בכל השטח,כך שהמקום ממש מלוכלך.יש דרך לשנות את ה?ניסיתי לערום בערימה את כל הקקי -כדי שיבינו לעשות שם,אך הם ממש לא מבינים.יש אולי דרך לשמור יותר על השטח?וכן אולי עיצה איפה אפשר לשכן אותם בחורף,,אולי בחדר שלי בלי שיעשו בכל מקום..?2.שמתי לב שהם עושים פיפי בצבע סגול.(כמו יין)זה מסוכן?3.הארנה מקבל הרבה ליטופים ולמרות זאת לא חברותמה לעשות?איך אפשר לפתח איתם תקשורת טובה יותר?תודה וסליחה על ממטר השאלות!י

שלום,
ארנבים נוהגים לעשות את צרכיהם באופן חופשי בכול מקום. אפשר לנסות ללמד אותם בכך שאוספים את הגללים לתוך הכלוב ומאכילים אך ורק בתוך הכלוב.
שתן ורוד, סגלגל, אדמדם זה שכיח בארנבים ובדרך כלל קשור לאוכל.
ליטופים ומגע זה טוב אבל לא תמיד אהוב על הארנב ולא בהכרח יהפוך אותו לחביב. יש גם עניין של אופי. לעתים סירוס עוזר.
תקשורת אכן ניתן לפתח על ידי מגע, מתן מזון מהיד וכיוצא. כמה שיותר אבל מבלי להכניס את הארנבים למצבי לחץ.
החורף בדרך כלל הם מסתדרים בכלוב מוגן ממוקם במרפסת מוגנת מרוח וגשם.
מקווה שעזרתי,
ד"ר גיורא היימן
מרכז רפואי לחיות מחמד
פרישמן 1 חולון
03-5057419

מתי אפשר לגעת באוגרים?

שלום,
ניתן לגעת האוגרים שלושה ימים אחרי ההמלטה.
לא צריך לגעת יותר מידי.
מקווה שעזרתי,
ד"ר גיורא היימן
מרכז רפואי לחיות מחמד
פרישמן 1 חולון
03-5057419

היי כי שאתה יודע היה לי שלושה גורים שחיו ואחד מת היום או אתמול.. ויכול להיות שאחרי שהוא מת האבא אכל אותו כאילו נתן ביס או שלפני כי היה בו ביס ואחר כך שמתי את הזכר בכלוב והנקבה כול הזמן הייתה לידו כאילו היא הייתה קצת בדיכאון... אז שחררנו אותו ועכשיו לכולם יש פרווה אבל הם עדיין קטנטנים.......... מה את מציע לעשות? כולם אמרו לי לא לפתח ציפיות כי זאת ההמלטה הראשונה אצלי ואני לא מפתחת אבל השתיים שנשארו נראים בריאים וצמחה להם פרווה והם מנסים כבר ללכת הם מתגלגלים ויוצאים מחוץ לקן... וכול הזמן שהם מתרחקים מהקן אנו מחזירים אותם שיש לנו שקיות על היידים אז קיצקצ מקווה שיחיו זה בסדר שאנחנו מחזירים אותם לקן?

שלום,
1. הניחי לארנבים לחיות. הם יסתדרו. הם עשו כך אלפי שנים וברוך השם במספרים מאוד גדולים.
2. תפסיקי עם השקיות על הידיים. מיותר.
3. שנה טובה
4. בריאות וטריות.
5. מקווה שעזרתי,
ד"ר גיורא היימן
מרכז רפואי לחיות מחמד
פרישמן 1 חולון
03-5057419

היום הסתכלתי על הארנבים הגורים שלי ויש שם 4 אחד מת לצערי :( ושלושה חיים לשמחתי ולאחד שמת היה פרווה קטנה ולאחד מהשלושה שחיים גם יש פרווה....האם אני צריכה להוציא את זה שמת ממקום ההמלטה? או לחכות שהארנבונים הקטנים יצאו משם? אני רוצה להביא שתיים לחברה ולמורה שלי באיזה גיל מותר והאם האם תרגיש חסר? כי אני משאירה אחד והגינה בגודל 400 ומשהו מטר בערך זה מספיק? לשלושה ארנבים שאחד מהם גור?

שלום
400 מטר גינה זה די והותר לשלושה ארנבים. הם יתרבו במהירות האור.
את זה שמת כדאי להרחיק משאר הגורים.
למסור אפשר רק אחרי גיל 3 חודשים.
מקווה שעזרתי,
ד"ר גיורא היימן
מרכז רפואי לחיות מחמד
פרישמן 1 חולון

1. מתי אפשר להחזיר את האוגר לכלוב של האוגרת והאוגרים הקטנים?
2.האוגר שלנו איכשהו ברח מהכלוב שלו ואנחנו לא מוצאים אותו (אנחנו לא גרים בדירת גן שהוא יכול לברוח ממש) וכבר יום אנחנו לא מוצאים אותו יש אולי משהו מסוים שהוא נמשך אליו? לפי הריח?
תודה , רחלי

שלום,
את הזכר אפשר להחזיר לכלוב כאשר הגורים גדולים ואוכלים לבד. חשוב לזכור שעל הכלוב להיות גדול דיו להכיל את המשפחה המורחבת אחרת מריבות תפרוצנה ומכאן פציעות ומוות.
אוגר ברח-זו בעיה. אולי ריח הנקבה יחזיר אותו לכלוב.
מקווה שעזרתי,
ד"ר גיורא היימן
המרכז הרפואי לחיות מחמד
פרישמן 1 חולון

היי, יש לי אוגרת סיבירית. בחודשיים האחרונים העיניים שלה הפכו לבולטות מאוד, לפעמים הן נראות בריאות ורגילות, לפעמים הן ממש יוצאות החוצה עד שרואים את הרקמה שמחזיקה את גלגל העין! אין מוגלה או משהו שנראה דלקתי. היא מתנהגת כרגיל, פעלתנית ועירנית, אוכלת, שותה, ידידותית ואהובה..
כשהעיניים שלה במצבן הבולט זה ממש נראה פתולוגי ולא תקין. לא מצאתי מידע בשום מקום על תופעה כזאת שאינה דלקת. לעיתים שתי העיניים בולטות מאוד ולעיתים אחת יותר מהשניה.
בנוסף, כאשר היא ישנה מחוץ לביתה, פעמים רבות היא ישנה בעיניים פקוחות! היא שוכבת על הצד, ישנה ומכורבת, אך עינייה לא עצומות.
היא גם שותה די הרבה מים, יתכן כי העיניים מעידות על בעיה בכליות?? מה דעתך? מכיר את התופעה??
תודה רבה מראש

שלום,
לאוגרים יש עיניים בולטות. עובדה אשר מקלה עליהם לראות בזוית רחבה ומאפשרת להם לראות גם את שקורה מאחור. במילים אחרות, דרך מצויינת להיזהר מטורפים. לנו לעיתים זה נראה מוגזם. איני אומר שהאוגר שלך בריא או חולה אלא רק שלעיתים זה נראה מוזר למרות שזה יכול להיות נורמלי. זה הזמן להראות את הבחור לוטרינר\ית. אגב גם לחולדות יש עיניים בולטות ולעוד מכרסמים.
מקווה שעזרתי,
ד״ר גיורא היימן

מרכז רפואי לחיות מחמד
פרישמן 1, חולון.
חפשו אותנו בפייסבוק לפי השם: וטרינר גיורא היימן

הארנבים שלי משוחררים והיה המלטה והזכר והנקבה משחררים בגינה הגורים יהיו בסדר? האבא לא קניבלי ומה הסיכוייום שהם יחיו בעזרת ה'

שלום,
הארנב הזכר לא קניבל. הוא לא יפגע בגורים כל זמן שהמרחב בו הם חיים גדול מספיק כדי להכיל את כל המשפחה הן מבחינת המזון והמים והן מבחינת השטח שכל ארנב צריך לעצמו.
מקווה שעזרתי
ד"ר גיורא היימן
המרכז הרפואי לחיות מחמד
פרישמן 1 חולון

הבנתי שיש לארנבונים צורך תמידי בכרסום ושעדיף שבכלוב תמיד יהיה ענף . ענפי עץ תות מתאימים? אם כן , ענפים ירוקים? פשוט לגזום מהעץ וזהו?

שלום,
כן, ענף עץ תות, ענף אורן. קרטון - ללא סיכות, קש וחציר.
מקווה שעזרתי
ד"ר גיורא היימן
המרכז הרפואי לחיות מחמד
פרישמן 1 חולון

היי! הארנבת שלי המליטה וביום אחד היא הורידה מלא שערות? והיא המליטה מאחורי קרש גדול ווטרינר הגיע לקחת את גורי החתול אבל מסתבר שזה היה של ארנבים..... איך אני יודעת מתי הם חיים? כי אבא שלי אמר לי שאסור לגעת בפרווה או משהו כי הארנבת לא תלך להאכיל אותם איך אדע שהם חיים? האם שיוולדו הם יצאו מהקרש ? 0קרש פתוח יש יציאה)!!!!!!!זה נורא דחוף הארנבונים בני יומיים!!!!!!!! ואני לא יודעת עם הם חיים אני מקווה שכן אבל האם אני יכולה לגעת בארנבת? שהמליטה? והאם אני צריכה לבדוק שיש לה פטמות תענה דחוף!!!!!!!!!!!!!!!!!

שלום,
אין בעיה לגעת בגורים, הארנבת תמשיך לטפל בהם. מצד שני אין סיבה לגעת בגורים כי האמא שלהם דואגת להם יותר טוב מכל אדם. לכן עדיף שלא תגעי בהם.
את לא צריכה לדעת אם הם חיים או לא. הארנבת האם תדאג לכל מחסורם.
השערות שהארנבת הורידה הן לשימוש בקן שהיא בנתה והקימה עבור הגורים. אל חשש זה טבעי. לא את לא צריכה לבדוק אם לארנבת יש פטמות. יש לה!
העיקר לא להזיק.
מקווה שעזרתי
ד"ר גיורא היימן
המרכז הרפואי לחיות מחמד
פרישמן 1 חולון

ד"ר גיורא שלום!
שמתי לב שבצידי הבטן של הארנבת שלי יש 3 פיטמות בכל צד הייתי רוצה לדעת אם זה אומר שהיא נקבה או בכלל למה זה?

בנוסף רציתי לשאול שאם הארנבת שלי בת 5 והיא הייתה אצלי מגיל חודשיים ואף פעם לא לקחתי אותה לוטרינר והיא נראית בסדר גמור אוכלת שותה קופצת נחה צריך לקחת אותה בכל זאת?

תודה רבה!!!!
נועה

שלום,
גם לזכר וגם לנקבה בכל בעלי החיים מסדרת היונקים יש פטמות כך שזו לא הדרך להבדיל בינהם. לזכר יש אשכים אשר נמצאים בדרך כלל בין הרגליים האחוריות ואולי אף אחורה יותר.
אם עד היום הארנבת היתה בריאה זה מצויין אך זה לא אומר שכך זה ימשיך להיות. כדאי לקחת אותה למרפאה העוסקת ברפואת מכרסמים כדי שיבדקו את מצב בריאותה, מצב השיניים, עור וכו'.
מקווה שעזרתי
ד"ר גיורא היימן
המרכז הרפואי לחיות מחמד
פרישמן 1 חולון

ד"ר גיורא שלום!
תודה רבה ויש לי עוד שאלה קטנה לארנבת שלי יש משהו בין הרגליים ליד הזנב שנראה כמו תולעת ורודה מה זה?

תודה רבה!!!!!
נועה

האם לארנבת שלך יש שקים ורודים?אם כן זה זכר ולא קוראים להם ארנבת או ארנב אלא ארנבון זה השם המקורי קראתי באינטרנט

היי!
מה האוכל שצריך להביא לאוגרת מניקה? (שישה גורים :) )?

זה פעם ראשונה שיש לי אוגרת שממליטה אז אפשר קצת פרטים על ממה צריך להזהר ודברים כאלו? זה די דחוף...
תודה!

שלום,
את אותו אוכל איכותי שאתם נותנים לאוגרת ביומיום.

שלום,
לאוגרת מניקה יש לספק את אותו המזון לו היא רגילה ולא לבצע כל שינוי.
מקווה שעזרתי
ד"ר גיורא היימן
המרכז הרפואי לחיות מחמד
פרישמן 1 חולון

«   «הבא   | 253 | 252 | 251 | 250 | 249 | 248 | 247 | 246 | 245 | 244 | 243 | 242 | 241 | 240 | 239 | 238 | 237 | 236 | 235 | 234 | 233    הקודם»   »