חפש בעלי מקצוע:

מכרסמים וארנבים

+ הוספת הודעה

האוגרת אינה מסתדרת עם שאר האוגרים, החמוס מסרב לאכול והארנבת לא רוצה להזדווג? פתרונות לבעיות אלו ולעוד רבות אחרות תוכלו למצוא כאן

מנהל הפורום: ד"ר גיורא היימן

ד"ר גיורא היימן בוגר רפואה וטרינרית מאוניברסיטת מקסיקו. לאחר מכן המשיך ללימודי המשך ופוסט דוקטורט באוניברסיטת מינכן, בגרמניה. תחומי אהבתו המקצועית הנם בראש ובראשונה חיות המחמד ובדגש על כירורגיה כללית ואורתופדיה. לפרטים נוספים>>

היי לארנבים שלי יש משהו שהם עושים ומוצאים מחוץ לכלוב זה כמו שתן אדום והם עושים את זה יחסית הרבה אבל הם אוכלים שותים ומשחקים ועושים גם קקי ופיפי רגילים קרה משהו?

שלום,
לארנבים יש לעיתים שתן בצבע אדמדם, כתום ואף אדום.
בדרך כלל מדובר בצבע שאין לא כל קשר לדם אלה לתזונה של הארנבים. לעיתים זה יכול להיות דם ואז יכול להיות שיש לנו דלקת בדרכי השתן. הדרך לברר את הנושא היא להגיע למרפאה וטרינרית ולתת לצוות הרפואי לבדוק ולקבוע.
מקווה שעזרתי
ד"ר גיורא היימן
המרכז הרפואי לחיות מחמד
פרישמן 1 חולון

יש לי כמה שאלות
יש לי שני ארנבים תוכים ושני חתולים
1. הארנבים מופרדים כי הנקבה מאוד מפחדת מהזכר ותוקפת אותו כל פעם שהם נמצאים ביחד ארנבים צריכים חברה? יש מה לעשות עם זה או שפשוט להשאיר אותם מופרדים?
2.הארנב נמצא בכלוב שצמוד לתוכים אין לי כל כך ברירה אבל ורציתי לדעת אם זה בסדר או שהם יכולים להעביר מחלות אחד לשני?
3.עקבתי אחריה כמה ימים והארנבת כמעט ולא שותה בכלל היא מקבלת ירקות כל בוקר אבל הכלוב נמצא בחצר ונורא חם עכשיו יש משהו שאפשר לעשות כדי לעודד שתייה?
4.הארנבת נורא אגרסיבית (שורטת ומשמיעה קולות של פחד) בכל פעם שאני מנסה להוציא אותה מהכלוב כדי לשחרר אותה בחצר וזה יוצר מצב שאני כמעט ולא מוציאה אותה כי היא מכאיבה לי נורא, אני מנסה ללטף אותה בעדינות ולשבת ליידה כדי שתתרגל אבל זה ממשיך. היא נמצאת אצלי כבר חודשיים.
5.שני הארנבים נמצאים בחצר בשעות החום אני שמה להם קרחונים כדי לקרר אותם אבל הזכר קרע לי כבר שניים. יש דרך אחרת לקרר אותם כי פשוט אין לי אופציה להכניס אותם הביתה.
6.שאלה אחרונה מבטיחה!קניתי להם גדר אילוף של כלבים כדי לשחרר אותם בחצר, החתול שלי משחק עם הארנב הוא לא שורט אותו ולא נושך רק יושב ליד הכלוב ולפעמים קופץ בהתלהבות כשהם מתקרבים אליו רציתי לשאול אם זה בסדר לתת לו להתקרב כי אני לא חושבת שהוא יעשה להם כלום הוא חתול מאוד עדין

ממש סליחה אם זה המון שאלות אשמח לתשובה ממך
בתודה מראש הדס (:

הדס שלום,
1. נראה שהארנבת שלך אכן אגרסיבית. יכול להיות שהזכר "לא מוצא חן בעיניה", כדאי לשקול להחליף אותה הארנבת אחרת ואולי אפילו בזכר כך הם לא יתרבו ויהפכו ל"מכה" שאמא לא תסכים לזה.
2. אין כל בעיה עם חתולה חברותית וארנבים.
3. מחלות של תוכים בדרך כלל לא מסכנות ארנבים. אבל בכל מקרה אני מניח שהתוכים שלך בריאים כך שאין חשש.
4. ארנבים שאוכלים הרבה ירקות בעצם "שותים" הרבה מים. זוכרת שעיקר מזונם צריך להיות חציר איכותי? בקבוק מים תלוי על דופן הכלוב יספק מים לארנבים בעת הצורך.
5. אין צורך בקרחונים, יש צורך במקום מוצל.
6. הארנבת שורטת, בועטת, משמיעה קולות של מצוקה, כאמור לדעתי עדיף להחליפה בארנב ממין זכר.
מקווה שעזרתי,
ד"ר גיורא היימן
מרכז רפואי לחיות מחמד
פרישמן 1 חולון
03-5057419
חפשו אותנו בפייסבוק תחת השם -וטרינר גיורא היימן

האוגר שלי מתי שהוא יושן הוא עושה קולות מוזרים
מה זה אומר?

שלום,
בדרך כלל זה אומר שהוא ישן עמוק, טוב ואולי חולם על הר של גרגרי אוכל.
מקווה שעזרתי,
ד"ר גיורא היימן
מרכז רפואי לחיות מחמד
פרישמן 1 חולון
03-5057419

קיבלתי ארנבת לפני כחודש וכול פעם שמביאים לה אוכל היא הופכת את הצלחת וכמעת לא אוכלת מה אני עושה במקרה כזה?

שלום,
חודש אצלך, הופכת את כלי האוכל.
אז כך: היא כן אוכלת אחרת הייתה מתה מרעב.
אני מציע לתלות את כלי האוכל. ישנם כלים מיוחדים העשויים מרשת שניתן לתלות. הארנבים מושכים מתוכם את האספסת שהיא כאמור עיקר מזונם.
מקווה שעזרתי,
ד"ר גיורא היימן
מרכז רפואי לחיות מחמד
פרישמן 1 חולון
03-5057419
חפשו אותנו בפייסבוק תחת השם - גיורא היימן

אם אני רוצה לזווג,זה חשוב שהאוגר והאוגרת יהיו באותם צבעים או שאפשר שני צבעים שונים?

שלום,
אין לזה כל חשיבות אלא אם כן אתה רוצה להגדיל את הסיכויים שהוולדות יהיו באותו הצבע כמו ההורים. אז כדאי לבחור זוג בעלי צבע דומה. עדיין אין זה מבטיח שכל הגורים יהיו בצבע הזה.
מקווה שעזרתי,
ד"ר גיורא היימן
מרכז רפואי לחיות מחמד
פרישמן 1 חולון
03-5057419

אמרת שצריך ללכת לווטרינר כדי שילמד אותי את כמות המים הנצרכת אבל הוא יטפל בבעיה?
או שזה יעבור לבד?

שלום,
כתבתי ש...
שתייה מוגברת של מים יכולה להעיד על דלקת שתן, סוכרת ועוד כהנה וכהנה מחלות. באותה מידה לא בטוח שאכן זו שתייה מוגברת.
ואני מדגיש: קדימה לווטרינר כדי שילמד אתכן איך מודדים את כמות המים הנצרכת ב-48 שעות!!!
בהמשך, אם ישנה בעיה אזי הרופא יטפל בה אבל קודם כל יש לאבחן.
מקווה שעזרתי,
ד"ר גיורא היימן
מרכז רפואי לחיות מחמד
פרישמן 1 חולון
03-5057419

היי,
מהם הסימנים שאני יכולה לראות על הארנבים במידה והם חולים?
אני שמה לב שביום-יומיים האחרונים הארנבים שלי מרבים לנוח בכלוב, וכשאני פותחת להם אותו הם לא יוצאים הרבה לשחק בבית.
כשליטפתי אותם הרגשתי גם שהם חמים.
הם לפני פחות משבוע היו אצל הוטרינר בבדיקה כללית והוא אמר שהוא לא רואה בעיה כלשהי.
אבל קצת מטריד אותי שהם יותר מדי נחים ביומיים האחרונים...

שלום,
יכול להיות שחם להם?
על כל פנים עם הם אוכלים, שותים, עושים קקי ופיפי אזי אלא סימנים טובים.
אם לא כך הם נוהגים אז צריך לחזור לווטרינר.
מקווה שעזרתי,
ד"ר גיורא היימן
מרכז רפואי לחיות מחמד
פרישמן 1 חולון
03-5057419

כל פעם שנולדים לי גורים לשרקנים האם אפשר להפריד אותם ישר מה אמא והאם הם אוכלים אוכל יבש או יונקים והאם האבא הורג אותם ולכן להפריד אותו

שלום,
יש לגמול את הזכרים בגיל 14 ימים - שבועיים. את הנקבות אפשר להשאיר כל זמן שהן לא רבות בניהן.
את הזכר להפריד כדי שלא יכניס את הנקבה להריון מיד אחרי ההמלטה.
מקווה שעזרתי,
ד"ר גיורא היימן
מרכז רפואי לחיות מחמד
פרישמן 1 חולון
03-5057419

שלום, לפני ארבעה ימים רכשנו 2 ארנבונים שמוטי אזניים ננסיים ממין נקבה בנות כשלושה חודשים מאותו המגדל מאותו הכלוב כלומר יש בניהן היכרות. הן הסתדרו נהדר בשלושת הימים הראשונים. היום לפתע החלה ממש אלימות בניהן. בבוקר מצאתי בכלוב פרווה ואוזן של אחת מהן היתה פצועה. שחררתי אותן לחדר בבית בו שיחקנו איתן בכל יום בארבעת הימים האחרונים. צפיתי בהן. כל אחת נחה בפינה אחרת בחדר וכשנפגשות מתקיפות אחת את השניה. מה לעשות? מפחדת שאם אחזיר אותן יחד לכלוב יגרמו נזקים נוספים ואף משמעותיים אחת לשניה. תודה

שלום,
נראה כאילו עליך להפריד בין "הבנות". כל אחת מהן רוצה חדר לעצמה, או לפחות כלוב גדול יותר, הרבה יותר גדול.
מקווה שעזרתי,
ד"ר גיורא היימן
מרכז רפואי לחיות מחמד
פרישמן 1 חולון
03-5057419

תודה רבה על התגובה המהירה. הסיבה שבגללה לקחנו 2 נקבות היא כי אנחנו לא מעוניינים בגורים. במידה ואחליף את אחת מהנקבות בזכר יהיה צורך גם לסרס את הזכר וגם לעקר את הנקבה ? או שניתן להסתפק בעיקור הנקבה בלבד ( הבנתי שמומלץ כדי למנוע סרטן הרחם) .

שלום,
ניתוח סירוס הוא ניתוח קל יותר, לכן עדיף לסרס את הזכר. מאידך להביא ארנבת נקבה אחרת במקום הארנבת הדומיננטית (!) יכול להיות פתרון מצוין. לגבי הקשר בין עיקור וסרטן רחם בארנבות אני ממליץ לשכוח מזה הלשון המעטה
מקווה שעזרתי,
ד"ר גיורא היימן
מרכז רפואי לחיות מחמד
פרישמן 1 חולון
03-5057419
חפשו אותנו בפייסבוק תחת השם -וטרינר גיורא היימן.

הארנבת שלי החלה להיות אגרסיבית. היא בת 4 חודשים ותוקפת אותנו לדעתי על רקע טריטוריאלי. היא ארנבת ננסית הולנדית . שאלתי בנושא האם עיקור יגרום לה להיות פחות תוקפנית וידידותית כבעבר? האם זה גורם להן להיות נטולות חיים לאחר העיקור?והאם לתת לה לחוות פעם אחת הריון ואז לעקר?
מבחינת בריאותית הבנתי שזה מונע מחלות של הרבייה.
אשמח לקבל חוות דעת בנושא.

תודה אילנה

שלום, לפני חודש האקס הפיל לי את השרקנית מגובה מטר וחצי ולאחר מכן היא היתה יחסית בסדר בלי סימני חרדה או פגיעה, בשבוע האחרון שמתי לב שהיא לא רגועה, כל הזמן רצה שורקת בקולי קולות, שותה הרבה ויוצא לה שתן לבן.. ממה זה יכול לנבוע זה יכול להיות קשור אחד לשני? מה הדחיפות לקחת אותה לוטרינר?

שלום,
שתן לבן מעיד בדרך כלל על ריכוז גבוה של קלציום בשתן, המקור יכול להיות תזונה אך גם גנטי. גירגור (גרגרים) בשתן או בשתן יבש מעיד על בעיה. אבקה עדינה בשתן יבש זה סביר. אבנים בדרכי השתן זו אופציה.
טיפ: תכניסי לכלוב בד כחול כך שהשתן ייבש והחומר הלבן יישאר,
בקיצור, דורש חקירה.
קחי אותה מיד לווטרינר.
מקווה שעזרתי,
ד"ר גיורא היימן
מרכז רפואי לחיות מחמד
פרישמן 1 חולון
03-5057419

אוגרת ילדה,את הבנים הפרדתי,את הבנות השארתי ביחד,האם זה בטוח שהבנות לא יריבו?

שלום,
את הבנים בפרדת כדי שלא ירביעו את הנקבות.
לגבי הריבים, נחיה ונראה. אם יריבו האחיות אזי נצטרך להפריד.
מקווה שעזרתי,
ד"ר גיורא היימן
מרכז רפואי לחיות מחמד
פרישמן 1 חולון
03-5057419

שלום
האוגר שלי התחיל לשתות הרבה מים האם זה בסדר?

שלום,
שתייה מוגברת של מים יכולה להעיד על דלקת שתן, סוכרת ועוד כהנה וכהנה מחלות. באותה מידה לא בטוח שאכן זו שתייה מוגברת.
קדימה לווטרינר כדי שילמד אתכן איך מודדים את כמות המים הנצרכת ב-48 שעות.
מקווה שעזרתי,
ד"ר גיורא היימן
מרכז רפואי לחיות מחמד
פרישמן 1 חולון
03-5057419

היי היום ומזמן גילית שלארנב הזכר שלי יש שני שקים ורודים ענקיים ליד הזנב בפנים, והיום החזקתי אותו וניסיתי לגעת, נגעתי וזה גמיש כזה וגם הבאתי אוכל ונגעתי והוא כל הזמן ברח ואחרי זה שיחקתי איתו הרגעתי אותו והוא כבר לא בורח כי אני לא עושה לא את זה אבל גם שאני מלטפת הוא לא בורח.. רציתי לדעת מזה?

שלום,
אלא האשכים של הארנב.
מקווה שעזרתי,
ד"ר גיורא היימן
מרכז רפואי לחיות מחמד
פרישמן 1 חולון
03-5057419

מותר לאוגר כוסמת?

שלום,
כן, אך בכמות מועטה,
מקווה שעזרתי,
ד"ר גיורא היימן
מרכז רפואי לחיות מחמד
פרישמן 1 חולון
03-5057419

תודה (מאת: adi )
18:41 13/08/2015

היי תודה רבה אבל יש לי עוד כמה שאלות אז....
1) הארנבת שלי לפי מה שאמרת בהריון.והבטן שלה באמת תפחה מאז שהבאתי אותה, עבר מאז שבוע ורציתי לדעת עוד כמה זמן יש עד שימלטו הגורים?
2) כל השערות שהיא תלשה נקברו בנסורת והיא כבר לא תולשת... קרה משהו?
3) האם צריך להביא משהו מיוחד לארנבת בהריון?
4) לחברה שלי הייתה ארנבת בהריון ושהמליטו הארנבים מתו אחרי יום וכנראה האמא לא טיפלה בהם טוב הוא לא נתנה להם לאכול, מה אני יכולה לעשות ששלי תהיה אמא טובה? כי אח"כ לחברה שלי הייתה ארנבת אחרת שהנקבה המליטה לה 2 גורים וכבר צמח להם פרווה והם בסדר גמור, וזה אומר שהיא הייתה אמא טובה מה אוכל לעשות ששלי תהיהיה אמא טובה? ולכמה זמן להפריד את הזכר וממתי?כאילו באיזה שלב להפריד אותו מהנקבה ברגע שאני רואה שיש גורים? או לפני? ומתי להחזיר אותם להיות ביחד? אני מבקשת שתענה על הכול מכיוון שלא מצאתי תשובות לשאלותי בפורום למטה!!!!!!!!!!!!!!!!!! דחוףףףףףףףףףףףףףףףףףףףףףףףף

שלום,
1. משך ההיריון כ- 32 ימים.
2. זה בסדר שהשער מעורבב עם הנסורת. אישית אני לא אוהב נסורת. מעדיף עיתון.
3. לא
4. את הזכר להפריד ברגע שהקן נבנה. ולשמור על ההפרדה לפחות למשך חודש. אם הם יהיו ביחד היא תכנס להריון מיד אחרי ההמלטה. מה תעשו עם כל הגורים?
5. אין מה לעשות כדי שהארנבת תהיה אם טובה. תדאגי לכלוב גדול, מרווח ונקי.
מקווה שעזרתי,
ד"ר גיורא היימן
מרכז רפואי לחיות מחמד
פרישמן 1 חולון
03-5057419

מקווה שאני לא חופרת
איזה פירות וירקות אתה ממליץ לי להביא לאוגרת שצריכה להוליד,
ושמעתי שאסור להביא לאוגרת הצריכה ללדת תפוח ועוד משהו נראלי אגז
זה נכון?

שלום,
תני את אותה התזונה שאת נותנת לאוגרת בימי חול.
מקווה שעזרתי,
ד"ר גיורא היימן
מרכז רפואי לחיות מחמד
פרישמן 1 חולון
03-5057419

היי יכול להיות ששאלו אותך כבר את הדברים הללו אבל אני בקשת שתענה כי בדקתי המון שאלות ולא מצאתי תשובות בעמוד שלך אז...
1) כול פעם שאני קונה ארנב יחיד הוא מת לי לפי דעתי בגלל בדידות, ולא מזמן הבאתי כמה והם בסדר גמור, הזכר עולה על הנקבה ותולש לה שערות ואחר כך היא משמיעה רעשים חזקים ומוזרים האם זה בסדר?
2) כל פעם שאני מביאה להם ירקות לא מימיים הם משלשלים הבאתי להם חסה ושלישלו איזה סימנים יש שהארנבת בהריון?

שלום,
סביר להניח שבעבר הבאת ארנבים צעירים, פחות מגיל חודשיים. הם מתים בגלל מערכת עיכול שלא התפתחה דייה.
לפי התיאור שלך הארנבים שלך הזדווגו. הארנבת תולשת לעצמה שער כדי לבנות קן בו היא תמליט את הגורים. את הגורים יש להשאיר עם אמם לפחות עד גיל חודשיים ורק אז אפשר למסור אותם לבית טוב.
כתבתי לא מעט על תזונת ארנבים. חפשי במורד הפורום.
בקצרה, 90% מהתזונה זה אספסת, 5% וכופתיות לארנבים,5% גזר חסה.
ואז יהיו ארנבים בריאים וללא שילשולים.
מקווה שעזרתי,
ד"ר גיורא היימן
מרכז רפואי לחיות מחמד
פרישמן 1 חולון
03-5057419

נגיד עכשיו יש לי אוגרים בני ארבע שבועות וצריכים להפריד אותם מהבנות אז אפשר לשים את הבנים עם אבא שלהם?

כן, רק שימי לב אם מתפתח ריב אזי יש להפריד.
מקווה שעזרתי,
ד"ר גיורא היימן
מרכז רפואי לחיות מחמד
פרישמן 1 חולון
03-5057419

קראתי באינטרנט שצריך להביא לאוגרת שבהריון חלב כדי שתוכל להניק את ילדיה אבל אני לא מבינה חלב קר,חם,אחוז?
תוכל לענות לי מה צריך להביא לאוגרת מתי שהיא בהריון,
וגם שמעתי שלאוגרות יש מחזור מה זה אומר?,
ובאיזה גיל אפשר להתחיל מערכת יחסים וללדת?

שלום,
1. אין צורך בשום שלב בתוספת חלב לתזונה של האוגרת. תזהרי ממה שאת קוראת באינטרנט.
2. מחזור האוגרת סמוי, אל תחפשי! לכל היונקים בעולם יש "מחזור". היא יכולה להיכנס להריון החל מגיל חודשיים. היא זקוקה לנוכחות זכר כדי להיכנס להריון, רוח הקודש לא מספיקה.
3. לאוגרת בהריון יש לספק אוכל טרי, מים טריים, כלוב נקי ומקום מסתור דמוי קופסה כמובן בתוך הכלוב. רצוי להרחיק את הזכר.
4. חודשיים.
מקווה שעזרתי,
ד"ר גיורא היימן
מרכז רפואי לחיות מחמד
פרישמן 1 חולון
03-5057419

היי, הבאתי 2 ארנבים אחים לפני יומיים.
1. קודם כל, הם לא שותים יותר מדי. יש להם בקבוק בכלוב והם בקושי מתקרבים אליו, אני שמה להם חסה,אספסת וכופתיות. אה וגם מקל דבש שהביאו לי בחנות החיות.. זה יותר מדי?
2.כדי לדאוג שהם ישתו אני טובלת את החסה במים ומביאה להם. זה בסדר?
3.בגלל החום וזה שהם כל הזמן בבית, סידרתי להם מאוורר שפועל עליהם 24/7 זה בסדר?
4. אני רואה לפי מה שכתבת פה בפורום שאין דבר כזה "אחים" אצל ארנבים, שניהם ממין זכר ונמצאים באותו כלוב. הבחורה שהביאה לי את הארנבים אמרה שזה בסדר, אבל אני שמה לב שאחד עולה יותר מדי על השני. זה בסדר?
פעם ראשונה שאני מגדלת ארנבים אז אני קצת דואגת...

שלום,
אז לפי הסדר:
1. חסה מכילה אחוז גבוה של מים. חסה טבולה במים מכילה אף יותר. זה מספיק להם.
2. אם יחסר להם מים, ייגשו לשתות מהבקבוק.
2. המאוורר לא בהכרח נחוץ. אם הם מוסתרים מהשמש ויש להם מים ואוכל טרי נראה לי שבכך יספיק. מאוורר שמכוון ישר על הכלוב עלול לגרום לבעיות.
4. האחד מראה נטיות דומיננטיות, שתלטניות כלפי השני, זה בסדר כל זמן שהשני מקבל זאת ולא נלחם.
מקווה שעזרתי,
ד"ר גיורא היימן
מרכז רפואי לחיות מחמד
פרישמן 1 חולון
03-5057419
חפשו אותנו בפייסבוק תחת השם - גיורא היימן

«   «הבא   | 252 | 251 | 250 | 249 | 248 | 247 | 246 | 245 | 244 | 243 | 242 | 241 | 240 | 239 | 238 | 237 | 236 | 235 | 234 | 233 | 232    הקודם»   »