חפש בעלי מקצוע:

מכרסמים וארנבים

+ הוספת הודעה

האוגרת אינה מסתדרת עם שאר האוגרים, החמוס מסרב לאכול והארנבת לא רוצה להזדווג? פתרונות לבעיות אלו ולעוד רבות אחרות תוכלו למצוא כאן

מנהל הפורום: ד"ר גיורא היימן

ד"ר גיורא היימן בוגר רפואה וטרינרית מאוניברסיטת מקסיקו. לאחר מכן המשיך ללימודי המשך ופוסט דוקטורט באוניברסיטת מינכן, בגרמניה. תחומי אהבתו המקצועית הנם בראש ובראשונה חיות המחמד ובדגש על כירורגיה כללית ואורתופדיה. לפרטים נוספים>>

היי
כיצד ניתן להעריך את גיל הארנב?
תודה

שלום,
קשה לקבוע מה גיל הארנב. ישנם הרבה סימנים כללים כמו שחיקת השיניים, צבע העור באזור המרפקים ברגליים הקדמיות ובעקבים ברגליים האחוריות, עובי העור אצל הזכר משתנה עם הגיל, בקיצור העסק מורכב ולא לגמרי נהיר.
מצטער שלא עזרתי,

ד״ר גיורא היימן

מרכז רפואי לחיות מחמד
פרישמן 1, חולון.
חפשו אותנו בפייסבוק לפי השם: גיורא היימן

שלום רב.
יש לי אוגרת כמעט שנה, ובחודשים האחרונים היא נושכת כל פעם שמוציאים אותה מהכלוב- דבר אשר מוביל לכך שאנחנו כמעט לא מוציאים אותה.
איך אפשר לפתור את הבעיה ולהרגיל אותה לידיים?

המון תודה על העזרה.

שלום,
סיבה בגינה אני לא ממליץ על אוגרים כחיות מחמד היא העובדה שהן חיות נשכניות. אוגרים נוהגים לנשוך אחד את השני ואף לגרום לפצעים קשים.
אפשר להרגיל אוגרים למגע יד אדם וכך למנוע מהם לנשוך את היד המאכילה. אוגר\ת אשר חזר\ה לסורו\ה או במילים אחרות אוגר\ת אשר לא נשכו בהתחלה ולאחר מספר חודשים שנים החלו לנשוך, קשה יהיה ללמדם לא לעשות זאת יותר. אגב זה לא נעשה מרוע לב אלא פשוט חלק מדרך ההתנהלות של האוגרים, כך הם בודקים מה עומד מולם. בנוסף כאשר הנשיכה גוררת חזרה מידית לכלוב שהאוגרת כה "אוהבת" ומכירה הרי הכך מתפתחת התניה.
פעם הבא שרקן.
מקווה שעזרתי,
ד"ר גיורא היימן
מרכז רפואי לחיות מחמד
פרישמן 1 חולון
050-8989528
חפשו אותנו בפייסבוק תחת השם - גיורא היימן

לאוגר שלי העין קצת סגורה מהאחרת מה לעשות?

שלום,
לאוגר שלך עין "מקולקלת" כמו שאמר הקומיקאי שייקה אופיר.
אין לך ברירה ידידי אלא לגשת למרפאה וטרינרית ולתת לצוות הרפואי לבדוק, לאבחן ולהציע טיפול.
מקווה שעזרתי,
ד"ר גיורא היימן
מרכז רפואי לחיות מחמד
פרישמן 1 חולון
050-8989528

כמה עולה וטרינר?
ותודה

שלום
האוגרת המליטה לפני שבועיים וחצי הגורים כבר מסתובבים בכלוב ורצים לאכול כשאני מכניסה מזון...
לצערי לא ידעתי שצריך להפריד את הזכר והיא בהריון שוב
הזכר עדיין בכלוב והם נראים משפחה מאושרת
קראתי בכמה מקומות שצריך להפריד זכרים מנקבות אני לא יודעת איך להבדיל ומתי אפשר לגעת בגורים?
אני פוחדת שהיא תמלית שוב הכלוב כבר קטן להם גם כך מה לעשות?
מתי אפשר להפריד הגורים מהאם?
תודה על תשובתך
קרן

קרן שלום,
לאוגר זכר ישנם אשכים מתחת לזנב. אם אינך משוכנעת אזי גשי למרפאה וטרינרית כדי שהצוות המקצועי יעזור לך להבדיל בין הזכרים והנקבות.
אוגרים הם אכן חיות משפחתיות. הם מתרבים ללא הפסק וכאשר תהיה "התפוצצות אוכלוסין" בכלוב שבביתך, הם יתחילו לריב ואף להרוג אחד את השני. הראשונים למות יהיו הגורים. עלייך להפריד את כל (!) הזכרים מהנקבות. גם את הגורים הזכרים. אל חשש את יכולה לגעת בגורים בכל שלב.
מקווה שעזרתי,
ד"ר גיורא היימן
מרכז רפואי לחיות מחמד
פרישמן 1 חולון
050-8989528

היי,אני מנסה לאלף את שני הארנבים שלי לצרכים ולא ככ מצליחה.עכשיו הם בתוך כלוב,האם עלי לשים בתוך הכלוב ארגז צרכים(לא יהיה להם מקום לזוז)אני ניסיתנ לשחרר את הגדול מבינהם וכשהוא צריך לעשות להכניס אותו לכלוב.האם זה הסדר?כיצד לזהות מתי הוא צריך שירותים,הוא כמעט תמיד מזיז את הזנבוכך יוצא שאני מפספסת.כמו כן הוא לא מבין כדאני קוראת לו,איך אפשר לשפר את התקרת איתם?אשמח לשלבים ברורים איך לחנך אותם לצרכים.תודה

היי גם לך,
כתבתי הסבר די מפורט לגבי דרכים ללמד ארנבים לעשיית בארגז. אנא חפשי בשאלות קודמות במורד הפורום.
אין ספק שהכלוב צריך להיות גדול כדי להכיל שני ארנבים וארגז צרכים.
מקווה שעזרתי,
ד"ר גיורא היימן
מרכז רפואי לחיות מחמד
פרישמן 1 חולון
050-8989528

קניתי לבת שלי ארנבת ננסית,בחנות אמרו לי שהיא בת 5 חודשים (לדעתי קצת יותר לפי הגודל), מהתחלה היא היתה עצבנית פחדנית ושורטת מאוד, אפילו לוטרינר היה מאוד קשה להשתלט עליה לבדיקה .הילדה מאוד עצובה כי כימעט ואין אינטראקציה בינה לבין הארנבת. ובכל פעם שמרימים אותה אפילו בעדינות היא בורחת ושורטת. שאלתי - יש משהו לעשות או שזה ה"אופי" שלה. חשוב לציין הארנבת בכלוב רוב היום כ4-6 שעות ביום היא משוחררת במרפסת גדולה. סליחה שיצא לי ארוך.

גונן שלום,
האמת שגם אני הייתי שורט ובועט אם היו מנסים להרים אותי.
בו נתחיל בכל שבארנבת היא לא צעצוע. זה יצור חי עם צרכים ופחדים. כאשר מרימים אותה היא נבהלת ומנסה לברוח למקום מסתור.
שלב א. הבת שלך תאכיל את הארנבת מספר רב של פעמים ביום ובאופן יומיומי כאשר האוכל מונח על כף ידה. כך הארנבת תתרגל לריח של היד שמאכילה אותה.
שלב. ב. לאחר מספר ימים של הסתגלות (3) אפשר להתחיל ללטף את הארנבת בעדינות.
שלב ג. לאחר מספר ימים נוספים אפשר גם לנסות לגרות את הארנבת לטפס על הילדה כשהיא ישובה על הרצפה כמובן שהכול קשור לאוכל.
שלב ד. תמשיכו לפתח את הקשרים עם הארנבת על למצב בו ניתן להרימה ולחבק אותה בעדינות ללא כל תגובה של פחד (!) מצד הארנבת.
בהצלחה,
מקווה שעזרתי,
ד"ר גיורא היימן
מרכז רפואי לחיות מחמד
פרישמן 1 חולון
050-8989528

קניתי לבת שלי ארנבת ננסית,בחנות אמרו לי שהיא בת 5 חודשים (לדעתי קצת יותר לפי הגודל), מהתחלה היא היתה עצבנית פחדנית ושורטת מאוד, אפילו לוטרינר היה מאוד קשה להשתלט עליה לבדיקה .הילדה מאוד עצובה כי כימעט ואין אינטראקציה בינה לבין הארנבת. ובכל פעם שמרימים אותה אפילו בעדינות היא בורחת ושורטת. שאלתי - יש משהו לעשות או שזה ה"אופי" שלה. חשוב לציין הארנבת בכלוב רוב היום כ4-6 שעות ביום היא משוחררת במרפסת גדולה. סליחה שיצא לי ארוך.

שלום, יש לי אוגרת זהובה ויש לה קרחת על הגב עד שרואים את העור מתחת ( ורוד) בלי דם.
מה זה אומר?

שלום יש לי זוג ארנבים הזכר בן 7 חודשים והנקבה בת שנה .הנקבה ממש ממש שמנה והפיטמות בולטות והיא כבר יותר מחודש ולא ממליטה ולא תולשת פרווה כלום. האם זה הגיוני שהיא שמנה ולא בהריון .ואם כן אז מה אומר זה שהפיטמות שלה ממש בולטות יש לה בית מיסתור ממש גדול הכלוב שלהם ממש גדול מטר וקצת.והזכר כול כמה ימים מזווג אותה שוב ושוב האים זה אומר שהיא לא בהריון וביגלל זה הוא מזווג אותה.
והאם יש עוד סימנים לדעת אם היא בהריון
אם אפשר תשובה כמה שיותר מהר .
תודה!!!

אם עברו יותר מ-36 ימים אזי כדאי לגשת למרפאה וטרינרית לשם בדיקה במישוש על ידי רופא\ה שיודעים מה לחפש ואולי גם צילום רנטגן ו\או ואולטרסאונד.
מקווה שעזרתי,

ד״ר גיורא היימן

מרכז רפואי לחיות מחמד
פרישמן 1, חולון.
חפשו אותנו בפייסבוק לפי השם: וטרינר גיורא היימן

שלום ד"ר יש לי ארנבת בת חודש וחצי. ברגע שאני משחררת אותה מחוץ לכלוב ( אני גרה בבנין) היא עולה על הספות והמיטות ועושה פיפי וקקי. על הריצפה לא ראיתי שהיא עושה פיפי.איך אפשר ללמד אותה לעשות את הצרכים שלה רק בכלוב?

שלום,
הארנבת כנראה עושה את צרכיה על מקום רך, נעים, סופג, דמויי קרקע.
שלב ראשון: למנוע ממנה מלעלות על ספות, מיטות וכו׳. שתשאר רק על הרצפה. תקימו מחסומים או כל דבר שימנע ממנה לעלות. שלב שני: יש לשמור על הרצפה שתהיה ״נקיה״ מעיתונים, שטיחונים, או כל דבר רך. שלב שלישי: כשהארנבת משוחררת, לשמור אותה בחדר אחד, החדר בו נמצא הכלוב שלה. כמובן שעל הכלוב להיות פתוח כך שיש לה אפשרות להכנס אליו בכול רגע. במידה שהיא עושה קקי בחוץ יש להניח אותו בכלוב ובצורה זו נקווה שהיא תלמד לעשות צרכיה בכלוב גם בזמן שהיא משוחררת. כמובן על הכלוב להיות מלכתחילה גדול.
מקווה שעזרתי,

ד״ר גיורא היימן

מרכז רפואי לחיות מחמד
פרישמן 1, חולון.

שלום ביממה האחרונה האוגר שלי אחל לשמיעה קולות מזורים של צפצוף הנשמע לאזן, הוא פותח את הפה ומצפצף זה נישמע כאילו הוא מנסה לנשום דרך הפה מזכיר קצת שיהוק כאשר זה בקצב קבוע וחלקי הגוף השונים כמו הבטן וצידי הגוף זזים לפי בנשימות והצפצוף. האוגר שלי די מלאה אני לא יודע עם זה אחד הגורמים.
בדקתי לפני והיו לו אוכל ומים וכלוב נוקה לא לפני הרבה זמן והאוגר שחי איתו במקביל סדר, ולא מצאתי שום סמני פציעה על גופו.
מה עלי לעשות?

שלום
אוגרים משמיעים קולות דמויי ציוץ או ציפצוף דקים. אלו קולות תקינים של אוגרים והם בדרך כלל מעידים על שביעות רצון.
מקווה שעזרתי,

ד״ר גיורא היימן

מרכז רפואי לחיות מחמד
פרישמן 1, חולון.

שלום רב,שאלה דחופה יש לי שני שרקנים קטנים בני חודש..האמא גם אצלי ..לפני יומיים לאחד מהם התחיל שילשול הפסיק לאכול ולשתות ,והים גם התחיל דימום יושב בצד ללא תזוזה כלל.והשני פשוט שוכב כל היום לא אוכל ולא שותה,ללא שילשולים. אני מאוד מפחד עלהם. אשמח לקבל תשובה לתופעה הזו . תודה

שלום,
מקווה שעדיין יש מה לעשות=קח אותם למרפאה וטרינרית. הבא אתך את הכלוב במידה והצוות הרפואי ירצה לקחת דגימות צואה או כל דבר אחר.
הבא אתך את כל המשפחה, הגורים והאם.
מקווה שעזרתי,
ד"ר גיורא היימן

שלום רב,
לבן שלי עכברה שהמליטה לפני יותר מחודש. הם עדיין יונקים נמרצות. הבעיה שהיא בהריון מתקדם וההרגשה שלי שהם מתישים אותה. כל היום נצמדים והיא כבר עם בטן די גדולה.
האם להפריד את האם מהגורים העצמאיים?

תודה

שלום,
אני מניח שהגורים אוכלים מזון מוצק.
כדאי להוציא את הזכר וכמובן את הגורים. בעיקר את הגורים הזכרים.
לתת לעכברה להמליט, לגדל ושוב להפריד וכך אולי לתת לה לנוח מעבודות הבית וגידול הילדים, לפחות לפרק זמן של חודש.
מקווה שעזרתי,

ד״ר גיורא היימן

מרכז רפואי לחיות מחמד
פרישמן 1, חולון.

שלום
1.תודה על התשובה הקודמת
2.האם זה בסדר שהארנבת שלי תוליד גוירם ואז אני אמכור אותם?

שלום
1.תודה על התשובה הקודמת
2.האם זה בסדר שהארנבת שלי תוליד גוירם ואז אני אמכור אותם?

שלום רב,
אכן זה בדיוק מה שכבר עשיתי אתמול ברגע הראשון שראיתי שהיא התחילה להמליט. לגבי הזכר, הוא עזר לה דווקא בהמלטה הראשונה ולצערי הוא נפטר לפני כשבוע.
תודה על תשובתך

שלום יש לי שתי ארנבים בת ובן והם כבר כמה זמן מתנשקים והבן עולה על הבת ונראה לי שהם מאוהבים
זה סימן לאהבה?
אם כן איך אוכל לדעת שהבת בהריון?
אשמח עם תענה לי
תודה

שלום,
אם בעוד 31 ימים תן וקח ימיים לפה ולשם פתאופ תראה גורים קטנים אזי היתה אהבה, הריון והמלטה.
אגב, זה יקרה כל חודש בחודשו. זו אולי הסיבה בגללה כדאי לעקר או לסרס ארנבים.
מקווה שעזרתי,

ד״ר גיורא היימן

מרכז רפואי לחיות מחמד
פרישמן 1, חולון.

שלום אני שאלתי שאלה ואף אחד לא ענה לי:
יש לי צינצילה ורציתי לשאול מתי וכמה אוכל לשים לה ? אילו משחקים מתאימים לצ׳ינצ׳ילה ומה עם התקופה שבה הוא צריך בת זוג אבל אים לו!!!

רבקה שלום,
סליחה על העיכוב בתשובה.
חציר איכותי יש לספק 7\24.
קוביות מזון מסחרי לצ׳נצ׳ילות כ- 25 עד 50 גר׳ ליום לצ׳ינצ׳ילה בוגרת.
ירקות בטוחים למאכל: גזר, תפוח אדמה, סלרי, דלעת, קישוא ובטטה.
ירקות לא בטוחים למאכל: אספרגוס, ברוקולי, כרובית, חסה, אפונה, תרד.
מים טריים 24/7.
פירות בכמות קטנה ביותר. כמות הסוכר גבוה ולא בריאה. אפשר לתת תפוח, ענבים, צימוקים ותותים
כדאי להמנע לחלוטין מצופרים על מקל שמכילים כמות גדולה של פירות ודבש.
בנוגע לצעצועים הינה כתובת: https://www.google.co.il/search?q=toys+for+pet+chinchilla&biw=1152&bih=546&espv=2&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=yMtyVcfICaSc7gaX2oLACA&ved=0CCUQsAQ. חשוב לא להגזים.
לגבי חיי חברה: יש צ׳ינצ׳ילות שמאושרות לחיות לבד בכלוב ויש אחרים שאוהבים חברה. הדרך לדעת היא לנסות. צ׳ינצ׳לה יכולה לחיות לבד.
מקווה שעזרתי,

ד״ר גיורא היימן

מרכז רפואי לחיות מחמד
פרישמן 1, חולון.

שלום,
יש לי זוג צ'ינצ'ילות, זכר ונקבה, ולפני כחודש הנקבה ילדה גור בריא אחד.
בשבוע האחרון החלה אצלה בריחת שתן. היא אצלי כמעט שנה, מגיל חודשיים, ואף פעם לא עשתה פיפי בשום מקום חוץ מעל הנסורת. פתאום היא עושה על המדפים בכלוב ומחוץ לכלוב כמה פעמים, ולעיתים תכופות. נראה כי זה מציק לה והיא מנסה לנקות את עצמה כל הזמן. רציתי לשאול במה יתכן שמדובר ומה ניתן לעשות בנידון.
תודה רבה!

שלום,
צינצילות בדרך כלל ממעטות במתן שתן וגם לא לעיתים תכופות.
לכן ההתנהגות שמתוארת בהחלט מתישבת עם האפשרות שמדובר בדלקת דרכי השתן.
היות ואתה מספר שהצינצילה לעיתים משתינה מחוץ לכלוב אולי תוכל להניח כלי שיקלוט את אותן טיפות שתן ואז להביאן בדחיפות למרפאה הווטרינרית לשם בדיקה. אגב לצבע השתן אין הרבה משמעות והוא יכול להיות בין צהוב בהיר ועד חום.
בעיה נוספת שכיחה בקרב צ׳ינצ׳לות היא אבנים בדרכי השתן. הסמפטומים דומים לדלקת שתן. האיבחון נעשה בעזרת צילומי רנטגן והדרך לפתור את הבעיה היא כירורגית.
בקיצור, חזרה למרפאה הוטרינרית.
מקווה שעזרתי,

ד״ר גיורא היימן

מרכז רפואי לחיות מחמד
פרישמן 1, חולון.

יש לי שרקן שמנמן וקופצני ואני כל שבוע קונה לו נסורת בשביל הרצפת כלוב (הנסורת קבוקים, הטובה יותר ולא זאת שהופכת לאבק...פשוט לא יודע את השם של זה)...אבל אני הבנתי שהכי הכי טוב לשים ברצפת הכלוב סוג של מצעים מפליז?...או פשוט להישאר עם הנסורת?...ואם פליז אז איך אני שם אותה שהוא לא יוכל להיכנס מתחתיה?...

שלום אביב,
הייתי שמח ללמוד מה התשובה שקיבלת.
אשמח אם תכתוב אתה בפורום.

ד״ר גיורא היימן

מרכז רפואי לחיות מחמד
פרישמן 1, חולון.

שלום אביב,
הייתי שמח ללמוד מה התשובה שקיבלת.
אשמח אם תכתוב אתה בפורום.

ד״ר גיורא היימן

מרכז רפואי לחיות מחמד
פרישמן 1, חולון.

האם אפשרי לשים לו שמיכת פליז כשמתחת יש מגבת שתספוג את השתן?

אביב שלום,
שמיכת פליז ומגבת הם לדעתי מצעים שאינם אידאליים לשרקן ולו רק כי צריך לנקות אותם ולכבס אותם במכונת כביסה לעיתים תכופות.
אני ממליץ על שיכבה ראשונה של עיתונים. גם סופגים מצויין נוזלים, גם מבודדי טמפרטורה מעולים, גם זולים ביותר וקל להיפטר מהם בפח למיחזור.
שיכבה שניה דקה שבבי עץ ושיכבה שלישית של קש וחציר. שרקנים ״מתים״ להתחפר בתוך הקש והחציר ולאכול.

ד״ר גיורא היימן

מרכז רפואי לחיות מחמד
פרישמן 1, חולון.

אני משתמש בנסורת שהיא כמו קבוקים כאלה ארוכים...האם זה השבבי עץ?...הבנתי שזה עדיף על הנסורת הרגילה שהופכת לאבק ואז לא טובה לנשימה שלהם???

שלום,
לפי התאור שלך נראה כאילו סוג זה של מצע הוא טוב מאוד

שלום,
לפי התאור שלך נראה כאילו סוג זה של מצע הוא טוב מאוד

האם ניתן לשים חול ים נקי לשרקנים? תודה.

שלום,
חול ים שטוף במים מתוקים שליכלוכים ומלח הוצאו ממנו ניתן להשתמש כמצע לשרקן. זכור רק שיש לנקות באופן יומיומי את הכלוב ולזרוק את החול הספוג בשתן וגללים.
מקווה שעזרתי,
ד״ר גיורא היימן

מרכז רפואי לחיות מחמד
פרישמן 1, חולון.

היי זו שוב שרון.
רציתי רק להודות לך על העזרה.
לקחנו את האוגר לווטרינרית. היא בדקה אותו ונתנה לו טיפול
אנטיביוטי.
אז..תודה רבה!

שלום שרון,
כיף לקבל תגובות כאלה.
שמח שיכולתי לעזור
תודה לך
ד״ר גיורא היימן

מרכז רפואי לחיות מחמד
פרישמן 1, חולון.

«   «הבא   | 250 | 249 | 248 | 247 | 246 | 245 | 244 | 243 | 242 | 241 | 240 | 239 | 238 | 237 | 236 | 235 | 234 | 233 | 232 | 231 | 230    הקודם»   »