חפש בעלי מקצוע:

מכרסמים וארנבים

+ הוספת הודעה

האוגרת אינה מסתדרת עם שאר האוגרים, החמוס מסרב לאכול והארנבת לא רוצה להזדווג? פתרונות לבעיות אלו ולעוד רבות אחרות תוכלו למצוא כאן

מנהל הפורום: ד"ר גיורא היימן

ד"ר גיורא היימן בוגר רפואה וטרינרית מאוניברסיטת מקסיקו. לאחר מכן המשיך ללימודי המשך ופוסט דוקטורט באוניברסיטת מינכן, בגרמניה. תחומי אהבתו המקצועית הנם בראש ובראשונה חיות המחמד ובדגש על כירורגיה כללית ואורתופדיה. לפרטים נוספים>>

 

ד"ר שלום!
היום מצאנו לטאה [קטנה] ליד הקערה של המים של הכלבה שלי,
אז שמנו אותה בקופסא והלכתי לשחרר אותה.
היא לא רצתה לצאת, אז הפכתיא ת הקופסא לאט עד שהיא יצאה והיא לא זזה מהמקום, ממש הצטערתי עליה ופחדתי שיקרה לה משהו אז החזרתי אותה לקופסא [שמתי את הקופסא והיא פשוט זחלה בחזרה] רציתי לשאול, מה אפשר לעשו למענה, ואיפה הכי טוב לשחרר אותה?
תודה! דריהדריה שלום,
ייתכן וזו לטאה הפעילה בשעות הלילה. החזירי אותה לקופסא ונסי לקראת החשכה, במקום בו מצאתם אותה

בברכה
דר' אפי וגשל
רופא וטרינר, חי-כיף ראשל"צשלום,
בגינת ביתי כלוב ובו שני שרקנים וארנב. לאחרונה (כמס' שבועות) החלה השרקנית להשיר את פרוותה ובימים האחרונים הבחנתי שגם פרוות הארנב משתנה (קצת כמו במלחמה האחרונה בה הוא היה במצב של סטרס). אתמול נאלצתי להרים את השרקנית והיא נשכה אותי באצבע. מיד לאחר מכן שטפתי את היד עם מים וסבון ואף ניקיתי עם פולידין. מאחר שבגינתי יש כלבה אך מעבר לכך אין מגע בין השרקנים לחיות אחרות ( או מגע של הכלבה עם חיות משוטטות) אני סבורה כי אין סיכוי רב שעלי לחשוש מכלבת. עם זאת רציתי לדעת האם מצבה של הקביה (הבחנתי גם באפטיות מסויימת- לא נרתעת ממגע כפי שהיה בעבר) עלול להיות מדבר והאם קיימת סכנה כלשהי לבריאותי עקב הנשיכה.
עלי לציין כי אני שוללת תקיפה של חתול בגלל הכלבה שבחצר ומשום שעל הקביה לא נראים סימני תקיפה (מלבד תקיפה של הארנב לפני מס' חודשים).
אשמח לקבל תשובה בהקדם.
תודה נועהשלום נועה,
לגבי הנשיכה, אם ירד לך דם וישנה נפיחות מומלץ לפנות לרופא המשפחה
לגבי נשירת הפרווה, הסיבות רבות, תזונה עשוייה להיות סיבה אחת, מומלץ שתקחי אותם לוטרינר העוסק ברפואת מכרסמים. טיפ- לא מומלץ להחזיק שרקנים וארנבונים באותו הכלוב.

בברכה
דר' אפי וגשל
רופא וטרינר חי-כיף ראשל"צישבתי לא מזמן והתבוננתי בצב יבשה מצוי שביקר אצלנו בגינה ותהיתי לגבי ההרגלים החברתיים של צבים. צב אחד פוגש צב שני במקרה. מה קורה? הם מעניינים אחד את השני גם שלא לצרכי הזדווגות? אני לא יודעת אם זה ממש התחום שלך, אבל חשבתי לנסות בכל אופן,
תודה :) תמר
היי תמר,
מנסיוני כאן בגן החיות ישנה אינטרקציה בין צבים גם לא בעונת החיזור והרביה. כמובן שבעונת החיזור זה הרבה יותר מתבטא, אך גם שלא בעונה זו, ישנם קשרים חברתיים אך די מועטים
בברכה
דר' אפי וגשל
חי-כיף גן החיות ראשל"צשלום, יש לנו 3 אוגרים סיבירים בבית: שתי נקבות וזכר.

1. לפני שבוע בערך אוגרת אחת המליטה שני גורים: אחד הצליח להישאר חי ואחד מת. כעבור 5 ימים הגור החי מת. למה?
2. גם בתקופה שהאוגרת טיפלה בגור שלה וגם בתקופה הזאת, שתי האוגרות רבות. לאחת מהן (שאנחנו משערים שהיא אותה אוגרת שאז הייתה בהריון) יש דם באף ובאוזן, אז שמנו אותה בכלוב אחר. למה הן רבות כל הזמן?
3. אותה אוגרת שיש לה דם באף ובאוזן (שאנחנו משערים שהיא אותה אחת שאז הייתה בהריון) חלשה מאד. היא לא משחקת בכלל, היא רוב הזמן ישנה, ולפעמים מתנגדת שנחזיק אותה ונגע בה. למה היא ככה?
תודה רבה גולןהיי גולן,
עניתי לך על השאלות הללו בתחילת השבוע, אנא כנס לפורום

בברכה
דר' אפי וגשל
רופא וטרינר, חי כיף ראשון לציוןשלום לך
קניתי צינצילה ולא שמתי לב שיש לה כמה שערות בפרווה דביקות כגוש.
השאלה אם ניתן לגזור את זה והפרווה בחלק זה תצמח מחדש או שניתן לסרק את החלק במסרק מיוחד?
מה כדאי לעשות?
אודה לך על תשובה מהירה אורלישלום אורלי,
ייתכן שזה ליכלוך, נסי עם טישיו לח להרטיב ואולי זה יסתדר. לגזור את הפרווה מסוכן אם השיער צמוד לעור כיוון שאת עשוייה לגזור את העור בטעות..

בברכה
דר' אפי וגשל
רופא וטרינר, חי כיף ראשון לציוןשלום ד"ר
יש לי בעיה עם האוגרת שלי
האוזניים שלה הפכו לקשות! והזנב שלה נהיה כהה ממה שהיה! איך זה יכול לקרות?!
ומה זה? אבא שלי אתמול שם לה קרם לחות על הפרווה אולי זה השפיע על משהו?
תענה לי דחוף אני מאוד דואגת!
תודה מראש גאות
היי גאות, לא הייתי מציע למרוח קרם לחות של בני אדם על הפרווה. כשהיא תתנקה היא תלקק את זה ואז ייתכן שמצבה יחמיר..יש לגשת איתה לוטירינר המתמחה ברפואת מכרסמים.
בברכה
דר' אפי וגשל
רופא וטרינר, חי כיף ראשון לציוןשלום רב
קוראים לי נתנאל
ולפני שבוע קנו לי אוגרים סיבירים
זכר ונקבה
רציתי לדעת אם זה נכון שהם אוכלים את הגורים שלהם? האם צריך לחסן אותם? והאם זה לא מסוכן כשהם נושכים אותי לפעמיים?
שיהיה לך המשך ערב טוב נתנאל
שלום נתנאל.
האוגרים "אוכלים" את הגורים שלהם בעיקר כשהם מוחזקים בתנאי סטרס וחרדה. אוגרים סיביריים הם בעלי חיים יחדאיים החיים בגפם ואם אתה רואה שהם רבים, יש להפרידם.
לגבי הנשיכות- יש להשתדל להחזיקם כך שלא ינשבו. פצע מדממם עשוי להזדהם.
בברכה
דר' אפי וגשל
רופא וטרינר, חי כיף ראשון לציוןאז ככה: בחודש ספטמבר (2006) קנינו שני ארנבונים (זכר ונקבה). הזכר היה הרבה יותר נחמד מהנקבה, אבל לאט לאט היא למדה להכיר אותנו ונהיתה מקסימה. היא עדין נשארה חשדנית במידה מסויימת אבל לא ראינו את זה במשך הרבה זמן. עכשיו כשיש לי חופש, אני משחקת עם הארנבים כל יום במשך יותר זמן מהרגיל אבל אני משתדלת לא יותר מדי. בגלל שהמזג אויר יפה, בניתי אוהל בחוץ והארנבים משחקים בו ולפעמים אנחנו מוציאים אותם לדשא. הדבר הוא, שפתאום הנקבה נהייתה תוקפנית, חשדנית, והיא מוציאה קולות (כמו בכי) כל פעם שמתקרבים לזכר ואליה. הזכר נשאר נחמד.

האם היא נהייתה ככה בגלל שהוצאנו אותם? מה יכולה להיות הסיבה?? בבקשה תעזור לי!
אלונה.שלום רב,
נראה כי הנקבה מפחדת כעת. מכיוון שמהתחלה היא הייתה יותר חשדנית, ייתכן כי עכשיו כשהם בחוץ ויש פחות מגע עימכם היא הופכת ליותר חשדנית.

בברכה
דר' אפי וגשל
רופא וטרינר, חי כיף ראשון לציוןשלום, יש אצלנו בבית שלושה אוגרים סיבירים: שתי נקבות וזכר אחד, ויש לנו שלוש שאלות:

1. אחת מהאוגרות שלנו המליטה שני גורים: אחד מת ואחד הצליח להישאר חי. כעבור 5-6 ימים האוגר החי מת. למה?
2. גם בתקופה שהאוגרת טיפלה בגור שהצליח להישאר חי וגם בתקופה הזאת, שתי האוגרות כל הזמן רבות ומרביצות זו לזו. אחת מהאוגרות, שאנחנו משערים שהיא אותה אוגרת שהייתה בהריון מדממת באוזן ובאף. אנחנו שמנו אותה בכלוב אחר כדי שהן לא ימשיכו לריב. למה הן רבות כל הזמן?
3. אותה אוגרת שמדממת, שאנחנו משערים שהיא אותה אוגרת שאז הייתה בהריון כל הזמן חלשה. היא רוב הזמן יושנת, היא בקושי משחקת, וכשאנחנו נוגעים בה היא מצייצת (נראה לי שככה קוראים לצרחה של האוגרים) והיא מתנגדת שנחזיק אותה. למה היא כל כך חלשה ומתנגדת שנחזיק אותה? היא בהריון שוב?

תודה רבה גולן
שלום גולן,
האוגרים הסיביריים הם בעלי חיים סוליטריים החיים בד"כ כלל לבדם. זה הגיוני ששתי הנקבות יריבו..עליך להפריד בינן! החיכוכים הללו עשויים להסביר גם למה לא שרדו הגורים. האמא הנלחמת ככל הנראה לא טיפלה בהם כראוי. האוגרת הפצועה חלשה מכיון שייתכן מאוד שבגלל הקרבות היא סובלת מדלקת וזיהום ומומלץ מאוד שתקח אותה לוטרינר המטפל במכרסמים.
בברכה
דר' אפי וגשל
רופא וטרינר, חי כיף ראשון לציוןד"ר שלום!
רציתי לשאול לגבי צבים. יש לנו צב בבית. משום מה הוא הגיע למדרגות ושם נפל. השיריון שלו נסדק ירד קצת דם כולנו נילחצנו ניגבנו אותו , אנו מפחדים שלא ימות. מה עושים? הוא המשיך ללכת רגיל למקום שלו במרפסת כאילו שהכל בסדר. מה ניתן לעשות בשבילו?
הוא ניבהל נורא. חיבקנו אותו קצת והנחנו אותו שוב במקום שלו. ממש מודאגים.
מה עושים? איריסהיי איריס, שריון שנסדק יש לתקן! בנוסף יש לתת לו אנטביוטיקה ותרופות נגד כאבים... יש לקחתו ללא דיחוי לוטרינר המטפל בזוחלים!

בברכה
דר' אפי וגשל
רופא וטרינר, חי כיף ראשון לציוןד"ר שלום רב.
קוראים לי ענבר, ויש לי 17 צ'ינצ'ילות.
לפני כחודשיים נולדו לנו 2 גורים מאמא אחת, אחרי שבוע ויומיים נולדו ארבע (פעם ראשונה אצלנו, עד עכשיו היו מקסימום 3 בהמלטה אחת) קטנים, אבל הם כבר גדולים ואוכלים לבד, ולפני כשבועיים- שלוש נולדו לנו בכלוב אחר עוד 2 גורים קטנים. הזכר והנקבה שהמליטה לאחרונה החלו לריב מיד אחרי ההמלטה, אז הפרדנו אותם, ועכשיו אנחנו מפוצצים בכלובים.
יש לנו 2 כלובים גדולים, אחד עם 2 נקבות ו- 6 גורים, ואחד עם נקבה ו- 2 גורים, ועוד 3 כלובים, בכל אחד זכר. הזכרים לא מסתדרים ביניהם,רציתי לשאול מה אפשר לעשות כדי שנוכל לצרף אותם לכלוב אחד בלי מריבות, ומתי אחרי ההמלטה אפשר להחזיר את הזכרים לכלובים של הנקבות, כי פעם שעברה שניסינו הנקבות תקפו את הזכר. זה אף פעם לא קרה אצלנו עדיין.
ועוד שאלה, שמתי לב שבכל ההמלטות אצלנו הנקבות יוצאות ממש קטנות, ואילו כשהם גדלים הן יותר גדולות מהזכרים. אני יודעת שטבעי שכאשר הם גדולים הנקבות גדולות יותר מהזכרים, אך תמיד בהמלטות אצלנו הנקבות הרבה יותר קטנות. האם זה מקרי, או שזה תמיד ככה, ולמה זה קורה? ושאלה אחרונה, האם לצ'ינצ'ילות יש נשירה? פשוט לאחרונה יש מלא פרווה בכלובים ורצית לדעת אם זה נורמלי..
תודה רבה וסליחה על המגילה, ענברשלום עינבר
ייתכן שבכלוב גדול יותר יסתדרו הזכרים יחדיו..ייתכן שלא. לגבי תקיפת הנקבות, יש לנסות שוב לאחר זמן מה.
ייתכן שבגלל שמתחיל להיות צפוף אצלך יש מתח וזה גורם לנקבות לתקוף.
ייתכן שזה מיקרי שהנקבות נראו בהמלטה קטנות יותר מהזכרים.
לגבי הנשירה. ייתכן שכעת את מבחינה ביותר שיער בגלל שיש יותר משירי שיער (צינצילות)בכלובים. אם מדובר בהתקרחויות, יש לבדוק את ההזנה ומומלץ ללכת לווטרינר.


בברכה
דר' אפי וגשל
רופא וטרינר, חי כיף ראשון לציוןשלום ד"ר!
אני קונה אוגרים אז אני רוצה לדעת אך מבדילים ביניהם
בין זכר אוו נקבה?
בתודה להב.שלום להב,
בזכר, המרחק בין פתח המין לפי הטבעת גדול יותר מאשר בנקבה. תוכל למצוא איור טוב באתר :http://www.pinat-hay.com/ham_bam/ham_bam.htm


בברכה
דר' אפי וגשל
רופא וטרינר, חי כיף ראשון לציוןשלום ד"ר
יש לי חמוס זכר
וברצוני לשאול 2 שאלות
שאלה ראשונה:
איזו רצועה מומלץ לקנות לו בהנחה שאני רוצה להוציא אותו לטייל קצת? (ראיתי אחת שהיא 2 רצועות עם קליפסים מלפני ומאחורי הרגליים ואחרת שהיא ממש כמו בגד לכלבים קטנים)
שאלה שניה:
בעניין הריח
שמעתי שיש 2 אפשרויות והן סירוס או ניתוח לבלוטות הריח
השאלה היא מה הסיכונים של כל אחד מהם ומה היעילות של כל אחד מהם
והאם זה ישפיע על מצב הרוח שלו?
תודה על זמנך תוםשלום רב,
אם אתה מעוניין לרכוש רצועה, יש להרגיל את החמוס להתקן החדש. זה לוקח זמן ולא תמיד לחמוס מתחשק ללבוש את הבגש החדש. אין לגרור אותו בכח אלא לנסות איך הוא מסתדר עם זה ללא הרצועה.
לחמוסים, בלוטות אנאליות מפיצות ניחוחות. הוצאתן (מתבצע בניתוח) ימעיטו את הריח אך בלוטות נוספות נמצאות גם על העור ואותן לא ניתן להוציא. הוצאת הבלוטות+סירוס ימעיטו באופן משמעותי (אך לא לגמרי) את הריח. יש לפנות למרפאה וטרינרית העוסקת ברפואת חמוסים.

בברכה
דר' אפי וגשל
רופא וטרינר, חי כיף ראשון לציוןשלום ד"ר!
קניתי גור צ'ינצ'יל בן חודש וחצי חמוד!
מהשניה הראשונה התיידד עם הנקבה בת ה-4 חודשים!
ולא הצטרכנו להשתמש בכלוב קטן שבתחילה רצינו להכניסו לכלוב הגדול בו שוכנת הנקבה.
הנקבה שאותה יש לי חודש מכירה אותי אך מפחדת ממני עדיין(אם אני מוציא אותה לחדרי אם אזוז או אעשה הרעש היא תברח מתחת למיטה או לכלוב בריצה!)
הגור שותו יש לי שלושה ימים קצת פחות פוחד שמרגיש חופשי(מטייל בכלוב הענק בחופשיות אוכל ועושה אמבטיות חול ליידי) מה שלא עושה הצ'ינצ'ילה אך גם הוא מתנגד לזה שאתפוס אותו אבל כשהוא על ידיי הוא קטן בשביל לקפוץ אז הוא נשאר על ידיי אך הנקבה גדולה יותר והיא קופצת אם אתפוס אותה היא תקפוץ או תנשך!
עכשיו רציתי לדעת אם אמשיך להוציא אותם כל יום למרות שזה בניגוד לרצונם יאהבו אותי יותר או כמו שלפי דעתי יפחדו ממני!
אם אתה יכול להביע דעה על מה שכתבתי ולענות לשאלתי!
שי חזן
שלושה ימים זה לא מספיק. אתה דורש מהם יותר מידי. תן להם להכיר אחד את השני קודם ואז כשהכל רגוע מנה בהדרגה להתיידד עימם

בברכה
דר' אפי וגשל
חי-כיף, גן החיות ראשל"צשלום ד"ר,
יש לי שאלה בקשר לקירור הכלובים של הצ'ינצ'ילות בקיץ חוץ ממזגן!
יש דרך שבה מקפיאים בקבוקים ושמיפ בכלוב אך יש דרך שבה אפשר להקפיא בלוק שָיְש, ולו יש יתרונות!
1. כשהבקבוק קפוא המים בוא ועליו מתאדים ומרטיבים את המצע והמדף עליו הם יושבים.
2. הקור שלהם מחזיק יותר זמן מבקבוק!
3. לצ'ינצ'ילות יכולים לשבת עליהם ואפילו לישון עליהם ובקבוק מרטיב והצ'ינצ'ילת לא אוהבות לשבת על זה ולהתרטב.
השאלה שלי אם זה שיטה טובה או שיש גם חיסרונות משמעותיים לשיטה זו?!
יואבשלום יואב,
אין שיטה אחת טובה. יש להזהר מבלוק שיש קפוא כיוון שצינצילה יכולה לקבל גם כויית קור בכפות הרגליים אם תשב עליו כשהוא ממש קפוא.
נסה תחת השגחה ותראה כיצד הן מתנהגות.
בברכה
דר' אפי וגשל
רופא וטרינר, חי כיף ראשון לציוןשלום ! :)
יש לי 2 אוגרים , זכר ונקבה.
כשקניתי אותם הם הסתדרו ביחד יופי למשך שלוש שבועות
ולפני כמה ימים הם התחילו לריב
אז אני הפרדתי אותם ( שמתי אותם בכלובים נפרדים )
כי פחדתי שאחד מהם ימות.
והיום כשבאתי להחזיק את הנקבה היא התחילה לעשות רעשם מוזרים כאלה כמו ציוץ או משהו כזה .ורציתי לשאול אותך למה היא ככה ועם אפשר להחזיר את הזכר והנקבה לאותו הכלוב.
אוריאןשלום אוריאן,
אם מדובר באוגרים סיביריים, אלו בעלי חיים החיים לבדם. זכר ונקבה נפגשים בטבע בזמן החיזור ונפרדים אח"כ. ניתן לנסות שיחיו בכלוב אחד. לא תמיד זה מצליח. נסה להחזיר את הזכר והנקבה תחת השגחה לאותו הכלוב ואם הם רבים, יש להפריד. לגבי הציוצים, ייתכן שמדובר בתגובה לפחד.

בברכה
דר' אפי וגשל
רופא וטרינר, חי כיף ראשון לציוןשלום
יש לי שרקנית בת 7 שנים בערך ויש לה ציפורניים ארוכות ומעוגלות עד כדי כך שהיא אפילו הולכת עליהם מרוב שהם מעוגלות
רציתי לשאול אם ניתן וצריך לגזור את זה?
אבל באופן עצמי או אצל וטרינר
וראיתי שמוכרים בחנות חיות כמו סולם גירוד מעץ שהשרקנית תגרד את ציפורניה, האם זה באמת טוב ועוזר בקיצוץ הציפורניים?
שאלה נוספת צריך משהו שהשרקנית תגרד את השיניים שלה?
והם היא צריכה בית בתוך הכלוב?
עומרמומלץ שהציפורניים תגזרנה אצל הוטרינר. קיצוץ לא נכון עשוי לפצוע אותה. הסולם לגירוד יכול לעזור למנוע צמיחה לאחר שהציפורניים הארוכות נקצצו.

בית בתוך הכלוב טוב לשרקנית למיסתור. לגבי השיניים, מזון שרקנים מאוזן אמור להספיק

בברכה
דר' אפי וגשל
רופא וטרינר חי-כיף, גן החיות ראשל"צשלום רב, השאלה שלי ממש דחופה באיזה גיל צריך לקחת גור של חולדה?
כי במקום אחד כתוב 5 שבועות ובאחר כתוב 5 חודשים.. מה יותר נכון?
תודה גיטה אמלישלום גיטה
5 שבועות הן כבר גמולות, בהצלחה!

בברכה
דר' אפי וגשל
רופא וטרינר חי-כיף גן החיות ראשל"צשלום. יש לי ארנבון והוא סובל מפישפשים, יש לי אבקה נגד פישפשים בבית שקניתי לכלבה שלי ורציתי לדעת אם מותר להתמש בה על הארנבון ואם לא, מה צריך לעשות?
יפעתהיי יפעת,
תלוי בסוג האבקה. אופיגל 20 טובה, לגבי אבקות אחרות, יש להתייעץ עם הוטרינר. חשוב לטפל בכל בעלי החיים בבית במקביל, כמו כן חשוב לטפל בסביבה.

בברכה
דר' אפי וגשל
רופא וטרינר חי-כיף ראשל"צשלום רב!
יש לי שלושה צ'ינצי'לות, 2 מבוגרים וגור....
בימים האחרונים שמתי לב שלקטנטן יש נשירת שיער וחלק מהאזור של הזנב מקריח... כמו כן לזכר יש את אותה התופעה.
רציתי לדעת האם הדבר מסכן אותם ובני אדם?
תודה מראש מריה.התקרחות של כמה פרטים יכולה להעיד על בעייה. סיבות ישנן רבות, ייתכן וכדאי שיראה אותם וטרינר המטפל במכרסמים.

בברכה
דר' אפי וגשל
רופא וטרינר, חי כיף ראשון לציון«   «הבא   | 12 | 11 | 10 | 9 | 8 | 7 | 6 | 5 | 4 | 3 | 2 | 1    הקודם»   »