פורטל פטנט (Petnet) בית לאוהבי חיות. כלבים, חתולים, ציפורים ועוד...

חפש בעלי מקצוע:

חפש
http://www.gag-lachayot.co.il/?utm_source=PETENET&utm_medium=Popup&utm_campaign=banner_desketop

פורום מחלות לחיות ובעלי חיים

+ הוספת הודעה

איך מטפלים בחתול מצונן, מהו הטיפול המקובל לסרטן ומה עושים בכדי שהכלב לא יקיא את התרופות? תשובות לשאלות אלו ולעוד רבות אחרות תוכלו למצוא כאן

ד"ר גלית לוי גיחון, מנהלת פורום מחלות לחיות ובעלי חייםמנהל הפורום: ד"ר גלית לוי גיחון

ד"ר גלית לוין-גיחון הינה וטרינרית, בוגרת המחזור החמישי של בית הספר לרפואה וטרינרית על שם קורט באוניברסיטה העברית בירושלים. היא הבעלים של שתי מרפאות וטרינריות בחולון ובכפר סבא ומשמשת כרופאה אורחת במרפאה במדינת ניו-יורק בארה"ב. לפרטים נוספים>>

שלום ד"ר אני זקוקה להכוונה,
אני מגדלת ארבעה חתולים ואחד מהחתולים סובל מדלקת אוזניים. אתמול התנפח לו צד אחד בפנים. הוא חתול בעייתי ואי אפשר לקחת אותו לוטרינר בלי טישטוש ואי אפשר לשים לו טיפות. רק כדורים. יש לי בבית דוקסילין כדורים וסינולוקס כדורים ששמעתי שפותרים דלקת דרכי נשימה עליונות. האם אמת הדבר ובאיזה מינון לתת. הוא חתול רחוב ממוצע שוקל ארבע קילו בערך.
זה מאוד יעזור לי.
תודה רבה,
מיכל.

פורום זה אינו יכול להחליף בדיקה רפואית - וכמובן שאיני יכול להגיד לך איך לטפל כאן בפורום.

במידה והחתול סובל מדלקת יש צורך בבדיקה גם עם עבור הביקה יש צורך בטשטוש החתול.

ישנן סוגים שונים של דלקות אוזניים בחתולים - אקריות אוזניים, חדייקים, שמרים... ולכן חשוב לאבחן ולהתאים טיפול מתאים.

במידה וקשה לך לקחת למרפאה ישנם היום גם וטרינרים שמגיעים הבייתה. אני לא ממליץ לחכות הרבה, ובטח לא ממליץ להתחיל טיפול אנטיוטיקה ללא בדיקה מסודרת.

בהצלחה,

ד"ר גיל הדר

שלום,
לכלבה שלנו בת השנתיים התגלה אבצס בבלוטה אנאלית לפני כשבוע, התחלנו טיפול בקלינדמיצין וסטרואידים וכמה שעות לאחר האבחון האבצס התפוצץ ודלף.
אתמול היא נבדקה שוב ע"י הוטרינרית שהעידה על שיפור ניכר בגודל האבצס הפנימי (מארבעה ס"מ לס"מ) ונלקחה אספירציה מהתאים.
היום התקבלה התשובה כי התגלו תאים חשודים - עגולים ומיטוטיים וכי יש צורך בהסרה מלאה של הבלוטה ע"מ לשלוח לביופסיה מלאה ואבחון סופי.
כמו שנשמח לחסוך את סיבוכי הניתוח וההרדמה, אבל לא במחיר של התפשטות תהליך ממאיר.
שאלתי - האם ישנה דרך לבדוק את סוג התאים בצורה מעמיקה יותר לפני קבלת ההחלטה על ניתוח כירורגי?

עמית שלום רב,

אם קיימת מסה בבלוטה אנאלית, ניתן לבדוק אותה בשתי דרכים:

1. אספירציה חוזרת, וניתן לשלוח גם את המשטחים שנעשים למעבדה ציטולוגית ולקבל חוו דעת רשמית. לעיתים זה בהחלט יכול לתת אבחנה חדש משמעית (ולעיתים לא!) .

2. הסרה של הבלוטה ולשיחתה לביופסיה.

כמובן היתרון באספירציה שהדבר אינו כרוך ברדמה מלאה והעלויות שלו משמעותית יותר זולות, אם הוא נותן אבחנה מה טוב ובמידה ולא יש צורך בביופסיה.

בצהלחה.

ד"ר גיל הדר

שלום
יש לי חתול רגדול זכר בן 4, מזה שנה בערך הוא סובל מכיבים בעור - לא ברור אם זה לא מפצעים קטנים יותר שהוא מגרד מאוד והופך ממש לחורים בפרווה. הוטרינר הקבוע שלנו כבר נתן לו כמה פעמים זריקה אנטיביוטית והחלפנו לו מזון למשהו רפואי יותר אך זה לא עוזר והחתול נראה ממש סובל. האם אתה מכיר וטרינרים שקצת יותר מכירים את זן החתול הזה והמחלות הייחודיות לו? עדיף באיזור חיפה/צפון כי החתול ממש לא נהנה לצאת מהבית ולנסוע רחוק מדי.
תודה מראש.

אינני יכול לתת המלצה על גבי פורום זה לוטרינר זה או אחר.

עם זאת, קיימים בישראל מספר רופאים מומחים לרפואת עור של כלבים וחתולים. תוכלי לקבל הפנייה לרופא עור מומחה דרך הוטרינר הרגיל שלך.

בהצלחה

ד"ר גיל הדר

שלום,
קיבלתי מהוטרינר להשתמש במשחת פוסידרם וטרינרי עבור דלקת מופרשת בפניו.
האם המשחה מתאימה גם לפצעי לחץ באזור המרפק?

המשחה הינה משחת עיניים ואינה מתאימה לטיפול עורי.

ד"ר גיל הדר

שלום יש לי כלבה מסוג אסקי סיבירי מעורב ולפני שבועיים נהיה לה פצע ברגל שנראה כמו חור עם דימום כבד על נעצר הדימום
עשיתי לה חוסם עורקים טיפלתי בה במשחה נתתי לה אנטיביוטיקה 500 מילגרם שלוש פעמיים ביום הפצע מתחיל להיסגר ואני רוצה לדעת עד מתי לתת לה את הטיפול הזה ?
תודה
נ.ב שמתי לה תרסיס נגד רימות מסוג פרונטליין עד מתי גם זה?

אנני בטוח שעוד רלוונטי התשובה שלי עם זאת בכל מה שקשור לחוסם עורקים - אין לעשות זאת בבית לכלב.
במידה ויש דימום פעיל יש לשים חבישה מקומית ולגשת מיד לרופא ההוטרינר שלך. וכן מומלץ לא להתחיל טיפול אנטיובטי שלא בהשגחה והוראה מפורשת של הרופא.

בברכת, חג שמח

ד"ר גיל הדר

שלום גיל,
בדקתי את הכלב, עשינו לו בדיקות דם, הווטרינרית נגעה לו בבטן, ולא מצאנו שום דבר שמוביל להקאות.
הווטרינרית הביאה לו כדור תילוע והזריקה לו נגד תולעת הפארק.

היא אמרה לי לכתוב בכל פעם שהכלב מקיא כדי לדעת מתי ולמה זה נובע.
בנוסף לכך, אנחנו נחליף לו לאוכל דגים (כדי לבדוק אם האלרגיה באה מהכבש או מהעוף) וגם נשים לו אמפולות ונקלח אותו כדי למנוע גירודים ולהבין גם ממה זה נובע. בבדיקת דם יצא שהכל תקין (חוץ משלושה דברים שהיא אמרה שזה בגדר הנורמלי..).

תודה על העזרה גיל, עכשיו אני רגוע יותר לגבי הכלב... המשך יום טוב.

ביום שני לקחתי גור חתולים בן חודשיים וחצי בערך שכבר קיבל את כל החיסונים והטיפולים המונעים. מאז שהוא אצלי יש לו יציאות מאוד נוזליות למרות שהן רק פעם עד פעמיים ביום ולפעמים גם נוזל על הפלסטיק של הארגז. הוא אוכל כמו הגור שכבר ישנו אצלי, אוכל לגורים יבש ורטוב והוא שותה מים מידי פעם. היום היציאה הייתה ממש כמו רוטב שוקולד והוא אפילו לא כיסה בחול לאחר מכן ולפעמים יש לו מין דליפות רק מסביב לתחת? (לא בטוחה בשם) הוא פעיל ומשחק ונראה בסדר, אני אמורה לדאוג?

שלום רב,

ישנם סיבות רבות לשלשול בגורי חתולים, ביניהן טפילים שונים, תולעים, דלקות מעיים שונות ועוד.

יש לגשת לבדיקה אצל וטרינר שיתאים טיפול.
זה בהחלט לא מצב תקין שלושל נוזלי שכזה במשך מספר ימים.

בהצלחה ותתחדשו!

ד"ר גיל הדר

שלום,
לכלבה שלי נוצר גידול לא יפה ברגל ועוד שניים נוספים (אחד בעמוד השידרה ועוד אחד בצד הגוף)
היי אצל וטרינר אחד ואני מתכוונת ללכת לעוד אחד לחוות דעת.
היא בת 9 עוד מעט 10 טריירית מעורבת עם פודל, מלאת אנרגיה ושמחה.
הוטרינר הצי 3 אפשרויות:
1. הסרת הגידול בניתוח
2. ביופסיה בהרדמה מלאה
3. זריקה לקחת נוזל מהגידול ולבדוק ללא הרדמה.
נכון לעכשיו קבעתי לה ניתוח לשבוע הבא להסרת הגידולים.
אני מאוד מאוד חוששת, במיוחד שיכול להיות שמדובר בגידול שפיר וניתן למנוע את כל הסבל הזה.
אני נגד טיפולים כימותרפיים בכלבה שלי ולכן אני מאוד מתלבטת וגם אני כמובן מפחדת מההרדמה שלא תתעורר:(

היי עדי,

צר לשמוע על הגיודלים אצל הכלבה שלך.

חשוב לדעת כמה דברים:
דבר ראשון לא כל גידול הוא סרטני, במילים אחרות חלק מהגידולים ניתן להסיר כירורגית ולאחר מכן הכלב ימשיך את חייו כרגיל.. .
בנוסף -לא כל גידול מלווה לאחריו בהמלצה לטיפולים כימוטרפים.

כן חשוב לאבחן באיזה גידול מדובר.
לצורך כך יש מספר שיטות :
1. שיטה מהירה , קלה, שלא דורשת הרדמה בד"כ, נקראית אספירציה (או FNA), שיטה זאת נותנת תוצאה ציטולוגית, הבעייה בה היא שהיעילות אבחון שלה היא חלקית. עם זאת הרבה פעמים שווה להתחיל דווקא בה בגלל המהירות תשובה שלה, והעובדה שלא צריך הרדמה.
2. שיטה שנייה ושלישית אני שם ביחד - ומדובר על ביופסיה ו/או הסרת כל הגידול ושליחה שלו למעבדה.
השיטה השנייה היא היא זאת שתתן אבחנה וודאית של איזה גידול זה - שיטה זאת כרוכה בהרדמה המלאה.

בין אם יצא גידול סרטני או לא ובין אם תחליטי לטפל תרופתית או לא אני ממלית כן להמשיך ולאבחן - שכן טוב לדעת מול אמה אנחנו מתמודדים בתהליכים של גידולים.

בהצלחה

ד"ר גיל הדר

היי
שמעתי לאחרונה שישנם טבליות חדשות נגד פרעושים וקרציות? האם יש יעילות מיוחדת? אפקטביות יותר מאמפולות וקולרים?
איפה ניתן להשיג אותן?

שלום רב,

קיימים בשוק מוצרים רבים כנגד פרעושים, בפורום זה כמובן שאנני יכול להתייחס לחברה זאת או אחרת.
חלק מהתכשירים קיים גם בצורת כדור.
צריך לבדוק איזה תכשיר מתאים ביותר עבור הכלב שלך, ולצורך כך יש להתייעץ עם הוטרינר שלך.

אציין שחלק מהתכשירים (ובתוכם הכדורים) מוגדרים כתורופת ולכן חשוב לרכוש אותם רק על ידי וטרינרים כדי להמנע מתופעות של הרעלה.

בהצלחה

ד"ר גיל הדר

היי גיל,
יש לי כלב מסוג פינצ'ר מעורב בן 10.
הכלב מקיא בערך אחת לשבועיים, ואני שמתי לב שיש בקיא גם כרישי דם קטנים בצורת עיגולים. אני יודע שהוא לא מרגיש טוב ושיש לו כאבי בטן כשהוא עושה רעשים מהבטן.
הוא פעיל, רוצה לצאת לטיולים, מתייחס כרגיל כשקוראים לו, אוכל כרגיל אחרי הקאה חשוב לציין, אך אין משהו חריג בהתנהגות.

הוא היה בפנסיון לכלבים לפני חודש, והבעלים של הפנסיון התקשר להודיע שלכלב יצא קצת דם בצואה, לא בצורת נוזל אלא פשוט דם בצואה.
למחרת כשהכלב עשה את צרכיו הצואה יצאה כרגיל, צואה בריאה. כשהכלב חזר אלינו מהפנסיון שמתי לב שהוא הקיא, אבל הוא הקיא דשא שהוא כנראה אכל שם. הקיא יצא בלי דם.

אם הכלב מקיא ומתנהג כרגיל, לדעתך צריך לפנות לווטרינר? כמו שאמרתי זה קורה אחת לשבועיים-חודש, אבל אסור לשכוח גם שהוא כבר כלב מבוגר (10) והגוף שלו הוא כבר לא כמו שהיה פעם.

תודה רבה גיל, שבוע טוב.

טל שלום רב,

הקאות אחת לשבועיים אינן תופעה תקינה, בטח לא כשמלוות בדם.

בנושא מה שהיה בפנסיון קשה להגיד האם קרשור או לא להקאות שאת המכיר או שהיה עניין אקראי.

בנושא ההקאות ישנם גורמים שונים שיכולים לגרום להקאות כאלו, החל מכיבים במערכת העיכול העליונה, גידולים, דלקות שונות, גוף זר שיושב בקיבה, מחלות סיסטמיות כגון מחלות כליות או כבד.

המלצתי בנושא היא כמובן לגשת לוטרינר, סביר שיצטרכו לבצע בדיקות דם לודא שהכל תקין, ולשקול הדמייה כגון אולטרה סאונד בטן.

חשוב להבין שישנם תהליכים שאם תופסים בהתחלה ניתן לעזור בצורה ממשית לכלב.

בהצלחה

ד"ר גיל הדר

היי העין של הכלבה שלי דומעת ואדומה ראיתי שיש לה ליכלוך קטן ליד האישון האם זה יצא לבד או שצריך התערבות?

ישנן גורמים שונים לעין אדומה, ביניהם דלקת עיניים, עין יבשה, דלקות עיניים פנימיות, גוף זר בעין, כיבי קרנית ועוד.

מומלץ לגשת לוטרינר לבדיקה (על סמך השאלה בלבד לא ניתן להגיד במה מדובר).

בהצלחה

ד"ר גיל הדר

יש לי כלב פקינז, בן 9. הוא כלב מחונך ומאולף כלב מקסים. לפני כמה ימים הוא התחיל להשתעל כאילו הוא מנסה להוציא משהו מהגרון והמצב רוח שלו היה בסדר גמור לא היה משהו חריג. בימים האחרונים הוא גם מתחיל להקיא משהו כמו קצף לבן מהפה והוא קצת חסר מצב רוח. מה זה אומר? מה לעשות?

המצב שלו עוד יותר ירוד, הוא מסרב לאכול ולשתות, הוא לא מוכן לצאת לטיולים, הוא בקושי נענה לשם שלו כשקוראים לו
הוא חסר מצב רוח לחלוטין! בבקשה אני חייבת תשובה מה לעשות??

כלב בן 16 שנה מסוג פודל גזעי.מספר חודשים מפריש הפרשה שנראית מוגלתית.זה הולך ומחמיר ומקשה על הנשימה.טיפול אנטיביוטי לא עזר.האם ניתן לטפל ואיך?מאוד חשוב להקל עליו.
תודה רבה

שלום רב,

הפרשה מוגלתית מנחיר בכלב תמיד מחייבת התייחסות, בשאלתך רשמת הפרשה מנחיר, האם ניתן להסיק שמדובר בהפרשה מנחיר אחד?

הפרשות מנחיר בכלב מבוגר מקושרות בד"כ לזיהומים פטרייתיים, גידולים, גוף זר בנחיר, זיהומים ויראלים או בשילוב עם מחלה סיסטמית אחרת.

הדרך האבחונית להתקדם במקרה זה הינה:

בדיקות דם
תרבית פטריה
רינוסקופיה (בדיקה שבה נכנסים בעזרת מצלמה וסיב אופטי לתוך חללי האף בבדיקה זאת ניתן גם לקחת ביופסיות במידת הצורך.
בדיקת CT

הבעייה בחללי האף שהם נמצאים בתוך "קופסא של עצם" ולכן קשה לראות לתוכם שלא על ידי הדמייה מתקדמת (רינוסקופיה ו CT).

הפיתרון להפרשות הוא בהתאם לממצאי הבדיקות.

בהצלחה

ד"ר גיל הדר

לאחרונה רכשתי גורת שיצו ללא תעודות , במהלך הבדיקה הראשונית הוטרינר הודיע שיש לה שלושה בקעים, אחד בטנית ושניים במפשעות,
שאלתי, מתי כדאי לנתח את הגורה, והאם מבצעים את תיקון שלושת הבקעים ביחד? כמו כן מה השכיחות של כל כך הרבה בקעים ומה זה אומר על הכלבה ?מה ההשלכות של ניתוח כזה לעתיד, והאם תסבול בהמשך מבקעים נוספים.
תודה

סנדרה שלום רב,

לעיתים בגורים ישנם בקעים (הרניות), הבצע הנפוץ ביותר הינו בקע טבורי, אך לעיתים קיימים גם בקעים במפשעה.
ניתן לבצע תיקון לשלושת הבקצעים בניתוח אחד, עם זאת השיקול מתי לעשות את הניתוח נקבע רק לאחר הערכה של גודל הבקע, באם מדובר בבקעים קטנים מאוד לעיתים עוקבים ומחכים לסוף הגדילה לפני תיקון, אם לעומת זאת אם מדובר בבקע גדול דרכו יכול לעבור מעי אז לא ניתן לחכות וצריך לתקן גם בגיל צעיר. הערכה זאת תעשה במרפאה של הוטרינר שלך.
לאחר תיקון לא אמורות להיות לכך השלכות לעתיד או בקעים נוספים במידה והתיקון עבר בהצלחה.

בהצלחה לך ולכלבתך.

ד"ר גיל הדר

החתולה שלי חזרה מבחוץ צולעת ורועדת כאילו שברה יד ורועדת ללא שליטה אך שותה מיים ואתמול שמתי לה חומר נגד פרעושים .
מי ישנו חירום בשבת בחיפה שיכול לעזור ???

שלומית שלום, מקווה שהחתולה שלך מרגישה טוב.

אינני יכול על פני פורום זה להמלית על מרפאה זאת או אחרת. תוכלי להבא למצוא באינטרנט וטרינר חירום.
בהצלחה

ד"ר גיל הדר

שלום,

שאלה נוספת בנוסף לקודמת, כיצד כלב שנגוע מטפיל רעיל של קרצייה יכול להעביר את המחלה לבני אדם?

תודה.

מיכל שוב שלום,

רוב המחלות המועברות מקרציה לכלב ולאנשים זקוקות לקרציה על מנת להיות מועברות ואינן עוברות במגע ישיר בין הכלב לאדם.

בהצלחה

ד"ר גיל הדר

החתולה שלי ב15... והיא חולת ניקיון היא כל היום מלקקת את עמצה לפני כשנה היא התחילה ממש לתלוש את השיער שלה כל הבטן והטוסיק והזנב ללא שיער .. חשבנו שזה בגלל הנמלים כי זה הכי קורא לה בקיץ... עכשיו לפני כמה חודשים ראינו גידולים בבטן (החתולה עברה עיקור) הייתי אצל הוטרינר והיא אמרה שעקב הגיל היא מפחדת לנתח אותה ונתנה לנו סירופ צפוויט פורטה עכשיו לפני מספר שבועות היא פתחה שניים מהגידולים ויורד לה דם היא כל הזמןןןן מלקקת את זה.. מה עושים מזה יכול להיות

איזבל שלום רב,

לצערי בלי לבדוק את החתולה ולראות במה מדובר קשה לי לעזור לך. אני גם לא מצליח להבין האם הגידולים הדוברים הם עוריים? או גידולי עטין?

בנוסף הקרחות הרבות לא בטוח קשורות למצב...

המצב נשמע שמחייב בדיקה וטרינרית חוזרת לנסות להבין מה מקור הגידולים, ולטפל בפצעים, ובמקרים מסויימים צריך אף לשקול טיפול כירורגי.

כמו כן אם היא מתעסקת עם האיזור ומלקקת הרבה יש צורך בקולר אליזבתני שימנע ליקוק.

גשי לוטרינרית שלך לבדיקה וטיפול.

בהצלחה

ד"ר גיל הדר

שלום,

הוצאתי לכלב שלי קרצייה חומה, טיפה שמנה, מקיפול שיש לו בחלק הפנימי של האוזן. לראשונה היה לי קשה, ונשאר לו קצת אדום במקום, ואיני יודעת אם זה בגלל הפינצטה והקושי להוציא אותה או בגלל הדגירה שלה.
כיצד אוכל לדעת אם הקרצייה העבירה לו חומרים רעילים? האם יהיו לו תסמינים?
האם יש דרך לטפל באדמומיות ומתי אדע אם יש זיהום שמחייב וטרינר?
ובכלל, האם במקרה ספציפי זה עדיף ללכת לוטרינר מראש?

מיכל שלום רב,

אכן קרציות יכולות להעביר מחלות (Cראש והראשונה את קדחת הקרציות), ועל כן חשוב להוציא אותם.
בזמן ההוצאה חשוב לודא שהקרציה הוצאה בשלמותה, לעיתים קורה שאם מושכים את הגוף של הקרציה הראש נשאר בתוך הכלב ויכול ליצור דלקת מקומית, נפיחות, אדמומיות ועוד.

במצידה והאדמומיות והנפיחות לא חולפות יש לגשת לוטרינר. בנוסף בביקור הבא שלכם אצלו תבקשו הסבר על איך להוציא את הקרציה בשלומתה.

לגבי האם הובערו חיידיקים או רעלים, בשלב זה לא ניתן ניתן לדעת.

בהמשך אם יש חשד שמשהו לא תקין, אפשר לשלוח בדיקות ספציפיות לנוכחות של טפילים המועברים מקרציות.

בהצלחה

ד"ר גיל הדר

שלום,

יש לנו כלבה מגזע רועה אוסטרלי בת שמונה לאחרונה החלה לצלוע ברגל אחת , לדברי הוטרינר כנראה יש לה בעיה באגן היפ-דיספלזיה

הוא נתן לה 10 ימים כדורים אך אין שיפור משמעותי , האם יש טיפול

לתופעה ללא ניתוח והאם צריך תזונה מיוחדת ?

תודה מראש
מיכל

מיכל שלום רב, לצליעה ישנם גורמים רבים ביניהם גם HIP DYSPLASIA במידה והצליעה לא משתפרת ולא מגיבה לטיפול של כדורים אנטידלקתיים אז מומלץ לאבחן את הבעיה - מילים אחרות להתחיל בצילומי אגן ולראות האם הבעיה היא אכן היפ דיספלזיה, או משהו אחר. ובהתאם לבחון דרכי טיפול..

בהצלחה

ד"ר גיל הדר

שלום
החלפתי לכלב מזון חדש בלי להדרגה עם מזון ישן
והכלב התחיל להשתעל ולנסות להקיא לפעמים עושה זאת ומתנהג רגיל שותה ואוכל .
בטן שלו לא מנופחת.
ממה הוא משתעל ומקיא בלי להוציא?

עמיר שלום,

כמו שציינת החלפת מזון מומלץ לבצע בהדרגה עם המזון הישן ולא להחליף בצורה פתאומית. החלפה פתאומית של מזון עלולה לגרום להקאות או שלשולים. בדרך כלל קל לטפל בהם.
לגבי שיעולים - לא אמורים להיות שיעולים בהחלפת מזון. מה שכן לעיתים מה שלנו נראה כמו שיעול הוא בעצם סוג של ניסיון פליטה או הקאה. לעיתים קשה להבדיל ביניהם.
מומלץ שתעשה סרטון קצר בפלאפון שלך ותוכל לשלוח לוטרינר שלך ( או לכאן אם ישנה אופציה להעלות סרטונים), במידה ומדובר בשיעול אמיתי זה בד"כ לא קשור למזון ומצריך בדיקה.

בהצלחה,

ד"ר גיל הדר

«   «הבא   | 697 | 696 | 695 | 694 | 693 | 692 | 691 | 690 | 689 | 688 | 687 | 686 | 685 | 684 | 683 | 682 | 681 | 680 | 679 | 678 | 677    הקודם»   »
X

כניסת מנהל