חפש בעלי מקצוע:

מחלות

+ הוספת הודעה

איך מטפלים בחתול מצונן, מהו הטיפול המקובל לסרטן ומה עושים בכדי שהכלב לא יקיא את התרופות? תשובות לשאלות אלו ולעוד רבות אחרות תוכלו למצוא כאן

מנהל הפורום: ד"ר גלית לוי גיחון

ד"ר גלית לוין-גיחון הינה וטרינרית, בוגרת המחזור החמישי של בית הספר לרפואה וטרינרית על שם קורט באוניברסיטה העברית בירושלים. היא הבעלים של שתי מרפאות וטרינריות בחולון ובכפר סבא ומשמשת כרופאה אורחת במרפאה במדינת ניו-יורק בארה"ב. לפרטים נוספים>>

היי העין של הכלבה שלי דומעת ואדומה ראיתי שיש לה ליכלוך קטן ליד האישון האם זה יצא לבד או שצריך התערבות?

ישנן גורמים שונים לעין אדומה, ביניהם דלקת עיניים, עין יבשה, דלקות עיניים פנימיות, גוף זר בעין, כיבי קרנית ועוד.

מומלץ לגשת לוטרינר לבדיקה (על סמך השאלה בלבד לא ניתן להגיד במה מדובר).

בהצלחה

ד"ר גיל הדר

יש לי כלב פקינז, בן 9. הוא כלב מחונך ומאולף כלב מקסים. לפני כמה ימים הוא התחיל להשתעל כאילו הוא מנסה להוציא משהו מהגרון והמצב רוח שלו היה בסדר גמור לא היה משהו חריג. בימים האחרונים הוא גם מתחיל להקיא משהו כמו קצף לבן מהפה והוא קצת חסר מצב רוח. מה זה אומר? מה לעשות?

המצב שלו עוד יותר ירוד, הוא מסרב לאכול ולשתות, הוא לא מוכן לצאת לטיולים, הוא בקושי נענה לשם שלו כשקוראים לו
הוא חסר מצב רוח לחלוטין! בבקשה אני חייבת תשובה מה לעשות??

כלב בן 16 שנה מסוג פודל גזעי.מספר חודשים מפריש הפרשה שנראית מוגלתית.זה הולך ומחמיר ומקשה על הנשימה.טיפול אנטיביוטי לא עזר.האם ניתן לטפל ואיך?מאוד חשוב להקל עליו.
תודה רבה

שלום רב,

הפרשה מוגלתית מנחיר בכלב תמיד מחייבת התייחסות, בשאלתך רשמת הפרשה מנחיר, האם ניתן להסיק שמדובר בהפרשה מנחיר אחד?

הפרשות מנחיר בכלב מבוגר מקושרות בד"כ לזיהומים פטרייתיים, גידולים, גוף זר בנחיר, זיהומים ויראלים או בשילוב עם מחלה סיסטמית אחרת.

הדרך האבחונית להתקדם במקרה זה הינה:

בדיקות דם
תרבית פטריה
רינוסקופיה (בדיקה שבה נכנסים בעזרת מצלמה וסיב אופטי לתוך חללי האף בבדיקה זאת ניתן גם לקחת ביופסיות במידת הצורך.
בדיקת CT

הבעייה בחללי האף שהם נמצאים בתוך "קופסא של עצם" ולכן קשה לראות לתוכם שלא על ידי הדמייה מתקדמת (רינוסקופיה ו CT).

הפיתרון להפרשות הוא בהתאם לממצאי הבדיקות.

בהצלחה

ד"ר גיל הדר

לאחרונה רכשתי גורת שיצו ללא תעודות , במהלך הבדיקה הראשונית הוטרינר הודיע שיש לה שלושה בקעים, אחד בטנית ושניים במפשעות,
שאלתי, מתי כדאי לנתח את הגורה, והאם מבצעים את תיקון שלושת הבקעים ביחד? כמו כן מה השכיחות של כל כך הרבה בקעים ומה זה אומר על הכלבה ?מה ההשלכות של ניתוח כזה לעתיד, והאם תסבול בהמשך מבקעים נוספים.
תודה

סנדרה שלום רב,

לעיתים בגורים ישנם בקעים (הרניות), הבצע הנפוץ ביותר הינו בקע טבורי, אך לעיתים קיימים גם בקעים במפשעה.
ניתן לבצע תיקון לשלושת הבקצעים בניתוח אחד, עם זאת השיקול מתי לעשות את הניתוח נקבע רק לאחר הערכה של גודל הבקע, באם מדובר בבקעים קטנים מאוד לעיתים עוקבים ומחכים לסוף הגדילה לפני תיקון, אם לעומת זאת אם מדובר בבקע גדול דרכו יכול לעבור מעי אז לא ניתן לחכות וצריך לתקן גם בגיל צעיר. הערכה זאת תעשה במרפאה של הוטרינר שלך.
לאחר תיקון לא אמורות להיות לכך השלכות לעתיד או בקעים נוספים במידה והתיקון עבר בהצלחה.

בהצלחה לך ולכלבתך.

ד"ר גיל הדר

החתולה שלי חזרה מבחוץ צולעת ורועדת כאילו שברה יד ורועדת ללא שליטה אך שותה מיים ואתמול שמתי לה חומר נגד פרעושים .
מי ישנו חירום בשבת בחיפה שיכול לעזור ???

שלומית שלום, מקווה שהחתולה שלך מרגישה טוב.

אינני יכול על פני פורום זה להמלית על מרפאה זאת או אחרת. תוכלי להבא למצוא באינטרנט וטרינר חירום.
בהצלחה

ד"ר גיל הדר

שלום,

שאלה נוספת בנוסף לקודמת, כיצד כלב שנגוע מטפיל רעיל של קרצייה יכול להעביר את המחלה לבני אדם?

תודה.

מיכל שוב שלום,

רוב המחלות המועברות מקרציה לכלב ולאנשים זקוקות לקרציה על מנת להיות מועברות ואינן עוברות במגע ישיר בין הכלב לאדם.

בהצלחה

ד"ר גיל הדר

החתולה שלי ב15... והיא חולת ניקיון היא כל היום מלקקת את עמצה לפני כשנה היא התחילה ממש לתלוש את השיער שלה כל הבטן והטוסיק והזנב ללא שיער .. חשבנו שזה בגלל הנמלים כי זה הכי קורא לה בקיץ... עכשיו לפני כמה חודשים ראינו גידולים בבטן (החתולה עברה עיקור) הייתי אצל הוטרינר והיא אמרה שעקב הגיל היא מפחדת לנתח אותה ונתנה לנו סירופ צפוויט פורטה עכשיו לפני מספר שבועות היא פתחה שניים מהגידולים ויורד לה דם היא כל הזמןןןן מלקקת את זה.. מה עושים מזה יכול להיות

איזבל שלום רב,

לצערי בלי לבדוק את החתולה ולראות במה מדובר קשה לי לעזור לך. אני גם לא מצליח להבין האם הגידולים הדוברים הם עוריים? או גידולי עטין?

בנוסף הקרחות הרבות לא בטוח קשורות למצב...

המצב נשמע שמחייב בדיקה וטרינרית חוזרת לנסות להבין מה מקור הגידולים, ולטפל בפצעים, ובמקרים מסויימים צריך אף לשקול טיפול כירורגי.

כמו כן אם היא מתעסקת עם האיזור ומלקקת הרבה יש צורך בקולר אליזבתני שימנע ליקוק.

גשי לוטרינרית שלך לבדיקה וטיפול.

בהצלחה

ד"ר גיל הדר

שלום,

הוצאתי לכלב שלי קרצייה חומה, טיפה שמנה, מקיפול שיש לו בחלק הפנימי של האוזן. לראשונה היה לי קשה, ונשאר לו קצת אדום במקום, ואיני יודעת אם זה בגלל הפינצטה והקושי להוציא אותה או בגלל הדגירה שלה.
כיצד אוכל לדעת אם הקרצייה העבירה לו חומרים רעילים? האם יהיו לו תסמינים?
האם יש דרך לטפל באדמומיות ומתי אדע אם יש זיהום שמחייב וטרינר?
ובכלל, האם במקרה ספציפי זה עדיף ללכת לוטרינר מראש?

מיכל שלום רב,

אכן קרציות יכולות להעביר מחלות (Cראש והראשונה את קדחת הקרציות), ועל כן חשוב להוציא אותם.
בזמן ההוצאה חשוב לודא שהקרציה הוצאה בשלמותה, לעיתים קורה שאם מושכים את הגוף של הקרציה הראש נשאר בתוך הכלב ויכול ליצור דלקת מקומית, נפיחות, אדמומיות ועוד.

במצידה והאדמומיות והנפיחות לא חולפות יש לגשת לוטרינר. בנוסף בביקור הבא שלכם אצלו תבקשו הסבר על איך להוציא את הקרציה בשלומתה.

לגבי האם הובערו חיידיקים או רעלים, בשלב זה לא ניתן ניתן לדעת.

בהמשך אם יש חשד שמשהו לא תקין, אפשר לשלוח בדיקות ספציפיות לנוכחות של טפילים המועברים מקרציות.

בהצלחה

ד"ר גיל הדר

שלום,

יש לנו כלבה מגזע רועה אוסטרלי בת שמונה לאחרונה החלה לצלוע ברגל אחת , לדברי הוטרינר כנראה יש לה בעיה באגן היפ-דיספלזיה

הוא נתן לה 10 ימים כדורים אך אין שיפור משמעותי , האם יש טיפול

לתופעה ללא ניתוח והאם צריך תזונה מיוחדת ?

תודה מראש
מיכל

מיכל שלום רב, לצליעה ישנם גורמים רבים ביניהם גם HIP DYSPLASIA במידה והצליעה לא משתפרת ולא מגיבה לטיפול של כדורים אנטידלקתיים אז מומלץ לאבחן את הבעיה - מילים אחרות להתחיל בצילומי אגן ולראות האם הבעיה היא אכן היפ דיספלזיה, או משהו אחר. ובהתאם לבחון דרכי טיפול..

בהצלחה

ד"ר גיל הדר

שלום
החלפתי לכלב מזון חדש בלי להדרגה עם מזון ישן
והכלב התחיל להשתעל ולנסות להקיא לפעמים עושה זאת ומתנהג רגיל שותה ואוכל .
בטן שלו לא מנופחת.
ממה הוא משתעל ומקיא בלי להוציא?

עמיר שלום,

כמו שציינת החלפת מזון מומלץ לבצע בהדרגה עם המזון הישן ולא להחליף בצורה פתאומית. החלפה פתאומית של מזון עלולה לגרום להקאות או שלשולים. בדרך כלל קל לטפל בהם.
לגבי שיעולים - לא אמורים להיות שיעולים בהחלפת מזון. מה שכן לעיתים מה שלנו נראה כמו שיעול הוא בעצם סוג של ניסיון פליטה או הקאה. לעיתים קשה להבדיל ביניהם.
מומלץ שתעשה סרטון קצר בפלאפון שלך ותוכל לשלוח לוטרינר שלך ( או לכאן אם ישנה אופציה להעלות סרטונים), במידה ומדובר בשיעול אמיתי זה בד"כ לא קשור למזון ומצריך בדיקה.

בהצלחה,

ד"ר גיל הדר

שלום, העפעף השלישי של החתול שלי (DSH, מסורס בן 4) עלה באופן שווה בשתי העיניים כבר שלושה ימים. הוא אוכל ושותה רגיל, אנרגיה והתנהגות רגילים. לא יודעת לגבי צרכים מאחר והוא עושה בחוץ. מה זה יכול להיות?

שלום רב,

סיבות שונות יכולות לגרום בחתול לעליית עפעף שלישי - החל מדלקות עיניים (בד"כ ויראליות בחתולים), וכן לעיתים זה סינדרום של מחלה סיסטמית (חום, הרגשה כללית רעה וכ"ו). לעיתים יותר נדירות לאחר ששוליים הכל ואין תגובה לטיפול ואין שיפור אפשר לדבר גם סינדרום שנקרה סינדרום האו - HAW'S SYNDROM בו יש צניחת עפעף שלישי בשתי העיניים בגלל בעיה נוירולוגית (לא כל כך יודעים את הסיבה מדוע זה קורה במקרים אלו).
ההמלצה הינה כרגע לפנות קודם כל לוטרינר שלך לצורך בדיקה כללית, ובדיקת עיניים - בהתאם לתוצאות הבדיקה צריך להחליט על הטיפול..

בהצלחה

ד"ר גיל הדר

שלום רב,
אני חוששת שלארנב פני מסכה שלי יש דלקת אוזניים.
לא מזמן לכלב שלנו היתה דלקת חריפה באוזניים, שמנו לו טיפות והוא קיבל זריקה אנטיביוטית והחלים. עכשיו הארנב מראה את אותם התסמינים: אוזניים חמות ורגישות, הוא מאוד חלש ורק שוכב, לא אוכל וכשהוא מנסה לשתות ניראה שהוא מתקשה כי כואב לו והוא מפסיק לנסות ורק נישכב לנוח. ראיתי שיש טיפות לשטיפה שמותאמות גם לאוזניים של ארנבים, האם הן יהיו יעילות וירפאו לו את הדלקת? ואם כן כיצד מומלץ לתת לו אותן? מה כדאי לעשות? תודה מראש על התגובה.

יש לפנות לפורום - מכרסמים וארנבים.

שלום רב
יש לי גור פרסי חדש. כשלקחתי אותו לקבל את החיסונים השגרתיים הוטרינר זיהה קרדית האוזן במצב קשה (מדהים היה לראות אותם במיקרוסקופ).בגלל המצב המתקדם הגור קיבל חיסון (תולעת הפארק)ושבועיים אחרי עוד חיסון.
תוך כמה זמן זה אמור לעבור?
האם כתוצאה מהטיפול האוזן וההפרשות מתנקות או שצריך לנקות את ההפרשה ה,חורה?
תודה מיכל

מיכל שלום, אכן אקריות אוזניםהן טפיל נפוץ בחתולים, בד"F מאופיין בהפרשה שחורה באוזניים וגירוד וניעורי ראש. אבחנה ודאית מתקבלת רק בבדיקת מיקרוסקופ (כמו שאכן עשיתם).
ישנם מספר דרכים לטפל אחת מהן היא הזרקת דקטומקס (כמו שעשיתם במקרה שלכם).
את ההפרשות מומלץ כן לנקות, ומומלץ שהוטרינר שלכם יראה לכם איך ואולי גם יעשה שטיפה לאוזן.
התרופה הורגת את האקריות. במידה ויש עוד סימנים קלינים לעיתים צריך טיפול נוסף או שילוב עם טיפות אוזניים או אמפולות מיוחדות.
בהצלחה.

ד"ר גיל הדר

שמנו לו אמפולה מסוג סולטיף לכלב קטן והוא התחיל ללכת מוזר וללקק את המקום כל שניה ולבכות , מה לעשות?

יש לי כלבת יורקשר טרייר קטנה מבוגרת ,בת 12 . היא תמיד הייתה עדינה ורגליה האחוריות לא היו חזקות. לא קפצה ממיטות ולא עלתה עליהן.
היום קרה לה משהו ברגל האחורית הימנית והיא אינה משתמשת בה.
הכלבה בקושי מצליחה ללכת. אם יש לה פריקה בירך, האם יש טעם לטפל בזה? יש סיכוי שהיא תוכל לחזור לעצמה בגיל כזה, כאשר השרירים ברגליה האחוריות היו חלשים מהתחלה?
יש לציין כי הכלבה לא עברה המלטות או הריונות בכל מהלך חייה.
האם הטיפול בירך לא יגרום לה סבל וכאבים נוספים שתוצאתם לא תקנה לה חיים איכותיים בצורה סבירה וללא כאבים?

כמובן שצריך וחשוב לגשת בהקדם האפשרי לוטרינר ולבדוק את הרגל, ללא ספק מהסיפור נשמע שכואב לכלבתך,. במידה ופרקה את הרגל בהחלט צריך להחזיר את המפרק למקומו, אבל ישנן עוד סיבות רבות לצליעה אקוטית חמורה. המצב דורש בדיקה רפואית, ככל הנראה צילומי רנטגן ואז תוכל לדעת מה יש לה ואיך ניתן לטפל בזה לאור גילה ומסת השרירים שלה ברגליים האחוריות.
בהצלחה.
ד"ר גיל הדר

תודה על ההתייחסות והייעוץ.

שלום.יש לי חתולה גינגית בת 5.לאחרונה ישנה הפרשה שחורה יבשה משני הנחיריים. אני מוציאה את זה ואחר כמה שעות יש שוב. אשמח לחוות דעתך.

על מנת לענות על שאלה זאת צריך עוד אינפורמציה? האם החתולה מתעטשת? , האם יש גם הפרשות מהעיניים? איך מרגישה כללית (תיאבון, צרכים , מצב רוח)?
להפרשה מהאף יש גורמים רבים וצריך קודם להבין מה טיב ההפרשה (הפרשה סרוטית/דמית/מוגלתית) ובהתאם ועל פי ההיסטוריה לחפש גורמים או סיסטמים (לעיתים רואים הפרשות בחתולים הסובלים ממחלות שונות: וירוסים כגון הרפס/קליצי, מחלות סיסטמיות: מחלת כליות, סכרת..) או גורמים מקומיים דלקת בחללי האף (וירוס/פטרייה) או במקרים חריגים לגילה גם גידול.

מומלץ לגשת לוטרינר לבדיקה, המצאות הפרשות מהאף בחתולים אינה ממצא תקין.

בהצלחה

היי, יש לי כלבה קטנה מעורבת (פינצ'ר-טרייר) בת 9. לפני 3 שבועות היא התחילה לעשות פיפי בבית, לקחתי אותה לוטרינר שקבע שיש דלקת ונתן אנטיביוטיקה לשבוע. בתום השבוע היא המשיכה לעשות פיפי בבית- בכמות גדולה. חזרתי לוטרינר, עשינו תרבית ויצא שלילי. כרגע המצב הוא שלפעמים היא עושה בבית כשהיא נשארת גם לקצת זמן לבד בבית ומצד שני לפעמים לא עושה בכלל (במשך הרבה שעות- לילה שלם). השאלה שלי האם זו בעיית התנהגות או שיכול להיות גורם אחר? היא אוכלת ושותה כרגיל ומרגישה טוב.
תודה!

היי, יש לי כלבה קטנה מעורבת (פינצ'ר-טרייר) בת 9. לפני 3 שבועות היא התחילה לעשות פיפי בבית, לקחתי אותה לוטרינר שקבע שיש דלקת ונתן אנטיביוטיקה לשבוע. בתום השבוע היא המשיכה לעשות פיפי בבית- בכמות גדולה. חזרתי לוטרינר, עשינו תרבית ויצא שלילי. כרגע המצב הוא שלפעמים היא עושה בבית כשהיא נשארת גם לקצת זמן לבד בבית ומצד שני לפעמים לא עושה בכלל (במשך הרבה שעות- לילה שלם). השאלה שלי האם זו בעיית התנהגות או שיכול להיות גורם אחר? היא אוכלת ושותה כרגיל ומרגישה טוב.
תודה!

נטלי שלום רב,
קודם כל חשוב להבין האם מדובר בהשתנה רצונית או בבריחת שתן? במלים אחרות האם היא נכנסת לתנוחה בשזמן ערות עושה בריכת פיפי, או האם אתם מוצאים בריכת פיפי איפה שהיא ישנה?
ישנם גורמים שונים לכל אחד מהמקרים. לראשון צריך בהחלט ללשלול דלקת בדרכי שתן, וכן מומלץ בדיקות דם לודא שלא סובלת מסינדרום PUPD (גורמים לסגנון זה כוללים מחלת כליות, סכרת, קושינג ועוד), למצב השני של טפטוף שתן או בריכת שתן בזמן שינה, לאחר ששוללים דלקת ובדיקות דם תקינות אפשר לשקול טיפול תרופתי נגד בריחת שתן (דבר שקורה לעיתים בנקבות מעוקרות בגיל מתקדם).

בהצלחה.

ד"ר גיל הדר

סירסתי את הכלב לפני חודשיים אני בודק בשק האשכים ויש לו כמו איזה ג'ולה לקחתי אותו לווטרינר הוא אומר זה ירד לו אחרי כמה חודשים זה קרש דם לא לדאוג לקחתי אותו כמה וכמה פעמים אני אומר לווטרינר זה גידול הווטרינר אומר שזה כלום ושזה ירד אחרי כמה חודשים ויהיה מן ג'ולה קטנה כזאת זה היה יותר גדול ועם הזמן יורד האם להאמין לווטרינר ?

ירון שלום רב,

בלי לבדוק את הכלב כמובן שאיני יכול להגיד מה יש לו שם בשק האשכים.

לעיתים לאחר סירוס ישנה נפיחות בשק האשכים שאכן חולפת לאחר מספר שבועות.

אם אתה מוטרד ואת לא רואה שיפור תחזור לוטרינר שלך או גש לקבל חוות דעת שנייה. כמובן שעל פני פורום זה לא ניתן לענות בוודאות מה יש לו שם.

בהצלחה

ד"ר גיל הדר

לקחתי תכלב כמה וכמה פעמים ופעם אחרונה יום שישי האחרון והווטרינר אמר לי שככה זה צריך להיות וזה יכול להתרפות אחרי כמה חודשים זה יהיה כמו ג'ולה קטנה.

שלום דר.
יש לנו כלבה מסוג כנענית. בשלושה לודשים האחרונים היא הפכה להיות מאוד תלותית. כל היום כמו צל אחרינו. כמו כן הכלבה מתנערת הרבה מגרדת באוזניים ומלקקת את עצמה. בדקנו אותה אצל הוטרינר. לטענתו אין לה דלקת אוזניים. נתן לה טיפול סטריאואידי נגד אלרגיה שלא עזר בכלל.כמו כן גם החלפנו לה את האוכל.
יש לציין כי בשנה האחרונה נולדה ילדה ראשונה וכי הכלבה מרגישה שירדה לה תשומת הלב.
מה יכולות להיות הסיבות לגרד שלה מה צריך לשלול מבחינה רפואית ןעד כמה זה יכול להיות נפשי?

«   «הבא   | 696 | 695 | 694 | 693 | 692 | 691 | 690 | 689 | 688 | 687 | 686 | 685 | 684 | 683 | 682 | 681 | 680 | 679 | 678 | 677 | 676    הקודם»   »