חפש בעלי מקצוע:

מחלות

+ הוספת הודעה

איך מטפלים בחתול מצונן, מהו הטיפול המקובל לסרטן ומה עושים בכדי שהכלב לא יקיא את התרופות? תשובות לשאלות אלו ולעוד רבות אחרות תוכלו למצוא כאן

מנהל הפורום: ד"ר גלית לוי גיחון

ד"ר גלית לוין-גיחון הינה וטרינרית, בוגרת המחזור החמישי של בית הספר לרפואה וטרינרית על שם קורט באוניברסיטה העברית בירושלים. היא הבעלים של שתי מרפאות וטרינריות בחולון ובכפר סבא ומשמשת כרופאה אורחת במרפאה במדינת ניו-יורק בארה"ב. לפרטים נוספים>>

שלום רב!
החתולה שלי חזרה לאחר כמה ימים שחתיכה מעורה חסרה, כנראה ננשכה ע"י כלב.
היא מתפקדת כרגיל פשוט קצת חלשה, ואוכלת פחות כי הפצע נמצא באזור הפה.
רציתי לדעת האם שווה לתת לה אנטיביוטיקה? לשים לה משהו על הפצע? או פשוט לתת לו להחלים מעצמו?

חן שלום,

לשאלתך קשה לתת תשובה ברורה ללא יכולת לראות את הפצע. אם הפצע עמוק או מפריש או נחרב בהחלט מומלץ לטפל גם באנטיויטיקה אולם אם מדובר במשהו שטחי לחלוטין זה ככל הרנאה יחלים לבד.

אם יש ספק מומלץ לגשת לוטרינר שלך להערכה של הפצע.

בהצלחה,

ד"ר גיל הדר

שלום,
החתול שלי מזה זמן עושה פיפי בכל מקום אפשרי - כמויות קטנות, בזמן התהליך ניראה כיאילו סובלץ פעם אחת אפילו הוא הלך בדרך לקופסת חול שלו והשתין לידה, ובשתן היה ניראה עקבות דם. ולפני זה חשבנו שהוא פשוט מסמן טריטוריה.
ממש בימים האחרונים הוא החל להקיא בכל מקום. והדבר הכי מפחיד זה כשאמא שלי ניסתה להרים אותו הוא התחיל לצעוק. כניראה הדבר מצביע על כאב או דלקת כלשהי בבטן. הוא כמעט ולא זז ממקומו וניראה חסר כל אנריות חיים וחיוניות.
לקחנו אותו לוטרינר אבל היום יום שישי והכל סגור. אולי עד הסיוע הממשי של הוטרינר, יש פתרונות ביתיים כלשהם שיוכלו לסייע לו לזמן מה, להרגיש טוב יותר כמו חליטות לניקוי מערגת העיכול או משהו בסגנון..
אשמח אם תוכלו לעזור לי,
תודה רבה רבה רבה!!

קטיה שלום,

חתול שלכם סובל מדלקת בדרכי שתן, ואולי אף מחסימה בדרכי שתן. במידה ויש חסימה זהו מצב חירום וטרינרי שמחייב טיפול מיידי. גשו במהירות לוטרינר שלכם או אם סגור אז למרכז חירום לודא שהחתול לא חסום ולתת טיפול מתאים.

אין טיפול בבית לבינתיים במקרים כאלו.

בהצלחה

ד"ר גיל הדר.

שלום גיל.
קוראים לי מיטל, לפני שבוע בדיוק קניתי כלב פומרניין הכול היה בסדר בסופש הראשון ומיום ראשון הזה ראיתי שהוא התחיל לשלשל. יום שני שהגעתי הביתה בכל הבית היה מלא שלשולים אז ישר לקחתי אותו לוטרינר אני פוחדת שהוא נדבק באיזה מחלה כיון שעד היום הוא עבר רק את החיסון הראשון של המשושה. הוא בן חודשיים וחצי. שבאתי לוטרינר הוא ישר הביא לו 3 זריקות כנראה אנטיביוטיקה והביא לו שתי מרשמים לתרופות להביא לו בבוקר ובערב הוא אמר גם להביא לו אוכל כמו אורז לחם ועוף מכובס ועשינו את זה . אבל אין שיפור היום כבר יום רביעי והוא קיבל יום שני זריקות ואתמול תרופות והיום בבוקר ראיתי שבלילה הוא שלשל הרבה שוב . זה מיימי ובצבע ירוק .
היום אני אגש למעבדה שנעשה לו בדיקות דם . האם אתה חושב שמדובר שמחלה מסוכנת ? חשוב לציין שהוא נורא שובב שאנחנו לא בבית הוא כנראה אוכל כל מיני דברים למרות שאנחנו משתדלים שתמיד יהיה נקי אבל יכול להיות שזו הסיבה וככה הרבה ימים ?
ושהטיפול אינו עוזר ?

מיטל שלום רב,

דבר ראשון תתחדשי על הכלב :-)

לשלשולים בכלבים יש גורמים שונים - מרקע של מזון שהוא אכל ועשה לו לו טוב עד טפילים שונים או מחלות ויראליות.

חשוב דבר ראשון לודא שלמרות השלשול הכלב חיוני ועירני, משחק ואוכל ואין גם הקאות.

במידה וכל זה מתקיים ואין תגובה לטיפול ראשון מומלץ לעבור לאוכל רפואי (אינטסטינל, ID ודומיהם), ובמקביל שווה לבדוק את הצואה לטפילים (כגון ג`יארדה) וכמובן לטפל בתילוע רווח טווח במידה הצורך.

אם אין שיפור בהחלט מומלץ לבצע בדיקות דם כדי לראות שהכל תקין. ובמידת הצורך גם בדיקת אולטרה סאונד.

וכמובן להשתדל שהוא לא יאכל שטויות בחוץ.

במידה ומתחילות הקאות או ירידה בחיוניות או הפסקת תיאבון אלו כבר מצבים המחייבים התייחסות מהירה ולגשת מיד למרפאה הוטרינרית.

בהצלחה.

ד"ר גיל הדר

שלום רב!
הכלב שלי היה חולה, קודם היה לו דם בשתן, אחרי כמה ימים הקיא ונהיה לו חום והרגיש על הפנים. לקחו לו בדיקות דם ואלו התוצאות:
hematology description
there is no anemia in the smear, polychromasia is noted.
there is mild leukocytosis. there is no left shift or toxicity in the neutrophils. the monocytes are bland.
biochemistry comments
lipemia in the sample should be interpreted in light of prandial history. it may cause artifact (ggt). elevation in albumin may be attributed to dehydration. alp can be induced.
diagnosis
leukocytosis, mature neutrophilia and monocytosis.
hyperalbuminemia and hypoglobulinemia.
lipemia.
mild elevated ddt.
hypochloremia.
comments
hemoparasites were not found in the smear.
מה המחלה של הכלב שלי?
תודה, גלי

שלום גלי, לא ניתן להגיד מה המחלה של הכלב שלך על סמך מה ששלח.

דבר ראשון לא מצויין שום פרטים על הכלב ועל התגלגלות המחלה. דבר שני צירפת רק את ההערות של המעבדה על התוצאות ולא את התוצאות עצמן.
דבר שלילי לא צורפה בדיקת שתן.

מה אמר הוטרינר שלך? האם הכלב השתפר? איזה טיפול מקבל?

במקרים מורכבים עם הרבה בדיקות קשה לקבל חוות דעת שנייה בפורפום זה ומומלץ לפנות לוטרינר שיפנה לייעוץ רופא מומחה או לפנות לוטרינר אחר.

בהצלחה

ד"ר גיל הדר

fitflop sandals
fitflop malaysia http://malaysia.kelfct.org/

fit flop on sale
fitflop cheapest http://australiafitflops.blogspot.com/

fitflop electra new
fitflop sales singapore http://fitflopsalesingapore2.blogspot.com/

היי. הכלבה שלנו בת שנתיים מעורבת מגזע גדול היתה חשופה אתמול בבוקר לריסוס חממות במקום מגורינו. ( לצערנו לא היינו בבית ) שחזרנו בשעות הלילה היא התחילה מעין שיעול וניסיון הקאה שבחלק מהפעמים יוצא מעין רוק סמיק לפעמים שקוף לפעמים לבן ) מעבר לזה היא אוכלת ושותה כרגיל. אני מתלבטת אם לחכות קצת ולראות אם זה עובר מעצמו, לתת לה משהו להקלה לפני שאני רצה לקחת לוטרינר.
תודה

לי שלום,

אני לא ממלית לתת כלום בבית להקלה, במקרים של הרעלה או חשד להרעלה תמיד מומלץ לפנות לוטרינר. מקרים כאלה גם אם נראים לנו קלים בבית יכולים להתדרדר לעיתים.
בהצלחה.

ד"ר גיל הדר

שלום.. יש לנו כלב מעורב לברדור ופינצר בן שנתיים לא מחוסן , היה אנרגטי שמח אכל ושתה רגיל קפץ על אנשים וכלבים, מיום שבת שלשל מעט היה טיפה איבוד שיווי משקל ועבר מעט חום , ופתאום נרתע מכל דבר אוכל עדיין רגיל אך הפסיק לשתות , היינו אצל הוטרינר ביום א עשו 2 בדיקות דם , בדיקה כימית , בדיקת בלוטות מאחור , נתנו עירוי מיום א עד רביעי וחוץ מירידה בכדוריות הלבנות לא מצאו כלום, ביום רביעי אחרי שכל השבוע הלכנו שוב לוטרינר בדק שוב , הכל היה בסדר חוץ מששוב הוא לא שותה, אמר שאולי זה בגלל העירוי ושלא צריך לתת שוב ולראות מה יקרה,ואם שוב לא שותה ללכת לבית חולים. כשחזרנו היה עירני , שמח , עשה את צרכיו כרגיל אכל די הרבה ורצה עוד ושוב עד היום יום חמישי לא שותה ,,מבחינה כלכלית אין לנו הרבה ומבחינה נפשית זה הורס אותנו לראותו כך , מה עלינו לעשות? גם אם נגייס כסף לצילום אחד אין לנו איך להגיע לשם....מה לעשות? חוץ מהשתייה הכל רגיל

שרי שלום,

קצת קשה לענות בצורה מפורטת, מכיוון שחסרים לי פרטים בסיפור. לא פירטת מספיק את עניין האיבוד שויווי משקל?, תוצאות בדיקות הדם?

כמו שאני מבין משאלתך הדבר היחיד שמטריד אותך הוא שכלבך לא שותה? בד"כ כלב שאוכל בתיאבון גם שותה, אבל אם יש ספק, נסי לתת לו קצת אוכל רטוב, מפחיות, אוכל כזה ניתן למהול עם מים ולהפוך לסוג של מרק, או שתרתיחי לו עוף במים (מכובס) תתני למים להתקרר ותתני לו לשתות אותם (מים בטעם עוף).

במידה ולא חוזר לשתות לדעתך מומלץ לחזור לוטרינר להמשך אבחון שכן כאן בפורום זה עם הפרטים החסרים לא ניתן לתת תשובה מלאה.

בהצלחה

ד"ר גיל הדר

שלום רב!
לכלב שלי, רועה גרמני גזעי בן שנתיים הופיע לפני כחודשים גוש בצוואר קורב מאוד לפנים. הגוש היה תחיל קטן וגדל מאוד. הגעתי אל הוטרינר אשר ביצע מספר בדיקות ושלל גידול סרטני, דלקת או זיהום. עם זאת המליץ על אנטיביוטיקה. ואכן עם נטילת האנטיביוטיקה הגוש נעלם. עם סיום הנטילה, חזר הגוש בשנית. יש לציין שהגוש איננו כואב לכלב. האם תוכלו לסייע- ממה יכול הדבר להגרם?

אורטל שלום,

ללא בדיקה של הכלב ולפחות תמונה של הגוש קשה מאוד לענות.

מכיוון שאת מתארת שה"גוש" הגיב יפה לטיפול אנטיבויטי ונעלם ניתן להניח שיש בו מרכיב דלקתי/זיהומי, עם זאת יתכן ויש עוד משהו ברקע כגון גוף זר? גידול? בלוטת רוק נפוחה? קשר לימפה נפוח? מכיוון שבסוף הטיפול האנטיביוטי חזר ה"גוש" אין מנוס מלהעמיק את הבדיקות.

בהצלחה,

ד"ר גיל הדר

שלום רב,
אני מאוד מודאגת!
כלב שלי מסוג פודל ננסי מעורב בן 8. ב 15.10.14 הוא קפץ מהמיטה הלכנו לטיול ומאז שחזרנו מהטיול הוא התחיל להתנהג מוזר בקושי זז. בערב כשרציתי לקחת אותו לטיול הוא לא רצה, לא זז ולא הלך. הוצאתי אותו בידיים החוצה אבל הוא לא זז ולא עשה את הצרכים. לקחתי אותו לוטרינר, הוא אמר שזה פריצת דיסק כי הוא קפץ מהמיטה עשה לו עירוי תוך ורידי ונתן לו זריקת דפומדרול.
כשלקחתי את הכלב לבית אחרי בערך שעה הוא עשה פיפי עם דם. הוא התחיל ללכת אבל היה עצוב. הוטרינר אמר שכנראה הפיפי התרופה הזאת. הכלב היה עצוב מספר ימים אבל כן הלך לא רצה לשחק וחשבתי שזה יעבור לו כי הוטרינר אמר שלוקח זמן להחלים. אבל ב 19.10.14 שמתי לב שהכלב עושה פיפי עם דם. הוא גם התחיל לשלשל והקיא והרגיש מאוד לא טוב. לקחתי אותו לוטרינר הוא אמר שיש חשד לציסטיטיס נתן לו עירוי תוך ורידי וזריקה באיטריל ונתן לו כדורי מרביסול שנתתי לו במשך 7 ימים.
עכשיו הכלב מרגיש יותר טוב אבל הוא שותה הרבה מהרגיל ועושה פיפי פחות מהרגיל.
רציתי לברר האם זה מסוכן (שהוא עדיין עושה פיפי פחות מהרגיל) והאם יכול להיות שיש לו מחלה כלשהי שהוטרינר לא אבחן וכדי לי לבדוק אותו במקום אחר? הוטרינר עשה לו בדיקת דם ואמר שזה באמת כנראה ציסטיטיס אבל יכול להיות שיש אבנים בכליות.
תודה מראש,
גלי

גלי שלום,

נשמע שכלבך סובל ממספר דברים במקביל.
מכיוון שהכל התחיל בקפיצה שלו מהמיטה, יתכן והכאב הראשוני אכן היה על רקע פריצת דיסק או כאב אורטופדי אחר משני לטראומה (נפילה מגובה).

לגבי שאר הסימנים לא ברור מה קדם למה.
שתייה מוגברת הינה תופעת לוואי של טיפול בסטרואידים (דפומדרול) עם זאת גם של עוד מצבים כגון מחלת כליות, סכרת ועוד (לא ציינת האם בדיקת הדם הייתה תקינה?).
ככל הנראה הכלב שלך סובל גם מדלקת בדרכי השתן (לא ציינת האם נעשתה בדיקת שתן והאם נשלחה תרבית שתן?), דלקת זאת יכולה להיות ראשונית או משנית (למשל משנית למחלת כליות או משנית לטיפול בסטרואידים, או משנית למצבים אחרים?).

אותו כנ"ל לגבי ההקאות והשלשולים - הם יכולים להיות תסמינים של מחלה אחרת או משניים לתגובה לא תקינה לטיפול.

על מנת לתת לך תשובה יותר מפורטת צריך לראות את בדיקות הדם והשתן.

לבינתיים הייתי ממליץ על טיפול תומך (מגיני מערכת עיכול, אנטיובטיקה לדרכי השתן ומעקב) אם עדיין יש דם בשתן זה לא תקין וצריך להמשיך ולהעמיק את האבחון.

בריאות שלמה,

ד"ר גיל הדר

יש לי פיקניז מערב בן 8 , כבר כמב ימים בקושי הולך , לא יכול לעלות למטה , מה שאני ראוה יש לו בעיה עם רגלים אחריות מה לעשות ? אבל הוא אוכל ואני לא יכלה לפנות לןורינר אין לי כסף

זאנה שלום,

פקינז שמראה בעיות הליכה על רגליים אחוריות מחשיד מאוד לבעיה בעמוד שדרה כגון פריצת דיסק, או תהליך דלקתי או גידולי בעמוד השדרה.
מצב זה מחייב בדיקת וטרינר על מנת להעריך את החומרה ובהתאם להמליץ על טיפול. אם מדובר בפגיעה בדרגות נמוכות אפשר לטפל בצורה שמרנית (עליות נמוכות), פגיעה בדרגות גובוהת יותר מטרידה...

אני ממליץ לפנות לוטרינר שלך לבדיקה כמה שיותר מהר.

ערב טוב ובהצלחה

ד"ר גיל הדר

שלום,
יש לי שאלה בקשר לכלב שלי, הוא נלקח להסגר ולאחר יוצר מ-10 ימים התקשרו אלינו מהוטרינריה של העיר להודיע שהוא מת ממחלה קשה שבד״כ גורים נדבקים בה. האם הדבר הגיוני?
אציין שהכלב היה מחוסן, מסורס ובוגר (לא גור).
בדקתי במאגר הכלבים באינטרנט לפי מספר שבב היה כתוב בסטטוס: ׳פעיל׳ ולאחר מכן עד ביום הסטטוס רשום ׳בהסגר׳.
בנוסף לא קיבלתי שום הודעה כתובה כהוכחה על כך שהוא אכן מת, קשה לי להאמין לעובדה הזו שדווקא שם מת היות וזהו מקום שאמור להיות מטופל בו וגם אם הוא חולה. הרי למה שלחנו אותו לשם, שימות?
בשיחה עם הווטרינרית של העיר יום אחרי, היא טענה שזהו מקרה מאוד נדיר ושהיא בעצמה פעם ראשונה נתקלה בדבר כזה שכלב מת בהסגר. וכלב מטופל, לא משוטט.
בנוסף, כשביקשנו לראות אותו מההסגר נמסר שהגופה נשלחה למשרפה, יש דבר כזה?!?

פלג שוב שלום,

ראה תשובה קודמת.

לא מוכר לי דבר כזה ששולחים גופה לשריפה בלי אישור של הבעלים. שוב זהו מקרה חריג , אנא פנה לוטרינר העירוני בעירך ונסה לקבל דו"ח סיכום מקרה ותשובות.
לצערי כאן בפורום מחלות כלבים וחתולים אין אני יכול לעזור לך לצערי.

בהצלחה

ד"ר גיל הדר

היי,
אני מטפלת בחתולי רחוב (כולם מסורסים ומעוקרות) והיום הגיעה אחת החתולות (כבת 3), שלא הייתה מספר ימים, ושמתי לב שחצי מהפנים שלה נפוחים מאד, מהלסת ועד מתחת לאוזן. ראיתי שעל האוזן היה פצע קטן שנראה שדימם ונקרש. חשוב לציין שהחתולה הייתה מאד עצבנית לחתולים האחרים לידה וגם אלי. היא אפילו נעשתה קצת תוקפנית (בעיקר כלפי החתולים האחרים). היא אכלה מעט אוכל רטוב וברחה מפינת ההאכלה ביללות חזקות מאד ונעלמה.
מה לעשות? האם לתת לה איזה טיפול ראשוני או משהו שיכול לעזור? כשניסיתי להחזיק אותה מהצוואר ולבדוק זה כאב לה אפילו יותר והיא בכתה והשתוללה.
אשמח אם תוכלו לתת לי מענה.

מיכל שלום,
החתולה צריכה לראות וטרינר. מסיפורך נשמע שיש שם תהליך דלקתי זיהומי ואולי אף אבצס. מומלץ שוטרינר יבדוק ויתאים טיול - לעיתים אבצסים גדולים מצריכים טיפול כירורגי.

בהצלחה

ד"ר גיל הדר

היי , אימצנו גור האסקי לפני כחודש ביום שישי האחרון הבאתי אותו לוטרינר לאחר שהקיא כל 10 דק , שלשל דם והיה מעולף על הרצפה , לאחר בערך יומיים של ההקאות אישפזנו אותו, הוטרינר איבחן אצלו פרוו , הוא נמצא שם כבר 4 לילות היום יהיה החמישי ובכללי לא רואים שיפור ולא התדרדרות , היום הוא קצת היה שפוך מהרגיל .מיום שישי הוא לא אוכל , שותה הרבה ולא הקיא כבר יומיים ומשלשל
שאלתי היא :
מנסיונך לפי מה שסיפרתי פה , הוא יצא מזה ?
מהם סימני ההחלמה ? הכוונה איך אני יודע אם הוא במגמת שיפור ?
לפי מה שהבנתי הגוף שלו צריך לפתח נוגדנים כמה זמן בערך לוקח לכלב לפתח נוגדנים כאלו ?
האם אתה ממליץ על דרך טיפול כלשהי ?
תודה מראש!!

דן שלום,

מחלת הפרוו לצערי היא מחלה קשה ביותר, זוהי מחלה ויראלית - מה שאומר שאין טיפול ספציפי כנגד המחלה אלא רק טיפול תומך אגרסיבי. ממחלה זאת ללא טיפול הולך ישנם אחוזי תמותה מאוד גבוהים.

המחלה מתחילה בד"F בחוסר תיאבון, לאחר מכן נוספים גם שלשולים דמיים והקאות וחולשה וחום.

ברמת בדיקות הדם המחלה מאופיינת בצניחה משמעותית של כדוריות הדם הלבנות וכן לעיתים ירידה בסוכר בדם, לעיתים בחלבון בדם ועוד.

ניתן לקרוא עוד המחלה בקישור הבא:

http://www.vetvisit.co.il/#!untitled/c1l66

לגבי כלבך האהוב, מגמת שיפור נמדדת בשני דברים : 1. תוצאות בדיקות דם (צריך לראות שהכדוריות דם הלבנות עולות חזרה לערכים נורמלים, ושאין חריגות משמעותיות בשאר הערכים). 2. מצב קליני כללי של הכלב: האם אוכל? מקיא? שותה? שלשולים עדיין דמיים..
בגדול זוהי מחלה שאם טיפול תומך קבוע ואגרסיבי "ללא הורדת רגל מהגז" יש סיכויי החלמה טובים ביותר.
אינני יודע במה מטופל כלבך אבל בגדול אם הוא מאושפז ומקבל טיפול תומך מערכת עיכול, מעודדי תיאבון, שיוכך כאבים וכיסוי אנטיביוטי רחב טווח אז פשוט להמשיך עם זה עד שבתקווה) ישתפר ויחלים.

בהצלחה ורפואה שלמה

ד"ר גיל הדר

שלום קוראים לי פלג, לפני שבועיים הכלב שלי נשלח להסגר בב"ש לאחר שנשך בן אדם זר שנכנס לביתי.
הכלב היה מחוסן בכלבת משושה ומסורס, היום הוטרינרית התקשרה וטענה שכלבי נהרג לאחר שחלה במחלת הפרוו ,האם ייתכן דבר כזה?
בנוסף בדקתי באתר חיפוש הכלבים באינטרנט לפי שבב ומצאתי שהסטטוס של הכלב נשאר פעיל גם לאחר כמה ימים שטוענים שהוא נהרג למרות שהאתר מעודכן לתאריך של היום.
יכול להיות דבר כזה ? האם יכול להיות שפגעו בו בכוונה ? או שמסרו אותו לידי מישהו אחר ללא אישורי?

פלג שלום,

דבר ראשון צר לי מאוד על כלבך.

אני לא בטוח שפורום זה הינו המקום הנכון לענות על שאלתך.

לגבי מאגר השבבים - לוקח למאגר זה לעיתים מספר שבועות (ואף לעיתים יותר ) עד שהוא מתעדכן בפועל. זה בעיקר תלוי מתי דיווחו לווטרינר העירוני על מות כלבך, ומתי הוא דיווח למאגר השבבים. אגב חובתך האישית היא גם כן לדווח בעצמך לוטרינר העירוני שלך על מות כלבך.

בנושא מחלתו - מחלת הפרוו היא מחלה קשה ביותר, אינני יודע מה היה שם בדיוק, האם בפועל הוא נבדק למחלה, והאם קיבל טיפול כלשהו - זוהי לא מחלה שמתים ממנה מיד אלא מדובר בוירוס עם סימנים קליניים ברורים שלוקח מספר ימים מרגע ההדבקה עד שרואים את הסימנים הקליניים ועוד מספר ימי מחלה. ללא טיפול זאת אכן מחלה שניתן למות ממנה., אך במקרה שלך רב יש הרבה סימני שאלה והפרטים לא ידועים לי.

הסיפור אינו ברור לי ועל מנת לקבל חוות דעת מומלץ שתבקש דו"ח רשמי של הוטרינר של הכלבייה שמתאר את המחלה מתי התחילה אילו סימניים קליניים, איך טופלה ולמה לא עידכנו אותך מיד שכלבך חולה.

כאמור פורום זה אינו המקום הנכון לענות על שאלותיך במקרה זה.

שוב אני מצטער על כלבך ומאחל לך בהצלחה.

ד"ר גיל הדר

שלום רב,
פתחתי עצם מעושנת שקניתי לכלבה שלי וכשפתחתי אותה נפלו ממנה תולעים על הרצפה. היא הריחה אותם והפחד שלי הוא שאולי היא אכלה אותם למרות שלקחתי אותה משם די מהר ולא נראה לי שראיתי אותה אוכלת אותם. השאלה היא אם זה מסוכן אם היא כן אכלה.

דפנה שלום רב,

אין סכנה גם אם כלבתך אכלה באקראיות איזו תולעת שכן רוב החיות האלו לא יחזיקו מעמד בקיבה של הכלבים. אם הכלבה ממשיכה להיות בריאה, תשימי את זה מאחורייך...

יום טוב

ד"ר גיל הדר

שלום,
יש לי חתולת ספינקס נקבה,גורה בת 5 חודשים. כשלקחנו אותה מהאמא(היתה בת חודשיים),ששם האכילו אותם בפרו-פלאן(אוכל יבש) לגורים,לכן המשכנו עם האוכל. לאחר כמה שבועות, היא התחילה לשלשל עם דם בצואה אך ההתנהגות שלה לא השתנתה בכלל ולא הראתה שום סימני מצוקה (חתולה מאוד היפראקטיבית).
ישר רצנו לווטרינר והוא העביר אותה לאוכל רפואי(רויאל קאנין/הילס אינטסטינל) מאז ועד היום היא אוכלת רק את האוכל הרפואי והדם לא עבר,בא והולך (יומיים לא,יומיים כן)עשינו ספירת דם ותרבית צואה..שתי הבדיקות יצאו תקינות(חשוב לציין שהגורה קיבלה את כול החיסונים הנדרשים: 2 תילועים ומרובע אחד). לפני יומיים אחרי התייעצות עם יועצת בחנות חיות ולאחר הסבירה לי שהחתולה לא אמורה לאכול אוכל רפואי כל חייה ושזה לא בריא לתקופה כל כך ממושכת החלטנו לנסות להעביר אותה לאוכל רגיל לגורים מחברת "נאטורל באלאנס".
היום שמתי לב שהיא היתה בשירותים 3 פעמים ובפעם האחרונה יצא לה ממש שילשול מיימי עם נקודות גדולות של דם!! בכול התקופה הזאת החתולה מתנהגת כרגיל ונראית בריאה לחלוטין.
אני כבר מיואשת ולא יודעת מה לעשות או למי לפנות..בבקשה עזרתכם.
יאנה.

יאנה שלום,

לגבי השלשול המיימי האחרון נשמע שהוא בעיקר קשור להחלפת המזון המהירה ולכן לא הייתי מתיחיחס לזה בסיפור. דבר ראשון אני ממליץ להחזיר לאוכל הרפואי לבינתיים. זה אוכל יותר עדין, וקל לעיכול ועוזר למצק צואה.

דם טרי בצואה או בשמו הרפואי המטוכזיה זה בהחלט תמיד סימן אזהרה שמחייב בירור. ישנן סיבות רבות הכוללות טפילים שונים, תהליכים דלקתיים, גידולים, פוליפים, מחלות אימוניות של מערכת העיכול ועוד.

מכיוון שאת מתארת תהליך שמתרחש כבר מספר חודשים אני ממליץ לפנות (אפשר גם דרך הוטרינר/ית שלך) או ישירות לרופא/ה מומחה/ית פנימאי/ת. ישנם מספר רופאים כאלה בארץ והם נמצאים במספר מרכזים רפואיים (את מוזמנת ליצור איתי קשר במייל ואני אמליץ לך בהתאם למקום מגורייך על מרכז קרוב אלייך).

מומלץ בשלב זה רקגע לעצור עם שינויי המזון ולבצע מספר בדיקות: בדיקות דם כלליות, שליחת בדיקות צואה חוזרות (הצפה + חיפוש טפילים ספיצי - ג`יארדה, טריטריכומונס), וכן לשקול בדיקת אולטרה סאונד מומחה למערכת העיכול.

במידה ושם לא נמצא את התשובה ישנן עוד בדיקות שניתן לעשות אבל אנחנו קצת מקדימים את המאוחר.

בהצלחה

יש לי כלב בוקסר בן שנתיים, אומץ מכלביה השבוע כשהוא סובל מברונכיט ומטופל באנטיביוטיקה.
הוא משתעל המון ומקיא אחרי שמקבל את הכדורים.
מה אפשר לעשות כדי שלא יקיא את הכדורים? תוך כמה זמן צריך להיות שיפור בשיעול?

נעמה שלום,

אם הכלב מקיא את האנטיביוטיקה צריך לגשת לוטרינר ולהתאים אנטיביוטיקה אחרת. או להוסיף טיפול נגד הקאות. זאת כמובן בהנחה שהכלב מקיא רק בגלל האנטיביוטיקה ולא בגלל מחלה כלשהי הגורמת להקאות. בכל מקרה מומלץ לבדוק אצל וטרינר. במידה ומדובר בשעלת בד״כ רואים שיפור תוך 5-7 ימים אבל לעצים גם יותר..

בהצלחה

ד״ר גיל הדר

היי חזרתי מהעבודה עכשיו ויש לי גור מעורב בן 4 חודשים ...שעבר עד כה את כל החיסונים הנדרשים מאז שהגעתי הוא עושה קולות של חנק ואפילו הקיא קצת קצף. ניסיתי להאכיל אותו (בדרך כלל הוא אוכל מעולה ) והוא פשוט לא רצה גם מים לא פשוט נשכב חלש ונרדם ..האף שלו די יבש. השאלה היא אם לחכות עד הערב לראות מה קורה או לקחת אותו כבר עכשיו לוטרינר ??

שלום, אני בכוונה לא בוחרת קטגוריה כי יתכן שזה שייך גם למחלות וגם לתזונה. יש לי חתולה פרסית לבנה (או שיתכן הימלאיה) בת 19. בבדיקות דם שעשתה ראו ממצאים לא תקינים בכליות ובכבד. היא לא קופצת או רצה כמו שהיתה בעבר, אני כרגע נותנת לה תוסף מזון בשם קוזקואין פעם ביום, אוכל של רויאל קנין רטוב ויבש 12+, (כואב לי אפילו לכתוב על זה... :( ), לא הצליחו לבדוק במישוש למה כואב לה באיזור האגן או פרקי הירך או מפרקי הרגליים האחוריות. למרות שאני מחליפה חול כל יום היא עומדת בתוך ארגז החול עם הזנב בחוץ, כך שחלק מהשתן יוצא החוצה..., המליצו לעשות צילום לדיאגנוזה של הכאבים באגן ו/או ברגליים האחוריות אבל הבנתי שזה כרוך בטשטוש ויש בזה סיכון לגביה. לא הייתי רוצה שאחרי הצילום היא תישאר על השולחן... מה עושים?! אין אפשרות לשיקוף כמו שעושים לאנשים ואז זה לא יהיה כרוך בטשטוש? היום היא לא אוכלת לי את האוכל של רויאל קנין 12+, והוא יקר... היא רק שותה מים כל הזמן. תתייעצו לי בבקשה. אני כותבת לכם כחוות דעת שניה אחרי שבדקו אותה לפני חודש בערך. האופציות שקיבלתי הם או התוסף שכתבתי או מורפין שזה סוג של סם. ואם הדיאגנוזה באגן אחרת? אני לא רוצה להזיק לה ואני רוצה שתמשיך לחיות! תעזרו לי בבקשה. תודה.

תמי שלום,
הבעיה שאת מתארת הינה מורכבת. דבר ראשון לא ציינת לגבי הממצאים של בדיקות הדם בכליות והכבד. למצב הסיסטמטי בהחלט יש השפעה גם על בעיות אורטופדיות. חתולים מבוגרים בהחלט יכולים לסבול מבעיות מפרקים כרוניות ולעיתים צריכים טיפול יותר אינטנסיבי. על מנת לעזור למפרקים תוספי מזון הם טובים אבל צריך לודא שאין עוד משהו שם כגון תהליך דלקתי משמעותי. מבחינת תזונה קיים מזון רפואי לבעיות פרקים שיכול להקל מעט, אבל מעבר אליו תלוי גם בבעיות הכליות (לא ציינת ממצאים של מדדי הכליות). לצערי אין פתרונות קסם ומומלץ אבחון, אם החתולה עוברת בדיקה טובה קודם לכן, ובדיקות דם ושתן לדעתי זה סיכון מחושב לבצע צילומים.
לאור המורכבות של המקרה אפשר לשקול ייעוץ עם אורטופד (גם ברמת הפורום אורטופדיה של אתר זה) אבל גן ממש להזמין פגישה עם אורטופד מומחה למרפאה.
לעיתים אין מנוס מטיפול כרוני עם משככי כאבים זאת כמובן לאחר אבחנה מלאה.

בהצלחה

ד״ר גיל הדר

שלום, לאחרונה לחתול שלי (פרסי) התנפח השפה התחתונה כמוגולה.. הלכתי אל הוטרינר והוא נתן לו 2 זריקות (סטרואידים ואנטי היסטמינים) וכדורים של אנטי היסטמינים (אהיסטון). עברו כבר כמה ימים ואני לא רואה שיפור, ראיתי שיצא לו על השפה הנפוחה נקודה לבנה האם זה רע? ובנוסף נפל לו שן (הוא בן 5 חודשים) האם זה קשור?.. מה אפשר לעשות? תודה

שלום יש לי,

לא לגמרי ברור לי משאלתך באיזו נפיחות מדובר, האם נפיחות זאת התהוותה לאט לאט או בצורה פתאומית, והאם הייתה איזושהי תגובה לטיפול שניתן או כלל לא.
בנושא נפיחות לצערי ללא תמונה מצורפת או דרך למשש ולראות קשה לענות מה טיב הנפיחות, הטיפול שקיבלת כוון לתהליך אלרגי על רקע כלשהו, יתכן ויש כאן תהליך ממקור אחר למשל דלקתי/זיהומי. אבל את צריכה לחזור לוטרינר ולהעמיק את האבחון והטיפול.

בהצלחה

ד״ר גיל הדר

שלום

אנחנו מאכילים ומטפלים בחתול רחוב שסובל מרייור בפה ועקב כך מתקשה לאכול אוכל מוצק ולנקות את עצמו.
נאמר לנו שבעבר הוא נלקח לווטרינר והוא אובחן שהוא סובל מבעיה במערכת החיסון ולכן יש לו הרפס בפה וכתוצאה גם ריור בפה שנלווה לכך. אני רוצה לדעת האם הבעיה מוכרת? יכול להיות הרפס לחתולים? והאם יש דרך לטפל ולעזור לו ואולי גם להבריא אותו?

תודה

שלום דין,

בעיות שיניים וחניכיים בחתולים הינן מוכרות בהחלט, ישנן גורמים רבים אשר יכולים להוות מקור ראשוני לבעיות כאלו כגון מחלות כליות, סכרת ועוד. במידה ואין גורם ראו שוני צריך לבדוק היטב את הפה ולהבין האם מדובר בשן רקובה/ שבורה או בתהליך דלקתי של החניכיים.
הרפס קיים בחתולים, בד״כ הוא אינו אחד הגורמים הנפוצים לדלקות חניכיים, עם זאת לעתים אנחנו כן רואים כחלק מתהליך המשלב וירוסים בדרכי הנשימה העליונות גם כיבים בפה הנגרמים בעיקר על ידי וירוס הקליציאך יכולה להיות גם מעורבות של הרפס כחלק מהדלקת.
מומלץ לקחת את החתול לבדיקה אצל וטרינר ולהתאמת טיפול הולם.

בהצלחה

ד״ר גיל הדר

«   «הבא   | 693 | 692 | 691 | 690 | 689 | 688 | 687 | 686 | 685 | 684 | 683 | 682 | 681 | 680 | 679 | 678 | 677 | 676 | 675 | 674 | 673    הקודם»   »