חפש בעלי מקצוע:

מחלות

+ הוספת הודעה

איך מטפלים בחתול מצונן, מהו הטיפול המקובל לסרטן ומה עושים בכדי שהכלב לא יקיא את התרופות? תשובות לשאלות אלו ולעוד רבות אחרות תוכלו למצוא כאן

מנהל הפורום: ד"ר גלית לוי גיחון

ד"ר גלית לוין-גיחון הינה וטרינרית, בוגרת המחזור החמישי של בית הספר לרפואה וטרינרית על שם קורט באוניברסיטה העברית בירושלים. היא הבעלים של שתי מרפאות וטרינריות בחולון ובכפר סבא ומשמשת כרופאה אורחת במרפאה במדינת ניו-יורק בארה"ב. לפרטים נוספים>>

שלום רב... יש לי שיצ׳ו בן ארבע... הימים האחרונים שמתי לב שהבלוטה שיש לו בבטן גדלה והתנפחה .. ואין לו ממש כוח ורצון לשחק ולצאת לטיול . מה זה אומר ומה זו הבלוטה שיש לו בבטן. זה משהו שקיים אצלו ממזמן רק שבימים האחרונים היא ממש התנפחה . מה לעשות? תודה אסף

אסף שלום,

לא ברור לי באיזו "בלוטה" מדובר. ללא תמונות או מראה עיניים לא ניתן לענות לך לצערי. גש בהקדם למרפאה וטרינרית.

בהצלחה

ד"ר גיל הדר

שלום,
יש לי כלבה בת 10, מעורבת עם טרייר.
לפני כשלושה שבועות הוטרינר שלנו איבחן אצלה ארליכיה, לאחר שהבחנו אצלה שינוי בהתנהגות וחום גבוהה. בל טופלה בסטרואידים ובאנטיביוטיקה ומצבה החל להשתפר. לפני כשבוע בל הייתה מעורבת בקטטה (כניראה, לא ראינו זאת) והיא חזרה הביתה עם פצע פתוח גדול על הראש וכמה חורים קטנים על הכתף. ניקיתי לה את הפצע ועשה רושם שהוא התייבש והתחיל להגליד. לפני כמה ימים חזר לבל החום הגבוה. לאחר בדיקה אצל הוטרינר מסתבר שאין הקלה בארליכיה ורמת כדוריות הדם הלבנות עדיין נמוכה מאוד. מסתבר שהפצע היבש היה מוגלתי ושוער שמקור החום זה מהפצע המוגלתי. חזרנו הביתה עם כמות נוספת של אנטיביוטיקה. בינתיים מצבה של בל יציב, אך החום שב וחוזר כשהשפעת האופטלגין פגה. יש לציין שבמקביל בתקופה זו הופיעו לבל כ- ארבעה גידולים קטנים ורכים באזורים שונים בגוף. הם אובחנו כבלוטות שומן. בנוסף, עוד לפני האיבחון הראשוני של הארליכיה, צצה לבל גולה קטנה וקשה בצוואר, מתחת ללסת. עכשיו הגולה גדלה במקצת. לא נעשתה ביופסיה, שוער שזו גרורה של בלוטת לימפה, אך ההשערה לא וודאית ואני דואגת. הוטרינר אמר שאם לא ייחל שיפור בחום בימים הקרובים ניאלץ לפנות לבית חולים וטרינרי.
אני פונה אליכם בכדי לקבל חוות דעת נוספת. אנחנו מאוד מודאגים ונשמח לשמוע את דעתכם.
תודה רבה לכם, משי.

משי שלום,

ציינת כאן הרבה דברים שונים שיתכן שקושרים או לא קשורים אחד לשני.

במקרים מורכבים כגון המקרה של כלבתך קשה לתת חוות דעת בפורום זה. חסרה לי אינפורמציה רבה.

אין אובחנה קדחת הקרציות? במה טופלה ולכמה זמן טיפול? איך אובחנו המסות כמסות שומניות? האם נלקחו דגימות מהמסות? האם ה"גולה" בצוואר נבדקה? מה הכוונה ששוער שזאת גרורה? האם אובחן גידול באיזשהו שלב?

במילים אחרות נשמע שההמלצה לפנות לבית חולים וטרינרי הינה טובה ונכונה. במקרים מורכבים כאלו כדאי להעמיק את שלב האבחון ולראות מה יש לה בפועל.

יתכן והחום אכן מגיע מהפצה המוגלתי? ורצוי לבדוק שלא מסתתר שם אבצס או תהליך מתחת לפני השטח (דבר שלעיתים קורה בפצעי נשיכה).

חום שאינו מגיב לאנטיביוטיקה נכנס להגדרה של חום ממקור לא ידוע (FUO), ודורש העמקת תהליך אבחוני.

בהצלחה.

ד"ר גיל הדר

שלום,
יש לי גור רועה גרמני בן חודשיים וחצי שנמצא אצלי כשבוע. כאשר הגור הגיע אליי הוא היה אדיש אליי ולסביבה, לא הייתה לו התנהגות גורית אופיינית בימים הראשונים, בעת הבדיקה השגרתית שעשינו (אחרי יומיים שהיה אצלי) הוטרינרית שמה לב לאדישות של הגור והמליצה לעשות בדיקת דם, תוצאות הבדיקה סימנו על אנמיה (קצת קשה מהרגיל, לדבריה. היא הוסיפה שאין סיבה לדאגה ועם אוכל טוב, חום ואהבה הבעיה תפתר). הבעיה אכן נפתרה כעבור ימים ספורים הגור פעיל יחסית מרחרח משחק נושך וכו...
הבעיה כרגע היא שהגור עושה צואה בצבע חום בהיר (חרדל), מאז שהגיע אליי זאת הייתה צבעה של הצואה (חבר שהיה איתי האיר את עיניי). הצואה לא נראת כשלשול אבל ממש רכה, כמו משחה. הגור אוכל אוכל יבש ממותג פרו פלאן פוקוס (שקבלתי עם הגור), הגור אוכל בצורה סבירה לדעתי אבל עושה צואה בתדירות גבוהה (6-7 פעמים ביום), ויזואלית והתנהגותית הוא ניראה בסדר גמור לא מקיא, לא בוכה או משהו כזה.
אני מגדל מתחיל זהו כלבי הראשון ודיי מלחיצים אותי הבעיות הללו.
אשמח לעזרה, תודה רבה!

אביחי שלום,

קודם כל תתחדש. גור חדש זה כיף עצום!!

הצואה שאתה מדבר עליה היא בהחלט שלשול, שלשול מגיע בכל מיני צורות (ותלוי באיפה מקורו במערכת העיכול: מעי גס? מעי דק? וכ"ו..) , בשלב ראשון בגורים, כדאי לגשת לוטרינר ולקבל תילוע רחב טווח, ואם השלשול כבר הרבה זמן לא משתפר, כדאי לשקול שינוי הזנה לאוכל רפואי לתקופה קצובה ואולי אף אנטיביוטקיה. לעיתים אנחנו גם שולחים דגימת צואה לבדיקת טפילים כגון ג`יארדיה או טפילי מעי אחרים.

גם לגבי האנמיה לא ציינת מה היה הגורם לאנמיה: פרעושים וקרציות? איבוד דם למערכת העיכול? כמה חמורה הייתה האנמיה? אם חלפו מספר שבועות כדאי לחזור על בידקת דם ולראות שהכל חזר לערכים תקינים.

בהצלחה.

ד"ר גיל הדר.

גיל, שלום רב,
כלב הבוקסר שלי, הוא בן 8+ ולפני כחודשיים וחצי חל שינוי פתאומי בהתנהגותו. השינוי לא היה הדרגתי.
עד לפני חודשיים וחצי, הוא היה אנרגטי מאוד, שובב, סקרן, מלא חיות, מרץ ושמחת חיים. ואז זיהיתי אצלו ירידה חדה בוויטליות, ירידה בתיאבון, אפאטיות וירידה בשמחת החיים.
ב-23/6/14 אני לקחתי אותו לווטרינר על מנת שיאבחן את הבעיה ובהתאם ייתן את הטיפול.
הווטרינר עשה לו מספר בדיקות פיזיולוגיות: בדיקת עם סטטוסקופ, מדד חום, הוא שקל אותו והתוצאה הייתה 23.8 ק"ג. כמו כן, הוא עשה לו בדיקות דם (יש אצלו במרפאה מעבדה והוא עושה אצלו את הבדיקות).
הוא לא מצא משהו והתחלנו בטיפול עם כדור פריזמה 20 מ"ג אחד ביום.
השבוע הוא התחיל את השבוע ה-7 עם הכדור, אמנם חל שיפור בוויטליות שלו, הוא לא אפאתי והוא יותר שמח, אבל, הוא עדיין לא חזר לעצמו מבחינת האנרגיות והמרץ שהיו לו לפני שכל הסיפור התחיל, הוא ישן הרבה והתנועות שלו יותר איטיות וכבדות.
אתמול (7/9/14), הייתי אצל הווטרינר כדי לתת לו חיסון תולעת הפארק.
אני עדכנתי את הווטרינר כי הוא עדיין לא חזר לעצמו בתום השבוע ה-6.
הוא עשה לו 2 בדיקות, בדיקת אוזניים, בדיקה עם סטטוסקופ בנוסף, הוא שקל אותו שוב והוא ירד ל-22.5 ק"ג.
הוא בא ואמר לי שהוא רוצה לעשות לו בדיקות דם שבמילא כבר עברו 3 חודשים מהבדיקות האחרונות (בפועל עברו רק חודשיים וחצי).
ראשית, אני מאוד מוטרד מהעניין שבמשך חודשיים וחצי הווטרינר לא מצא כלום והכלב יורד במשקל, אני אודה לחוות דעתך.
דבר שני, ממצאי הבדיקה שהווטרינר עשה ב-23/6/14 העלו שאין ממצאים חריגים ושהבדיקות טובות ותקינות, האם בפרק זמן של חודשיים וחצי תוצאות של בדיקות דם יכולות להשתנות משמעותית ולהביא לממצאים חדשים שלא עלו באותן הבדיקות? הדגש הוא על עניין התקופה של החודשיים וחצי.
תודה.

אהלן דורון,

כל שינוי משמעותי של חיות , חיוניות, בכלב מבוגר אכן מצריך התייחסות. בהחלט גם ירידה במשקל מצריכה התייחסות, השאלה איך מצבו הגופני? האם הוא כלב מאוד רזה? האם התיאבון תקין? האם ישנן הקאות? האם הצואה תקינה?
לגבי בדיקות הדם, כן לעיתים יש שינוי בבדיקות הדם גם לאחר חודשיים וחצי, ולעיתים אם אין שיפור קליני טוב מומלץ לחזור על בדיקות דם רק כדי לודא שאין איזושהי החמרה.

המלצתי הינה שבמקרים של כלב מבוגר (ובפרט בבוקסר), אשר מראה ירידה בחיוניות ובמשקל מומלץ להשלים גם בדיקות הדמיה (אפילו על חשבון בדיקות דם), בהדמיה כוונתי לבדיקת אולטרה סאונד בטן ולצילומי בית חזה. הסיבה לכך היא לחפש תהליכים חריגים (למשך גידולים, קשרי לימפה מוגדלים, טחול או כבד חריגים). לעיתים יכול להיות תהליך משמעותי מאוד בגוף שלא מתבטא בבדיקות דם.

אם אין שיפור תוכל לבקש מהוטרינר שלך הפנייה לרופא פנימאי מומחה.

בברכת רפואה שלמה,

ד"ר גיל הדר

שלום ד"ר,
לפני כשמונה חודשים אימצנו גורה כבת ארבעה חודשים שמצאנו ברחוב. נראתה בריאה בבדיקה כללית אצל הוטרינר. הכלבה קיבלה את כל החיסונים הנדרשים, ולאחר עיקור התחילו להיווצר פצעים וקרחות באזור הפנים. הוטרינר איבחן דמודקס ללא בדיקות דם, ולאחר זמן רב של החמרה - בוצעו בדיקות דם והתברר שהכלבה סובלת משושנת יריחו.
התחלנו טיפול ספציפי, אך אנו מפחדים מאוד מהדבקה - מאחר והכלבה נמצאת בחצר שבה נמצאים גם ילדים ומתלבטים האם להרדים אותה (בצער רב).
האם הטיפול יעלים את הטפיל לחלוטין או שהוא נשאר בגוף ועלול להתפרץ שוב? האם זה מסוכן לבני אדם ולילדים? האם ההדבקה היא רק דרך זבוב החול או שתיתכן גם הדבקה ישירה? מהם הסיכויים להדבקה?
אנו מאוד מפחדים, ונשמח לקבל תשובתך

שיר שלום,

ליישמניה היא מחלה הנגרמת על ידי טפיל חד תאי (פרוטוזואה) - ליישמניה אינפנטום. זוהי מחלה אשר בד"כ בכלבים הופכת להיות סיסטמית ומערבת פגיעה במספר מערכות בגוף: עור, כליות, כבד, טחול ועוד..
הטפיל מועבר על ידי זבוב החול, ואכן מניעה של המחלה לכלב אפשרית על ידי מניעה עקיצות של זבובי חול (שימוש סדיר בקולרים ובאמפולות - ולודא שהחומר הפעיל עובד נגד זבובי חול).

ליישמניה היא אכן מחלה מסובכת ולא פשוטה בכלבים. אין דרך בכלבים לרפא מהמחלה, אבל יש טיפול - הטיפול הוא טיפול כרוני לכל החיים, והוא אינו מעלים את הטפיל אבל כן מוריד את כמותו משמעותית ואת השפעותיו ומשפר את הסימניים הקליניים בצורה מאוד משמעותית (לקויות העור נעלמות, מצב הכליות המשפר, עלייה במשקל וכ"ו).
סיכויים להדבקה הינם מאוד קטנים.
שושנת יריחו המדוברת באנשים נגרמת גם כן על ידי ליישמניה אך על ידי זן אחר מזה שמדביק כלבים. גם באנשים ההדבקה הינה על ידי זבוב החול.
באנשים בפרט המחלה עלולה להיות מסוכנת אם ישנם אנשים בעלי פגיעה במערכת החיסון (למשל בזמן טיפולים כימוטרפיים או מחלות שפוגעות במערכת החיסון).
עד כמה שידוע לי אין נתונים שתומכים בהדבקה ישירה בין כלב לאדם (נתן להעמיק בדיקה זאת ולבדוק מול משרד הבריאות נתונים עדכניים יותר).
יש איזורים בארץ שיותר ידועים באיזורים בהם יש זבובי חול נגועים בטפיל (למשל איזור הרי יהודה, איזור הר הדר ומעלה החמישה ועוד) עם זאת כבר היו דיווחים על הדבקה ממספר איזורים אחרים בארץ.

המלצתי בשלב זה הינה לטפל בצורה מלאה בכלבה, לשמור על הכלבה כל הזמן עם טיפול אקטיבי כנגד זבובי החול, לדאוג לריסוס הגינה במידת הצורך, להימנע מעקיצות זבובי חול (על ידי לבישת בגדים ארוכים ולהמרח בחומרים נגד יתושים).

לקבלת תשובה יותר רשמית ומפורטת מומלץ לפנות לבית החולים הוטרינרי האוניברסיטאי בית דגן ולקבוע תור למחלקה פנימית לפרופ. גד בנעט.

בהצלחה

הכלבה שלי בת שנתיים, מסוג ציוואוה מעורבת. מוכנה לצאת איתי לפחות 4 פעמים ביום.

זה יכול להגיע אפילו ל 7 פעמים.
אני חושבת שיש לה בעייה בדרכי השתן. מה אפשר לעשות כדי להקטאין שעות היציאה, לא בקטע של אילוף, יותר בקטע של עזרה רפואית או מזון אחר? תודה!

שביט שלום,
קודם כל כדאי לשלול בעיה רפואית, על כן אני ממליץ לך לגשת לוטרינר שלך ולבדוק האם יש או אין בעיה אמיתית בשתן (דלקת? אבנים בדרכי שתן? סינדרום שתייה והשתנה מוגזים וכ"ו..) .

אם בעיה רפואית נשללה אז מה שנותר הוא לדבר עם מאלף.

בהצלחה

ד"ר גיל הדר.

שלום!
הכלבה שלי בת עשר.לפני כחודש התחילה להשתעל כאשר יצאנו החוצה ובבית נשמה רגיל.לקחתי אותה למרפאה וטרינרית אחת גילו שיש לה בעיה בבלוטת התריס,אבל לגבי השיעול אמרו שזה אולי יעבור אחרי כמה זמן של הטיפול בלבוטירוקסין.זה לא הרגיע אותי לקחתי אותה לוטרינר אחר,הוא אמר שכנראה זה ויראלי ונתן לנו אנטיביוטיקה דוקסילן, ווניציטיל P לעשר יום ואחכ שוב לעשר יום אחרי שבאנו אליו ואמרנו שהייתה קצת הקלה אבל לא לגמרי עבר ,עוד מעט תיגמר התקופה של האנטיביוטיקה וזה עדיין לא כזה עבר.יש לי תחושה שהאף שלה טיפה חסום וכמו שבנאדם עם אף חסום משתעל ככה זה אצלה,ויוצא נוזל אבל הוא מיימי לא צמיגי אולי זה הנוזל הרגיל שיוצא מהאף.האם יש מן טיפות לאף לכלב כמו לבני אדם שפותחים את דרכי הנשימה של האף?
אם אין טיפות כאלה, איזה עוד בדיקות מומלץ לבצע כדי לראות מה הבעיה?
חוץ מרנטגן שכבר ביצענו?ושם ראו טיפה נוזלים בריאות ולב מוגדל כי היא כלבה עם עודף משקל אף עכשיו היא בדיאטה ,חשבתי על אנדוסקופיה אבל זה מפחיד כי זה עם הרדמה מלאה יש משהו פחות מסוכן מזה?
בתודה מראש!

קטי שלום,

ישנם גורמים שונים לשיעול בכלבים. דבר ראשון צריך לאפיין את תדירות השיעול והאם מדובר בשיעול יבש או רטוב (עם ליחה או לא), דבר שני חשוב לראות איך הכלבה מרגישה מלבד השיעול? האם היא מתנהגת כרגיל? אוכלת שותה שמחה?
מטריד אותי שציינת בצילום יש לב מוגדל ונוזלים בריאות? על פניו שני אלו הם דברים שגורמים לשיעול. מומלץ אולי לשקול העמקה של בדיקת הלב ומעקב אחר הנוזלים בריאות. מה טיבם של נוזלים אלו? בצקת? נוזל חופשי ? מומלץ להתייעץ עם הוטרינר לגבי בדיקה קרדיולוגית.
לגבי הפרשות מהאף, אין טיפות שפותחות את הנחיריים בכלבים. במקרים חמורים ניתן לבצע אצל הוטרינר שטיפות וניקוי, אך חשוב להבין מדוע יש הפרושת אף, מה הצבע שלהם? האם זה הפרשות מוגלתיות או שקופות? הא הן דמיות?
האם יש שיפור כאשר מטפלים באנטיביוטיקה או ללא שיפור כלל?

נשמע שהעיב של כלבתך הינה מורכבת ודורשת בדיקה מעמיקה יותר. ממליץ לפנות לוטרינר ולהתייעץ איתו לגבי בדיקה קריולוגית ואבפיון והעמקה של מקור ההפרשות מהנחיריים.

בהצלחה.

ד"ר גיל הדר.

דוקטור שלום רב,
לפני כשבועיים קניתי גורת שיצו והזוג שמכרו לי אותה נתנו לי עוד גורה במתנה מפני שלא היה ברור אם תשרוד או לא. היא פגה והמצב שלה שם היה פשוט נוראי. היא הייתה חלשה, רזה עם דלקת חמורה בעיניים. לקחתי אותה כי ריחמתי עליה. היה לי ברור שאצלהם היא לא תשרוד. הבאתי אותה וטיפלתי בה עם משחה לעיניים והאכלתי אותה טוב. עכשיו היא השמינה ונראית הרבה יותר טוב אך עדיין קטנה מאוד. כחצי מגודלה של השנייה.
הגדולה יותר התחילה לשחק איתה ממש באגרסיביות עד רמה שהפגה בוכה.. אתמול הם שיחקו יפה והשארנו אותם בכלוב שלהם ויצאנו לכמה שעות.. כשחזרנו הפגה נראתה בדיכאון. היא לא באה שאני קוראת לה שזה דבר מוזר מאוד כי היא הראשונה שהייתה קופצת עם שמחת חיים.. עכשיו אני מוציאה אותה מהמיטה לשחק קצת והיא ישר חוזרת לשם.
ראוי לציין שהיא אוכלת ושותה ועושה צרכים אבל נראה לי שהגדולה פגעה בה כשלא היינו ועכשיו כואב לה הגוף. היא רק ישנה ולא משחקת כהרגלה. רוצה רק להשאר במיטה..
מה זה יכול להיות? או מחלה או שהגדולה הכאיבה לה מאוד?

האם אני צריכה להפריד ביניהם שלא תיפגע ממנה יותר?
עוד דבר שאני צריכה לציין.. הבאתי את שתיהן חולות מבחינה נשימתית. הו מחרחרות, מתעטשות. לקטנה יוצא קצת נזלת והגדולה משתעלת אבל לא יוצא לה הרבה. נשמע שיעול יבש ונסיון להקאה אך ללא הצלחה..
תודה מראש..

שחר שלום,

תודה לע השאלה, לא ציינת בשאלתך האם הגורות מחוסנות? האם הם ינו מהאמא בצעירותם? והאם הם עברו בדיקה וטרינרית.

בשאלתך יש נושאים שונים:

1. הגורה שיותר קטנה מבחינה התפתחותית והפכה אפאטית וחסרת תיאבון -- במקרה זה ללא ספק הגורה צריכה לעבור בדיקה רפואית, ישנן מספר מחלות מולדות שיכולות לגרום להאטה בגדילה, ירידה בחיוניות, שינויים בתיאבון ביחס לשאר השגר ועוד. המחלה הנפוצה ביותר בנושא זה הינה PSS - בעיה מולדת בכלי הדם בכבד, עם זאת קיימות עוד מחלות שיכולות לגרום לכאן (מחלות לב מולדות, מחלות כליות ועוד..). לפני שחושבים שקרה לה משהו בזמן משח חשוב לשלול מחלה מולדת.

2. לשני הכלבים יש סימנים של מערכת נשימה עליונה - כאן צריך לזכור שמדובר בכלבים מגזע שיצו - גזע זה סובל הרבה פעמים מבעיות דרכי נשימה עליונות כתוצאה ממבנה הפנים שלו. עם זה גם כאן את מתארת מצב קצת יותר חמור מהמצב הרגיל ולכן גם כאן ההמלצה היא לבדיקה רפואית ואולי צריך להתאים טיפול מסויים.

בהצלחה,

ד"ר גיל הדר

שלום רב, יש לי כלב מעורב פינצ׳ר עם שפיץ בן שנה וחצי הוא בריא בדרך כלל אך בשבוע האחרון גיליתי פצע מוזר מתחת לשפה שלו בצד שמאל נראה כמו טולילה או גוש קטן כזה וכאילו יש כמו נקודה של דם משהו לא מוגדר.
מה זה יכול להיות והאם זה יכול להיות מסוכן?? והאם אפשר לשלוח לכם תמונה באתר או במייל?? בבקשה זה ממש דחוף

חפצי שלום,

על פי תיאורך לא ניתן לדעת במה מדובר. מומלץ לגשת לוטרינר שיראה במה מדובר ויתן טיפול מתאים במידת הצורך.
את מוזמנת לשלוח תמונה למייל vetvisit1@gmail.com במידה וזה משהו שאוכל לעזור דרך מייל כמובן אודיע לך.

בהצלחה,

ד"ר גיל הדר

דוקטור שלום, אני אמורה לקחת בסופ"ש הקרוב חתול מבית גידול, הוא בן חודשיים וחצי. היום התקשרה אליי הבחורה מבית הגידול ואמרה לי שהיא עשתה לו חיסון והוא מחרחר קצת אבל משחק ואוכל כרגיל. היא אמרה שבעלה יקח אותו לוטרינר כדי לבדוק למה הוא מחרחר ואם כדאי שניקח אותו בסופ"ש הקרוב. וטרינרית אחרת הלחיצה אותי ואמרה שזו כמעט ודאי שזה הרפס חתולים. האם זה באמת ודאי שזה הרפס?

מירית שלום,

בגורי חתולים ובחתולים צעירים בעיקר מבתי גידול אנחנו הרבה פעמים רואים סימנים של מחלת דרכי נשימה עליונות. הסימפטום עונה לשם: UPPER RESPIRATORY TRACT COMPLEX, סינדרום זה כולל בתוכו מחלות ממספר פתוגנים שהנפוצים בהם זה וירוס ההרפס ווירוס הקליצי - לעיתים בשילוב עם זיהומים חיידקיים משניים.

וירוס ההרפס מאוד נפוץ בחתולים ואינו מדבק לבני אדם. כן יכול להיות מדבק לחתולים אחרים במידה ויש בבית. על פי סיפורך לא ניתן להגיד בוודאות שמדובר בהרפס אך כן יש חשד למחלות הסינדרום המדובר.

הצעד הנכון הוא זה שנעשה לקחת לבדיקה אצל וטרינר במידת הצורך לתת טיפול מתאים.

לשאלה האם כדאי לקחת אותו או לא זה תלוי איך הוא מתנהג - האם הוא חיוני, עירני, משחק, אוכל, עושה צרכים? אם התשובה היא כן ובבדיקה אצל הוטרינר לא נמצאו ממצאים חריגים אז אין מניעה מלקחת אותו אליכם בסופ"ש הקרוב.

תתחדשו,

ד"ר גיל הדר

הכלב שלי בן 7 - מלטז מעורב עם טרייר. הוא אצלנו מגיל 7 חודשים..
ואתמול בערב לקחתי אותו לטיול, הוא שלשל, וחזרנו הביתה ומתחת לזנב שלו נמרח לו שלשול עם טיפה דם, שטפנו לו עם צינור בחצר, ונתנו לו לאכול הוא אכל בסדר כמו תמיד. והיום בצהריים הוא הקיא. ואני לא יודעת מה יש לו ואם כדי לקחת אותו עכשיו לווטרינר או לחכות קצת? אין לו תאבון כולכך היום.. והוא פחות שמח כמו שהוא תמיד.. יכול להיות שזה בגלל החום בחוץ...
נ"ב- יש לנו עץ בחצר שהגזע שלו למטה חולה כזה.. והעץ מוציא הרבה שרף ונוזל לבן כזה.. ואנחנו חושבים שאולי בלי ששמנו לב הוא ליקק את זה קצת... אנחנו לא יודעים אבל זה יכול להיות זה.??
תודה , מחכה לתשובה מהירה!! חן.

חן שלום,

שלשול דמי, הקאה וירידה בחיוניות בהחלט מחייבים בדיקה אצל הוטרינר.
גורמים נפוצים למצבים אלו כוללים דלקת לבלב, דלקת מעיים ועוד..

בהצלחה,

ד"ר גיל הדר

הלבן של העין של הכלבה שלי התנפחה ונהיתה אדומה וגם הלחי שלה התנפחה בצד שמאל
מה צריך לעשות?

דוד שלום
ייתכן ומדובר בתגובה אלרגית או בדלקת בעיין.
מומלץ לראות וטרינר ע"מ לאבחון במה מדובר ולהתאים טיפול
בהצלחה
ד"ר גיל הדר

החתול שלי בן 11 חודשים בערך והוא הקיא אתמול גוש של משהו אני חושבת שזה שקית אבל אולי לא.. והיום הוא הקיא שוב בלי שום גושים, רק קיא.
הוא מתנהג רגיל לפי מה שאני רואה, לפעמים קופץ, משחק, או שוכב על הריצפהף אני לא רואה התנהגות חריגה.
אני דואגת ולא יודעת מה לעשות ללכת לוטרינר?
אשמח לתשובה כמה שיותר מהר..

אהלן סתיו,

הקאות זאת תלונה נפוצה בחתולים. להקאות גורמים רבים: כדורי פרווה, גופים זרים, מחלות שונות, לעיתים סתם כי אכלו מאוד מהר ועוד...

בשביל לדעת האם זה משהו חריג או לא חשוב להבין איך החתול מתנהג מעבר לשתי ההקאות האלו, האם הוא עירני? חיוני? אוכל בתיאבון? עושה צרכים? משחק? אם התשובות לכל הנ"ל הם כן שהוא בסדר אז ניתן לעקוב קצת בזהירותלפני שרצים לוטרינר, אם מצד שני ההקאות ממשיכות, הוא מראה ירידה בתאיבון, ירידה בחיוניות חשוב ללכת לוטרינר לבדיקה רפואית.

רפואה שלמה,

ד"ר גיל הדר

שלום יש לי כלבה מסוג יורקשייר אתמול חיפשתי אותה ומצאתי אותה בגינה אחרי כמה זמן של חיפוש שוכבת בצד ,הרמתי אותה הביתה כי לא היה לה כוח לזוז , היא בת שנה , היא התחילה להקיא פשוט מים ולפעמים גם קצת ליחה צהובה... היא נושמת ממש מהר, לא אוכלת ולא שותה וגם לא זזה מהמיטה שלה... אני מפחד שהיא על סף מוות.... אני לא יודע אם היא אכלה משהו לא טוב מבחוץ או כל דבר אחר,בבקשה תעזרו לי להציל אותה אני קשור אלייה ויש לי אותה פחות משנה וחצי... אני לא רוצה שהיא תמות... לקחנו אותה לויטרינר מספר פעמים.. נתן לה נוזלים וגם כמה תרופות... היא עדיין באותו מצב ואני מפחד שזה מחמיר....

גל שלום רב,

ממליץ ללא היסוס לקחת לוטרינר או אם נראית לכם במצב מאוד קשה אז לבית חולים וטרינרי (קיימים מספר בתי חולים כאלו בארץ - תוכלו להתייעץ עם הוטרינר שלכם עם מי מהם הוא עובד וממליץ).

לצערי כמובן אינני יכול לעזור דרך פורום זה, בלי לראות את הכלבה ולבדוק אותה לא ניתן לעזור. לכן ללא היסוס לגשת לוטרינר.

בברכת רפואה שלמה,

ד"ר גיל הדר

שלום,
גיליתי על עדן החלון שלי באחד העציצים יונה שהטילה זוג ביצים,
יותר מאשר שאדן החלון שלי הוא "שייך" לכלב שלי, בניתי לו שם ספסל וכשאני לא בבית ההוא יושב שם ומתצפת על העולם.
אני חוששת שהיונה והקן יכולים לגרום למחלות.
בנוסף הקיבה שלו הפכה לרגישה בשלושת השבועות האחרונים, הוא על אוכל רפואי ובדיוק סיימנו אנטיביוטיקה לפני מספר ימים ועדיין הוא לא יכול לאכול אוכל שאינו רפואי ואם אני מנסה להוסיף לו בהדרגה את האוכל שלו ברגע שעולה המינון הוא מיד משלשל,
עשינו גם בדיקות צואה ולא התגלה שם משהו יוצא דופן
אני חוששת שאולי מצבו קשור בקן החדש וגם אם לא שהיונה יכולה לגרום לו לחלות?
מה עושים מבלי שאף אחד מהצדדים יינזק?

אהלן מאי,

עדיף להפריד בין כלבתך לקן יונים, יונים אכן יכולות להעביר מחלות וסביבת הקן שלהם אינה סביבה היגניית. יונים יכולות להעביר טפילים חיצוניים, חיידקים ופטריות. הייתי ממליץ להעביר משם את קן היונים (או לחילופין אך פחות מומלץ לא לתת לכלבך לצאת לשם).
לגבי השלשולים יתכן וקשרים למצב אך כמובן שאין דרך וודאית להגיד זאת, ישנם גורמים רבים לשלשולים בכלבים. נשמע שאת בידיים טובות בנושא השלשול - שינוי הזנה לאכול רפואי וטיפול תרופתי - עד שיש צואה תקינה לחלוטין ולאחר מכן חזרה איטית מאוד על פני שבועיים שלושה לאוכל רגיל.

בהצלחה,

ד"ר גיל הדר

יש לי כלב בן8 חודשים ידוע לי שאימו היא זאב מעורבת בהאסקי בהתחלה, אמרו לי שהוא יהיה ענק לפי כפות הרגליים ואכן עד גיל 3 חודשים הוא התפתח בקצב מהיר מאד אך הוא חלה בפרוו למשך 6 ימים בערך למזלי הוא שרד אבל מאז התפתחותו היא איטית ביותר יש לצצין שגם נתתי לו קלציום בתור חטיף . האם הפרוו הישפיע על הגדילה? כי היום הוא שוקל רק15 ק"ג זה חשוב לי מאד תודה על האתר המדהים!

רבקה שלום,

מחלת הפרוו ממנה סבל כגור לא צריכה להשפיע היום על הגדילה שלו, פרוו זה וירוס אגרסיבי שגורם לדלקות מעיים קשות, אבל ברגע שהם מחלימים זה לא צריך להשפיע. השאלה שנשאלת כאן היא מי הם הוריו, את אומרת שאמא שלו היא זאב מעורבת בהאסקי - האם זאת השארה לפי צבעים או שמכירים אותה? ומה עם האבא? האם מכירים אותו? בקיצור יש כל מיני דברים שצריכים להשפיע על גודל הכלב. אם כלבך בריא ושמח ואוכל ומצב גופני תקין זה מה שחשוב. תוכלי לקחת אותו לוטרינר לבדיקה להערכה האם הוא נראה בריא כללית, האם הוא פרופורציונלי, ומצבו הגופני תקין.
לכלב מגזע בינוני באיזור גיל 8-9 חודשים הם מגיעים כבר לכמעט סוף הגדילה שלהם.

בברכה,

ד"ר גיל הדר

אהלן,
לפני חודש הבאנו גור (בן 3 חודשים) גולדן רטריבר לבית. נכון להיום הוא עבר כבר את שלושת החיסונים כנגד הפרבו. מאז שהגיע סימבה היו 3 תקופות שלשולים. בפעמיים הקודמות הוא נלקח לוטרינר. בפעם הראשונה הוא קיבל אוכל רפואי וכשזה לא עבד הוא קיבל זריקת אנטיביוטיקה למשך 3 ימים וכדורים למשך 5 ימים. לאחר כשבוע שהשלשולים נעלמו ,הם חזרו שוב ולאחר יומיים הלכנו לוטרינר וסימבה קיבל עירוי עם כדורי אנטיביוטיקה ותרופה נגד בחילות. בפעמיים הקודמות השלשולים היו לאורך כל היום אבל עכשיו שבועיים לאחר הטיפול האחרון סימבה משלשל רק בלילות ושמורידים אותו בבוקר הוא לא עושה צרכים עד 12 בערך ולאחר מכן הצרכים הם רגילים לרוב עד שחוזרים ללילה ששוב הוא משלשל פעמיים שלוש בלילה. זה קורה כבר למעלה מ 5 ימים.ניסינו אורז יבש וגזר אבל זה לא עובד וכל פעם שאנחנו הולכים לוטרינר מדובר בהוצאה מכובדת אז החלטתי להתייעץ איתכם מה לעשות הלאה. חשוב לציין שסימבה לכל אורך הזמן היה שמח מאוד אקטיבי רץ ולרגע לא היה אפתי וכך גם עכשיו. השלשולים לפעמיים מיימיים בצורה חריפה עם ריח כבד ולפעמים משחתיים אך לרוב מדובר במימיים. סימבה לא עושה צרכים בבית וגם שהוא צריך לשלשל בלילה הוא מעיר אותנו בנביחות כדי שנוריד אותו. מה לעשות?? תודה רבה!!

שלום דן,

נשמע שכלבך סובל משלשול של מעי גס. מצבים אלו הרבה פעמים נפתרים מעצמם אבל אצל כלבך נשמע שזה מצב שבא והולך.. חשוב במקרים אלו להקפיד לא לתת צ`ופרים ואוכל ביתי ולהקפיד על תזונה למערכת העיכול בלבד (אוכל רפואי למערכת העיכול), עד אשר יעבור הכל. בנוסף כדאי לתת תילוע רחב טווח פעולה. ניתן גם לשלוח מבחן הצפת צואה לחיפוש טפילים. לגבי טיפול תרופתי - בשלשולים שלא חולפים ולא מגיבים לשינוי הזנה לאוכל רפואי יש צורך לעיתים באנטיביוטיקה לעיתים גם לתקופה של שבוע -10 ימים.

בהצלחה

ד"ר גיל הדר

היי,
החתולה שלי נכנסה לתוך הבית שלי באמצע ששטפתי את הבית,היא החליקה ונרטבה די הרבה{בבטן,בזנב וקצת בראש}.
אז רציתי לדעת תהיה לה מחלה מזה?
יקרה לה משהו רע בגלל זה?
אני אוהבת אותה ודואגת לה מאוד אז תוכלו לענות לי מהר ככל האפשר

תודה,
נופר

נופר שלום,

במידה ומדובר במים בלבד - החתולה שלך תהיה בסדר גמור, במידה ומדובר בשטיפה עם חומרי ניקיון - אז מומלץ לעקוב אחריה ולראות שלא תפתחות תגובות לא רצויות (אדמומוית ורגישות בעור, קרחות, כוויות וכ"ו). במידה ואינה מראה סימנים של מחלה - סביר שהיא תהיה 100%. אם את חוששת תמיד ניתן לקחת אותה לבדיקה במרפאה של הוטרינר שלך.

בברכה,

ד"ר גיל הדר

שלום רב,

טיילתי לפני יומיים בגן ילדים בעיר וליטפתי כלבה מתוקה שלא הכרתי. אני חובבת כלבים גדולה ולפעמים מלטפת כלבים שנקרים בדרכי. מיד לאחר שליטפתי את הכלבה נאמר לי ע"י עוברת אורח שזה מסוכן ושניתן להידבק בכלבת גם מליטוף כלבים לא מוכרים גם ללא נשיכה/שריטה, במידה והכלב ניקה את עצמו עם הלשון לפני כן באמצעות "חדירה" של הרוק לעור. ואכן, גם מפיה של הכלבה נטף קצת רוק מהפה על היד שלי... האם הדבר מסוכן ויש סכנת הדבקות בהנחה שהכלבה הייתה חולה? יש לציין שהכלבה לא הראתה סימני מחלה או מוזרות ובנוסף מיד כששבתי הבייתה שטפתי ידיים עם סבון...

אשמח אם תוכל להשיב לשאלתי:)

תודה!

נעמי שלום,

כלבת הינה מחלה מסוכנת וחשוכת מרפא אשר יכולה להדביק את כל היונקים וביניהם גם אנשים.
כלבת מועברת לאדם מחיה נגועה בדרך כלל על ידי נשיכה. וירוס הכלבת נמצא ברוק של הכלב הנגוע ובמידה וחודר לתוך פצע עלול להדביק. בישראל קיימת מחלת הכלבת אך נמצאית כמעט אך ורק בצפון הארץ (גליל עליון, ורמת הגולן) פה ושם מדווחים גם מקרים במקומות אחרים בארץ. לא ציינת בשאלה שלך היכן את גרה. כמו כן האם הכלבה שליטפת היא כלבה של בעלים עם קולר או כלבה משוטטת?
הסבירות להדבקות על ידי ליטוף כלב ללא מגע ישיר בין הרוק לבין פצע הינה אפסית. בנוסף כלבת היא מחלה קשה שבה הכלב החולה נראה ומתנהג גם ככלב חולה - כך ששוב הסבירות נמוכה. טוב עשית ששטפת ידיים מיד לאחר מכן.

עם זאת עם מחלת הכלבת לא לוקחים סיכונים ומומלץ תמיד להתייעץ עם מרפאה של משרד הבריאות באיזורך. או להתייעץ עם רופא המשפחה בנוגע לקבלת טיפול או לא. בנוסף אם ישנה דרך בטוחה (בלי לסכן את עצמך) לאתר את הכלבה המשוטטת ניתן להתריע על כך לעירייה שישימו מעקב על הכלבה לראות אם מתפחים סימני מחלה או לא.

בברכה,

ד"ר גיל הדר.

היי , ברשותי כלב בוסטון טרייר עוד חודש יהיה בן שנה , כבר תקופה ארוכה שיש לו אלרגיה בעור לפי מה שהוטרינר אומר , זה מתבטא בגירודים ובנשירה מסביב לעין ובזמן האחרון הוא גם מתגרד מסביב לעין ופוצע את עצמו, החלפנו לו את האוכל להיפואלרגני , העברנו אותו למיקום אחר בבית ובערך ניסינו הכל , הוטרינר נתן לו משחות ואנטיביוטיקה אבל זה רק עוזר לתקופה קצרה , הוא גם נתן לו קורטיזון שעזר בערך לחודש ועכשיו הוא חזר שוב להתגרד , בנוסף הוא התחיל ללקק ביומיים האחרונים את הרצפה ולאחר שהוא מלקק השפה התחתונה שלו רועדת .
מה ההמלצה לעשות ? אני מרגיש שאין התקדמות.

שלומי שלום,

אכן בעיות עור יכולות להיות מאוד מתסכלות, הן לכלב, הן לך והן לוטרינר.

במקרים שאני מרגיש שאין שיפור על טיפול ראשוני אני ממליץ לעצור ולחזור רגע אחורה להפסיק טיפול ולהתחיל מהתחלה. ממליץ לבצע מגרדי עור ומשטחי עור לחיפוש דלקות עור וטפילי עור נפוצים (דמודקס וסרקופטס), אפשר לשלוח תרבית פטריות (גם אם זה פחות נפוץ אבל אנחנו רוצים למצות את כל האופציות), להשאר על אוכל היפואלרגני עם דגש עם אוכל רפואי שכזה (Vרבה חברות מזון טוענות שיש להם אוכל היפואלגני אבל בפועל יש מעט מאוד חברות שבאמת יש להם מזון רפואי היפואלרגני - כמובן בזמן הטיפול במזון זה חשוב לא לתת שום צ`ופר, וכמובן ולהקפיד שהכלב לא יאכל כלום בטיולים).
במידה ועדיין לא מצאתם פיתרון יש גם בדיקות דם לאלרגנים וגם ניתן לקחת ביופסית עור. - או במקרים מאתגרים אפשר גם להפנות לרופא עור מומחה.

בהצלחה.

ד"ר גיל הדר

«   «הבא   | 692 | 691 | 690 | 689 | 688 | 687 | 686 | 685 | 684 | 683 | 682 | 681 | 680 | 679 | 678 | 677 | 676 | 675 | 674 | 673 | 672    הקודם»   »