חפש בעלי מקצוע:

מחלות

+ הוספת הודעה

איך מטפלים בחתול מצונן, מהו הטיפול המקובל לסרטן ומה עושים בכדי שהכלב לא יקיא את התרופות? תשובות לשאלות אלו ולעוד רבות אחרות תוכלו למצוא כאן

מנהל הפורום: ד"ר גלית לוי גיחון

ד"ר גלית לוין-גיחון הינה וטרינרית, בוגרת המחזור החמישי של בית הספר לרפואה וטרינרית על שם קורט באוניברסיטה העברית בירושלים. היא הבעלים של שתי מרפאות וטרינריות בחולון ובכפר סבא ומשמשת כרופאה אורחת במרפאה במדינת ניו-יורק בארה"ב. לפרטים נוספים>>

שלום,יש לי כלבה יורקשרית בת חצי שנה,והלילה בזמן השינה היא עשתה קולות של נחנקת,אינני יודעת אם היא חלמה או שנחנקה בזמן שינה,
אשמח לתשובה בנושא
תודה
מירן

מירן שלום,

האם זה פעם ראשונה שהיא עשתה קולות אלו? כמה זמן זה ארך? האם היא הייתה בהכרה או ישנה עמוקות? האם היא חזרה לעצמה לאחר מכן?

ישנם כל מיני גורמים לקולות כאלו בזמן שינה ולא ניתן על פי התיאור שלך להגיד יותר כרגע מה זה יכול להיות. אני ממליץ שאם את שומעת קולות כאלו פעם נוספת תעשי סרטון וידאו קצר עם הפלאפון שלך ואותו תוכלי להעלות כאן או לגשת איתו לוטרינר.

בברכה,

ד"ר גיל הדר

ראיתי חתולה לא זזה רק טיפונת. איך אני יודע אים היא עוד חיה או לא?

משה אם היא טיפונת זזה היא עדיין חיה.
אם זאת חתולה שלך או שאתה מטפל גש מיד לוטרינר. אם זאת חתולת רחוב יש ליצור קשר עם המוקד 106 של העירייה.

בברכה,

ד"ר גיל הדר.

תודה לעוזרים!
גזע הכלב: רועה גרמני מעורב .

לפני שלוש שבועות הכלב התחיל להיות כל הזמן עייף ולא רצה לאכול כמו כן יש לו מלא נזלת
והוא היה מלקק לעצמו את הרגלים עד שנראה בהם דם
לקחתי אותו לויטרינר ונמצא שיש לו 40 מעלות חום ,
בבדיקת הדם נראה כי יש לו חוסר בחלבון ונמצא חשד ללישמניה .
הויטרנר נתנה לו דוקסילין , זה קצת עוזר והכלב הפסיק ללקק את עצמו ונפתח לו התיאבון אבל הכלב עדיין עייף ונראה לפעמים שהמצב מחמיר והכלב לא מסוגל לזוז ואני מאכיל אותו ממש לפה .(הכלב בטיפול דוקסילין כבר שבוע)
יש לציין כי לכלב יש פצע מתחת לפה שלא מתרפה כבר חצי שנה , לא רואים את זה כל כך וחשבתי שזה צלקת .
רציתי לשמוע חוות דעת נוספת מכם .
תודה מראש

יצחק שלום,

לצערי לא נשמע שלכבך יש בעייה פשוטה שאפשר לפתור ככה. גם על מנת להעריך את המצב חסרות לי הרבה בדיקות, לא צירפת בדיקות דם, צילומים של הלקויות, האם נשלחה בדיקה ללישמניה? האם הטיפול בדוקסילין החל עקב חשד לקדחת קרציות? כמה נמוך החלבון בדם? האם נעשתה בדיקת שתן? האם הייתה גם עלייה של מדדי הכליות? ועוד..
בקיצור המקרה של כלבך מסובך יותר ממה שאפשר לעזור כאן. על מנת לקבל חוות דעת שנייה אתה צריך לאסוף את הבדיקות שנעשו ולגשת לוטרינר אחר. כי חוות דעת שנייה מתחילה בעבר על ההיסטוריה הרפואית ובדיקה פיזיקאלית מלאה ולאחר מכן הסתכלות מעמיקה על הבדיקות שנעשו.

המון בהצלחה,

ד"ר גיל הדר.

שלום רב, הכלבה שלי מסוג פינצר קיבלה אלרגיה לפרעושים והיום נתנו לה במרפאה וטרינרית זריקת סטרואידים נגד האלרגיה שתוקפה 5 ימים וכן זריקת אנטיביוטיקה פלוס כדורים ל14 יום. האם אני יכולה לתת לה אמפולה נגד קרציות למרות כל החומרים שקיבלה היום לגופה. קראתי קצת ואסור לתת לה חומר כימי בלי התייעצות עם וטרינר כי זה יכול לגרום להרעלה. מה לעשות??? תודה מירית

מירית שלום,

ניתן ואף מומלץ לטפל נגד פרעושים. חושב לבחור אמפולות טובות יעילות ולא פחות חשוב בטוחות. ולהתאים את האמפולה למשקל הכלב.
אחד הגורמים העיקריים לאלרגיות הוא נגיעות בפרעושים, ולכן חלק מהטיפול חייב לכלול גם מתן אמפולה או קולר נגד פרעושים.
אם יש לך ספק לגבי האמפולה הספציפית שבידך תתיעצי על כך עם הוטרינר שלך.

בהצלחה,

ד"ר גיל הדר

שלום רציתי לשאול יש לי מלטז ננסי בן שנתיים בריא בדרך כלל,כשישב היום כהגלו במיטה לפתע בלי שום סימן קודם החל לאבד שיווי משקל התגלגל ופירכס למשך חצי דקה. לאחר מכן חזר למצב רגיל. יש לציין שהיום שהה במקום שהיה חם במיוחד ללא מיזוג ויש מצב שפשוט סבל מהתיבשות עקב כך. האם מה שאני חושבת נכון או שעלי לעשות לו בדיקות מקיפות ולראת אם ישנה בעיה ?? תודה רבה מראש ושבוע טוב

אילנית שלום,

בכל מקרה של כלב שמפרכס יש לגשת מיד לבדיקה אצל וטרינר. לפרכוסים ישנם גורמים שונים: אפילפסיה, דלקת קרום המוח, מחלות כבד ועוד... חשוב לברר את הסיבה ולהיות תחת מעקב.

בברכה,

ד"ר גיל הדר

היי, יש לי כלבת פיטבול בת 16 עוד מעט, לפני מספר ימים החלה לסבול מהתקפי אפילפסיה- התקף עוויתי ומיד לאחריו התקף שבו מתנהגת כעיוורת, לא יודעת מה היא עושה ומשמיעה קולות, כך במשך מספר שעות. הוטרינר נתן לנו פרדינזון 20 מ״ג ופמוטידין להגנה. הבעיה שהכדורים גורמים לה לשלשול דמי. המינון הוא 2.5 כדורים פעמיים ביום ופמוטידין גם 20 מ״ג. הוטרינר הוריד את הפרדינזון ל2 כדורים פעמיים ביום והעלה את הפמוטידין העלה מכדור אחד לשלושה. השלושלים עדיין ממשיכים. מה ניתן לעשות? תודה רבה.

ענבר שלום,

נחלק את התשובה ל 2:
דבר ראשון לגבי העוויתות - בכלבה מבוגרת ישנם גורמים שונים לעוויתות, גורמים אלו כוללים גידול, דלקת במוח או בקרום המוח או אפילפסיה. מומלץ לבצע אבחון על ידי נויורלוג. אם תדירות העוויתות גבוהה או שהן בעוצמה גבוהה אפשר לשקול ביחד עם הוטרינר שלך טיפול נגד עוויתות (Vתרופה הנפוצה נקראית פנוברביטל).
לדבי השלשולים - נשמע שכרגע השלשולים הדמיים הינם תגובה לפרדניזון, הייתי שוקל להתחיל לגמול אותה מסטרואידים ולבינתיים להמשיך עם הפמוטידין או עם מגיני קיבה אחרים (ביעוץ עם הוטרינר שלך) כגון אומפרזול.
חשוב לציין שאסור להפסיק סטרואידים בצורה פתאומית זה עלול לסכן את חייה וחובה לבצע גמילה מסודרת ואיטית ומבוקרת.
אם אין שיפור אז כדאי לבצע בדיקות דם ואולטרה סאונד בטן להמשך אבחון.

רפואה שלמה,

ד"ר גיל הדר

שלום ד"ר גיל,
בהמשך לשאלתי לגבי הגולדנית שלי והקוץ ברגל, הייתי אצל וטרינר והוא אמר שלדעתו הקוץ יצא (הוא גזר לה את השערות ברגל והיה שם חור). [היא דיממה לפני שהגענו אליו והיא כל הזמן מלקקת שם] הוא נתן לה זריקות ורשם לה אוגמנטין 500 מ"ג כדור ביום למשך 10 ימים, ובנוסף פרדינזון 5 מ"ג, 6 כדורים פעם ביום במשך 3 ימים, 3 כדורים פעם ביום במשך 4 ימים, ואז יום כן יום לא (במשך 4 ימים) עוד 3 כדורים פעם ביום. יש לציין שהכלבה שלי שוקלת 32 ק"ג. האם המינון של הפרדינזון הגיוני??? נראה לי הזוי לתת לה בבת אחת 6 כדורים...
תודה הדסה

הדסה שלום

נשמע שאכן היה גוף זר כלשהו ברגל, הכי סביר קוץ או מלען.
אוגמנטין ניתן בד"כ פעמיים ביום, כלומר לכלבתך ששוקלת 32 ק"ג יש לתת 500 מ"ג כל 12 שעות.
מינון הפרדניזון הגיוני, ישנם שני מינוני כדורים, 5 מ"ג ו-20 מ"ג. עם כדור של 5 מ"ג יש לקחת מספר כדורים לכלבה במשקל 32 ולרדת בהדרגה..
אם הליקוק/צליעה ממשיכים בזמן הטיפול, או שחוזרים לאחר תום טיפול, יש להמשיך ולחפש את הגורם לדלקת.

בברכה,

ד"ר גיל הדר

יש לי חתול רחוב פצוע ביד.בהתחלה טיפלתי בזה עם חומר חיטוי וזה עבר.כרגע נפתחה הפציעה והחמירה(כנראה קטטות שהוא משתתף)ץהאם מותר לי להשתמשש ביוד ויט לחיטוי וייבוש המקום?

גלית שלום
חומר חיטוי אמנם יכול לעזור ולחטא פצעים מזוהמים אבל בהמשך עלול גם לפגוע ברקמה בריאה שנוצרת בתהליך ההחלמה. נשמע שכדאי לקחת את החתול להסתכלות אצל וטרינר וככה"נ להתאים טיפול אנטיביוטי ובהתאם לממצאים ייתכן גם טיפול הטרייתי (ניקוי וסילוק של רקמה ניזוקה או נמקית)

בברכה,

ד"ר גיל הדר

האם יכולה להיווצר אלרגיה לאוכל יבש אבל לא תיווצר אלרגיה לאוכל רטוב מאותו הסוג?

כלבה מעורבת כבת 8. בשל מחלה אוטואימונית במערכת העיכול מטופלת מזה שנים בפרדינזון במינון נמוך ביותר, כמעט זניח למשקלה, ואוכלת אוכל יבש היפו אלרגני, d/d - אורז וברווז, היחיד שעבד בלי תופעות של שלשולים והקאות. זה סוג האוכל היחיד שעבד עבורנו טוב בזמנו בשל בעיות העיכול. והנה לאחרונה הכלבה התחילה להתגרד, באוזניים, פצעים באזור המפשעה, ואחרים בולטים בודדים- כמו מן גולות קטנות מפוזרות פה ושם,אחת בגב, אחת ליד אזור הפה, העין, הראש. נעשו בדיקות לטפילים, פטרייה- שלילי. בתחילה חשד לתגובה אלרגית : עלינו במינון הפרדינזון, אנטיהיסטמינים, משחה אנטי דלקתית. לכמה ימים הייתה הפוגה והקלה אך כשהתחלנו לרדת במינון הפרדינזון, חזרו הגירודים. לא שינינו את המזון מאחר והוא היפו אלרגני אך אוסיף ואציין שבתקופה שבה הייתה הקלה ערבבנו גם אוכל רטוב d/d יחד עם האוכל היבש. בהתבוננות במרכיבי האוכל הרטוב ראיתי שיש הבדלים לאוו דווקא בחלבון מן החי אלא מן הצומח – תפוחי אדמה ברטוב לעומת אורז ביבש. השאלה היא האם ייתכן שהאוכל הרטוב מאותו סוג גרם לאיזושהי הקלה בנוסף לטיפול התרופתי? אנחנו עומדים כרגע בפני השלב הבא- ביופסיה ואין לי ספק כי אנחנו בידיים טובות, אך רגע לפני, למרות ההיסטוריה הרפואית, תהיתי לגבי אפשרות העמקה בבדיקת אלרגיה למזון בשל התגובה השונה בין האוכל היבש והרטוב. תודה למשיבים.

חניתה שלום
נשמע שמצאתם אוכל מעולה ומצער שפתאום צצו הבעיות העוריות. ייתכן והיא "חטפה" משהו בטיול או בבית מבלי ששמתם לב? לעיתים מספיק שהכלב יאכל ולו "גרגר" של מזון שאינו היפואלרגני ע"מ ליצור תגובה אלרגית המתבטאת בעור או במערכת העיכול.
לא ידוע לי הבדל ביעילות הטיפול בין מזון רטוב ויבש של d/d.
מזון זה מכיל סוג חלבון אחד בלבד, ממקור לא מוכר לגוף ולכן לא יוצר תגובה אוטואימונית (תגובה כנגד עצמו). בנוסף יש בו המון חומצות שומן אומגה 6- ואומגה 3- הידועות ביתרונותם לבריאות העור ולהורדת התגובה הדלקתית.
באופן כללי, יש להוריד עד כמה שניתן את המפגש של כלבתך עם כל האלרגנים האפשריים, כלומר כל מזון שאינו היפואלרגני בהגדרתו, פרעושים ואלרגנים סביבתיים שידוע שיש לה רגישות כלפיהם ע"מ למנוע התפרצויות שכאלו.

בברכה,

ד"ר גיל הדר

שלום רב,
יש לי חתול בן 12 .לפני כשנה וחצי נפצע בלשונו וכתוצאה מכך השערות של הלשון באופן חלקי לא צמחו שוב.דבר זה גרם לעודף ריר,כאבים וקושי באכילה.לאחר בירורים רבים אצל וטרינרים התחיל לקבל זריקה צפומדרול וכדורי צפורל למשך 8 ימים.היה שיפור ניכר.אך לאחר 3 שבועות הכל חזר שוב עד מצב של דימום קל מהפה.שוב קבל צפומדרול ורלקטין רבע כדור במשך 8 ימים.וכך שוב הבעיה חזרה לאחר 3 שבועות ושוב קיבל אותו טיפול וכך אנו עד היום.הכל חוזר.הוא נראה רזה למרות שצלי בקושי רב לאכול,הוא מרבה לשתות גם עם קושי.לאחרונה נראה יושן המון ושיערותיו נושר.לפני יומיים ראיתי שיש לו התקרחות ברגל ימין ובאיזור הגב גם.זה לא ממש בולט אך אם מסתכלים היטב ניתן להבחין שיש בעוד מקומות.אתמול פניתי שוב לוטרינר ואמר לי שלצערו אין יותר מה לעשות ושהחתול סובל ועדיף להמיתו.אשמח לשמוע את דעתך בנדון בהקם.
תודה מראש,
לאורה

לאורה שלום

לא כל-כך ברור איזה סוג של פגיעה קרתה בלשון של החתול והאם זוהי הסיבה לירידה באכילה וסימני הכאב.
מחלות חלל הפה לצערי די שכיחות בחתולים, בפרט דלקת של החניכיים והריריות ופחות דלקת של הלשון. הסימנים הקלינים העיקריים הינם ירידה באכילה, קושי וכאב בזמן אכילה (בעיקר מזון יבש), ריח רע מהפה וריור. למחלה קוראים "feline gingivostomatitis"והיא נובעת ממספר סיבות, בינהם תגובת יתר של המערכת החיסונית לנוכחות אבן שן וחיידקים על השיניים, פגיעה במערכת החיסון, לעיתים עקב זיהומים או מחלות המדכאות את מערכת החיסון כמו לאיידס של חתולים.
רצוי קודם כל לבצע בדיקה של החתול הכוללת בדיקות דם ובדיקות למציאת הגורם לדלקת והתאמת טיפול במידת הצורך. בד"כ יש לשקול ניקוי שיניים ועקירות שיניים במידת הצורך לצד טיפול באנטיביוטיקה ובתרופות המדכאות את המערכת החיסונית. לעיתים לאחר עקירת השיניים אין צורך בהמשך טיפול תומך לטווח הרחוק.
כאשר נותנים טיפול המדכא את המערכת החיסונית לתקופה ממושכת (במקרה זה דפומדרול) יש הקלה מסוימת אך זוהי כמעט תמיד זמנית ויוצרת בעיות אחרות כגון בעיות עור הכוללות פטרות וזיהומים אחרים, בעיות מטבוליות כגון סכרת ועוד.
אינני יודע אם החתול עבר אבחון כלשהו כגון בדיקות דם, בדיקות למחלת ה-FIV וצילומי רנטגן של חלל הפה אך במידה ולא, ייתכן ויש עוד מה לעשות עבור החתול.

בברכה

ד"ר גיל הדר

הלשון של החתול אחורה-מול קוצים ארוכים על 500 מיקרומטר, אשר נקראים אדומות. אלה הם די נוקשה, כפי שהם מכילים קרטין. [126] קוצים אלה מאפשרים חתולי חתן עצמם על ידי מלקקים את הפרווה שלהם, עם השורות של גבשושיות מתנהגים כמו מברשת שיער.

יש לי גולדנית בת 5. אתמול בבוקר היא חזרה מסיבוב בחוץ עם צליעה ברגל הקדמית השמאלית. בהתחלה חשבתי שמדובר בקוץ כי בעונה הזאת כל הזמן נתקעים לה קוצים בין האצבעות ואם הם לא עמוקים היא מאפשרת לי להוציא, אם הם כן- היא מוציאה בעצמה. אבל היא לא אפשרה לי למשש יותר מדי הפעם וכבר יומיים שהיא מלקקת את כף הרגל כמעט בלי הפסקה וצולעת או קופצת על 3 רגליים. יש לציין שמבחינת מצב רוח היא סבבה לגמרי, וכשנתתי לה משהו טעים היא יותר התאמצה לדרוך. זכור לי מצב כזה מלפני כמה זמן אבל אז הצליעה היתה פחות חמורה ולבסוף זה עבר מעצמו. מה עושים?
תודה מראש! הדסה

הדסה שלום,

גורמים נפוצים לצליעה אקוטית בכלב כוללים קוצים או מלענים (זרעים של חיטה) שנתקעים או חודרים ונכנסים לרגל, צליעה על רקע אורטופדי (כאב, דלקת) או עקיצה של חרק/נחש (בדרך כלל מלווה בנפיחות, בצקת, אדמומיות ועוד סימנים).
על פניו נשמע שאכן יש שם קוץ או מלען, כדאי לעשות בדיקה יסודית של כף הרגל, ואם לא מוצאים כלום והצליעה נשארת יש לגשת לוטרינר שיגלח את הרגל ויחפש טוב טוב ויתן טיפול לכאב. וכמובן יאבחן את מקור הכאב ויבדיל אם אכן הוא מכיוון של קוץ/מלען או מכיוון אורטופדי.

מלענים למשל יכולים לחדור לכף הרגל להעלם ולצוץ שוב רק לאחר מספר ימים...

בברכה,

ד"ר גיל הדר

שלום,
לפני יומיים אימצתי גור חתולים, ככל נראה בן 7-14 יום, עם עיניים פקוחות.
אני נותנת לו תחליב חלב לחתולים כל 3 שעות ושומרת לו על סביבה יבשה וחמה.
לאחר כל האכלה אני עושה לו גירוי עם צמר גפן לח על מנת שיעשה צרכים, אבל הוא לא עושה קקי, אלא רק פיפי. לא נראה שהאיזור נפוח או אדום.
האם זה נורמלי ?
אודה לתשובה מהירה
תודה,
לין

לין שלום רב,

השאלה העיקרית היא האם הוא חיוני ואוכל בתיאבון? אם התשובה היא כן כבר יש לנו פחות לדאוג. כאשר התזונה שלהם היא רק חלב הצואה שלהם לא נראית כמו קקי רגיל. עם זאת טוב את עושה שאת מגרה את פי הטבעת עם צמר גפן רטוב חמים. יש לבצע זאת לפני כל ארוחה.

במידה ואת מוטרדת יש לגשת לוטרינר לבדיקה ומישוש בטן.

בהצלחה

ד"ר גיל הדר

ברצוני לדעת מה קצב הנשימות הנורמלי לכלבה בת 14 עם בעייה של אי ספיקת לב ?

התודה מראש,

דורית

דורית שלום,

לצערי לא ניתן לתת מספר ברור לשאלתך. מחלת לב בכלבים יכולה לבוא במספר דרגות חומרה שונות, ויכולה להיות באיזון או במצב של חוסר איזון ( כשל לב ימני או שמאלי עם או בלי בצקת ריאות).

בצורה כללית היינו שמחים לראות את כלבתך נושמת בין 20 ל 35 נשימות דלקה.

עם זאת על מנת להעריך טוב יותר האם קצב הנשימות שלה הוא תקין או לא אני ממליץ מספר דברים:

1. את הנשימות יש למדוד אך ורק בזמן שינה (שהכלבה ערה קצב הנשימות יכול להיות גבוה גם עקב התרגשות למשל).

2. יש למדוד בין פעם לפעמים ביום בלבד. את המדידה אנו עושים בכך שסופרים כמה פעמים בית החזה עולה ויורד במשך 15 שניות ואז מכפילים ב 4.

3. יש לתעד את הקצב בטבלה יומית.
לאחר מספר ימים תתבהר התמונה ונראה כמה נשימות ממוצעות היא נושמת לדקה ואז נדע שאם יש מגמה של עלייה בקצב הנשימות אז צריך להיות עם היד על דופק ולגשת מיד לוטרינר.

הסבר ודוגמאות לשיטה זאת תוכלי לקבל אצל הוטרינר שלך.

יש לעקוב אחר צבע הריריות והלשון ולוודא שהלשון תמיד ורודה אן יש שינוי ויש גוון כחלכחל או סגול יש לפנות מיד לוטרינר.

בכלבה עם מחלת לב מתקדמת מומלץ להיות בביקורות אחת לכמה שבועות אצל הוטרינר ולשקול הפנייה לרופא קרדיולוג במידת הצורך.

בברכה,

ד"ר גיל הדר

שלום
יש לי כלבה בת חמש גולדן
הלכנו לוטרינרית (מכייון שמצאנו "גולה" ליד העצם בראש שגדלה )
הוטרינרית שלחה למעבדה את הבדיקות ויש לה שם גידול לא מסוכן ( לא מתפשט )
והיא אמרה שאם זה ממשיך לגדול אז לפנות אלי ואני דואגת לה כי אני מרגישה שזה ממשיך לגדול
לכלבה שלי זה לא כואב
האם כדאי לפנות אליה ??
אם זה לא מתפשט? מה הנזק ?

תודה

טל

טל שלום,

לכלבה שלך יש גידול שפיר, גידול שכזה בדרך כלל אינו מסוכן, ועל כן הוטרינרית שלך המליצה לך להמשיך ולעקוב ולבוא לביקורת למדידת הגידול ולראות שלא השתנה.

בבית חשוב לעקוב אחר גודל הגידול והאם משנה אופי וצורה (שינוי צבע, שינוי צורה, קצב הגידול שלו, האם הוא מתכייב וכ"ו). במידה וחלק מסימנים אלו קיימים אז מסירים את הגידול.

לא ציינת באיזה גידול מדובר (קיימים הרבה סוגים של גידולים שפירים - חלקם עלולים להפוך להיות ממאירים בעתיד).

בשלב זה אם מדובר בגידול קטן ושפיר ניתן או להשאירו במצבו הנוכחי ולעקוב או במידה ואת/ה לא שקט/ה ניתן להסירו בניתוח (רק חשוב לוודא שהגידול ניתן להסרה בצורה בטוחה ושמיקומו לא יכול ליצור יותר נזק מתועלת).

לגבי הנזק אם מדובר בגידול שפיר שאינו מתפשט ואינו גדל הנזק הוא אסטטי בלבד. אם הוא ממשיך לגדול אז לעיתים גם גידול שפיר יכול לפגוע באיכות החיים ולעיתים להיות אף מסוכן.

בברכה,

ד"ר גיל הדר

שלום,
לחתול יש מספר סימפטומים וגם אצל הוטרינר לא הצליחו למצוא את הבעיה. חום גבוה, חוסר תיאבון וצמא, צליעה ברגליים האחוריות וחוסר איזון- הוא מתקשה ללכת ולהזיז את הרגליים האחוריות. בנוסף הוא עייף כל היום ולא רוצה לזוז.
מבדיקה אצל הוטרינר אמרו שיש לו אנמיה ודלקת בדרכי השתן והוא מקבל אנטיביוטיקה לטיפול בזה, אבל בקשר לרגליים ולקושי בהליכה לא מצאו מה לא בסדר.
אשמח אם תוכלו לעזור!

אהלן רותם,

לא סיפרת בן כמה החתול? והאם הוא מגזע מסויים? האם הוא חי בבית בלבד או חי בחוץ?

לצערי דרך פורום כזה לא אוכל לעזור עם אבחנה למצבו וזאת מכיוון שחום, חוסר תיאבון וצמא הינם סימפטומים כללים ולא ספציפים, ולגבי הצליעה והחוסר איזון זה מאוד משתנה לפי אם החתול יכל היה לעבור טרואמה? כמה אנמי הוא היה בבדיקת דם? האם יש ממצאים נוספים בבדיקה פיזיקאלית של הוטרינר? סימנים נוירולוגים? רגליים אחורית קרות וללא דופק חזק? וכ"ו..

מצבו דורש המשך בדיקות שלא יכול לעשות כאן לצערי.

ממליץ לפנות חזרה לוטרינר לבדיקה חוזרת ומעקב.

בהצלחה,

ד"ר גיל הדר.

שלום רב,
יש כלבה בת שנתיים וחצי נמצאת אצלי 7 חודשים. ביום ראשון סיפרתי אותה פעם ראשונה.
מאז היא החלה להתנהג מוזר (אני לא יודעת אם יש קשר אבל אני חושבת שאולי כדי לספר את כל התמונה). כאשר אנו הולכים איתה בחוץ היא כל 30 שניות מתיישבת או שוכבת, היא מבקשת שניקח אותה על הידיים. צד שמאל של הטוסיק שלה נוטה לכיוון ימין וכך היא הולכת שכל פעם היא מסיטה את ראשונה לזנב בבהלה.
היא לא שמחה כמו שהיתה אך גם לא כלכך עצובה, היא נצמדת אלי הרבה.
הוטרינר עשה לה ניקוי שקים אנאליים ואמר שזה יעזור אומנם עברו 4 שעות מאז אבל היא עדיין לא הולכת ורוצה לשבת או לישכב.
היא לא היתה כך בעבר בכלל.
אני מודאגת, האם יכול להיות שיש קשר לתספורת או שיש לה בעיות עם הרגליים?
אודה לתשובתכם.
שלומית

אהלן שלומית,

לצערי מסיבה שאנני יודע להסביר כלבים לעיתים חוזרים מהספר עם כל מיני סימנים "מוזרים".
דברים נפוצים לאחר תספורת כוללים גירודים ולעיתים פצעים קטנים. ובמידה והכלבה שלך הייתה ממש בסטרס בתספורת ואולי קצת השתוללה אז יכול להיות שכרגע הכלבה שלך כאובה מסיבה כלשהי.
בדרך כלל סימנים לאחר תספורת חולפים לבד דיי מהר (שעות/ימים), עם זאת לעיתים זה מצריך מעט יותר תשומת לב.
להבנתי הכלבה שלך עברה בדיקה וטרינרית מלאה ללא ממצאים חריגים מלבד הבלוטות האנליות? אם כך הדבר אז אני ממליץ לחכות 24-48 שעות ובמדיה ואין שיפור לפנות שוב לוטרינר לבדיקה חוזרת ומעקב.
כמובן שאם יש החמרה אן שמפסיקה לאוכל - לא לחכות ולפנות מיד שוב לוטרינר.

בהצלחה,

ד"ר גיל הדר.

קנינו היום כלבה מסוג פודל ננסי. היא קיבלה היום חיסון ראשון של משושה + תילוע. שמנו לב כשהיא עשתה קקי היו בתוכו תולעים. האם כשניתן לה את הכדור שצריך לתת (רבע כדור פעם ביום) זה יעבור לה?

שלום אנה וקודם כל תתחדשו!

תילוע נותנים לפי משקל בשני מתנים בד"כ המופרדים ביניהם ב 10 ימים. זה נורמלי לראות תולעים לאחר המתנים שכן התילוע משתק אותם והם יוצאים בצואה. לאחר שני הטיפולים לא אמורים לראות יותר תולעים בצואה במידה ותראו תגשו לוטרינר שלכם להמשך אבחון וטיפול.

בברכה,

ד"ר גיל הדר

שלום
יש לי כלבת לברדור גזעית בת שנתיים וחצי כבר כחודשיים לאחר המלטה שהתרחשה לפני חצי שנה.
היא מתגרדת בצורה תמידית ומכרסמת את כפות רגליה,יש לה נקודות שחורות מסביב לפטמות שלה וכתמים לא רציונלים על בטנה(כתמי יובש מוזרים). התחילה לה התקרחות בשוקיים של רגליה האחוריות .
היא מתנהגת רגיל,משחקת,אוכלת ופעילה ככלבים אחרים, אני רואה זו כי יש לי 2 לברדוריות.
עברנו לאכול אוכל היפרו אלרגני כהמלצת הווטרינר על מנת לשלול אפשרות של רגישות לאחד המרכיבים באוכל, אך כרגע זה נמשך.
אני כבר תקופה קורא הרבה מאוד מאמרים על מחלות עור אצל כלבים אך כל המחלות בעלי תסמינים דומים ואין לדעת מה זה יכול להיות.
אציין שאין לה פרעושים או קרציות היא מטופלת בקפידה בנושאים אלו.
האם עדיף שאעשה לה בדיקת דם? מה מומלץ לעשות?
האם זה מדבק כי יש לי לברדורית נוספת בבית?
אשמח לתשובה,
תודה

אבישי שלום,

סיבות נפוצות לקרחות וגירודים בכלבים כוללות:

אלרגיה: לפרעושים/למזון או תהליך שנקרא אטופיק דרמטיטיס
טפילים: סקביאס (שגם עלול להיות מדבק לאדם), או דמודקס (לכשעצמו לא מגרד או לעיתים משולב עם דלקות עור וזיהומים עורים ועלול לגרד - אינו מדבק לאדם).
דלקות עור - דרמיטיטיס, פיודרמיטיטיס.
פטרת (עלולה להיות מדבקת אך בד"כ לא מגרדת).

תהליך אבחוני לקרחות מפושטות וגירודים כולל בשלב ראשון מגרדי עור ומשטחים מעור לחיפוש טפילים. במידה וזה נשלל בצורה וודאית מומלץ לשלוח תרבית פטריה. במקביל להתחיל טיפול באוכל רפואי היפואלרגני (חושב להקפיד בזמן טיפול אך ורק על אוכל זה ללא צ`ופרים בבית ולודא שהכלבה אינה אוכלת בחוץ כלום בטיולים), לעיתים אפשר לשלב עם שמפו רפואי להרגעת העור, וכן עם טיפול תרופתי להורדת הגירודים (אנטיהיסטמינים או במקרים בהם נשללה פטריה או טפילים אז גם סטרואידים).

פרעושים הם אחד הגורמים הנפוצים ביותר לגירודים וקרחות ואלגיות בישראל 0 חובה לטפל בצורה אגרסיבית ביותר כנגד פרעושים: שילוב של אמפולות, צמצום זמני המתן (רק לאחר ייעוץ עם הוטרינר שלך), טיפול בבית (ניקיון"פסח" שאיבה שטיחים, מתחת לספות וכ"ו.. ובמדיה וחושדים בפרעושים אז גם הדברה (כמובן להיזהר עם הכלבים בבית שחושבים על הדברה).

במידה וזה לא יפתור את הבעיות כדאי לבצע בדיקות דם ושליחה של בדיקות עור יותר ספיציפיות. ניתן במקרים מסובכים גם להתייעץ עם רופא עור מומחה - אך בשלב ראשון יש לשלול עוד דברים יותר נפוצים.

בהצלחה

ד"ר גיל הדר

שלום רב,
יש לי חתולה בת 15 עוד מעט והיא התחילה לפני שבוע להקיא
היא לא מקיאה אוכל היא פשוט מקיאה נוזל ואני נורא דואגת לה
אנחנו הפסקנו ללת לה אוכל בכמות גדולה ונתנו לה לצום יום או יומיים
בבקשה תגידו לי מה לעשות עם זה
אפשר בבקשה בהקדם האפשרי
תודה רבה בטי

בטי שלום רב,

ישנם גורמים רבים להקאות בחתולים, רגע לפני שאני אפרט מספר דוגמאות נפוצות לגורמים אלו חשוב להבין מה תדירות ההקאות - או במילים אחרות כמה פעמים ביום מקיאה? האם כל יום מקיאה? מעבר לזה צריך לוודא שאכן מדובר בהקאות ולא בפליטות (יודעים זאת אם בזמן האירוע ישנם כיווצי בטן - אם יש אז זאת הקאה אם אין אז זאת פליטה), דבר שלישי האם החתולה אוכלת בין לבין או מראה ירידה בתיאבון? האם היא שותה כרגיל? יותר/פחות מהרגיל?
במידה ותדירות ההקאות היא גבוהה, וכמובן אם לא אוכלת צריך לגשת מיד לוטרינר. אם מדובר בהקאה או שתיים אקראיות והחתלה ממשיכה לאכול כרגיל ומצב רוח כרגיל אפשר להמשיך ולעקוב לבינתיים.

גורמים להקאות בחתולה מבוגרת כוללים מחלות כליות, דלקות לבלב, יתר פעילות של בלוט התריס, סיבוכים של סכרת, גופים זרים כגון חוטים, דלקות כבד ודרכי מרה ועוד. במידה ותגשי לוטרינר התהליך האבחוני חייב לכלול בדיקות דם ושתן על מנת לאבחן את הבעיה.

בהצלחה,

ד"ר גיל הדר

שלום רב,
אחד מחתולי, זכר בן 3, מתקשה במתן שתן ביומיים האחרונים. מכיוון שהנושא מוכר לי חששתי מחסימת שתן והחתול נלקח לוטרינר, אצל הוטרינר שללו חסימה וקבעו כי זו ״רק״ דלקת וניתן לחתול ״אנטיביוטיקה״ בשם רילקסן.. ( בעלי לקח את החתול לרופא ואני לא נכחתי) היום בבוקר כאשר רציתי לתת לחתול כדור נוכחתי לראות שקיבלנו רלקסין שלמיטב ידיעתי אינה אנטיביוטיקה- התקשרתי למרפאה ואמרו לי שזו כן אנטיביוטיקה ושאין קשר בין רלקסין של בני אדם לרלקסין לחתולים..אנחנו מגדלים מספר רב של חתולים ויש לי ידע אוטודידקטי ולכן מתן הכדור הנ״ל מוזר לי, זאת ועוד כשחתולה נוספת סבלה מדלקות בשתן היא קיבלה אנטיביוטיקה! שאני כבר לא זוכרת את שמה אך לדעתי היא היתה ממחוזות הפנצילין..ומאז ועד היום אוכלת רק יורנרי של רויאל קנין.
האם תוכלו לסייע לי ולומר מהו הכדור שניתן- רלקסין? האם הוא באמת רק להפגת מתח או שיש בנמצא רלקסין שהוא גם אנטיביוטיקה?
אם התרופה אינה אנטיביוטית האם טיפול שכזה מומלץ על פני טיפול אנטיביוטי?
אשמח לתשובה
תודה מראש
לירון

לירון שלום,

כדור רילקסין לכלבים וחתולים הינו כדור אנטיביוטיקה (החומר הפעיל הוא צפלקסין (מקביל לאנטיביוטקיה צפורל המוכרת מרפואת אנשים - אגב צפלקסין שייך למשפחת הביטא לקטמים אשר אליהם משתייך גם הפניצילין). התרופה מיוצרת על ידי חברת וירבאק. כדור זה אין לו כל השפעה על הפגת מתח אלא הוא טיפול בזיהומים חיידקיים שרגישים לחומר הפעיל שלו.
תרופה זאת ניתנת בצורה שכיחה לזיהומים בדרכי שתן בכלבים וחתולים.

בברכה,

ד"ר גיל הדר

«   «הבא   | 691 | 690 | 689 | 688 | 687 | 686 | 685 | 684 | 683 | 682 | 681 | 680 | 679 | 678 | 677 | 676 | 675 | 674 | 673 | 672 | 671    הקודם»   »