חפש בעלי מקצוע:

ציפורים, תוכים ובעלי כנף

+ הוספת הודעה

איך גורמים לנקבת התוכי לדגור, מתי אפשר לגעת בגוזל ואיך גורמים לציפור להפסיק לנשוך? תשובות לשאלות אלו ולעוד רבות אחרות תוכלו למצוא כאן

מנהלת פורום: ד"ר שלומית לוי

ד"ר שלומית לוי הינה בוגרת אוניברסיטת בולוניה, איטליה, בהצטיינות יתרה. עבדה וניהלה במשך 10 שנים בית חולים לחיות בית בלוס אנג'לס. עברה התמחויות רבות ברפואת צפורים וזוחלים וכתבה על גידול תוכים בספר שהוציאה. לפרטים נוספים>>

ראשית תודה על התשובה. לא כל כך הבנתי מתשובתך האם כן לגזור כנפי תעופה או האם לא לגזור. אני חשבתי בהתחלה על לא לגזור כדי לאלף את התוכי לעוף אליי ליד. התוכים גאקו וקוואקר לא אצלי כבר, עקב אלרגיה של אח גדול שעכשיו לא בבית וזה הסיבה להביא תוכים. לגבי סוג, ההתלבטות כרגע היא בין קוואקר גרינציק ואלכסנדרין. לגבי הגרין ציק יש לי הצעה של 450 לאחד ילו סייד בן 3 חודשים גמול על כופתאות לא קצוץ כנפיים. התלבטות האם גרין ציק זה תוכי שכן מתאים למשפחה ושכן יקבל את כולם ולא רק את הבעלים שלו. התלבטות נוספת במידה ואני לוקח גרין ציק האם לקחת אחד או שניים, מה כדאי?

שלום
אי אפשר לאלף תוכי שכנפיו אינן קצוצות. הוא עלול לעוף באמצע התרגיל , רק כי נמאס לו- ואז אין ערך לאילוף.

גרין ציק הוא תוכי מקסים, ואולי קצת יותר קל מקוואקר שהוא יותר שובב... אבל שניהם חמודים. אם רוצים תוכי של כל המשפחה זה תמיד עניין של עבודה עם התוכי. גם בג'אקו שידוע בזה- אם עובדים איתו נכון וכל בני המשפחה משתתפים באילוף ובמשחקים אתו - התוכי יהיה חלק מכל המשפחה.

ד"ר שלומית לוי, ד"ר קובי טננבוים, מרכז וטרינרי השרון רעננה
רפואת תוכים וציפורים אחרות, רפואת כלבים וחתולים,
ניתוחים ואבחונים, בית חולים אזורי.

פייסבוק "מרכז וטרינרי השרון"
האתרים שלנו-
www.vets4u.co.il

www.tukivet.co.il

הבלוג של ד"ר שלומית לוי Mother of Dragons
https://shlomit500.wordpress.com

נפל מקן גבוהה וטיפלתי בו אני מאכיל אותו בדייסת מטרנה והוא פצוע שלחו תשובה מהר

נפל מקן גבוהה וטיפלתי בו אני מאכיל אותו בדייסת מטרנה והוא פצוע שלחו תשובה מהר

שלום,
גוזל פצוע צריך לראות וטרינר.
אפשר להביא אותו לבית חולים לחיות בר , הם מטפלים בלי כסף. או להביא לווטרינר פרטי.
בהצלחה,

האתרים שלנו-
www.vets4u.co.il

www.tukivet.co.il

הוסף תגובה להודעה

לפני חמש שנים קניתי את זוג התוכונים הראשונים שלי, אחר כך עברתי לקוואקר שללא ספק הכי אהבתי אותו, לא יודע למה כולם אומרים שהוא כזה מרעיש לי הוא לא כזה הרעיש חחחח. ולקינוח גידלתי גאקו קטן שהפך את החדר שלי למלון חמישה כוכבים של תולעים שרוצים לאכול מהאוכל שלו. בכל מקרה אני מעוניין להביא עכשיו תוכי קטן וברצוני לאלף אותו לשחק איתו, שלא יהיה רגוע מידי, לא מעוניין לגזור לו את הכנפיים, להפך אני רוצה לאלף אותו לעוף אליי ולקפוץ אלי. מאוד נהנתי מהתוכון שהיה לי ובכיף הייתי מביא עוד אחד אבל אולי התוכון זה תוכי שקשה יותר לאלף? קטן מידי כדי להבין? אין לי שמץ של מושג. בכל מקרה אני יודע שיש עוד כמה סוגים של תוכים קטנים שלא זקוקים לכלובים גדולים וכולי במחירים יותר גבוהים מהתוכונים, יכול להיות שהם יותר חכמים ויותר קל לאלף ולשחק איתם?
אשמח להמלצה על תוכי קטן לגדל, אנרגטי שקל לאלף וללא קיצוץ הכנפיים שלו. תודה רבה!!

שלום לך
אני לא יכולה להמליץ מכיון שבחירת תוכי היא עניין אישי. גם לא הבנתי אם כל התוכים האלה עדיין אצלך.
תוכון הוא תוכי בהחלט חכם.

אגב , הא"ב של אילוף הוא קצוץ נוצות תעופה. ברגע שתוכי עף מתי שהוא רוצה , היכולת שלך לאלף אותו ממש פחותה.

האתרים שלנו-
www.vets4u.co.il

www.tukivet.co.il

היי.
יש לנו זוג קוואקרים, אחד שנה וחצי והשני שנה.
כנראה שהתמזל מזלינו והם זוג
בשמך שבועיים הם בונים את הקן שלהם.
פעלנו לפי ההוראות שקראתי והכנו להם זרדים והם בנו במרץ.
אבל הם לא מפסיקים לבנות
מתי הם צריכים להטיל בצים? כמה זמן אחרי הבנייה או ההזדווגות?
ועוד טיפים למי שיש לתת לי כדי שנשמע בקול רם את ציוץ הגוזלים

שלום
בד"כ אחרי הבנייה הם יכולים להזדווג. ואז , 2-4 שבועות אחרי ההזדווגות, אם הכל בסדר, הנקבה תטיל ביצים.

אי אפשר לזרז תהליכים...
בהצלחה,

האתרים שלנו-
www.vets4u.co.il

www.tukivet.co.il

יכול להיות שהם מזדווגים יותר מפעם אחת לפני ההטלה?
יש מצב שראינו אותם לפחות פעמיים בהפרש של שבוע

כן, הם יכולים להזוודג יותר מפעם אחת. זה אפילו רצוי כי מגדיל את הסיכוי להפריה.

האתרים שלנו-
www.vets4u.co.il

www.tukivet.co.il

יש לי תוכי אלכסנדרין , היה יום שרבי והבאתי לו שלוק .. הוא ממש אהב ואז אתמול היה קצת חסר מצב רוח ... הוא בדרך כלל שורק ועושה קולות אבל עכשיו כבר לא .. לקחתי אותו לוטרינר והוא אמר שיש לו קצת חום אז הביא לו תרופה , הבאתי לו אתמול .. והיום הוא עדיין חסר מצב רוח .. ובקושי אוכל ושותה (רק אכל תפוח) והצואה שלו לבנה , שונה מהרגיל..
מה אתם ממליצים להביא לו לאכול כדי שירגיש הרבה יותר טוב ?

שלום
תוכי שנראה כמו שאתה מתאר הוא תוכי ממש ממש חולה.
אין לי מה להמליץ על מזונות שונים כי הוא לא יאכל.
קח אותו במהירות לווטרינר של תוכים. לא כל אחד יודע ואמור לטפל בתוכים.
אני חושבת שהוא ממש בסכנה.

האתרים שלנו-
www.vets4u.co.il

www.tukivet.co.il

ודה לך :)
היא נושכת אותו מידי פעם, יש פעמים שהוא ניגש לאכול היא רודפת אחריו ומפריעה לו והוא חוזר למקום שלו עד שהיא עוזבת את האוכל ואז הוא חוזר לשם. היא נושכת אותו שאני מתקרבת לכלוב. והוא חמוד מנשק אותה מגן עליה. אני לא יודעת איך להתנהג איתה במיוחד שהיא נושכת אותו שאני מתקרבת והוא מתקרב אלי שאני אלטף אותו.
כל הזמן היא צורחת כי זאת הדרך היחידה שהיא מתקשרת ממה ששמתי לב איתם.
מה אני אמורה לעשות ? להביא לו בת זוג אחרת ? לא יישבר לו הלב שאני אקח אותה ממנו ? אני מרחיקה אותה לדקה הוא קורא לה בקול ועושה כאב ראש לכל הסביבה.
ואני לא מסוגלת למסור אותו אני ממש קשורה אליו. היא כבר שנה איתנו ומוציאה אותי מדעתי, בעלי בכלל רוצה למסור את שניהם בגלל הרעש שהם עושים ביחד. כל היום היא צורחת והוא לומד ממנה.
מה את מציעה לי ?
תודה :)

תודה לך :)
היא נושכת אותו מידי פעם, יש פעמים שהוא ניגש לאכול היא רודפת אחריו ומפריעה לו והוא חוזר למקום שלו עד שהיא עוזבת את האוכל ואז הוא חוזר לשם. היא נושכת אותו שאני מתקרבת לכלוב. והוא חמוד מנשק אותה מגן עליה. אני לא יודעת איך להתנהג איתה במיוחד שהיא נושכת אותו שאני מתקרבת והוא מתקרב אלי שאני אלטף אותו.
כל הזמן היא צורחת כי זאת הדרך היחידה שהיא מתקשרת ממה ששמתי לב איתם.
מה אני אמורה לעשות ? להביא לו בת זוג אחרת ? לא יישבר לו הלב שאני אקח אותה ממנו ? אני מרחיקה אותה לדקה הוא קורא לה בקול ועושה כאב ראש לכל הסביבה.
ואני לא מסוגלת למסור אותו אני ממש קשורה אליו. היא כבר שנה איתנו ומוציאה אותי מדעתי, בעלי בכלל רוצה למסור את שניהם בגלל הרעד שהם עושים ביחד. כל היום היא צורחת והוא לומד ממנה.
מה את מציעה לי ?
תודה :)

שלום לך
אני לא חושבת שהייתי מפרידה ביניהם.

האתרים שלנו-
www.vets4u.co.il

www.tukivet.co.il

יש לי תוכי ג'אקו בן שנתיים.הבעיה היחידה שיש לי איתו היא המטבח.ברגע שאני מתרחק ממנו,למשל למטבח,הוא פשוט יוצא מדעתו.הוא מתחיל לצעוק ולרצות שאני יבוא לידו.רק כשאני מגיע אליו הוא נרגע.זה מאד מלחיץ אותי.הוא מאד מאד תלותי.הוא חייב שאני יהיה על ידו.אנא,עזרי לי.מה עושים עם התלות הזאת?זה מאד מקשה עליי.

אפילו עם האוכל הוא תלותי.הוא נוהג לאכול רק כשאני נמצא לידו.

וכשאני יוצא מהבית,נראה שהוא משלים עם זה ומחכה בסבלנות עד שאני אחזור.אבל כשהוא יודע שאני בבית,אז הוא יוצא מדעתו ברגע שאני מתרחק ממנו.שלומית,התלות הזאת מאד מקשה עליי.

דרך אגב,הוא חופשי בבית.רוב הזמן הוא על הכלוב שלו,ואפילו בלילה הוא חופשי.הוא נכנס לכלוב רק כדי לאכול ולשתות.הוא אף פעם לא סגור.אם אני סוגר אותו הוא משתולל ורוצה לצאת,אז אני כבר משאיר אותו חופשי כל הזמן.לפעמים הוא עף כדי לבוא למקום שאני נמצא בבית.

שלום לך
תלותיות ניתנת לטיפול, במידה זו או אחרת. אבל מישהו צריך ללמד אותך איך.
קודם כל קח אותו לבדיקת ווטרינר תוכים. אתה חייב לוודא שהוא בריא ואינו נשא של מחלות לפני שתתחיל לעבוד על ההתנהגות שלו.

דבר שני- אין כזה דבר תוכי שעף בבית לאן שהוא רוצה.
קח לווטרינר לקיצוץ נוצות והגבלת תעופה. אין גם תוכי חופשי בבית. זה מסוכן וחסר אחריות. כשאתה לא שם, וגם בלילה- הוא חייב להיות סגור, למעו בטחונו.

חפש יועץ לבעיות התנהגותיות בתוכים. מישהו שיבוא אליך הביתה , יראה את ההתנהגות שלו- ואת שלך- וילמד אותך איך להתנהג איתו.

האתרים שלנו-
www.vets4u.co.il

www.tukivet.co.il

שלום לך,הכנפיים שלו כבר מקוצצות.התכוונתי שהוא עף מרחק קצר כדי להגיע אליי.כמו כן,קניתי אותו במקום מסודר מאד וכל הבדיקות הנחוצות כבר נעשו אצלו.הוא כבר אצלי כמעט שנתיים.בלילה הוא עומד על הדלת וישן.חשבתי שאפשר היה לתת עצה מסויימת,אבל להזמין במיוחד יועץ לבעיות התנהגותיות בתוכים נראה לי קצת מסובך מדי.אולי,אם אני אראה שזה באמת ממשיך להיות מטרד,אז ייתכן ואזמין.תודה לך.

היי שלומית..
יש לי תוכון אוסטרלי בן שנה וקצת, האכלת יד מדבר מנשק, מתוק.
הבאתי לו תוכונית חצי אוסטרלי חצי אנגלי בגיל 9 חודשים (באותו הגיל שהוא היה באותו הזמן). היא עוד מעט שנה אצלנו בבית. היא תוקפנית, נושכת, גם אותי וגם את התוכון, צורחת כל הזמן בזמן שהוא מדבר ושר. היא מחרבנת לכל עבר, גם מחוץ לכלוב. זורקת אוכל ומים.
כבר 3 פעמים הטילה ביצים וזרקה אותם החוצה. הוצאתי להם את תא ההטלה לבינתיים. אני אובדת עצות, הבית כל הזמן רעש מהצרחות שלה, אני ובעלי כל הזמן בסטרס מהצרחות.
אפילו ניסיתי להפריד ביניהם והתוכון שלי נכנס לפאניקה.
חשבתי להחליף אותה לתוכונית אחרת.. אבל אין לי מושג איך לעשות את זה. לשניה שהוא לא רואה אותה הוא נכנס לסטרס.
אשמח לעצתך.
תודה.
שני

שלום לך
בואי נפריד בין 2 הבעיות: תוכי שנושך את שותפו לכלוב- לא יכול להישאר איתו ביחד.
לגבי הצריחות- אני חושבת שהן נובעות גם מתסכול מיני וגם עניין של אופי ופחות חיברות. הוא מחוברת לבני אדם, היא לא.

נסי לשים שוב את תא ההטלה, זריקת ביצים נובעת הרבה פעמים כשתוכית לא בוגרת נפשית וזה אולי ישתפר.

לגבי הסטרס שלו במקרי הפרדה אין לי פתרון. אבל אני באמת נגד זוגיות עם אלימות, שאחד נושך את השני.

האתרים שלנו-
www.vets4u.co.il

www.tukivet.co.il

שלום יש לי גוזל של דררה בן שלושה שבועות בערך וכשהוא עומד הרגליים שלו קצת פתוחות ואני לא יודע לזהות עם זה פיסוק או שהוא עומד ככה בגלל שהוא עוד קטן, איזה דרכים יש לדעת ואם יש איך לטפל? תודה מראש

שלום לך
בלי לראות אותו אני לא יכולה דעת אם ש לו פיסוק ברגלים או לא.
בכל אופן הם אמורים להיו עם פיסוק "נורמלי". כלומר הרגלים לא אמורות להיות פתוחות.
מציעה שתקחו את הגוזל לווטרינר תוכים לאבחון ואם צריך לנסות לשים קיבוע.
יש חבישה מיוחדת שיכולה לעזור, בד"כ שמים קיבוע כשהם מאד צעירים. ככל שהם מתבגרים הסיכויים לתיקון- - יותר קטנים.

האתרים שלנו-
www.vets4u.co.il

www.tukivet.co.il

שלומית שלום, לקחתי את הקוקטייל שלי לוטרינר כדי שישים לו טיפות נגד טפילים. הוטרינר בחר לשים את הטיפות על הראש מתחת לכרבולת ומאז אני חוששת שאולי נכנס לו קצת מהחומר לעין. האם מגע של הטיפות עם העין מסוכן או מצריך טיפול?

שלום לך
מיקום טיפות נגד טפילים בעורף הוא מיקום מקובל. (אני מתארת לעצמי שלזה את מתכוונת)
זה לא חומר שאמור להיכנס לעין, ואם ייכנס לעין הוא עלול לגרום לגירוי.
אם העין מגורה זה משהו שאפשר לראות ולבדוק, תתיעצי עם הוטרינר שנתן לו את הטיפול .

האתרים שלנו-
www.vets4u.co.il

www.tukivet.co.il

שלום לכולם ,אני מגדל שבעה שלווים (שני זכרים וחמש נקבות) לאחרונה זכר אחד תוקף את הזכר השני באינטנסיביות עד לרמת פציעה ,לאחרונה תקף אותו ופצע את הזכר פציעה בכנף עם דימום קל על פניו נראה עכשיו שהוא בסדר ומתפקד כרגיל , כרגע העברתי אותו לכלוב נוסף לבד ,על מנת שלא יפצעו אותו עוד פעם.

1) כיצד אוכל לטפל הפציעה?,האם להשאיר אותו להחלים לבד?
2)מה אוכל לעשות בשביל שלא יתקוף את הזכר עוד פעם?
תודה .

שלום לך
אני מציעה שתיקח את הפצוע לבדיקה אצל וטרינר של ציפורים. . ברגע שיש פצע , צריך לחשב על טיפול אנטיביוטי , לפעמים נוגדי כאבים (במקרה הצורך) וכמובן חיטוי הפצע.

תפריד בין 2 הזכרים, ותן לכל אחד מהם חלק מהנקבות. אם לא תפריד ,רוב הסיכויים שהם ימשיכו לריב.

האתרים שלנו-
www.vets4u.co.il

www.tukivet.co.il

היי האם קיונור קטן יכול להזדווג עם קוואקר???? הם מאוהבים רצח חחחח

שלום לך
זה לא יכול לקרות.
גם אם היו מזדווגים- והם לא יזדווגו- לא יכול לצאת מזה שום דבר.

האתרים שלנו-
www.vets4u.co.il

www.tukivet.co.il

שלום, נחת אצלנו תוכי דררה במרפסת. ברצוני לשאול האם מומלץ לקחת אותה הביתה, האם צריך להעבירה טיפול וכו'. תודה רבה רבה

שלום לך
אם היא נראית ידידותית- רוב הסיכויים שהיא של מישהו, שבטח מחפש אותה. תחפש מודעות ברחוב ובפייסבוק ואולי תזכה להחזיר אותה לבעליה.

אם היא לא ידידותית- אולי זו ציפור בר שנחתה בטעות אצלך? אולי פצועה ? אם אתה יכול לקחת אותה - קח לוטרינר לבדיקה.

האתרים שלנו-
www.vets4u.co.il

www.tukivet.co.il

בתוך צינור 4 ," בנו קן זוג ציפורים הצינור משמש לאוורור של וונטה
מבקש לדעת כיצד להעביר את הקן מבלי לפגוע בו

בתוך צינור 4 ," בנו קן זוג ציפורים הצינור משמש לאוורור של וונטה
מבקש לדעת כיצד להעביר את הקן מבלי לפגוע בו

שלום לך
ברגע שאתה מעביר את הקן ההורים לא יחזרו לדגור בו. כלומר העוברים שבביצים לא ישרדו.

מציעה לחכות עד סוף הדגירה וגידול הגוזלים , אם אפשרי.

האתרים שלנו-
www.vets4u.co.il

www.tukivet.co.il

הוסף תגובה

לפי מה שאת מתארת זה דפוס של 'עוקץ' הם נותנים לך תחושה שהם סומכים עלייך ואח''כ 'לכי תחפשי אותם'..הם כביכות נותנים בך אמון כדי שאת תתני בהם אמון ואז 'עוקצים'. מקווה שעזרתי ומקווהנשתנהגי בתבונה.