פורטל פטנט (Petnet) בית לאוהבי חיות. כלבים, חתולים, ציפורים ועוד...
פורטל פטנט (Petnet) בית לאוהבי חיות. כלבים, חתולים, ציפורים ועוד...

חפש בעלי מקצוע:

חפש
http://www.gag-lachayot.co.il/?utm_source=PETENET&utm_medium=Popup&utm_campaign=banner_desketop

פורום ציפורים, תוכים ובעלי כנף

+ הוספת הודעה

איך גורמים לנקבת התוכי לדגור, מתי אפשר לגעת בגוזל ואיך גורמים לציפור להפסיק לנשוך? תשובות לשאלות אלו ולעוד רבות אחרות תוכלו למצוא כאן

ד"ר שלומית לוי, מנהלת פורום ציפורים, תוכים ובעלי כנףמנהלת פורום: ד"ר שלומית לוי

ד"ר שלומית לוי הינה בוגרת אוניברסיטת בולוניה, איטליה, בהצטיינות יתרה. עבדה וניהלה במשך 10 שנים בית חולים לחיות בית בלוס אנג'לס. עברה התמחויות רבות ברפואת צפורים וזוחלים וכתבה על גידול תוכים בספר שהוציאה. לפרטים נוספים>>

 

לפני כחודש קנינו לבננו קוקטייל האכלת יד (בזמן הקניה הגיל המשוער היה חודש וחצי).
בראש השנה בערב נעדרנו מספר שעות וכשחזרנו מצאנו את התוכי מת.
האם תוכים מסוג זה כל כך רגישים?
אני רוצה לציין שנקטנו בכל הצעדים כמו לא להאכיל מזון אסור, כל פרי או ירק (הוא כמעט ולא אכל) נשטף. שמרנו על נקיון הכלוב, החלפנו מים וכו'. אין לנו בבית חיות נוספות ולא היו כל סימנים מתריעים. מה גם שבדעבד לא ניתן לחשוב על סימפטומים כלשהם. זה היה כל כך בלתי צפוי. התקשורת עם התוכי היתה נפלאה. בשלב זה בני לא רוצה לחשוב על תחליף אך רציתי לדעת האם הקוקטילים הינם כל כך רגישים. אני פשוט חוששת שבמידה ונשוב ונרכוש תוכי שבני לא יעבור את התראומה הזאת פעם נוספת.
האם תארתי תופעה שכיחה (קוקטיל שמת לאחר חודש)?שלום. לצערי אני נתקלת בסיפורים עצובים כאלה די הרבה. יכול להיות שהתוכי היה נשא של מחלה- כלומר נראה בסדר אבל המחלה כבר קננה אצלו והסטרס של המעבר לבית חדש הוציא את המחלה אל הפועל. היו לי גם מקרים של תוכי שפשוט לא אכל ואנשים לא שמו לב: כשתוכי חולה הוא יכול לעשות עצמו כאילו הוא אוכל אבל בפועל הוא לא אוכל. ולכן ההמלצה הכי חשובה שאני יכולה לתת לכם היא תמיד כשיש תוכי חדש בבית
מה שחשוב זה לקחת אותו לבדיקה אצל וטרינר של תוכים. כן, גם כשהוא נראה בריא. הבדיקה לוקחת כחצי שעה(לפחות אצלי) ובמהלכה לא רק שבודקים את התוכי, מסבירים איך נראים סימני מחלה אצל תוכי, מה הוא צריך לאכול וממה צריך להיזהר.
תודה, ד"ר שלומית לוי,
מרכז וטרינרי השרון, רעננה.שלום שלומית!
יש לי זוג תוכונים, ואני רוצה ללמד אותם לדבר, איך אפשר לעשות זאת?
באיזה גיל הם מטילים ביצים?
בעניין קיצוץ הכנפיים , שמעתי שזה מולץ אבל אני לא יודע אם הם לא יפחדו ממני אם אני יקח אותם על היד. (אני לא יודע אם הם תוכים מוחתמים).
הייתי בחנות לחיות מחמד בקשר לכופתיות, אבל היה שם רק לקוקטילים ולרוזלות. קראתי את ספרך ונהנתי מאוד, ועוד הערה: כשאנחנו לוקחים תוכי גוזל בן שלוש שבועות אחרי שההורים שלו גידלו אותו, הוא בחיים לא יהיה מוחתם!!!!!! רק אם מדגרים אותו מדגרה!
תודה רבה!!
רונישלום רוני, בדרך כלל, אם יש שני תוכונים ביחד הם יתחברו בינם לבין עצמם ופחות אתך, מה שאומר שאולי הם לא ידברו בכלל. התוכונים שאני מכירה ומדברים- למדו מעצמם. אפשר לנסות ללמד אותם ע"י דיבור לידם (קרא את הפרק בספרי "ספר התוכים) יש שם פרק שלם העוסק בדיבור.
גם תוכי לא מוחתם אפשר לאלף אותו שיהיה על היד- זה קשה יותר אם הם שנים ביחד. ואם אתה מנסה את זה חייבים לקצוץ כנפים קודם. ע"י וטרינר של תוכים או בחנויות חיות. אל תעשה את זה לבד.
ד"ר שלומית לוי,
מרכז וטרינרי השרון, רעננהשלום שלומית לוי.
החלטנו לבסוף לקנות תוכי מסוג ג'אקו ויש לי כמה שאלות:
1. מהם המחלות שיש לג'אקו?
2. ג'אקו הוא תוכי חכם קראתי שהוא אחד מבין התוכים הכי חכמים והקקדו עולה פי 2 מג'אקו למה?
3. אפשר להשאיר ג'אקו לבד בבית? כי אני הולכת לבית הספר... אבל יש לי זוג קוקטיילים וזה יעזור שאני אדליק לו רדיו או טלוויזיה?

תודה.שלום. כדאי מאד שתקחי את התוכי לוטרינר של תוכים שיבדוק אותו ויסביר לך כל מיני דברים עליו. לגבי מחלות- יש הרבה, בשביל זה צריך ללמוד רפואה וטרינרית... אבל יש מחלה אחת שחשוב שתכירי: כלמידיה. זו מחלה של תוכים שעלולה לעבור לבני אדם ולכן כדאי לעשות בדיקה לתוכי.
כשהוא לבד בבית כדאי להשאיר לו מוסיקה, טלוויזיה וצעצועים.
עלויות של תוכי מוכתבות, בין היתר ע"י חוקים של היצע וביקוש, וגם ע"י קלות של מגידול ורביה.

דר' שלומית לוישלום, את כתבת במאמר שלך על גידול תוכים שגרעינים לא טובים לתוכים ואמרו לי בחנות לתת לה {לתוכית שלי} גרעינים ודייסה ופעם ביום תפוח האם זה בסדר?ממש לא! תוכי מתרגל לאכול גרעינים -זה הכי טעים לו- והוא לא יאכל דברים אחרים. דווקא כשהוא צעיר זה הזמן ללמד אותו ולהרגיל אותו לסוגי מזון שונים: כופתיות- זה מעין "בונזו" לתוכים, ירקות, פירות וכולי. אסור לתת שוקולד ואבוקדו. תוכי שיאכל רק גרעינים וקצת תפוח ליום הוא תוכי בתת- תזונה!!!
ד"ר שלומית לוי,
מרכז וטרינרי השרון, רעננהשלום יש לי תוכי בת מסוג לורי פרפקט האם אפשר לצרף לה תוכי מסוג אחר? כי היא נראת לי בודדה אפילו שאני איתה המון זמןתמיד כשמצרפים תוכי נוסף צריך לשים לב שהם מסתדרים טוב ביניהם. לא תמיד זה פשוט. הם צריכים להיות בגודל דומה כדי להקטין אפשרות של תוקפנות. וצריך לבודד את התוכי החדש לפחות חודש כדי שאם הוא חולה- שלא ידביק את התוכי שלך. לגבי לורי יש שיקול נוסף: התזונה של הלורי, כידוע, היא שונה. ואם תשימו אותו עם תוכי אחר יכולה להיווצר בעיה של מזון לא נכון לתוכי הלא נכון.
בכל אופן, אם התוכי שלכם בודד ברוב שעות היום אני חושבת שיהיה לו יותר טוב עם תוכי נוסף.
תודה, ד"ר שלומית לוי,
מרכז וטרינרי השרון, רעננהקראתי בספר של קוקטייל לטיני יש לפעמים פיגור שכלי, ולי יש אחד כזה רציתי לדעת איך אפשר לבדוק את זה _ אם אפשר בכלל?
תודה מרשא ליאור גלשלום ליאור.
היום כבר יש פחות ופחות פיגור שכלי בלוטינו . הם משתפרים עם השנים.
בכל אופן כשיש אחד כזה הוא פשוט מתנהג בצורה משונה- יכול להיות שהוא יצרח שעות בלי להפסיק (אם כי זה גם יכול להיות שהוא חולה או משהו כואב לו). הוא לדוגמא עלול להסתבך באותן צרות שוב ושוב בלי ללמוד- היה לי פעם אחד שהמשיך להתקע בזוית מסויימת ולא הבין איך לצאת משם. וזה היה קורה לו פעם ביום לפחות. אלו הן כמובן
רק דוגמאות. אני בכל אופן כבר המון זמן לא ראיתי אחד שסובל מפיגור שכלי!
תודה,
ד"ר שלומית לוישלום,
יש לי תוכי מסוג אפריקאי אפור בן 3.
קראתי באחד המאמרים באתר כי רצוי לקנות לו כלוב בגודל 3 מטרים לפחות.
אין לי אפשרות להכניס כלוב בגודל זה לביתי ועל כך נאמר במאמר שרצוי לתת לתוכי להיות חופשי בבית ושהכלוב ישמש לו למקום לינה בלבד.
לתוכי שלי מעולם לא קוצצו הכנפיים והוא מתעופף לו בחופשיות בבית כשעתיים ביום (ישנם ימים שבהם הוא חופשי כל היום פרט ללילה וישנם ימים מעטים מאד בהם הוא חופשי שעה אחת) האם זה מספיק?שלום. התוכי רצוי שיהיה לו כלוב גדול ככל האפשר. -זה הבית שלו. אבל לרוב האנשים אין אפשרות לכלוב של שלושה מטר. נכון שצריך לאפשר לו חופש בבית ככל האפשר- אבל תמיד בהשגחה. הוא חכם וסקרן ומסתבך בצרות! אז אם אתם ישנים או אין אף אחד בבית- התוכי צריך להיות בכלוב. תוכי שלא קיצצו את כנפיו עלול לברוח! הוא גם עלול לעוף לתוך סיר עם מים רותחים או להתיישב על הכיריים החמים. לכן אני ממליצה לקצץ את נוצות הכנף.
ד"ר שלומית לוי,
מרכז וטרינרי השרון, רעננהיש לי קוקטייל ואיני יודע אם זה זכר או נקבה יש לי מספר תמונות שלו כאן:
http://planet.nana.co.il/orlevit/c.html
אפשר לדעת לפי התמונות אם זה זכר או נקבה?
אם לא איזה חלק אני צריך לצלם כדי שיהיה אפשר לראות?
אני רוצה לקנות לקוקטייל שלי את בן הזוג השני על מנת להרבות אותם ממה הם בונים את הקן שלהם?
תודה מראש, אורשלום אור. לא הצלחתי להכנס לתמונות ששלחת אבל אני אסביר לך איך מבדילים בין זכר לנקבה בקוקטילים: לנקבה יש בדרך כלל נקודות ופסים בהירים בחלק התחתון של נוצות הכנף והזנב, כלומר מלמטה. באלבינו לא רואים את זה וגם בקוקטילים מסוג "פנינה" הם נראים אותו דבר בצעירותם. תפתח באינטרנט בסווג קוקטילים ואני מניחה שתמצא
תמונות. בשבי הם לא בונים קן- נותנים להם קופסת הטלה שאפשר לקנות בכל חנות חיות וקצת חומרי ריפוד וזה מספיק. בהצלחה, ד"ר שלומית לוי, מרכז וטרינרי
השרון, רעננה.ברצוני לקבל מידע מקיף על ציפורים מזן
פינק. יש לי 2 סוגי פינקים אחד פשוט אלה קיננו ויש 3 ביצים אין לי מושג בזמן דגירה וטיפול אחרי בקיעת הביצים.
הסוג השני :אורזיות פנקים גדולים יותר כל הארבע חיים יחדיו בכלוב גדול, אך האם אחרי בקיעת הביצים צריך להפריד בינהם?
מה אורך חייהם? איך מבדילים בין זכר ונקבה? מדוע האורזיות לא מקננות? וכו'
מדוע אין בשום אתר מידע על הפינקים והרי הרבה מאוד אנשים מגדלים ציפורים שונות ולא רק תוכים.
תודה על כל מידע נוסף
אילתשלום וסליחה על האיחור- השאלה "נעלמה" לי במרחבי האינטרנט.
לגבי משך קינון בפיניקים זה תלוי איזה פיניקים. לדוגמה הזברה דוגרים 13-16 יום.
לגבי אורזיות קשה מאד עד בלתי אפשרי להבדיל בין זכר לנקבה. הן מקננות- למיטב ידיעתי אין להן בעיה של קינון. . כמו כן צריך להפריד אורזיות מפיניקים קטנים יותר כי הן מה שכן- הזכרים לא עוזרים להן בגידול הצעירים.
-כמו כן צריך להפריד אורזיות מפיניקים קטנים יותר כי הם הורסים קינים של אחרים
בברכה
דר' שלומית לוישלום דוקטור שלומית לוי.
רציתי לעדכן לגבי שאלתי הקודמת על התוכי האפור שכל הזמן אכל. היתברר לנו שזה אכן היה זכר ובגלל זה הוא הישתלט על כל הכלוב. נתנו את הזכר לחנות ולקחנו תוכי קוקטייל בת והם בהתחלה לא סמו לב אחד לשני ואכשיו הם ביחד. רציתי לשאול מה אפשר לתת לקוקטיילים לאכול? חוץ מהגרעינים.שלום. הם יכולים וצריכים לאכול מגוון ככל האפשר- הכל חוץ משוקולד ואבוקדו.
פירות, ירקות, גבינה, ביצים ועוד. אפשר לתת להם כופתיות, שזה מעין "בונזו" אבל בשביל תוכים
דר' שלומית לוישלום רב
אני מעוניינת לדעת מדוע אסור לתת לתוכים לאכול שוקולד ואבוקדו. ומה יכול לקרות להם?
תודה רבה, אפרתשלום אפרת. גם שוקולד וגם אבוקדו הם רעילים ואסור לתת אותם לתוכים. זה עלול להרוג אותם. נכון שלא כל התוכים רגישים לאבוקדו אבל אסור לקחת את הסיכון.
תודה, ד"ר שלומית לוי,
מרכז וטרינרי השרון, רעננהשלומית שלום רב!
יש לנו כלוב עם ציפורי אהבה שלא מזמן העמידו דור חדש של תוכים
היום חילצנו תוכי שראשו נתפס ברשת ראינו שכל התוכים תוקפים אותו
ויכול להיות שראשו נתקע ברשת כשנסה לברוח מאלה שתקפו אותו
מה יכולה להיות הסיבה לתקיפה
תודה מראששלום. יכול להיות שדווקא בגלל שהוא היה תפוס וחסר אונים הם התנפלו עליו. ואולי הוא היה חולה ולא הרגיש טוב ולכן לא היה לו כח לחלץ את הראש התקוע - ברגע שהלהקה חשה שתוכי חולה הם תוקפים אותו. כדאי מאד לקחת אותו לבדיקה! חוץ מזה, יכול להיות שנעשה שם צפוף מידי וצריך להוסיף עוד כלוב.
ד"ר שלומית לוי,
מרכז וטרינרי השרון, רעננהברצוני להאכיל ציפורים בחצר ולכן אני מחפשת סוג של שובך פתוח כדי להעמיד בחצר לרווחת הצפורים.אולי אתם יכולים לעזור לי למצוא משהו מסוג זה שיהיה גם פרקטי לצפורים וגם יפה לחצר.
תודה, בתיהשלום.
יש לי תוכי מסוג קוקטייל הבת כל הזמן יושבת על הריצפה ולוקחת נוצות היא לא מיודדת עם הבן אולי קנינו אותה והיא כבר הייתה בהריון אבל בגלל מה היא יושבת תמיד על הריצפה? וזה כבר כמה ימיםשלום, לא ברור לי מה זה "לוקחת נוצות". בכל אופן, תוכי שיושב כל הזמן על הרצפה זה לא בסדר!!! חייבים לקחת אותה לבדיקה אצל וטרינר של תוכים. תודה,
שלומית לוי,
מרכז וטרינרי השרון, רעננהד"ר נכבדה
יש לי בבית שני ציפורי אהבה זכר ונקבה (ציף וציפי). אנחנו שמים להם עיתונים כרצפה לאחר שהבאנו את הזכר הם התחילו לקרוע את העיתונים ולאחר זמן הם עשו חור באמצע.
שאלות:
1.מדוע הם עשו חור באמצע העיתון?
2.מתי הם יתילו ביצים?
3.מהם הסימנים לכך שהנקבה בהריון?
4.מותר להוציא אותם מהכלוב?
5.כמה זמן הם ידגרו על הביצים עד שהם יבקעו?
בתודה ממיכאלשלום מיכאל. הם קרעו את העיתון- כנראה- כדי להכין קן. לא תמיד מטילים ביצים-
צריכה להיות הזדווגות שתצליח. לא רואים הריות על תוכית- רק לפני הטלה מתנפחת לה הבטן התחתונה. זה קורה ממש לפני ההטלה. אפשר
להוציא אותם מהכלוב רק אם הם רגילים ממקודם אחרת זה יפריע להם להזדווג ויפריע להם לדגור על הביצים.
משך דגירה בציפורי אהבה: 18 יום.
תודה, ד"ר שלומית לוי,
מרכז וטרינרי השרון, רעננהשלום יש לי כנר מזה 2 שנים! הוא טרופי (לפי מה שהבנתי, הוא בצבע כתום מיוחד כזה..)
בכל אופן לאחרונה קנינו חתול, והחתול נעמד ליד הכלוב ופשוט "אורב" לציפור! הוא אף ניסה לטפס על הכלוב!
האם ניתן להרחיק את החתול מהציפור??
ועוד שאלה....
הכנר היה פעם שר (ולא מפסיק) לאחרונה הוא פסק לשיר והקול שלו נשמע די צרוד כשהוא מצייץ. לפני שנה הוא "התקרר" אז לקחנו אותו במיוחד לוטרינר והוא נתן לנו אנטיביוטיקה והציפור החלים. האם יכול להיות שהוא התקרר שוב? ובכלליות מה ניתן לעשות שהוא יחזור לשיר?שלום, קודם כל צריך ממש להזהר מהחתול - יש לו כוונות לגבי הכנר! כנר שמפסיק לשיר זה יכול להיות מכמה סיבות, כולל מלחץ מהחתול , אבל זה שהוא גם צרוד זה מחשיד בכוון של מחלה. לכן חשוב להרחיק מהחתול- כמו לתלות את הכלוב גבוה, ולקחת את הכנר לבדיקה.
תודה, ד"ר שלומית לוי,
מרכז וטרינרי השרון, רעננה.יש לי נחש מסוג כרכן תירס ושהייתי בחול בוא לא אכל
ועכשיו שחזרתי שהיה לאחר שבועיים הוא מסרב לאכול מה שאף פעם לא קרה מה עושים?שלום. ראשית, צריך לשים לב אולי הוא בהשלה או עומד להתחיל- אז יורד להם התיאבון וזה נורמלי. אם לא כדאי לנסות להאכילו שוב (אותו המזון שאכל פעם). ואם עדין לא אוכל כדאי לקחת אותו לבדיקה.
ד"ר שלומית לוי,
מרכז וטרינרי השרון, רעננהשלום
יש לי זוג קוקטיילים לטינו. אני יודע שהם זוג כי הם הביאו גוזל לעולם. הבעיה שלי שאני לא זוכר מי הזכר ומי הנקבה
לאחד מהם (וגם לגוזל הצעיר)יש נקודות צהובות מתחת לכנפי התעופה והמגדל שקניתי ממנו אמר לי שכך מבדילים בניהם וגם אמר לי מי זה מי אבל שכחתי... האם תוכלי לעזור לי לפתור קושיה זו?
בתודה
שלומישלום,
בדרך כלל נקודות ופסים בהירים מתחת לכנף זה סימן לנקבה

דר' שלומית לוישלום. יש לנו שובך קטן מחוץ למרפסת, שבנינו לפני כמה שנים ליונה (זכר לבן) שכנראה גדל בשבי וברח. הוא התאקלם לא רע ולפני כשנה מצא בת זוג והחלו לייסד שושלת. השאלה שלי היא לגבי טפיל שנראה כמו זבוב שטוח וחי על היונה בין הנוצות ולפעמים גם יוצא החוצה ועף. בהתחלה היו מעט כאלו, אבל עכשיו שיש גוזלים, יש על כל אחד עשרות זבובים כאלה. בנוסף לכך ה"מצע" של השובך רוחש רימות כנראה של הזבובים הנ"ל.
היונים "שלנו" אינן רגילות למגע של בני אדם, וההתערבות שלנו בחייהם היא רק בלתת אוכל (דורה) ומים.
מה אפשר לעשות נגד הזבובים האלו?
האם הם עלולים לעקוץ את בני הבית?
האם הם מעבירים מחלות?
אם ניגע בגוזלים לשם טיפול או העברה לשובך אחר, זה לא ירתיע את ההורים מלהמשיך ולטפל בהם?
אני לא מעוניין להרחיק את היונים מצד אחד, ולא להפוך אותם לחיות בית מצד שני.
יש גם זוג צופיות שמקננות אצלנו בסלון על הצמחיה, אבל אצלן לא נתקלתי בשום תופעה של טפילים. הקן נקי לחלוטין. האם זה נכון או שגם לצופיות יש טפילים שיכולים לגרום לנזק? בתודה בועז.
נ.ב בבית גדלים ילדים וגם תינוקת.שלום בועז אם אנחנו מתכוונים לאותם זבובים הם עלולים למצוץ דם. כדי להיות בטוח תיקח אותן לבית דגן למחלקה לפרזיטולוגיה - או ניתן לדעתי לשלוח בדואר עם תשלום.
תברר קודם. הם יאבחנו במה מדובר ומה אפשר לעשות.
הטלפון של המכון: 03-9681633
אתמול חגגתי את יום הולדתי וקיבלתי מבתי כלוב עם תוכי. רציתי לדעת האם תוכי יכול לחיות כבודד או כדאי להוסיף לו עוד תוכי נוסף לחברה.
התוכי שקיבלתי הוא תוכי קטן.
מחכה לתשובהשלום. תוכי יכול לחיות לבד בתנאי שנותנים לו המון תשומת לב ומקפידים להוציאו מהכלוב כמה שעות בכל יום. אם לא אז אולי כדאי להוסיף לו עוד תוכי מאותו סוג.
כדאי שתברר איזה תוכי יש לך בדיוק. כדאי לקחת את התוכי לבדיקה אצל וטרינר של תוכים- בבדיקה שנעשית כאשר התוכי בריא מלמדים אותך המון דברים- סימני מחלה, מזון, איך להתנהג אתו, וכדומה.
תודה, ד"ר שלומית לוי,
מרכז וטרינרי השרון, רעננה«   «הבא   | 14 | 13 | 12 | 11 | 10 | 9 | 8 | 7 | 6 | 5 | 4 | 3 | 2 | 1    הקודם»   »
X

כניסת מנהל

פורטל פטנט (Petnet) בית לאוהבי חיות. כלבים, חתולים, ציפורים ועוד...