פורטל פטנט (Petnet) בית לאוהבי חיות. כלבים, חתולים, ציפורים ועוד...
פורטל פטנט (Petnet) בית לאוהבי חיות. כלבים, חתולים, ציפורים ועוד...

חפש בעלי מקצוע:

חפש

פורום ציפורים, תוכים ובעלי כנף

+ הוספת הודעה

איך גורמים לנקבת התוכי לדגור, מתי אפשר לגעת בגוזל ואיך גורמים לציפור להפסיק לנשוך? תשובות לשאלות אלו ולעוד רבות אחרות תוכלו למצוא כאן

ד"ר שלומית לוי, מנהלת פורום ציפורים, תוכים ובעלי כנףמנהלת פורום: ד"ר שלומית לוי

ד"ר שלומית לוי הינה בוגרת אוניברסיטת בולוניה, איטליה, בהצטיינות יתרה. עבדה וניהלה במשך 10 שנים בית חולים לחיות בית בלוס אנג'לס. עברה התמחויות רבות ברפואת צפורים וזוחלים וכתבה על גידול תוכים בספר שהוציאה. לפרטים נוספים>>

 

רכשתי זוג פרסונטות אמרו לי שכדי להבדיל בין זכר לנקבה יש למשש את עצמות האגן ואצל הזכר הן צמודות ואצל הנקבה פתוחות. האם ההבחנה נכונה, או שיש אפשרות אחרת להבדיל בין המינים?


בתודה,
סימהנכון הוא שבדרך כלל עצמות האגן הן צמודות בזכר ומעט יותר פתוחות בנקבה. אבל זה לא פשוט להבחין בזה- צריך להיות מנוסה, ומה שיותר חשוב: זה לא תמיד נכון! כמו שלפעמים יש נשים גדולות וגברים צנומים כך גם בתוכים. ניתן לקחת בדיקת דם ולשלוח למעבדה מיוחדת באנגליה ולפי הד.נ.א. יגידו לך אם זה זכר ונקבה.
ד"ר שלומית לוי,
מרכז וטרינרי השרון, רעננהשלומות לצוות האתר,
ברשותי קוקטייל לטינו מזה שבוע שעדיין נושך כשאני מקרב את ידי אליו חרף הנימה הרגועה והדיבורים עימו. אומנם נראה שיש שיפור מועט אך הוא עדיין נמלט לצידו השני של המוט כשאני מתקרב ומנסה לשכנע אותו לעלות על ידי. יש לציין שהוא מעט היסטרי לנוכחותי למרות הנימה הרגועה והנסיונות לפיסו- אך הוא עדיין נושך. שנית- אני עובר לדירה חדשה עם שני חתולים. נפתלי וכלובו ישכנו בחדרי או במרפסת שאינה נגישה לחתולים. האם עדיין קיימת סכנה מבחינתו? הכוונה היא האם עצם נוכחותו וציוציו יאתגרו את זוג החתולים לנסות ולהגיע אליו למרות הדלתות הסגורות והרשתות?
לתשובתכם אודה. גלשלום גל. חתולים הם תמיד מסוכנים! תמיד תהיה בהיכון...
הם פקחיים ועלולים למצוא פרצה אם רק תהיה. וחתול, אפילו אם הוא רק שורט עלול להיות מאד מאד מסוכן לתוכי
תודה
דר' שלומית לוי
מרכז וטרינרי השרוןשלום שלומית, שאלתי מעט ארוכה אז אודה על הסבלנות:- קניתי קוקטייל לטינו לפני 5 ימים בן 3-4 חודשים לערך, וסה"כ הבחור נראה טוב וכנראה מרגיש בטוח מאוד בכלוב, כיוון שכשאני פותח את הכלוב מלמעלה- לרוב הוא מתיישב על המוט מחוץ לכלוב, ולא שמח כ"כ לעזוב אותו. איך ניתן להרגילו לעלות על היד או להאכילו מהיד? כשאני מתקרב אליו אני מדבר אליו בקול שקט ורך העיקר שירגיש נינוח- ומושיט את היד באיטיות, אך הוא ממהר לצד השני של המוט ותוקף ונושך. כשהוא כבר מואיל לעלות על היד- הוא מייד עף חזרה למוט. אני מאמין שזה עניין של זמן, אבל כמה זמן ייקח לו להסתגל אלי? הוא גם לא אוכל מהיד אלא רק מהצלחת,ומצייץ מעט. יש לציין שנעדרתי מהבית למשך יום( מצהריים עד הערב למחרת) אך דאגתי לו לבידור של טלויזיה ורדיו בזמנים קצובים עם טיימר. בכלוב גם תלויים 2 צעצועים ופרט לציוצים מדי פעם הוא אינו מתעניין בהם. האם גם זה קשור להתאקלמות? אודה לתשובתך.שלום. זה לוקח זמן לתוכי להתרגל- הכל חדש לו. תוכי מהאכלת יד מתרגל מהר יותר.
אני מניחה ששבועיים במקרה הטוב עד ששה שבועות יקח לו להתרגל אליך. מה שאתה עושה זה בסדר, תהיה עקבי ואל תתיאש.!
בהצלחה
ד"ר שלומית לוי, מרכז וטרינרי השרון, רעננהד''ר שלום רב
שאלתי אותך שאלה לפני כמה ימים.שאלתי איך אני יכולה לדעת אם התוכי שלי הוא באמת זכר כפי שאמרו לי, כשקניתי אותו. בתשובתך רשמת שאני יכולה לשלוח דגימת דם לאנגליה. וגם שאלת אותי איזה סוג התוכי שלי.
1. אין דרך אחרת לדעת מהו מינו של התוכי שלי?
2. התוכי שלי הוא מסוג קוקטייל, אבל האם זה משנה מהו סוגו?
תודה רבה לך, אפרתבקוקטיל אפשר להבדיל לפעמים: לנקבה יש פסים ונקודות על החלק התחתון של נוצות הזנב והכנפים שלה. זה בהנחה שהתוכי לא מסוג אלבינו או לוטינו, שם "נמחקו" הצבעים ולא תמיד אפשר לראות.
דר' שלומית לוי
מרכז וטרינרי השרון, רעננהשלום רב
קוראים לי אפרת ואני בת 15 וחצי. את בוודאי כבר מכירה אותי מרוב כל השאלות שאני שואלת אותך.
אני פשוט רוצה לדעת כמה שיותר על התוכי שלי.
יש לי תוכי מסוג קוקטייל, כמעט כבר 7 שנים. הוא חי לבדו. אמרו לי שאם אני רוצה שהוא יחיה זמן רב יותר, אני צריכה לצרף לו בת זוג.
האם זה נכון?
האם הוא ימות יותר מהר מתוכי שיש לו בת זוג?
תודה רבה רבה לך, אפרתאם התוכי מאושר בחברתך, אורך חייו לא יקבע ע"י נוכחות תוכי נוסף לידו. הגורם שכן יכול להשפיע על אורך החיים ואיכותם הוא סוג המזון- לא רק גרעינים ודוחן אלא גם כופתיות, ירקות וירקות (חוץ מאבוקדו ושוקולד)
דר' שלומית לוי
מרכז וטרינרי השרון, רעננהשלום, שמי גל ואני מעוניין במידע בנוגע לוטרינרים מומחים לציפורים באזור ירושלים.אשמח על כל תשובה בנושא. חיזקו ואימצו.באזור ירושלים ישנה ד"ר ויוי הררי
מספר הטלפון שלה: 025703075 בצור הדסה
דר' שלומית לוי
מרכז וטרינרי השרון, רעננהד"ר שלומית שלום
הוצע לי ליקנות תוכי מסוג קוניור
אבקש מימך מספר פירטי אופי על זן זה וטיפים בנושא גידולו.
(אורך חיים,יכולת דיבור ,אופי התנהגות וכו')
תודה!שלום. קונור הוא ציפור מקסימה: מעין מוקיון עליז ומשעשע. יש מיני קונורים ולא כולם זהים. חסרון: קולני והרסני. אבל "פושטק" מתוק להפליא.
ד"ר שלומית לוי,
מרכז וטרינרי השרון, רעננהשלום דר
הקוקטייל שלי מחליף המון נוצות כבר חודש
וכל נוצה נראית כאילו הבסיס שלה מתפרק ומוקף בכמו החלמון של הביצה מה זה יכול להיות?
יום נעיםהחלפת נוצות זו תופעה נורמלית, אם כי נשמע לי כאן יותר מידי נוצות בבת אחת. לנוצה חדשה יש מעין מעטה שקוף שנראה כמו פלסטיק, אבל אני לא מצליחה לדמיין מה יכול להיות דומה למה שאתם מתארים- כדאי לקחת את התוכי לבדיקה אצל רופא של תוכים.
ד"ר שלומית לוי,
מרכז וטרינרי השרון, רעננהדר' שלומית שלום:
אני סטודנט ובהתאם לכך מושפע משעות פנאי שאינן רבות.
מזה כמספר שנים אני מגדל איגואנה ותוכיי קוקטייל וכרגע אני רוצה להיתפתח בנושא גידול תוכים. ברצוני לגדל תוכי "האכלת- יד", שיוכל גם לדבר.
האם תוכלי להמליץ על זן של תוכי ,בסדר גודל של ג'אקו
או אמזונה,אשר שומרים גם על רמת עצמאות אשר תגבה את שעות חסרונותי מן הבית?אמזונה היא ציפור הרבה יותר עצמאית ומסתדרת לטוב גם כשאתה לא לידה חלק גדול מהיום. ג'אקו, לעומת זאת יסבול יותר אם אתה לא בבית .
בהצלחה!מצאתי אתמול גוזל של ציפור דרור בן מספר ימים
מה אפשר לתת לו לאכול ?בונזו" ,כלומר אוכל יבש של כלבים מכל סוג שהוא- מרטיבים אותו במים עד שהוא נעשה ממש "קווצ'י" ואז מטפטפים אותו בעדינות לפה. חשוב גם לשמור על הגוזל מחומם
בהצלחה!
דר' שלומית לוישלום,
יש לי מס' חיות בבית לכן יש לי מס, שאלות.

1) לגבי התרנגולות - הן היו חיות בלול די גדול ובשבתות היו
משוחררות חופשי לגינה. לאחרונה שיחררנו אותן לחלוטין כלומר הם
יכולות להסתובב חופשי 24 שעות..
לאחרונה הן התחילו לדגור על הביצים שלהן(כמעט חודש כבר..) אבל אין זכר שיפרה אותן.. מה קורה להן..?

2) בכלוב מאוכלסים ציפורי אהבה +תוכונים. משום מה כל הציפורים זורקים החוצה את הביצים שלהם מדוע? יש לציין שיש להן בתי מגורים יותר מכמות התוכים ואוכל בשפע .
יש בסה"כ 3 ציפורי אהבה(אחד ברח), ו4 תוכונים הכלוב עצמו כ 3 מטר וגובהה כ 2 מטר . בעבר הם היו מטילים ודוגרים נורמלי .
מה יכולה להיות הסיבה?.

3) יש לי 2 צבי אדום האוזן באקווריום של 70 סמ, הגודל של הזכר כ 3.5 סמ' והנקבה כ 4.5. הם מואכלים אצות ופה ושם שרימפסים +וויטמינים. כשקניתי אותם לפני שנה נאמר לי שהם תוך שנה יכפילו את גודלם ,למעשה הם בקושי גדלו (אולי אולי..טיפה).
מה צריכים הצבים כדי לגדול?(אני מאוד אוהבת אותם) אני רואה שהם מזהים אותי (הם מקבלים אוכל מדי יום ואיך שאני נכנסת לחדר הם נורא מתלהבים (קטע נורע חמוד!). לפעמים אם אני נמצאת בחדר באיזור מסויים הם באים לאותה נקודה באקווריום ונשארים עד שאעבור לנק' אחרת ואז הם שוחים לאותה נק .. מה התבונה של הצבים הללו(גם אם הם אכלו כבר..)?
סליחה שכתבתי כל כך הרבה.. מקווה לקבל תשובה .
תודהקודם כל התרנגולות: הן בהחלט יכולות להטיל ביצים גם כשאין לידן זכר. אלו הן ביצים לא מופרות. בדיוק כמו הביצים שאנחנו קונים בסופר! כך שזה נורמלי לחלוטין.
לגבי צפורי האהבה - האם משהו מפחיד אותן??? ככה זה נשמע. אם זה לא עובד הייתי מנסה להפריד בין התוכונים לציפורי האהבה.
תודה,
ד"ר שלומית לוי,
מרכז וטרינרי השרון, רעננהשלום רציתי לשאול שאלה שקשורה לתוכון שלי.. רכשתי אתמול תוכון אבל הוא עדיין מפחד ממני רציתי לדעת מה אני יכולה לעשות בשביל שיתרגל עליי מהר יותר...
בתודה ינהשלום ינה. תני לו זמן- הוא צריך כמה ימים כדי להתרגל. הכל חדש לו, הכל מפחיד אותו. תתקרבי אליו בעדינות, אל תפתיעי אותו, דברי אליו בקול עדין זה לוקח זמן, אין מה לעשות...בהצלחה.
ד"ר שלומית לוי,
מרכז וטרינרי השרון, רעננההייתי רוצה לדעת האים תוכוני אהבה מסתדרים עם תוכונים (בכלוב גדול מאוד)סביר להניח שכן, אם הכלוב באמת גדול. קחו בחשבון אבל שציפורי אהבה הם "קלפתע" לא קטנות...
ד"ר שלומית לוי,
מרכז וטרינרי השרון, רעננהשלום רב
שמי אפרת ואני בת 15. יש לי תוכי מסוג קוקטייל.
יש לי כמה שאלות אליך ומקווה שתוכלי לענות לי על כולם-
באיזה גיל תוכי מסוג קוקטייל, מת?
האם מותר לגזור לו את הכנפיים?
בכל פעם שאני מחליפה לו את המים, יש ריח מסריח מהמתקן מים. האם מותר לשטוף עם סבון או שזה יכול להזיק?
האם תוכי מסוג קוקטייל תמיד ישאר באותו הגודל?
תודה רבה לך,
אפרתשלום אפרת.
ברגע שקוקטיל מגיע לגודל שלו כבוגר- בגיל חודשיים שלושה זה הגודל שלו. לגבי המים=- חייבים לנקות פעם ביום את המיכל- לשפוך, לשטוף -אפשר עם סבון כלים- ולשים מים חדשים. את הכנפים רצוי לגזור לו כדי שיוכל לצאת מהכלוב בלי לברוח. צריך לקחת לוטרינר לקיצוץ כנפים. הוא יכול לחיות עד 20 שנה- אבל הממוצע בשבי הוא חמש שנים!!!
תודה, ד"ר שלומית לוי,
מרכז וטרינרי השרון, רעננהיש לי תוכי מסוג קוקטייל. לפעמים, סתם פתאום, הוא מתחיל להשתולל בכלוב ולצרוח.
זה לוקח לו מעט מאוד זמן, כחצי דקה בערך
רציתי לדעת אם יש סיבה להתנהגותו
תודה רבהצריך לשים לב אם משהו מפחיד אותו- היה לי תוכי שהתנהג ככה והיה שם עכבר שהיה רץ במטבח ורק התוכי היה רואה אותו. אם אין סיבה ברורה חשוב לקחת אותו לוטרינר של תוכים- אולי יש לו בעייה רפואית.
ד"ר שלומית לוי,
מרכז וטרינרי השרון, רעננהיש לי כמה שאלות
1 האם זה בסדר שגוזרים לתוכי את הכנפיים האם זה לא מזיק לו (גם פיזית וגם נפשית)
2 יש לי תוכי (דררה) ו2 כלבים בבית התוכי אצלי רק חודש
ואני מפחדת להשאיר אותו מחוץ לכלוב בגלל הכלבים
האם יש אפשרות שכלב ותוכי יסתדרו ויגדלו יחד
3 כמה שעות מקסימום אפשר להשאיר את התוכי בכלוב
4 האם דררה יכולה לדבר
תודהשלום. כשגוזרים כנפים זה לא כואב- בהנחה שיודעים מה לעשות. רצוי לקצוץ כנפים כדי שאפשר יהיה לשחרר אותו בבית צריך להזהר מהכלבים.. בדרך כלל כלבים מסתדרים מצויין אבל בכל זאת - להיזהר. עם תוכים.
כמה להשאיר אותו בכלוב? כמה שפחות! בטבע הוא חופשי לחלוטין. אבל אסור להשאיר אותו חופשי כשאין מי שישגיח עליו.
דררות לא אמורות לדבר אבל אני מכירה דררות שמדברות יפה! אז בהצלחה.
ד"ר שלומית לוי,
מרכז וטרינרי השרון, רעננהד"ר שלום!
ברצוני לשאול אם ניתן לשנות לתוכי מסוג לורי את מרכיב המזון מדייסה, למזון יבש {כופתיות},בתוספת פירות {תפוח,אגס וכו" } ובכך להיתגבר על בעית לשלשת נוזלית, אם לא, האם ניתן לשלב בין השניים?
בתודה מראש על תשובתיך.אסור לתת ללורי מזון רגיל של תוכים- מערכת העיכול שלו בנויה אחרת. המזון נוזלי ולכן- כמה חבל- גם ההפרשות. אבל זה לורי, לטוב ולרע... אי אפשר לאנוס את הטבע...לכן לורי בדרך כלל זה תוכי של אספנים ובתי גידול ולא חית מחמד שגדלה בבית. פירוט דיאטות להכנה ביתית יש בספרי-
"ספר התוכים- המדריך השלם לגידול תוכים" בהוצאת הקיבוץ המאוחד.
תודה,
ד"ר שלומית לוי,
מרכז וטרינרי השרון, רעננהשלום שלומית .

היום בטיפול גינון בעץ,נפלו או ברחו מהקן 2 גוזלים של ציפור שחורה עם מקור צהוב ,
מבקש לדעת מהי הציפור?
הגוזלים עם כנפיים מסוגלים לנתר ולעוף קצת..שמתי אותם בקן חזרה ,אולם הם קפצו שוב למטה ואני חושש מהחתולים בגינה .
האםיש סיכוי שהם ישרדו ....בינתיים שמתי אותם בכלוב פתוח על העץ ליד הקן עם אוכל לתוכים,חסה ומים ..ההורים כל הזמן מסביב לעץ אבל לא נגשים לכלוב ..האם אפשר להציל את הגוזלים שנראים כבר די בוגרים ..אבל לא מסוגלים לעוף החוצה מהכלוב .
על תשובתך אודה
דורוןשלום דורון. זה באמת מסוכן להשאיר אותם בגינה ככה- מפני חתולים. יכול להיות שעדיף לקחת אותם ולגדל בבית למשך שבוע שבועיים - עד שיוכלו לעוף. חסה זה לא מספיק- תנסה מזון של כלבים כשהוא מרוכך בהרבה מים ונעשה מעין דייסה ואולי גם תעזור להם לאכול. בהצלחה!
ד"ר שלומית לוי,
מרכז וטרינרי השרון, רעננהשלום ד"ר שלומית לוי
יש לי זוג פרסונטות ו-8 תוכונים, יש לי מספר שאלות:
1.מהי עונת הרבייה של הפרסונטות והתוכונים?
2.עם מה פרסונטות מקננות?
3.האם אפשר לשים בכלוב בגודל מטר על מטר וגובה מטר וחצי את זוג הפרסונטות ו-8 התוכונים? ואם לא האם אפשר לשים 3 קוקטיילים עם התוכונים?

בתודה מראש
נתנאל סויסהשלום נתנאל. מטר על מטר וחצי זה לא מספיק לשמונה תוכונים- עוד לפני שהוספת עוד תוכים. נשמע צפוף מדי. לגבי תקופה הרבייה- זה משתנה. באפריקה הפרסונטות מקננות לקראת האביב. אצלנו, בגלל שזה לא ממש אותם תנאים הן למעשה יכולות להכנס לרביה לאורך כל השנה. תא הטלה וקצת חומרי ריפוד וכמובן- מזון יותר טוב. יותר פירות ירקות ומזון העשיר בחלבונים.

ד"ר שלומית לוי,
מרכז וטרינרי השרון, רעננהאני מאוד רוצה לקנות תוכים אבל אימא שלי לא נותנת לי וטוענת שהם מעבירים מחלת

בתודה יוני

נ.ב
יש לי כלבים ,דגים, ארנבים ואת זה היא כמובן מרשה אוהבת ומטפלתשלום יוני. יש באמת מחלה שיכולה לעבור מתוכים לבני אדם- "מחלת התוכים" או כלמידיה. אבל- יש בדיקה למחלה הזו. חשוב לבדוק כל תוכי שנכנס אליך הביתה - כל וטרינר ציפורים יכול לבצע אותה. אם זה שלילי- יופי. ואם הבדיקה חיובית - יש לזה טיפול. זו, אגב, מחלה די נדירה בבני אדם!
תגיד לאמא שלך שיש הרבה יותר מחלות שעוברות מילד לילד בגן ובבית ספר...
ד"ר שלומית לוי«   «הבא   | 13 | 12 | 11 | 10 | 9 | 8 | 7 | 6 | 5 | 4 | 3 | 2 | 1    הקודם»   »
X

כניסת מנהל

פורטל פטנט (Petnet) בית לאוהבי חיות. כלבים, חתולים, ציפורים ועוד...