פורטל פטנט (Petnet) בית לאוהבי חיות. כלבים, חתולים, ציפורים ועוד...
פורטל פטנט (Petnet) בית לאוהבי חיות. כלבים, חתולים, ציפורים ועוד...

חפש בעלי מקצוע:

חפש
http://www.gag-lachayot.co.il/?utm_source=PETENET&utm_medium=Popup&utm_campaign=banner_desketop

פורום ציפורים, תוכים ובעלי כנף

+ הוספת הודעה

איך גורמים לנקבת התוכי לדגור, מתי אפשר לגעת בגוזל ואיך גורמים לציפור להפסיק לנשוך? תשובות לשאלות אלו ולעוד רבות אחרות תוכלו למצוא כאן

ד"ר שלומית לוי, מנהלת פורום ציפורים, תוכים ובעלי כנףמנהלת פורום: ד"ר שלומית לוי

ד"ר שלומית לוי הינה בוגרת אוניברסיטת בולוניה, איטליה, בהצטיינות יתרה. עבדה וניהלה במשך 10 שנים בית חולים לחיות בית בלוס אנג'לס. עברה התמחויות רבות ברפואת צפורים וזוחלים וכתבה על גידול תוכים בספר שהוציאה. לפרטים נוספים>>

 

שלום דר
הקוקטייל שלי מחליף המון נוצות כבר חודש
וכל נוצה נראית כאילו הבסיס שלה מתפרק ומוקף בכמו החלמון של הביצה מה זה יכול להיות?
יום נעיםהחלפת נוצות זו תופעה נורמלית, אם כי נשמע לי כאן יותר מידי נוצות בבת אחת. לנוצה חדשה יש מעין מעטה שקוף שנראה כמו פלסטיק, אבל אני לא מצליחה לדמיין מה יכול להיות דומה למה שאתם מתארים- כדאי לקחת את התוכי לבדיקה אצל רופא של תוכים.
ד"ר שלומית לוי,
מרכז וטרינרי השרון, רעננהדר' שלומית שלום:
אני סטודנט ובהתאם לכך מושפע משעות פנאי שאינן רבות.
מזה כמספר שנים אני מגדל איגואנה ותוכיי קוקטייל וכרגע אני רוצה להיתפתח בנושא גידול תוכים. ברצוני לגדל תוכי "האכלת- יד", שיוכל גם לדבר.
האם תוכלי להמליץ על זן של תוכי ,בסדר גודל של ג'אקו
או אמזונה,אשר שומרים גם על רמת עצמאות אשר תגבה את שעות חסרונותי מן הבית?אמזונה היא ציפור הרבה יותר עצמאית ומסתדרת לטוב גם כשאתה לא לידה חלק גדול מהיום. ג'אקו, לעומת זאת יסבול יותר אם אתה לא בבית .
בהצלחה!מצאתי אתמול גוזל של ציפור דרור בן מספר ימים
מה אפשר לתת לו לאכול ?בונזו" ,כלומר אוכל יבש של כלבים מכל סוג שהוא- מרטיבים אותו במים עד שהוא נעשה ממש "קווצ'י" ואז מטפטפים אותו בעדינות לפה. חשוב גם לשמור על הגוזל מחומם
בהצלחה!
דר' שלומית לוישלום,
יש לי מס' חיות בבית לכן יש לי מס, שאלות.

1) לגבי התרנגולות - הן היו חיות בלול די גדול ובשבתות היו
משוחררות חופשי לגינה. לאחרונה שיחררנו אותן לחלוטין כלומר הם
יכולות להסתובב חופשי 24 שעות..
לאחרונה הן התחילו לדגור על הביצים שלהן(כמעט חודש כבר..) אבל אין זכר שיפרה אותן.. מה קורה להן..?

2) בכלוב מאוכלסים ציפורי אהבה +תוכונים. משום מה כל הציפורים זורקים החוצה את הביצים שלהם מדוע? יש לציין שיש להן בתי מגורים יותר מכמות התוכים ואוכל בשפע .
יש בסה"כ 3 ציפורי אהבה(אחד ברח), ו4 תוכונים הכלוב עצמו כ 3 מטר וגובהה כ 2 מטר . בעבר הם היו מטילים ודוגרים נורמלי .
מה יכולה להיות הסיבה?.

3) יש לי 2 צבי אדום האוזן באקווריום של 70 סמ, הגודל של הזכר כ 3.5 סמ' והנקבה כ 4.5. הם מואכלים אצות ופה ושם שרימפסים +וויטמינים. כשקניתי אותם לפני שנה נאמר לי שהם תוך שנה יכפילו את גודלם ,למעשה הם בקושי גדלו (אולי אולי..טיפה).
מה צריכים הצבים כדי לגדול?(אני מאוד אוהבת אותם) אני רואה שהם מזהים אותי (הם מקבלים אוכל מדי יום ואיך שאני נכנסת לחדר הם נורא מתלהבים (קטע נורע חמוד!). לפעמים אם אני נמצאת בחדר באיזור מסויים הם באים לאותה נקודה באקווריום ונשארים עד שאעבור לנק' אחרת ואז הם שוחים לאותה נק .. מה התבונה של הצבים הללו(גם אם הם אכלו כבר..)?
סליחה שכתבתי כל כך הרבה.. מקווה לקבל תשובה .
תודהקודם כל התרנגולות: הן בהחלט יכולות להטיל ביצים גם כשאין לידן זכר. אלו הן ביצים לא מופרות. בדיוק כמו הביצים שאנחנו קונים בסופר! כך שזה נורמלי לחלוטין.
לגבי צפורי האהבה - האם משהו מפחיד אותן??? ככה זה נשמע. אם זה לא עובד הייתי מנסה להפריד בין התוכונים לציפורי האהבה.
תודה,
ד"ר שלומית לוי,
מרכז וטרינרי השרון, רעננהשלום רציתי לשאול שאלה שקשורה לתוכון שלי.. רכשתי אתמול תוכון אבל הוא עדיין מפחד ממני רציתי לדעת מה אני יכולה לעשות בשביל שיתרגל עליי מהר יותר...
בתודה ינהשלום ינה. תני לו זמן- הוא צריך כמה ימים כדי להתרגל. הכל חדש לו, הכל מפחיד אותו. תתקרבי אליו בעדינות, אל תפתיעי אותו, דברי אליו בקול עדין זה לוקח זמן, אין מה לעשות...בהצלחה.
ד"ר שלומית לוי,
מרכז וטרינרי השרון, רעננההייתי רוצה לדעת האים תוכוני אהבה מסתדרים עם תוכונים (בכלוב גדול מאוד)סביר להניח שכן, אם הכלוב באמת גדול. קחו בחשבון אבל שציפורי אהבה הם "קלפתע" לא קטנות...
ד"ר שלומית לוי,
מרכז וטרינרי השרון, רעננהשלום רב
שמי אפרת ואני בת 15. יש לי תוכי מסוג קוקטייל.
יש לי כמה שאלות אליך ומקווה שתוכלי לענות לי על כולם-
באיזה גיל תוכי מסוג קוקטייל, מת?
האם מותר לגזור לו את הכנפיים?
בכל פעם שאני מחליפה לו את המים, יש ריח מסריח מהמתקן מים. האם מותר לשטוף עם סבון או שזה יכול להזיק?
האם תוכי מסוג קוקטייל תמיד ישאר באותו הגודל?
תודה רבה לך,
אפרתשלום אפרת.
ברגע שקוקטיל מגיע לגודל שלו כבוגר- בגיל חודשיים שלושה זה הגודל שלו. לגבי המים=- חייבים לנקות פעם ביום את המיכל- לשפוך, לשטוף -אפשר עם סבון כלים- ולשים מים חדשים. את הכנפים רצוי לגזור לו כדי שיוכל לצאת מהכלוב בלי לברוח. צריך לקחת לוטרינר לקיצוץ כנפים. הוא יכול לחיות עד 20 שנה- אבל הממוצע בשבי הוא חמש שנים!!!
תודה, ד"ר שלומית לוי,
מרכז וטרינרי השרון, רעננהיש לי תוכי מסוג קוקטייל. לפעמים, סתם פתאום, הוא מתחיל להשתולל בכלוב ולצרוח.
זה לוקח לו מעט מאוד זמן, כחצי דקה בערך
רציתי לדעת אם יש סיבה להתנהגותו
תודה רבהצריך לשים לב אם משהו מפחיד אותו- היה לי תוכי שהתנהג ככה והיה שם עכבר שהיה רץ במטבח ורק התוכי היה רואה אותו. אם אין סיבה ברורה חשוב לקחת אותו לוטרינר של תוכים- אולי יש לו בעייה רפואית.
ד"ר שלומית לוי,
מרכז וטרינרי השרון, רעננהיש לי כמה שאלות
1 האם זה בסדר שגוזרים לתוכי את הכנפיים האם זה לא מזיק לו (גם פיזית וגם נפשית)
2 יש לי תוכי (דררה) ו2 כלבים בבית התוכי אצלי רק חודש
ואני מפחדת להשאיר אותו מחוץ לכלוב בגלל הכלבים
האם יש אפשרות שכלב ותוכי יסתדרו ויגדלו יחד
3 כמה שעות מקסימום אפשר להשאיר את התוכי בכלוב
4 האם דררה יכולה לדבר
תודהשלום. כשגוזרים כנפים זה לא כואב- בהנחה שיודעים מה לעשות. רצוי לקצוץ כנפים כדי שאפשר יהיה לשחרר אותו בבית צריך להזהר מהכלבים.. בדרך כלל כלבים מסתדרים מצויין אבל בכל זאת - להיזהר. עם תוכים.
כמה להשאיר אותו בכלוב? כמה שפחות! בטבע הוא חופשי לחלוטין. אבל אסור להשאיר אותו חופשי כשאין מי שישגיח עליו.
דררות לא אמורות לדבר אבל אני מכירה דררות שמדברות יפה! אז בהצלחה.
ד"ר שלומית לוי,
מרכז וטרינרי השרון, רעננהד"ר שלום!
ברצוני לשאול אם ניתן לשנות לתוכי מסוג לורי את מרכיב המזון מדייסה, למזון יבש {כופתיות},בתוספת פירות {תפוח,אגס וכו" } ובכך להיתגבר על בעית לשלשת נוזלית, אם לא, האם ניתן לשלב בין השניים?
בתודה מראש על תשובתיך.אסור לתת ללורי מזון רגיל של תוכים- מערכת העיכול שלו בנויה אחרת. המזון נוזלי ולכן- כמה חבל- גם ההפרשות. אבל זה לורי, לטוב ולרע... אי אפשר לאנוס את הטבע...לכן לורי בדרך כלל זה תוכי של אספנים ובתי גידול ולא חית מחמד שגדלה בבית. פירוט דיאטות להכנה ביתית יש בספרי-
"ספר התוכים- המדריך השלם לגידול תוכים" בהוצאת הקיבוץ המאוחד.
תודה,
ד"ר שלומית לוי,
מרכז וטרינרי השרון, רעננהשלום שלומית .

היום בטיפול גינון בעץ,נפלו או ברחו מהקן 2 גוזלים של ציפור שחורה עם מקור צהוב ,
מבקש לדעת מהי הציפור?
הגוזלים עם כנפיים מסוגלים לנתר ולעוף קצת..שמתי אותם בקן חזרה ,אולם הם קפצו שוב למטה ואני חושש מהחתולים בגינה .
האםיש סיכוי שהם ישרדו ....בינתיים שמתי אותם בכלוב פתוח על העץ ליד הקן עם אוכל לתוכים,חסה ומים ..ההורים כל הזמן מסביב לעץ אבל לא נגשים לכלוב ..האם אפשר להציל את הגוזלים שנראים כבר די בוגרים ..אבל לא מסוגלים לעוף החוצה מהכלוב .
על תשובתך אודה
דורוןשלום דורון. זה באמת מסוכן להשאיר אותם בגינה ככה- מפני חתולים. יכול להיות שעדיף לקחת אותם ולגדל בבית למשך שבוע שבועיים - עד שיוכלו לעוף. חסה זה לא מספיק- תנסה מזון של כלבים כשהוא מרוכך בהרבה מים ונעשה מעין דייסה ואולי גם תעזור להם לאכול. בהצלחה!
ד"ר שלומית לוי,
מרכז וטרינרי השרון, רעננהשלום ד"ר שלומית לוי
יש לי זוג פרסונטות ו-8 תוכונים, יש לי מספר שאלות:
1.מהי עונת הרבייה של הפרסונטות והתוכונים?
2.עם מה פרסונטות מקננות?
3.האם אפשר לשים בכלוב בגודל מטר על מטר וגובה מטר וחצי את זוג הפרסונטות ו-8 התוכונים? ואם לא האם אפשר לשים 3 קוקטיילים עם התוכונים?

בתודה מראש
נתנאל סויסהשלום נתנאל. מטר על מטר וחצי זה לא מספיק לשמונה תוכונים- עוד לפני שהוספת עוד תוכים. נשמע צפוף מדי. לגבי תקופה הרבייה- זה משתנה. באפריקה הפרסונטות מקננות לקראת האביב. אצלנו, בגלל שזה לא ממש אותם תנאים הן למעשה יכולות להכנס לרביה לאורך כל השנה. תא הטלה וקצת חומרי ריפוד וכמובן- מזון יותר טוב. יותר פירות ירקות ומזון העשיר בחלבונים.

ד"ר שלומית לוי,
מרכז וטרינרי השרון, רעננהאני מאוד רוצה לקנות תוכים אבל אימא שלי לא נותנת לי וטוענת שהם מעבירים מחלת

בתודה יוני

נ.ב
יש לי כלבים ,דגים, ארנבים ואת זה היא כמובן מרשה אוהבת ומטפלתשלום יוני. יש באמת מחלה שיכולה לעבור מתוכים לבני אדם- "מחלת התוכים" או כלמידיה. אבל- יש בדיקה למחלה הזו. חשוב לבדוק כל תוכי שנכנס אליך הביתה - כל וטרינר ציפורים יכול לבצע אותה. אם זה שלילי- יופי. ואם הבדיקה חיובית - יש לזה טיפול. זו, אגב, מחלה די נדירה בבני אדם!
תגיד לאמא שלך שיש הרבה יותר מחלות שעוברות מילד לילד בגן ובבית ספר...
ד"ר שלומית לוישלומית שלום!
ברשותי כלוב עם ציפורי אהבה.
בעבר, הם היו מתרבים אך לפני כמה זמן פרצו לכלוב שלהם, כנראה בשביל לגנוב ומאז הם לא מתרבים יותר.
לכל התוכים שנשארו יש מקור בצבע אחד ואני יודע שבעבר המצב היה שונה. מכיוון שאני לא בטוח אם זה מצביע על המין רציתי לשאול:
עדיין מוטלות ביצים ודוגרים עליהן לחינם. האם יש קשר בין צבע המקור למין הציפור ?
כל התוכים הם ממשפחה אחת, האם זה אומר שאי אפשר לצרף אליהם חבר חדש (זכר)שלום, אני לא יודעת למה הם לא מתרבים יותר- האם חסרה מאז ציפור? כי אולי אין לך זכר. יתכן שהטראומה הפסיקה ילודה אבל אם זו הסיבה היחידה סביר להניח שזה ישתפר.
בכל אופן כשיש בעיות של רביה חשוב מאד לבדוק אצל וטרינר אם אין מחלות , אפילו בצורה של נשאות.
אני לא יודעת איזה סוג ציפורי אהבה יש לך, אבל יש סוגים בהם לצעירים יש צבע שחור על המקור העליון ואחר כך זה נעלם. בציפורי אהבה אין הבדלים חיצונים בין זכר לנקבה כך שכנראה מה שהיה לך זה בוגרים וצעירים, שהתבגרו בינתים.
תודה, ד"ר שלומית לוייש לי תוכי מסוג אמזונס שרכשנו לפני כחמש שנים. כשהיה בן שנתיים וכפי שנאמר לנו הוא גודל בהאכלת יד. לצערי, התוכי נושך וחזק כל מי שמושיט אליו יד כולל זו שמאכילה אותו. כמובן שלימים התנהגות זו הולידה תגובת שרשרת וילידנו כלל לא מוכנים להתקרב אליו והיום הוא פשוט נטול חברה. גם כשאני מנסה לשחק איתו הוא טורח לנשוך.
מה ההסבר לתופעה זו והאם יש לה פתרון?אופס...יש לכם בעייה. גם תוכי שגודל בהאכלת יד יכול לאבד את היכולת לחיברות עם אנשים. האם אתם מוציאים אותו מהכלוב? באיזה גובה הכלוב נמצא בבית? גבוה מהעינים שלכם? זה יכול לעודד תוקפנות. האם כנפיו קצוצות? זה מקרה קלסי למאלף תוכים, או לרופא תוכי שמבין בהתנהגות שלהםיש לי תוכון קוקוטל, בן חודש וחצי, הוא אצלי יומיים, רציתי לברר לגבי מזונו, אני מאכיל אותו במזון מיוחד לגוזלים, דרך מזרק אך במקום לאכול כל פעם תכולת מזרק שלמה , הוא אוכל בכל פעם בערך רבע או חצי מתכולת המזרק
האם זה נורמלי?, אולי הוא צריך להתרגל, או שכדאי להחמיר איתו עם האוכל ז"א לא לוותר לו אם הוא לא רוצה לאכול? לנסות להאכיל אותו בכך שראשו מוחזק בעדינות כמובן לעבר המזרק?
וכמה זמן הנני צריך "לשחק" איתו ביום בכדי "לאלף" אותו, שיתרגל אלי?

בתודה מראש
איילממש לא להכריח אותו לאכול. הוא בגיל של להתחיל אוכל רגיל - אז
במקביל לדייסה תן לו גם כופתיות, זרעונים(קצת) וירקות שונים.
כדאי לשקול אותו מידי יום ולוודא שאין ירידה משמעותית במשקל.
אפשר לשחק איתו כמה פעמים ביום, כמה דקות כל פעם .
דר' שלומית לוישלום .
מצאתי ציפור דרור לפני כ- 4. ימים הציפור היא גוזל שתרם פרח מן הקן בשלב מתקדם, הוא כבר אוכל לבד אך אינו יודע לעוף . האכלתי אותו לרוב לחם עם מים ומעט ביצה קשה . היום ראיתי תופעה מוזרה: כמו חוסר שליטה באיברים, בכנפיים וברגלים לכמה שניות ולאחר מכן חזרה לנורמלי. תדירות ההתקפים די גבוהה אך למרות זאת הגוזל ממשיך לאכול לדרוש אוכל ולצייץ . האם זו איזו מחלה עיצבית או חוסר במינרלים או כל דבר אחר בתזונה שגורם להפרעה זו ואיך אוכל לפתור את הבעיה ?שלום, סביר מאד שהבעיה שאתה מתאר נובעת מחוסר במזון- קשה לדעת מה בדיוק חסר אבל התזונה שלך לוקה בחסר. מומלץ לקחת מזון כלבים מוצק- כמה גרגירים יספיקו- לרכך אותם במים ולמעוך אותם. ואז להאכיל אותו. בהצלחה!
ד"ר שלומית לוייש לי כמה שאלות
1.איך לגרום לציפורי אהבה לא לפחד ממני?
2.באיזה גיל הנקבה מטילה ביצים?
3.איך זה קורה?
בתודה מראש
ליאורשלום ליאור. כדי להרגיל תוכי לא לפחד ממך- וזה נכון לגבי כל תוכי- צריך לתת לו להתרגל אליך לאט לאט. לדבר אליו בקול עדין, להתקרב בעדינות, לא להפתיע ולא להפריע לו אם הוא עושה משהו אחר. בהדרגה להכניס אצבע לכלוב ולהתקרב לאט.
הנקבה מגיעה לבגרות מינית בגיל חצי שנה.יש לי ציפור אהבה, והיא החלה למרוט את נוצתיה לפני כשבוע.
והחזה שלה ממש קירח, והנוצות בבטנה מדוללות.
אמרו לי שיכול להיות שהיא עומדת להטיל ביצים וככה היא מרפדת את איזור ההטלה.
אך היא הטילה 6 ביצים לפני חודש והם לא בקעו. וכרע לא התקנו לה תא
הטלה כך שאין לה איפה לרפד.
ויש לה בן זוג זכר.
מה לדעתך הבעייה?האם אתם בטוחים שזה זכר שגר איתה? כי בציפורי אהבה הם נראים אותו דבר.
אולי יש לכם נקבות שמטילות ביצים לא פוריות. בדיוק כמו התרנגולת שמטילה ביצים ללא נוכחות זכר וזה טוב רק לחביתה... כך גם תוכיות יכולות להטיל ביצים ללא נוכחות זכר וכמובן שלא יצא מהן גוזל אף פעם. בכל אופן, תוכית שמטילה ביצים - גם אם הן לא פוריות-חייבת תוספי מזון: חלבונים (גבינה, ביצים,ועוד), מינרלים- למשל
קליפה של ביצה קשה -מרוסקת מעל האוכל . כל הקליפה של הביצים שהיא מטילה מגיעה על חשבון פירוק העצמות שלה ולכן חשוב להחזיר לגופה את החומרים שהיא "מבזבזת".לד"ר שלומית לוי שלום
כמה זמן לוקח לביצים של תוכים לבקוע?שלום, סביר מאד שהבעיה שאתה מתאר נובעת מחוסר במזון- קשה לדעת מה בדיוק חסר אבל התזונה שלך לוקה בחסר. מומלץ לקחת מזון כלבים מוצק- כמה גרגירים יספיקו- לרכך אותם במים ולמעוך אותם. ואז להאכיל אותו. בהצלחה!
ד"ר שלומית לוי«   «הבא   | 12 | 11 | 10 | 9 | 8 | 7 | 6 | 5 | 4 | 3 | 2 | 1    הקודם»   »
X

כניסת מנהל

פורטל פטנט (Petnet) בית לאוהבי חיות. כלבים, חתולים, ציפורים ועוד...