פורטל פטנט (Petnet) בית לאוהבי חיות. כלבים, חתולים, ציפורים ועוד...
פורטל פטנט (Petnet) בית לאוהבי חיות. כלבים, חתולים, ציפורים ועוד...

חפש בעלי מקצוע:

חפש

פורום ציפורים, תוכים ובעלי כנף

+ הוספת הודעה

איך גורמים לנקבת התוכי לדגור, מתי אפשר לגעת בגוזל ואיך גורמים לציפור להפסיק לנשוך? תשובות לשאלות אלו ולעוד רבות אחרות תוכלו למצוא כאן

ד"ר שלומית לוי, מנהלת פורום ציפורים, תוכים ובעלי כנףמנהלת פורום: ד"ר שלומית לוי

ד"ר שלומית לוי הינה בוגרת אוניברסיטת בולוניה, איטליה, בהצטיינות יתרה. עבדה וניהלה במשך 10 שנים בית חולים לחיות בית בלוס אנג'לס. עברה התמחויות רבות ברפואת צפורים וזוחלים וכתבה על גידול תוכים בספר שהוציאה. לפרטים נוספים>>

 

היי.יש לי כנרית {חבשית} בת שנתיים בעונה שעברה היא הטילה ביצים שלא בקעו לצערי.יש לה בעיה רצינית של החלפה שעדיין לא היסתיימה .
אני מגדל ציפורים מזה שנים ויודע איך לטפל בהם אך זו הפעם הראשונה שאני נתקל בתופעה זו .
הכנרית מקבלת על בסיס יומי ויטמינים מירקות ומפירות שאני נותן לה .יש לציין שהיא נראית בריאה ואף שורקת ועפה בכלוב .היא נימצאת באיזור נעים ונקי ומידי פעם שהשמש מציצה אני מוציא אותה ושם לה אמבט מים .
אבקש את את חוות דעתך המקצועית ,ואים אפשר להמליץ על וויטמינים נוספים שאפשר לרכוש בחנות .שלום רובי. למה אתה מתכוון שיש לה בעייה של החלפה? האם חילוף הנוצות איטי מדי או שיש נוצות פגועות? זו בכל אופן יכולה להיות בעייה של חילוף חומרים או מחלה "שקטה" שעוד לא פרצה והביטוי החיצוני שלה מתבטא בקצב חילוף איטי.
כדאי לקחת אותה לבדיקה. אפשר לתת לה "מזון ביצים"- תוסף שקונים בחנות חיות ונותנים לפני ובזמן רבייה -זה עשוי לעזור.
ד"ר שלומית לוי, מרכז וטרינרי השרון, רעננהלד"ר שלומית לוי שלום רב !
קניתי קוקוטייל ( הוא זכר ) ואמרו לי שהוא גוזל , יש לי כמה שאלות:
1) האם יש גיל לגזירת הנוצות ?
2)לתוכי שלי יש קרחת בראש מאחורי הציצית אמרו בחנות שזה בגלל שהוא גוזל רציתי לדעת אם זה ממריבה או תקיפה של תוכים אחרים או בגלל הגיל, איך אפשר להבדיל בין השניים ?
בתודה מראש אליהו יוחנן.שלום יוחנן אליהו.
הגיל המומלץ לקציצת כנפים הוא ברגע שהתוכי מסוגל לעוף. נותנים לו
לעשות סיבוב אחד או שנים באוויר- וזהו. קוצצים. אל תעשה בעצמך אלא קח לוטרינר של תוכים.
לגבי הקרחת- היא אופיינית לקוקטילים ללא קשר לגיל או תקיפה. זה נורמלי אצלם.
ד"ר שלומית לוי, מרכז וטרינרי השרון, רעננהלד"ר שלומית לוי שלום רב !
אני שוב מצטער שאני שולח המון שאלות !
הקוקוטיל של החבר שלי נשל אותי וירד לי דם האם יכולה לעבור מחלה ( משהו כמו כלבת אצל כלבים) ?
בתודה מראש ליאור גל.שלום ליאור. אל תתאג: לציפורים אין כלבת, זו מחלה של יונקים.
בכל אופן את הפצע צריך לחטא ואם הוא עמוק אולי לוודא שחיסון הטטנוס שלך בתוקף. (בבית הספר בדרך כלל מחסנים לזה)
ד"ר שלומית לוי, מרכז וטרינרי השרון, רעננהלד"ר שלומית שלום-
יש לי בעיה קטנה עם התוכונים (שלחי שאלה לפני מס' ימים ומשום מה כנראה היא לא נקלטה במערכת...) החתול שלי תפס תוכון לאחר ביקור אצל הוטרינר הוחלט שאין מה לעשות וזה עניין של זמן עד שהנפיחות בעיניים שלו תרד- העפעפיים שלו היו סגורות בהתחלה, לא רואים סימן של שריטה או פציעה כלשהיא מהחתול. בכל אופן הנפיחות ירדה אך לא נעלמה כליל וכבר עבר שבוע.
שאלותיי:
1)- האם זה הגיוני? או שהוא יישאר עם "עיניים" כמעט פתוחות עד הסוף?
2)- קניתי לו נקבה. הוא לא מפסיק לתקוף אותה. זה מתחיל שאם הם עומדים קרוב מדי אז הוא מנקר אותה. פעם אחת ראיתי אותה אוכלת ואז הוא בא אליה וגרש אותה ואכל במקומה. לפעמים הוא אפילו מסמר את הנוצות שעל ראשו (כנראה מנסה להראות גדול ומפחיד).
האם אי פעם הם יסתדרו וזו רק שאלה של זמן?????
3)- סתם שאלונת- העיניים של הנקבה כולן שחורות ואילו של הזכר הן בצבע אפור והאישון בשחור. נפוץ שיש להם צבעים שונים בעיניים?

תודה רבה -הדסשלום הדס. התייחסתי לחלק השני שלך בתשובתי. לגבי החתול- הנחתי שהכל בסדר מדבריך ולכן לא התייחסתי, אבל זה חשוב: שריטה או ביס מחתול מחדיקים חיידק קטלני לתוכי והוא יכול מות מזה אפילו עד חודש אחר כך. במקרים כאלה אני ליתר ביטחון נותנת אנטיביוטיקה מיוחדת נגד החיידק. בלי לבדוק את התוכי אני לא יכולה לדעת אם יש לו
נזק בעין או שהוא חולה ולכן העינים חצי סגורות. בכל אופן זה לא בסדר
קחי אותו לווטרינר של תוכים. לא כל וטרינר יכול לטפל בתוכים! זו התמחות מיוחדת.
ד"ר שלומית לוי, מרכז וטרינרי השרון, רעננהשלום רב!!!
2 שאלות לי אלייך:
1. מה הסיבה שקוקוטייל משלשל והנוצות שלו "נפוחות"?
- מה הטיפול לכך?
2. מה הסיבה לתמותה של 50% מהגוזלים מסוג קוקוטייל בבית הטלה?
תודה רבה, אביעד.שלום אביעד. תוכי משלשל והנוצות שלו נפוחות הוא תוכי חולה!!! צריך לקחת אותו בדחיפות רבה לוטרינר של תוכים. לגבי תמותה של 50 % של גוזלים- גם כאן אי אפשר לתת תשובה ללא בדיקה. האם התוכי החולה נמצא לידם? באיזה גיל הם מתים? האם התמותה היא בתוך הביצה,
כלומר לפני בקיעה? חשוב לקחת אחד שרק מת לנתיחה פתולוגית בבית דגן.
ד"ר שלומית לוי , מרכז וטרינרי השרון ,רעננהלשלומית!!
מה אני עושה כדי לצ'פר את התוכון שלי?
למשל איזה ממתק לתוכים?
או משהו אחר?שלום מאי. זה תלוי מה התוכי אוכל בדרך כלל. תוכי שאוכל כופתיות, ירקות ופירות- צ'ופר יכול להיות גרעין או שנים. תוכי גדול יכול לקבל אגוז., שקד בתוך הקליפה או בוטן עם קליפה. זה לא מוכרח להיות אוכל- תוכי יהיה מאושר לקבל תשומת לב!
לשחק איתו, לדבר איתו, וכולי.
ד"ר שלומית לוי, מרכז וטרינרי השרון, רעננהלד'ר שלומית לוי שלום רב.
ברצוני לשאול כמה ימים דוגרים הקוקטלים אל הביצים עד לבקיע.
בתודה מראש אביבשלום שלומית!
מצאנו גוזל של יונה שנפל כנראה מאיזשהו קן
הוא כבר גדול ונשארה לא רק מעט פלומה צהובה מהצוואר ומעלה.
הבעיה היא שאנחנו לא יודעים כמה אוכל ומים לתת לו ובאיזו תדירות (אנחנו כמעט בטוחים שהוא לא אוכל לבד אבל אם את חושבת אחרת לפי התיאור אז תתקני אותי) כי אנחנו פוחדים לתת לו יותר מידי ובטעות להרוג אותו

טוב אז תודה וביי , אלעדשלום אלעד. צריך להכין דיסה מאוכל של כלבים או חתולים- תיקח כמה גרגירים ותשקיע במים ואחרי שהם רכים תמעך אותם. קשה לי לדבר על כמויות- אני מאכילה אותם במזרק עד שהם לא מבקשים יותר. כשהם מבקשים הם פותחים את הפה גדול גדול...
בהצלחה, ד"ר שלומית לוי, מרכז וטרינרי השרון, רעננהשלום לך.
היה מאוד מעניין במירפאה שלך.
יש לי שאלה לגבי הארה.
למה הארות קשים לגידול מה הופך אותם לתוכים שקשה לגדל?
מתי אדם נחשב כבעל ניסיון רב?
כי כתוב שארות אלה לאנשים בעלי ניסיון רב ואני לא יודעת בדיוק מתי אדם נחשב כבעל ניסיון מספיק כדי לגדל ארה.
תודה. טטיאנהשלום טטיאנה, מה שלומכם...מקווה שהכל בסדר.
ארה נחשבת לתוכי קשה כי היא חכמה, דורשת הרבה תשומת לב וכשהיא חושבת שהיא "בעלת הבית" היא יכולה לסובב את כל בני הבית על האצבע הקטנה... זה כמו שמישהו שמקבל רשיון נהיגה לא צריך להכנס לאוטו מרוצים אלא להתאמן באוטו רגיל. ...
ד"ר שלומית לוי, מרכז וטרינרי השרוןזה לא בדיוק שאלה...אז ככה:
היה לי תוכי מסוג לורי פטפטן ואני כל כך אהבתי אותו!!! הוא היה נותן לי נשיקות מחטט לי באוזן ומדבר אליי הוא היה כזה מקסים!!!!!! אבל כמו שרשום בספר שלך לורים לא שייכים לדירה...זה מעציב אותי כל כך כי הוא היה איתי 3 שנים ועכשיו מסרנו אותו למנהל הג'ונגה ג'ונגה שבת"א
אגב,קראו לו קוני...
למה מסרנו אותו? יש כמה סיבות אבל הסיבה הכי הכי רצינית היא גיל ההתבגרות שלו,הוא שורק חזק מאוד מאוד כדי לקרוא לנקבות הוא נשך את בני משפחתי ופשוט ההתנהגות שלו השתנתה אני בכיתי על כך המון ימים...
עכשיו אנחנו רוצים אולי לקנות עוד תוכי...אבל אנחנו חוששים על אותו מקרה..
מה את מציעה לעשות,או איזה תוכי לקנות..?(אני ומשפחתי מאוד מאוד מבינים בתוכים ואנחנו יכולים כמעט להסתדר עם כל תוכי חוץ מארות וצפורי שיר) אנחנו רוצים תוכי נוח לגידול,שלא יעשה מה שהתוכי הקודם עשה...בתודה ומצטערת על הזיבול ופליז פליז תעני לי מהר על השאלה הזאת היא ממש חשובה לי!!!!!!!!!!!!!!! : דרשלום. צר לי לשמוע על קוני. נכון שלורים הם תוכים קשים לגידול אבל כל תוכי שתיקני יכול לנשוך, לצעוק וללכלך... פחות מלורי, נכון, אבל תוכי בהגדרה זו חיה עם הרבה שמחת חיים... הכי טוב שתלכי לחנות חיות באזור מגוריך, ותתבונני בתוכים ותראי מה מוצא חן בעיניך.
בהצלחה, ד"ר שלומית לוי, מרכז וטרינרי השרון, רעננהלד"ר שלומית לוי שלום-
לפני מספר ימים החתול שלי תפס תוכון וחילצנו אותו אחרי שלקחנו אותו לוטרינר חוץ מהטיפול בעיניים הכל בסדר אצלו. קניתי לו כלוב ותוכונית.
הבעיה- התוכונית מראה נסיונות להתחבר אליו אבל הוא דוחה אותה ומתרחק ממנה ולפעמים מנסה לנקר אותה. הוא כל הזמן יושב לו על הנדנדה למעלה והיא למטה האם זה עניין של זמן עד שהם יתרגלו אחד לשנייה?
אני חוששת שהם לא מאותו הזן כלומר הנקבה בטוח תוכונית רגילה אבל לגבי הזכר שקצת יותר גדול ממנה אני לא בטוחה כי קראתי שקיים תוכון אנגלי (למרות שהוטרינר אמר שזה תוכון) במידה וזה תוכון אנגלי והיא תוכונית הם יסתדרו? אובדת עצות...
אהה ועוד בעיה התוכונית שקניתי כנראה חולה כי היא משמיעה קולות כאילו האף שלה סתום וראיתי אותה פעם אחת מנקרת את הצואה שבכלוב (= זה נורמלי?)
מצטערת על מבול השאלות אבל זה די חדש לי כל הקטע של התוכונים... תודה רבהשלום הדס.
יכול להיות שהתוכית החדשה באמת חולה- גם למטה וגם מחרחרת. קחי אותה
לבדיקה אצל וטרינר של תוכים. בינתיים תפרידי אותה מהזכר כי אם היא חולה היא עלולה להדביק אותו.
אם כולם בריאים והכל בסדר זה לוקח זמן עד שתוכים מתחילים לחבב אחד את השני.
בדרך כלל בתוכונים אין בעיה. זה לא משנה גם אם הם מזנים שונים.
תודה, ד"ר שלומית לוי, מרכז וטרינרי השרון, רעננהלד"ר שלומית לוי שלום רב.
כמו שכבר אמרתי אני מצטער שאני שולח הרבה שאלות.
ושאלותיי הן :
1) האם בקוקוטייל לטיני לנקבה יש נקודות ופסים על הזנב וכתמים אפורים או שהיא נראית כמו הזכר ואפשר לדעת את ההבדל רק בבגרות ?
2) לקוקטייל שלי נשארה רק נוצה אחת שלמה בזנב כל הנוצות נשברות כשהוא קופץ האם יש משהו שאפשר לתת לו שיחזק את הנוצות קצת ?

בתודה מראש ושוב סליחה על ההצפה עם השאלות , ליאור גל.שלום ליאור. בלוטינו בדרך כלל הצבעים "נמחקים" כך שקשה לראות נקודות ופסים על הזנב. זו לא שאלה של גיל. לפעמים אפשר לראות שרידים של הפסים- מסתכלים מול האור כשהנוצה פרושה לרווחה (בזהירות על התוכי! ) ואם תראה פסים- או נקודות זו כנראה נקבה.
לגבי נוצות הזנב שנשברות זה בדרך כלל סימן של כלוב קטן מדי. בלי קשר, תוכי צריך לאכול כופתיות, ירקות ופירות כדי להיות בריא.
תודה, ד"ר שלומית לוי, מרכז וטרינרי השרון, רעננהד"ר שלומית לוי שלום,
ברשותי זוג דררות ירוקות,לדררה הזכר יש טבעת בצבע כתום ושחור מסביב לצאוור ולדררה הנקבה טבעת בצבע ירוק יותר בהיר מהצבע הכללי.
האם טבעת בצבע ירוק כמו זו שיש לנקבה אופיינית?
בתודה מראש, נתנאלשלום נתנאל. פס ירוק בצוואר יכול להעיד על נקבה או על תוכי צעיר (פחות משלוש שנים). בגיל זה, ולפעמים אפילו קודם הזכר מקבל את הטבעת בצבעי ורוד שחור.
ד"ר שלומית לוי, מרכז וטרינרי השרון, רעננהלד"ר שלומית לוי שלום רב ענית לי פעמיים על שאלותי
וכעת אני שואל אותך שאלות נוספות:
לפני כחודש בערך לציפי וציף היתה ביצה חיכינו בסבלנות כ-24 יום בערך אך הביצה נעלמה. (ציפי וציף לא דגרו בכלל). הייתכן שהביצה היתה ריקה? האם ייתכן שהם אכלו את הביצה ? כי לא ראינו זכר מן הביצה?
הכלוב שלנו קטן מאוד האם זאת בעיה? והאם יש סיכוי להטלה נוספת, ואם כן מתי?
בתודה ממיכאלשלום מיכאל. לא אוכל להתייחס למשך התטולה כי אני לא זוכרת איזה תוכי יש לך. בכל אופן הם בהחלט יכולים לאכול את הביצה שלהם.
הביצה לא יכולה להיות ריקה: גם בביצה לא מופרית יש חלבון וחלמון(כמו בביצים שאנחנו אוכלים) ואלו הן ביצים לא מופרותרציתי לדעת בסביבות כמה עולה בדיקה לתוכי בינוני-גדול
(סנגל-ג"קו)
איך מתבצעת הבדיקה, ומה בודקים בדיוק
(אני מדבר על "בדיקה אחרי קניה" )
תודה, אבישישלום אבישי. בדיקה שלאחר קניה רצוי שתכלול בדיקה גופנית וגם בדיקות מעבדה. בדיקה גופנית- התוכי נשקל, ממששים אותו, מקשיבים ללב, בודקים את הפה, אף עינים ואת הנוצות. מחיר בדיקה כזו לפי איגוד הוטרינרים הוא 140 שקל. לגבי בדיקות מעבדה- תלוי מה אתה עושה. הכי חשוב זה בדיקה למחלת הכלמידיה - המחיר פה משתנה ותלוי גם במעבדה.
לפעמים יש עוד בדיקות שאפשר להציע- זה תלוי בתוכי ובבעיות שהוטרינר יכול לגלות תוך כדי הבדיקה.
תודה, ד"ר שלומית לוי, מרכז וטרינרי השרון, רעננהלד"ר שלומית לוי שלום רב.
האם צריך להאכיל את התוכי בירקות ופירות למרות שבכופתיות שלו יש מינרלים, ויטמנים ( לא כתוב איזה ) וחומצות אמינות ?
בתודה מראש ליאור גל.שלום ליאור. למרות שכופתיות אמורות להיות מאוזנות אני בכל זאת מאד ממליצה לתת גם ירקות ופירות . גם כי ויטמינים הכי טוב שהגוף יקבל בצורתם הטבעית, וגם כי הכופתיות זה אוכל שקיים בשוק לא הרבה זמן, בערך עשר, שתים עשרה שנים ואני עוד לא ראיתי תוכי שגדל על זה שלושים , ארבעים שנה. אז צריך לגוון. !
ד"ר שלומית לוי, מרכז וטרינרי השרון, רעננהשלום רב!!!
לאחרונה הציפורניים של התוכי שלי הפכו לארוכות מידי ומקורזלות כך שהיא מתקשה ללכת ולדרוך על משטח ישר...כמו כן עור הרגליים שלה הפך ליבש ומתקלף...ממה נובעת הבעיה וכיצד ניתן לטפל בה???
בברכה
שרית ביניסשלום שרית. ציפורניים כל כך ארוכות צריך לגזור כי התוכי עלול לשבור רגל בגללן!
עור יבש ומתקלף יכול להיות בתוכים מאד זקנים, או אם יש דלקת או פרזיט של העור.
כדאי לקחת את התוכי לוטרינר של תוכים לבדיקה וגזיזת ציפורנים. אל תעשי את זה לבד בבית כי הצפורנים מדממות כשגוזרים אותן וגם כי זה קצת כואב לתוכי והוא יכעס עליך.
ד"ר שלומית לוי, מרכז וטרינרי השרון, רעננהשלום לך.
קניתי כתופיות לקוקטיילים שלי מסוג: לה-בירד. זה סוג טוב?
תלינו את תא ההטלה לקוקטיילים והנקבה כל הזמן יושבת במקל שמתחת לחור של תא ההטלה מתי היא תכנס לתא?
תודה.שלום. לה בירד זה סוג טוב. מתי היא תיכנס לתא ההטלה - תלוי בגיל שלהם,(האם הם בוגרים ?) בזוגיות שביניהם וגם מתי שמת את תא ההטלה,שבהתחלה מפחיד אותם. .
צריך להתרגל
דר' שלומית לוילד"ר שלומית לוי שלום רב !!!
רציתי להודות לך מאד על התשובות והסבלנות שלך.
אני מצטער שאני שואל הרבה שאלות.
הספר שלך עזר לי מאד וענה לי על הרבה שאלות.
ושוב תודה ליאור גל . (-:לד"ר שלומית לוי שלום. קודם כל אני רוצה להודות לך מאד על התשובות שאת נותנת לשאלות.
יש לי קוקטייל ולפני בערך שבוע הוא קפץ מהאצבע לרצפה ונחבל בדרך משולחן. הוא הולך בסדר, רץ לפעמים ולא מפחד לקפוץ, גם לא היה לו דם וכנוגעים לו באיזור הוא לא נושך.אבל בכל זאת הוא לפעמים עומד עם הרגל מורמת ומתעסק ונושך אותה קצת, האם את חושבת שיש לו פציעה רצינית או סתם מכה שתעבור ?
בתודה רבה, רבה, רבה מראש . ליאור גל.שלום ליאור. אם היתה לו רגל שבורה הוא לא היה הולך וקופץ בלי בעיות. אבל סביר להניח שהוא קבל מכה ברגל וזה מטריד אותו. לפעמים יש פגיעה במפרקים ויכולה להתפתח דלקת פרקים וזה כואב. הייתי מחכה כשבוע ובודקת אם זה משתפר- כלומר עדיין הולכת היטב ופחות ןפחות מתעסקת עם הרגל. אם לא- בדיקה
דר' שלומית לוי«   «הבא   | 21 | 20 | 19 | 18 | 17 | 16 | 15 | 14 | 13 | 12 | 11 | 10 | 9 | 8 | 7 | 6 | 5 | 4 | 3 | 2 | 1    הקודם»   »
X

כניסת מנהל

פורטל פטנט (Petnet) בית לאוהבי חיות. כלבים, חתולים, ציפורים ועוד...