חפש בעלי מקצוע:

חיות, דין ומשפט

+ הוספת הודעה

בעל החיים נלקח להסגר, קיבלתם קנס בגין האכלת חתולי רחוב, השכנים התלוננו כי חיית המחמד מהווה מטרד? פתרונות לבעיות אלו ולעוד רבות אחרות תוכלו למצוא כאן

מנהלת פורום: עו"ד סיון זבולון-נוה

עו"ד סיון זבולון-נוה, עוסקת בתחום "דיני בעלי חיים" ופועלת שנים רבות למען זכויות בעלי החיים בישראל באמצעות ייצוג פרטי של אנשים הזקוקים לסיוע משפטי מקצועי בסוגיות הקשורות לבעלי חיים וכן באמצעות  ייעוץ משפטי וייצוג של עמותות הפועלות בנושא זכויות בעלי חיים ואכיפת חוק צער בעלי חיים.

שלום רב.
פנו אליי דיירים הורים לילדים קטנים שהאכלת החתולים בכניסה לבניין ובכלל הימצאותם מפחידה ומטרידה אותם הן מבחינה תברואתית והן מבחינה של אפשרות לתקיפה של החתולים.
מה ניתן לעשות?
ידוע לי ומצאתי פסקי דין המרשיעים דיירים מאכילי חתולים ולא רוצה להגיע לשם אבל בריאות ובטחון הדיירים ההורים לילדים חשוב יותר.
אבקש תשובה / התייחסות
תודה רבהככלל מותר להאכיל חתולי רחוב .כמו כן אין איסור גורף להאכיל חתולים בחצר של רכוש משותף.ודבר האכלה ברכוש המשותף צריך להבחן לגופו. כל עוד האכלה נעשית במשון יבש בצנעה מים טריים וכד' הדבר באופן עקרוני לא נחשב למטרד או שימוש שאינו סביר ברכוש המשותף (אם האכלה נעשית בכניסה לבניין ניתן לבקש מהמאכיל להזיז את המזון למקום שאינו כניסה או מעבר). יחד עם זאת אסור בתכלית האיסור להזיז חתולים ממקומם! חתולים הם חיה מוגנת. אף לעיריה אסור לעשות כן ובוודאי שלא ללוכד פרטי זו עברה על חוק צער בעלי חיים.לכן טענה של מטרד בשל המצאות חתולים אינה רלוונטית ומקובלת.חתולים נמצאים בכל מיני טריטוריות ובכלל חצרות של בתים משותפים ואף פרטיים. אנשים שהזיזו חתולים מהטריטוריה שלהם היו חשופים להליכים פלילים .שלום בעייתי היא נתפסתי כשהכלב שלי היה בלי רצועה ונתנו לי קנס וממש התחננתי לפני הפקח שלא יעשה זאת.
רציתי לדעת האם יכולתי לקבל התראה לפני קבלת קנס
תודה למי שעוזרהיי אין חובה בחוק הרלוונטי ליתן התראה טרם מתן קנס . לכן זהו לא טיעון רלוונטי לביטול הקנס.היי יש לנו 2 חתולים זכרים,השכנה שחושבת שהיא אחראית על כל החתולים בישוב וחשבה שעושה טובה ליקום לקחה את חתולינו לוטרינרית שלנו לסרס...הוטרינרית היתה אמורה לדעת שהם שלנו.האם אפשר לתבוע אותה?אשמח לפרט בטלפוןהי מדובר על עניין במישור הראייתי. אם תוכלו להוכיח שהוטרינרית ידעה או שהיה עליה לדעת שמדובר בחתולים ביתיים שלכם לפי סימון של קולר או תג שם וכד(להבדיל מחתולי רחוב מאוכלים) אז ניתן לתבוע אותה על הנזק שנגרם לכם כבעלים .גם אם תתקבל תביעתכם יהיה מדובר בפיצוי סימלי אלא אם יוכח נזק ממשי שנגרם.תביעות קטנות לא ניתן להיות מיוצגים עי עורך דין אך הוא יכול להכין את התביעה עצמה ולהנחותהיי, לפני פחות מ3 חודשים כלב משוטט הכניס את כלבתי להריון והיא המליטה. הכוונה ממנו, זה הכלב היחיד שהיה קרוב אלייה במהלך החודשים האלה.
אותו כלב הטריד את כלבתנו במשך ימים למרות שביקשנו מבעליו שיקח אותו, הכלב חזר כמה פעמים לקרבת ביתנו וכאשר היינו יוצאים מהבית הוא היה עולה עלייה ופשוט "אונס" אותה. אותו הכלב היה ללא שבב וללא חיסונים למרות שבעליו ידעו על כך.
אשמח לדעת אם אנחנו זכאים בגין פיצווים על הזיווג. תודה ושבת שלוםשלום רב,

במידה והכלב נכפה על הכלבה שלך בזמן בו הכלב שוטט ללא בעליו תוכלי לתבוע את הבעלים של הכלב בגין הנזקים (ככל שנגרמו) ו/או ההוצאות שנגרמו בשל גידול הגורים וזאת רק לאחר שתוכיחו באופן חד משמעי שהוא האב.ערב טוב,
השבוע ראה אותי פקח (שלא הזדהה כפקח אך אני בתמימותי עניתי לו על השאלות) מסתובב ליד הבית עם כלבי ללא רצועה וביקש לבדוק אם אכן הכלב רשום במאגר לאחר הבדיקה ביקש לא להסתובב ללא רצועה. לאחר יומיים קיבלתי קנס בדואר על סך 500שח. "הפקח" לא נתן לי זכות לתגובה וכמובן לא הזדהה. האם חוקי "לעבוד" עלינו ולשלוח דוח בדואר?שלום רב,
הרשות יכולה לתת קנס לכל בעלים שמסתובב עם כלבו ללא רצועה. זכותו של פקח לסרוק את הכלב לצורך מתן דוח. עצם העובדה שלא אמר שבכוונתו לתת דוח לא מאין את קיומו של הדוח, שכן במועד האירוע ראה במו עיניו כבעל סמכות שהכלב אינו נתון ברצועה על פי חוק.אדם מחזיק בביתו כלבה זן בינוי לא מסוכן ולא תמיד מוליך אותה ברחוב עם רצועה.
הכלבה ניסתה לתקוף 2 כלבים והבעלים ננשכו.
לפני כחודש דיווחתי לפקח.
בעל הכלבה לא מעוניין שיעירו לו על כלבתו.
מה ניתן לעשות בנידון?שלום רב,

על פי חוק כל כלב חייב להיות מולך ברצועה . כלב שאינו מזן המוגדר כמסוכן ושאינו בעל היסטוריה של נשיכות או תקיפות גם הוא חייב ברצועה של עד 5 מטרים ולהיות בר שליטה בידי המוליך. הרשות היא הגורם שצריך ליתן קנס במידה וכלב מולך ללא רצועה . לכן צריך לפנות בכתב לרשות יחד עם תיעוד של הכלבה ללא רצועה ליד בעליה (שניתן יהיה לזהות באופן וודאי את הכלבה לפי הבעלים) ולדרוש לפעול בנדון. במידה ויש הוכחה חד משמעית כי זו הכלבה והרשות לא פועלת, ניתן להודיע ברשות כי בכוונת המתלוננים לפעול נגדה בגין אי אכיפת החוק.היי, אני גרה במושב, כל הכלבים פה מטיילים בחוץ כל היום, אף כלב לא קשור. היום התקשרו להודיע לי כי הכלב שלי נמצא בכלביה של המועצה האזורית של המושבים יחד עם כל שאר הכלבים. והודיעו כי יש לי עד השעה שלוש לבוא לקחת אותו, ולשלם קנס של 670 ש״ח!! 300 ש״ח על הלכידה, ו-370 על חיסון כלבת שנתנו לו על דעת עצמם! הכלב שלי מחוסן באופן תמידי ע״י ואן וטרינרי שבא עד לביתנו, את חיסון הכלבת עוד לא קיבל כיוון שבפעם האחרונה שבאו הוא לא היה בבית הם אמרו שיחזרו בפעם הבאה, השאלה היא למה הם החליטו שהוא כלב משוטט ולקחו אותו, והאם מותר להם לעשות את זה ולחסן אותו בלי הודעה מקדימה לבעליו(לנו) ואז עוד לדרוש על כך סכום כסף רב. ולהציב לנו תנאי עד שעה שלוש להגיע.שלום רב,
בהתאם לחוק כל כלב שנמצא ברשות הרבים ללא רצועה וללא בעלים נחשב משוטט ולכן במקרה מסוג זה המועצה צריכה על פי חוק ללכוד אותו להודיע בסמוך ללכידה לבעלים על לכידתו וכן להשית קנס על שוטטות ולדרוש את הוצאות הלכידה. בנוסף במידה וכלב אינו מחוסן מעל לשנה בחיסון כלבת אסור להם לשחרר את הכלב ללא חיסון בתוקף וכמובן לדרוש מהבעלים את האגרה השנתית לחידוש רישיון החזקה והחיסון . על כן נראה כי המועצה פעלה כחוק.שלום סיוון...אימצתי גורה מאחת העמותות, וחתמתי על התחייבות לעקר אותה.אולם, לאחר שחקרתי בנושא אני לא בטוח שאני מעוניין לעקרה,עקב שאלות מוסריות וכן תופעות לוואי שעשויות להתלוות לעיקור.מצד שני, ברור לי שאני לא מעוניין בגורים ואני מתחייב שלא יהיו לכלבה גורים. העמותה מתעקשת שאני חייב לעקר את הכלבה עד תאריך מסויים, ולא אחוייב בסכום ההתחייבות שחתמתי עליה ע'ס 5,000 ש'ח. שאלתי, האם העמותה יכולה לחייב אותי לבצע את העיקור...או לחילופין לדרוש את הפיצוי הכספי? אשמח לתשובתך...תודה.שלום רב,
הסכם הינו מסמך המחייב לכל דבר ועניין, כך שגם אם למעשה לאחר שחתמת נחשפת למידע שגרם לך לשנות את דעתך, הרי שזה אינו משתנה רלוונטי לאחר שחתמת על ההסכם ומכאן שהעמותה צודקת ובמידה ולא תבצע את העיקור במועד הנקוב בהסכם או בתאריך שנקבע
תצטרך לשאת בפיצויים מוסכמים הרשומים בהסכם בסך 5000 ש"ח.בגינת הבית שלנו (גינה גדולה, בית משותף) מסתובבים כלבים כשהם אינם קשורים. השכנים טוענים כי לפקחי העירייה אין זכות להיכנס לגינה ולתת דוחות מאחר והגינה היא פרטית. בפועל אכן הפקחים מסתובבים בסמוך לגינה - אך אינם נכנסים אליה.
האם אכן אין כניסה לפקחים לגינות בבתים משותפים? מאחר וידוע לי שכן קיימת חובה לקשור כלבים גם בגינה בבית משותף.
אודה להבהרה.שלום רב ,

פקחי העיריה לא יכולים לקנוס בשטחים שאינם מוניציפאלים ועל כן הדרך להסדיר את הנושא היא באמצעות אסיפת דיירים. יש לקחת בחשבון שאסיפת דיירים יכולה להכריע את העניין לכאן או לכאן, שכן דווקא רוב לשחרור כלבים יכולה להוות אישור דה - פקטו לשחרור הכלבים ברכוש המשותף.האם זה חוקי להחזיק תרנגול בבית פרטי בהרחבה במושב (שטח חצי דונם)?שלום רב,
החזקה של תרנגול כחיית מחמד תלוי בחוק העזר המקומי של הרשות/עיר הספציפית בה הינכם מתגוררים.בני מצא בעישון לילה חתול דרוס ברחוב. בכאב ליבו פנה לוטרינר שיידע אותו על מחיר של 550 שח' לקבלת החתול ולטיפול בלילה.לאחר חצי שנה הודיע לנו הוטרינר שיש עלות נוספת של אישפוז בסך 550 שח' נוספים..(החתול בכל מקרה מת אצל הוטרינר)..
ברב חמתינו הודענו לוטרינר שלא נשלם גרוש נוסף ואף נהיה מוכנים ללכת לבית המשפט על כך.
האם אנו צודקים בעניין?
כיצד יתנהגו אחרים במקרים דומים אם הרופאים ינהגו בחזירות כזו ובחוסר התחשבות בכך שהחיה הפצועה אינה שייכת לאף אחד?
אשמח לחוות דעתכם.שלום רב מדובר בשאלה חוזית השאלה היא מה פרשנות
מסתברת של מה שנאמר לכם. על פניו נשמע שהתוספת שהווטרינר ביקש הוא סכום הגיוני. יחד עם זאת עצם העובדה שהוא נזכר אחרי חצי שנה מחלישה את הטענה שלו, הוא היה צריך לעדכן במועד שיהיה אשפוז והעלות היא X ליום. קשה לי לראות איך עניין כזה יגיע לערכאה משפטית אבל במידה וכן שאלה כזו תסוב סביב מה לכאורה הובטח והאם ההתנהלות הייתה בתום לב.התגלה כי קיבלתי קנס רק אחרי שהסכום הגיע עד מעל 1000 שקלים וגם הודעה זו הגיע לבית של אבא שבו מעולם לא התגוררתי. הקנס המקורי לא הגיע לידי. הטיפול בנושא כרגע הוא אצל עורך הדין סנדרוביץ מטעם עיריית תל אביב. במשרד עורך הדין אמרו כי הקנס נשלח לכתובת בה התגוררתי אך לא נדרש. לכן עליי לשלם כמעט 1500 שקלים. האם ישנה דרך להחזיר לסכום המקורי?כאשר קנס מגיע לכתובת הרשומה בו מתגורר הבעלים, אזיי אי דרישתו רובצת לפתחו של הבעלים (כלומר זו בעיה של מי שקיבל את הדרישה ולא דרש את המכתב בדואר) ומכאן ככל הנראה צמחה ריבית הפיגורים. בכל מקרה כדאי להוועץ בעו"ד שעוסק באופן רוטיני בטיפול בקנסות מול הרשויות.היי
שאלה בנוגע לזכויות שלי באשר למקרה שהתרחש אתמול בגינת כלבים.

הייתי עם הכלב שלי ששיחק עם כלבה אחרת בגינת כלבים.
[

לאחר 20 דקות הגיעה אישה עם שני כלבים גם בגודל גדול זכר ונקבה לגינה.

בכניסה לגינה הכלבה שהייתה כבר והכלב שלי רחרחו.

הכלב מזוג הכלבים שהגיע נהם ואז תקף את הכלב שלי והם התחילו להיאבק.

משכתי את הכלב שלי וצעקתי לה שתיקח את שלה.

עם היציאה שלה מהגינה החלפנו פרטים וגיליתי שהכלב שלי מדמם מהאוזן.

היום הייתי במרפאה והעלויות היו סביב 400 ש"ח

יש לציין שהכלב שלי בחיים לא תוקף ואם כבר תוקפים אותו ומגן על עצמו.

מה הזכויות שלי בנושא ומה עליי לעשות.

יידעתי את הבעלים של זוג הכלבים והיא התנערה וטענה שהכלב שלה צולע מאז אתמול.

אודה לכיצד יש לנהוג בענייןעל פי חוק בעלים אחראי על מעשי כלבו ולכן במידה וכלב תקף כלב אחר חלה עליו אחריות לשאת בנזקי הכלב הנפגע. יחד עם זאת במידה ועולה טענה הדדית או אשם תורם יש לבדוק את הדברים לגופם במסגרת פגישת יעוץ מול עו"ד. במידה ובעלי הכלב התוקף אינו מוכן לשלם ניתן לתבוע אותו בתביעות קטנות.עברתי לדירה בשכירות (בחוזה מותר בע״ח), ביום הראשון שלי בדירה נתקלתי בשכנה שגרה דלת לידי. היא טענה שכלבים נובחים ושהיא לא מוכנה שכלב יגור לידה, לבסוף אמרה שתפנה לעירייה וטרקה את הדלת.
כל זאת עוד לפני שהכלב נבח ולפני שהעברנו לילה אחד בדירה. האם היא יכולה להתלונן? מה העירייה יכולה לעשות במקרה כזה? גם אם הכלב באמת ינבח?
אני רק רוצה לדעת שאין סיכוי שיקחו לי את הכלב או יפנו אותי מהדירה.שלום רב, ככל הנראה מדובר בשכנה שלא רוצה כלבים לידה וכך היא פועלת באופן שיטתי להרחיקם. בכל מקרה הדבר אינו פשוט מבחינתה כי עליה להוכיח מטרד רעש או על העיריה על מנת שזו תיקנוס אותך. בכל מקרה על פי פסיקה לא ניתן לבטל רישיון החזקה של כלב בשל מטרדי ריח או רעש. לא כל הרשויות פועלות לפי חוק או מודעות לפסיקה הזו ולכן במידה והנושא מסתבך מומלץ לפנות לעו"ד בקיא בתחום.פיטבולית מעורבת שיחקה עם כלבה של השכנים ובגיל 5 חודשים ננשכה.
הפיטבולית יוצאת לטיול עם רצועה, הכלבה של השכנים ללא רצועה ניסתה לתקוף את הפיטבולית ונינזפה בחומרה ע"י הבעלים.
השכנים מידי פעם נותנים לכלבתם לצאת ללא רצועה ויושבים בכניסה לבית ללא טווח ראיה מלא.
כלבתם רצה לעבר הפיטבולית לתקוף אותה והיא נתפסה על חם ונינזפה בחומרה, הפיטבולית לא הגיבה ולא נבחה לעברה.
לפני כשלושה שבועות אחיינית שלי היתה עם הפיטבולית מחוץ לבית קשורה ברצועה.
השכנים הוציאו את כלבתם והיא רצה מידי לתקוף את הפיטבולית, אחיינית שלי מנעה פגיעה בכלבתה וננשכה ברגלה, הפיטבולית נשכה את הכלבה וכמעט הרגה אותה.
בעלי הכלבה הצהיר שהוא מצפצף על החוק.
מה העונש הצפוי בחוק לבעלים שמצפצפים על החוק.
מחכה להזדמנות שאוכל לצלם את כלבתם והם יחטפו קנס ע"י הפקח.על בעלים של כלב לצאת איתו לרשות הרבים כשהוא מולך ברצועה בידי מי שיכול לשלוט עליו. במידה והכלב משוטט באופן חוזר ונשנה קל וחומר תוקף זו עילה להעלאת הסטטוס שלו לכלב מסוכן ובמקרי קיצון אף לשלית רישיון. יש לדווח לרשות בצורה מסודרת בדבר שוטטות הכלבה ונשיכותיה באופן חוזא ונשנה על מנת שהרשות תיקנוס את הבעלים . במידה והעיריה לא ממלאת את תפקידה בצורה נאמנה ניתן לפעול נגדה במסגרת הליכים משפטיים. כמובן שניתן גן לתבוע אזרחית את בעלי הכלבה התוקפת בגין נזקים אותם גרמה.יש לי כלב מסוג פקינז נורא קטן ולא מזיק אסל לא כלכך ידידותי לאנשים זרים.
בעבר הוא נשך נערה ונשלח למכלאה.
היום שוב הוא נשך אישה מבוגרת השאלה היא האם העונש שוב יהיה מכלאה או שיש סיכוי שירצו להרדים אותו ?

תודה !שלום רב, בעקרון וטרינר יכול להחליט לשלול רישיון החזקה לבעלים אחרי נשיכה שניה . קודם לכן עליו לתת לבעלים התראה בדבר שלילת רישיון הבעלים צריך להשמעבפני הוטרינר ובמידה ולאחר מכן הוטרינר מחליט לבטל את הרישיון לבעלים זכות להגיש ערר על החלטתו תוך 5 ימים ממועד האירוע ובינתיים ניתן לבקש לעכב את פעולת מסירתו לגורם שלישי או המתתו. חשוב להבהיר שלא כל וטרינר יחליט לבטל את רישיון ההחזקה אחרי נשיכה שניה והדבר הינו פועל יוצא של שיקול דעתו והחלטתוהיי,
חברים נסעו לשישי שבת והשאירו את כלבם בחצר ביתם (שכנים היו אחראיים להביא לו מים, אוכל וטיולים) מסתבר שבשישי בערב שכנים (אחרים) שחררו אותו מהחצר כי נבח. במהלך השבת בעלי הכלב קיבלו טלפון מוטרינרית שהכלב נמצא מיובש ומת במהלך הטיפול אצלה.

האם קיימת אכיפה וחוק על מקרה כזה?במעשה פתיחת השער התרשלה השכנה, שכן וודאי יכולה היתה לצפות שהכלב עלול להפגע בצורה כלשהיא. לפיכך על פניו ניתן לתבוע אותה בהליך אזרחי בגין מות הכלב. קשה לי להאמין שהמדינה תקדם הליך פלילי גם לא רואה ככ סעיף חוק רלוונטי לענין זה.שלום רב חיסנתי את כלבי נגד כלבת במאי 2013
בערד
בינואר 2014 מסרתי את הכלב בצער רב עקב מעבר לחול עד היום אני לא גרה בישראל
קיבלתי מעריית ערד דוח שלא חיסנתי את הכלב. כלבת מ 2014 דוח של 1300 שח
אני לא גרה בישראל והכלב כבר 4 שנים לא שייך לי מה אני אמורה לעשות בדבר הזוי שכזה כול החיים היו לי כלבים בחיים לא ניתקלתי בדבר כזה הזוישלום רב,
ככלל תמיד כדאי במעמד העברת הבעלות הפיזית לדאוג שהבעלים ידווח לרשויות. במידה ויש לך כתב העברת בעלות את יכולה להציג אותו לעיריה כאינדיקציה שהכלב לא בבעלותך ולחילופין להציג אישור שאת שוהה בחול בכל השנים הללו. במידה והדבר לא מסתייע מול הרשות יש לערב עו"ד בטרם ינתנו עוד קנסות ויתפחו הקנסות הקיימים
.שלום רב,
ליד ביהס של בני מסתובב חתול תוקפני שקופץ , שורט ו פחידיצדים
היום החתול תקף אותי שרט ונשך אותי ברגל.
למרות פניות רבות למוקד העירייה בנושא לא נעשה דבר.
הייתי בבית החולים וקיבלתי זריקת טטנוס וכנראה שגם אאלץ לקבל חיסון נגד כלבת.
מדוע לחתול יש הגנה ולי ולילדי אין.
בעירייה אמרו שהם רק יכולים להעביר אותו למקום אחר.
האם יש לי עילה לתביעת העירייה על נזקי גוף?
ועל אוזלת ידם?
מציינת שהוא גם תקף מספר ילדים שרק רצו להגיע לביהס .שלום רב, אכן בהתאם לדין חתולים הינם חיה מוגנת ככלל אסור להעביר אותם לפגוע בהם להרעיל אותם וכד. לעניין ההעברה הרי שביצוע דבר מסוג זה אינו חוקי ונוגד את הנוהל. במידה והוכח בפרט ספציפי שתוקף העיריה צריכה ללכוד אותו לאחר נשיכה על מנת שישב בהסגר העירוני על מנת לשלול כלבת ולשחרר אותו לאחר 10 ימים . במידה והעיריה מחליטה מטעמים ספציפיים בשל תוקפנות לא להשיב אותו לשטח בו הוא חי אסור להם לזרוק אותו במקום אחר ועליהם למצוא לו אדם פרטי או עמותה שתיקח אותו תחת חסותה. במידה והעירייה לא עושה עבודתה נאמנה למרות אירועים חוזרים ונשנים יש אכן מקום לבדיקה בנוגע לתביעה אך הדבר תלוי במקרה הקונקרטי זאת רק עוד יכול להמליץ לאחר בדיקת הנושא לעומקשלום רב,
בבעלותי כלבה כבת שנה וחצי, שמפאת גודל האהבה שלי אליה, מטרידה אותי שאלה שאולי מוקדם לשאול אותה (גיל 42 עדיין נחשב "צעיר", יחסית...):
כיצד אוכל להבטיח שבמקרה שאיאסף אל אבותיי בטרם עת, הבעלות על הכלבה תעבור לאדם מסוים שהביע את הסכמתו לטפל ולהחזיק בה?
יש לציין כי ברקע לשאלה קיימת האפשרות שה"גרוש" שלי, שאיתו הייתי בזוגיות 7 שנים, ושאיתו גידלתי אותה בשנה הראשונה לחייה, ידרוש חזקה עליה במקרה דנן, ואת האופציה הזאת אני מעוניין לפסול ולשלול).

האם אוכל לנסח משהו בסגנון:
"להלן כתב העברת בעלות על כלבה בעלת שבב שמספרו XXXX.
בהיותי בדעה צלולה, בהכרה מלאה ובהבנה מלאה, מצווה אני בזאת - מרצוני החופשי והמוחלט, ללא פיתוי, כפייה, תחבולה, תרמית, איום או השפעה בלתי הוגנת ולאחר שהפעלתי שיקול דעת - על אשר יעשה במקרה של פטירת הבעלים הח"מ, או בכל מקרה של פגיעה בהכרה של הח"מ, בין אם זמנית או לצמיתות, אשר בגינן אין הח"מ כשיר לטפל בכלבה דנן, ולקבל החלטה בדעה צלולה בדבר החזקה עליה והטיפול בה, כמפורט להלן:
הריני מצווה בזה, כי במקרה שהתקיים אחד או יותר מהתנאים המפורטים לעיל, תעבור הבעלות על הכלבה ל_____ (שם, כתובת, ת"ז)".

אם כן, האם צריך עו"ד לשם כך?

תודה ושבת שלוםבעל חיים נחשב למטלטלין ועל כן צוואה היא הדרך לדאוג לחלוקת העזבון.הצוואה יכולה לכלול הוראות מדויקות ותנאים לביצועה על מנת להבטיח כי בעל החיים יקבל את הטיפול הראוי והמסור. כדאי לבנות מנגנון מסודר ובו לערב אף נאמן שיפקח על טיפול בבעל החיים כנגד הקצאת כספים לטיפולו.«   «הבא   | 33 | 32 | 31 | 30 | 29 | 28 | 27 | 26 | 25 | 24 | 23 | 22 | 21 | 20    הקודם»   »