איך לשמור על הכלב שלנו בקיץ?

הקיץ כאן ולמרות שכבר שרדנו עד עכשיו כדאי  לחשוב איך נעבור את שיא החום הישראלי ביחד עם חברינו ההולך על 4. מס' טיפים מועילים וכללי זהירות

 

אז ממה צריך להיזהר?

מכות חום והתייבשות

2 התופעות לעיתים קשורות אחת בשניה אך מייצגות דברים שונים. עם זאת, אמצעי הזהירות מפני שניהם דיי זהים.

ראשית נבין את התופעות:

מכת חום מתרחשת כאשר טמפרטורת הגוף נהיית גבוהה מהרגיל, והגוף לא מצליח לצנן את עצמו לאורך זמן, עד לקריסת מערכות טוטאלית שעלולה להיגמר במוות. והתייבשות מתרחשת כאשר הגוף – מתייבש עד אשר לא נשארים מספיק נוזלים בכדי לתפעל את המערכות שלו.

בהרבה מקרים התייבשות תתחיל כאשר טמפרטורת הגוף מתחממת יתר על המידה ומערכות הצינון של הגוף – קרי הזעה מתחילות לפעול, וכאשר הגוף יוציא הרבה נוזלים לאורך זמן מבלי לקבל מספיק נוזלים חזרה תתחיל להתרחש התייבשות.

הסימנים להתייבשות או מכת חום:

• התנהגות אפתית – חוסר תגובה לסביבה וחוסר תנועה.
• עיניים שקועות. • הכלב אינו מגיב לשמו או לא מתנהג כהרגלו.
• אי גמישות בעור באזור העורף.
• הקאות, שלשולים וחולשה.

בהינתן אחד מהסימנים האלה יש לתת לכלב לשתות, לקרר אותו ולפנות לווטרינר לקבלת עירוי במהירות האפשרית.

איך נמנעים? 

• להקפיד על שתייה מרובה – בעיקר בטיולים ארוכים.

• להימנע מלרוץ עם הכלב בשעות של עומס חום.

• כאשר עוזבים את הכלב לבד בבית להשאיר לו מזגן פתוח או מאוורר ולדאוג למקור מים חלופי ליתר ביטחו
למקרה שבו הוא יהפוך את הקערה בטעות. בנוסף, אפשר לבקש משכן לבדוק שהוא בסדר כל כמה שעות.

• תספורת – כשמדובר בכלב עם פרווה ארוכה כדאי לספר אותו עד כמה שאפשר. זה יעזור לו להתמודד
עם החום הישראלי.

קרציות ופרעושים

נפוצים מאוד בקיץ, ומהווים גם בעיה אסטטית לבעלים. במקרה הטוב הם יציקו מאוד לכלב ובמקרה הרע הם עלולים להעביר מחלות (במקרים נדירים מסכנות חיים) או לעורר אצלו אלרגיות. יש להתייעץ עם ווטרינר ולקבל טיפול מונע ולא לחכות עד שהם יצוצו ואז להתחיל לטפל.

נחשים

חודשי הקיץ מתאפיינים גם בנחשים שיוצאים מהמחילות שלהם "להתאוורר" ביניהם נחש הצפע הארץ-ישראלי הארסי. יש לשמור על סביבת המגורים אסתטית ככל הניתן בכדי להימנע מביקור שלהם ע"י ניכוש עשבים, וסילוק של גרוטאות וכל דבר שיכול לשמש את הנחש כ"מסתור". כאשר הכלב מקבל הכשה הסימנים הנפוצים הם נפיחויות וכאבים פתאומיים ועזים, בעיקר באזור הפנים והגפיים. לעיתים מתלווה לזה גם התנהגות חריגה אבל לא תמיד ובכל מקרה יש לפנות בדחיפות לווטרינר בכדי לקבל טיפול מציל חיים.

יש להיזהר במיוחד כאשר בבעלותכם אחד מן הכלבים שבמקור הגיעו במדינות קרות ובעלי פרווה ארוכה ומחממת כגון: האסקי סיבירי, רועה גרמני, רועה בלגי ועוד.

מה עוד?

ניתן למצוא חטיפים מקרח- ממש ארטיקים מיוחדים לכלב, ואפשר גם להכין בבית. סמכו עלינו, כשחם לכלב הוא ישמח ללקק את גוש הקרח הטעים הזה. כדאי גם לפזר בקבוקים קפואים לצד המקום בו הכלב ישן. ואם הכלב ישן מחוץ לבית צריך להתקין צלייה מעל לאזור הרביצה שלו. הקשיבו לטיפים אלה ותעברו את הקיץ הרותח שלנו בכיף בבטחה!

עוד מאמרים בנושא

אנמיה מתייחסת למצב שבו בדם של הכלב יש כמות נמוכה של תאים אדומים ו/או המוגלובין, מרכיב בדם המעביר חמצן לתאי ולרקמות הגוף.
טיסה עם כלב היא לא תמיד קלה, ולכן בעלים רבים בוחרים בטיול בשטח במקום. טיול שטח עם הכלב שלך יכול להיות כיף גדול

פט נט אתר התוכן הגדול בישראל לכל מה שאתם רוצים לדעת על חיות מחמד