רויאל קנין יצרנית אוכל לחיות בריאותי, המותאם לגזעי כלבים וגזעי חתולים

תהליכי הפיתוח והמחקר לאוכל לחיות המותאם לגזעי כלבים וחתולים ברויאל קנין

המאמר הבא שאנחנו מביאים הוא של הווטרינר הראשי של חברת רויאל קנין. המאמר מפרט ומדגים לנו את גישת החברה בפיתוח ומחקר של אוכל לכלבים וחתולים שהתפתח במעבדות החברה במשך עשרות שנים מאז שהוקמה. המאמר מסביר כיצד הם לקחו בחשבון את כל המשתנים הרבים שיש בין הגזעים ותפרו לכל גזע מזון שונה החל מצורת הנגיסים והמירקם בכוונה להתאים למבנה הפנים והלסתות, ועד לדיוק מקסימלי ברכיבי המזון תוך התחשבות בנטיות הגנטיות של כל גזע.

מצאנו שאת המזון האיכותי של רויאל קנין מומלץ לקנות בחנות החיות פט-בסט שבנתה קטלוג נוח במיוחד למוצרי רויאל קנין לכלבים וחתולים העוזר להתמצא בין מגוון המוצרים. לא פחות חשוב המחירים זולים ביחס למתחרים יחד עם שירות מישלוחים אדיב וברמה גבוה.

דבר המערכת פטנט

רויאל קנין- איך אנחנו מתאימים לכל גזע כלבים או גזע חתולים את המזון הבריא ביותר

הכלב והחתול שונים מהאדם וגם זה מזה, בצרכים התזונתיים שלהם. לשניהם דרישות הכרחיות יומיות של נוטריינטים (רכיבי תזונה) ולא מרכיבים (ingredients). המרכיבים הם הכלי שאיתו מספקים נוטריינטים לגוף ורויאל קנין מקפידה לבחור אותם לפי איכותם ופרופיל רכיבי התזונה שלהם. גם בין קבוצות הכלבים והחתולים יש הבדלים מאחר והגזעים השונים שונים מאוד האחד מהשני.

רויאל קנין כלב רץ

לגזעים שונים יש מאפיינים 

פנים ולסתות

משפיע על הדרך בה חיות המחמד תופסות ומרימות את כופתאות המזון. יש שני מבני פנים עיקריים:
חוטם קצר וראש רחב – דוגמת הפאג, הבולדוג האנגלי, הבוקסר, השיצו והחתול הפרסי.

רויאל קנין כלב שיצו
 

חוטם שהוא יותר ארוך מאשר רחב – כמו של הביגל, הגולדן רטריבר, הלברדור רטריבר, הרועה הגרמני והקוקר ספניאל.

לכלבים שריריים וחזקים כמו הבוקסר יש מבנה עצמות שונה, הם גם מאוד אקטיביים ומפעילים לחץ על העצמות והמיפרקים. בשונה מהדקל (תחש) שמבנה עמוד השדרה שלו ורגליו הקצרות מפעילים לחץ מכני על עמוד השידרה.

מאפייני העור והפרווה

העור המקומט והמקופל של הפאג והבולדוג האנגלי לוכד לחות וחום יותר מעור של גזעים אחרים. השוואה לגזעים עם עור רגיש כמו הרועה הגרמני ממחישה את צורך בגישה פרטנית לשמירה על עור בריא.

מהצבע למרקם לגזעים השונים פרווה ייחודית, מהפרווה המתולתלת של הפודל ועד השיער שגדל בהמשכיות של השיצ'ו. יותר מזה ללברדור פרווה עמידה יותר במים ולשנאוצר פרווה צפופה יותר משל היורקשיר טרייר.

כל אלה משפיעים על האופן שבו סוגי כלבים שונים אוכלים לכן מצאנו צורך לפתח צורות ומרקמים שונים לכל גזע כלבים.

רויאל קנין כלב גזעי רץ

באוכל יבש לכלב יש חשיבות לגודל וצורת הכופתיות 

שנים של התבוננות על ידי חוקרים של מעבדות רויאל קנין, הביאו להבנה שאורך החוטם, מבנה הלסת והשפתיים, או תבנית הנשיכה משפיעים על האופן הרמת הכופתאות במהלך האכילה.

  • צורה- מאחר וגזעים שונים משתמשים בחלקים שונים של הלשון וחלקם משתמשים אפילו בשיניים כדי להרים את הכופתאות, לחלקן צורה המאפשרת איסוף קל יותר בעזרת הפה או הלשון.
  • גודל– גודל הלסת והלשון הם נתונים חשובים בפיתוח כופתאות וכך מיוצרות בגודל האופטימלי לגזע ספציפי.
  • מרקם- הכופתאות נוצרו במירקם שונה לכל גזע, וחלק מהכופתאות מיוצרות כך שקשה יותר לשבור אותן, תמיד בהתאם לגודל הלסת וחוזקה של כל גזע וגזע.
  • צפיפות– כל כופתה מיוצרת בהתאמה מרבית לקצב העיכול של הגזע לה היא מיועדת, וגם בהתאמה לצריכה הקלורית היומית.

לרויאל קנין פורמולות  מזון יבש לכלבים וחתולים  העונות על הדרישות הייחודיות של  17 גזעי כלבים שונים ו-4 גזעי חתולים

ביסוס פיתוח הפורמולה הייחודית לכל גזע כלבים, הוא הרכב הנוטריינטים (רכיבי תזונה) הנכונים בכמויות המדויקות.

דוגמא לכך היא הפורמולה הייחודית לכלבי הלברדור רטריבר המכילה כונדרואיטין וגלוקוזאמין במינונים שמסייעים לשמירה על בריאות המפרקים- דבר החשוב בגזעים גדולים, קירניטין- מאחר וזהו גזע בעל נטייה למשקל עודף.

בנוסף, הפורמולה לכלבי לברדור רטריבר מכילה כ-30% חלבון ו-11.5% שומן בלבד זאת כדי לסייע בשמירה על מסת גוף בריא ולסייע בהספקת חומצות אמינו לעור ופרווה בריאים.

למרות שגם הבוקסר והפאג הם שניהם גזעים "ברכיוצפאליים (בעלי מבנה חוטם פחוס) עדיין לכל אחד מהם מתאימה צורת כופתאות שונה! לבוקסר כופתאות גליות ולפאג בצורת עלה תלתן וזאת בשל שוני קל במבנה הלסת והבדלים בשפתיים.

פורמולה ייחודית לאוכל יבש לכלב לברדור רטריבר

האם ידעתם? זהו הגזע הכי נפוץ לא רק בישראל אלה גם בארצות הברית. מקורו בקנדה הקרה ויש לו פרווה ב-3 צבעים- שחור, צהוב בהיר ושוקולד! הלברדורים ידועים כזללנים לא קטנים, הם אוכלים הכול ומהר מאוד. הפרווה שלהם צפופה ועמידה למים. הגזע מאופיין בשכבת שומן מתחת לעור מבודדת כדי לאפשר הגנה מהקור כשהלברדורים נאלצים לעבוד במים בטמפרטורה קרה מאוד. כתוצאה לכך, לכלבי הלברדור יש יותר מסת שומן יחסית לכלבים מגזעים אחרים באותו גודל ומשקל. עם אורח החיים האקטיבי והנטייה לצבור משקל עודף כלבי לברדור רבים סובלים מבעיות מפרקים כמו דיספלסיה של מפרקי האגן או דלקות מפרקים.

אז מה ייחודי בפורמולת המזון של רויאל קנין עבור הלברדור?

הפורמולה עבורם מכילה הרכב ייחודי של נוטריינטים (רכיבי הזנה) לעזור לשמר פרווה בריאה. כלבי הלברדור יכולים בקלות לפתח עודף משקל, לכן הפורמולה עבורם נועדה לספק את כמות הקלוריות הנדרשת יחד עם שמירה על משקל תקין. הפורמולה עבור כלבי הלברדור גם מכילה כמויות מדויקות של EPA/DHA,  כונדרואיטין, גלוקוזאמין המסייעים לשמירה על מפרקים בריאים. גם בצורת הכופתאות הושקעו מחשבה ומחקר: מאחר וכלבי לברדור נוטים לאכול מהר ללא לעיסה של  המזון, הכפתה נוצרה בצורת "דונאט": עוזרת להוריד את קצב הבליעה ומעודדת אותם ללעוס את מזונם זמן ארוך יותר, דבר המשפיע על השובע.
רויאל קנין לברדור רץ

אוכל לכלב ביגל על פי רויאל קנין

לכלב מגזע ביגל נטייה לעודף משקל, לכן הפורמולה מזון הייחודית שפותחו מעבדות רויאל קנין מסייעת בשמירה על משקל האידיאלי: הפורמולה מכילה כמות קלוריות מדויקת והרכב סיבים המסייעים לתחושת שובע. מבנה הגוף הקומפקטי של הביגל יחד עם הנטייה לעודף משקל, יכולים ליצור עומס על המפרקים. הפורמולה מכילה גלוקוזאמין, כונדרואיטין, DHA ו-EPA המסייעים לשמירה על מפרקים בריאים.

אוכל מומלץ לשיצו

הידעתם? השיצו הוא תוצאה של הכלאה בין פקינז ולאסה אפסו, ולפרווה שלו יש מספר צבעים כך שהשיצו יכול להיות בכל אחד מ-19 הקומבינציות האפשריות של שילוב ביניהן. השיצו הקטנטן הוא בעל חוטם פחוס (ברכיוצפאלי) וראש עגול וקטן, לפעמים כל כך קטן שלשונו גדולה יחסית לפיו ויכולה להביא לקושי בתפיסת הכופתאות. בנוסף, השיצ'ו בעל פרווה מיוחדת ומורכבת משתי שכבות- פנימית ומחממת –ומעליה שיער שופע וארוך. השיער של השיצ'ו ידוע בשל רכותו והגדילה ההמשכית שלו-  הפורמולה של רויאל קנין הייחודית לגזע שיצו  מסייעת בשמירה על פרוותו הארוכה: וכן מכילה כמות מדויקת של חלבונים נעכלים והרכב נוטריינטים הכוללים EPA/DHA.  לשיצו עלול להיות עור רגיש והפורמולה הייעודית לו מסייעת בשמירה על בריאות העור עם רכב נוטריינטים ייחודי של EPA ,DHA  וויטמין A. חלבונים בעלי נעכלות גבוהה, סיבים ופחמימות באיכות גבוהה מסייעים לעיכול טוב יותר של המזון ואפילו מסייעים בהפחתת נפח וריח הצואה. צורת הכופתאות לוקחת בחשבון שכלבי השיצ'ו הם ברכיוצפאלים (פחוסי חוטם) עם חוטם יותר רחב מאשר ארוך, היא מקלה על איסוף הכופתאות ומעודדת לעיסה.

רויאל קנין – מזון ייחודי לחתול גזעי

לחתול פרסי

אחת התופעות המוכרות אצל החתולי פרסים היא כדור שיער: בשל אורך וצפיפות הפרווה שלהם חתולים פרסיים בולעים כמויות שיער בזמן הניקוי העצמי ((, מעבדות רויאל קנין פתחו לראשונה פורמולה ספציפית עבור החתולי פרסיים ומכילה סיבים שנועדו לעודד מעבר המזון במערכת העיכול וכתוצאה מכך מסייעת בלהקטין היווצרות כדורי שיער.הפרווה הארוכה, הצפופה והנעימה היא אחד מהמאפיינים של החתולים הפרסיים. הפורמולה הייחודית לחתולים פרסיים מכילה נוטריינטים (רכיבי תזונה) המסייעים בתפקוד העור כמחסום ומכילה חומצות שומן EPA  ו- DHA המסייעות למראה העור והפרווה. הפורמולה הייעודית לחתולי פרסים מסייעת למערכת העיכול בריאה יותר בכך שמכילה חלבונים מאוד קלים לעיכול, פרוביוטיקה וסיבים המסייעים באיזון של הפלורה (אוכלוסיית החיידקים) במערכת העיכול.  מאחר וחתולים פרסיים נעזרים בלשונם להרמת הכופתאות הותאמו כופתאות בצורת שקד לבוגרים ובצורת יהלום לגורים,  הצורות נבדקו ונמצאו כמקלות עליהם בעת הרמת המזון ומעודדות לעיסה.

לחתול הספינקס

חתול הספינקס ידוע בזכות המראה הייחודי למדי: חתול חסר שיער לגמרי, הוא אצילי ובעל אישיות יוצאת דופן. הפורמולה הייחודית לחתולי הספינקס מכילה רמה גבוהה של שומן (23%) ,זאת כדי לעמוד בצרכי האנרגיה הגבוהים של החתולים חסרי השיער. הרכב הנבחר של נוטריינטים(רכיבי הזנה) מסייע בשמירה על תפקוד מחסום העור ומכיל חומצות שומן אומגה 3 ואומגה 6 בשל תמיכתן בבריאות העור. בנוסף הפורמולה מכילה טאורין, EPA  ו-HDA המסייעות לשמירת פעילות לב בריאה. הכופתאות לחתולי הספינקס הותאמו לצורת הלסת של הספינקס: הן בצורת משולש דחוס ונועדו לעודד אותו ללעוס ולסייע בשמירה על היגיינת הפה.

לחתול רגדול

הפרווה החצי ארוכה והנעימה של חתולי הרגדול היא אחד מסימני ההיכר שלהם. כדי לעזור לשמר את פרוותם ועורם בריאים הפורמולה ייחודית להם מכילה נוגדי חמצון, ויטמינים וחומצות שומן אומגה 3 (חומצות שומן EPA ו- DHA). הפורמולה מכילה טאורין ו-EPA ו- DHA המסייעים לבריאות הלב.  חומצות השומן אומגה 3 מסייעות גם לשמור על בריאות המפרקים והעצמות, נקודה חשובה מאחר רגדול הוא אחד מגזעי החתולים הגדולים ביותר. מעבר לפורמולה הייחודית, הכופתאות של המזון היבש עבור חתולי רגדול מעוצבות להקל על תפיסת הכופתאות ומעודדות לעיסה. 

רויאל קנין חתול רגדול
 

לקטלוג המלא של מזון גזעי של חברת רויאל קנין לחצו כאן

המאמר נכתב באדיבות הוטרינירית הראשית של רויאל קנין ישראל

עוד מאמרים בנושא

רוב המזונות התעשייתיים לחיות מחמד בשוק מכילים 40% עד 60% דגנים  העשירים בפחמימות. עיכול פחמימות צורך הרבה אנרגיה מהכלב
מחלות בבלוטת ערמונית פוגעת לרוב גזעים מסוימים הנמצאים בחצי השני לחייהם וכלבים שאינם מסורסים.