איך חית מחמד הופכת את חיינו לשמחים וארוכים יותר

הם מופיעים בתמונות המשפחתיות שלנו, מקבלים מקום על הספה בסלון שלנו וכנראה שמעו כמה מסודותינו הכי כמוסים. בין אם הם הולכים, עפים או שוחים, הם מוצאים את דרכם אל ליבנו, חיות מחמד תופסות חלק משמעותי וכייפי בחיינו.
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

פרוותי, נוצתי או קשקשי. אכפת לנו איך חיות המחמד שלנו מרגישות, אנו לומדים לטפל בהן היטב. אך האם ידעתם שגם חיות המחמד שלנו מטפלות בנו?

 

גוף מחקרי גדול בארה"ב מצביע על כך שבעלות על חיות מחמד והקשר עימם יכולה לשפר את הבריאות ואת איכות החיים שלנו.

מלבד לאהוב אותך ללא תנאי, אותן חבילות אהבה מקפצות יכולות להפחית את רמות הלחץ שלך, לרסן את הדיכאון, להפחית את תחושת הבדידות, לשמור על כושר גופני ואפילו לעזור לך לחיות חיים ארוכים וטובים יותר.

"יש המון מחקרים המראים כי חיות מחמד טובות לבריאותנו," אומרת רבקה ג'ונסון, מנהלת מרכז המחקר לאינטראקציה בין בעלי חיים במכללה לרפואה וטרינרית באוניברסיטת מיזורי.

 

מחקרים מראים

חוקרים עסוקים לא מעט בדרכים הרבות שחיות המחמד שלנו יכולות להועיל לבריאותנו כשמספר מחקרים גדול מצביע על כך שבנוסף לזכייה בליבכם – יכולים בעלי החיים לשפר לטובה את פעילות הלב שלכם.

במחקר שנערך על למעלה מ-400 מבוגרים שסבלו מהתקפי לב הוכח שלחולים בעלי חיות מחמד יש סיכוי גבוה יותר להאריך חייהם בשנה אחת לפחות מאשר לחולים שאין ברשותם חית מחמד, ללא קשר לכמה קשה היה התקף הלב.

במחקר אחר שנערך על כ-250 זוגות נשואים, אלו שהיו בבעלותם על חיות מחמד נהנו מדופק לב ולחץ דם תקין יותר, גם במנוחה וגם תחת לחץ.

"הירידה בלחץ הדם באמצעות אינטראקציה עם חיה מלווה, הוכח במחקרים רבים," אומרת ג'ונסון. "זה הממצא העתיק ביותר שיש לנו."

"תגובת שחרור והרפיה" הוכחה אפילו כאשר אנשים בריאים עוצרים לרגע וצופים בדגים שלהם שוחים.

מחקר נוסף מראה ששכונות בהם אנשים מטיילים עם כלבים באופן קבוע, נחשבות בטוחות וידידותיות יותר. במילים אחרות, כשאתה יוצא לטייל עם "שוקו", "מיקה" או "לואי" בגינה המקומית, יותר מסביר שלא רק הנאת כלבך מובטחת, אלא שגם אתה תזכה להכיר חברים חדשים.

כמובן שלכלבים יש את ה"יכולת" להקים אותך יותר מהספה ובכל תנאי מזג האויר. אתה הרי לא תוציא את הצב שלך לטיול (מה  שייקח כנראה הרבה זמן). "כלבים יאפשרו פעילות גופנית טובה יותר מאשר חתולים או חיות מחמד אחרות שפחות מסתובבות."

 

ממה להימנע?

לצד רשימה ארוכה וחיובית על נוכחותו הפרוותית והמועילה של היצור הבא שלכם, בכל זאת כדאי שתכירו איך וממה יש להיזהר!

בסוף יום ארוך, מי לא נהנה לחזור הביתה לאף קר ורטוב, זנב מקשקש ונשיקה מרושלת?

זה לא רעיון טוב לתת לחיות המחמד שלך ללקק אותך על הפה, אומרים במרכז הווטרינרי לבקרת מחלות ומניעת מחלות בארה"ב. אם אתה רוצה לנשק את הכלב או החתול שלך, החלק העליון של הראש שלה או שלו הוא המקום המועדף לבוא במגע עם חלל הפה הסטרילי שלנו.

"היתרונות גדולים בהרבה מהסיכון ללקות במחלה מחיית מחמד המטופלת היטב", ציינה מיס ג'ונסון כשנשאלה בנוגע לסוגיה האם הסכנות עולות על היתרונות?

בדיוק כמו אנשים, חיות המחמד שלנו יכולות לשאת חיידקים, וירוסים, טפילים ופטריות מסוימות ולכן מומלץ להקפיד על שטיפת ידיים לאחר שאתם באים במגע עם חיות המחמד שלכם. זה חשוב במיוחד לילדים ולאנשים עם מערכת חיסון חלשה.

 

ילדך צעיר מגיל 5? אל תכניס לביתך צבים, או חיה מסוגי הדו חיים(מים ויבשה) כגון צפרדע או אפרוח . ילדים קטנים לא יכולים להתאפק מלהרים בידם את החמודים האלה, אבל ישנו חיסרון: הם משילים חיידקי סלמונלה, שעלולים לגרום למחלה קשה, במיוחד אצל ילדים קטנים, קשישים ואנשים עם מצבים כרוניים.

 

זיהומים של חיות מחמד יכולים להימצא בגופו של אדם אם ננשך או נשרט על ידי חיה נגועה, או שבא בקשר ישיר עם הפסולת או הרוק של חיית המחמד הנגועה. חתולים וכלבים יכולים לשאת דלקות חיידקיות בדרכי המעי שלהם, וטפילים יכולים להימצא בפסולתם. וודאו שארגז החתול של החתול אינו נגיש לילדים קטנים, הם עלולים להכניס כל דבר לפיהם, גם אם מדובר בדבר דוחה שכזה.

 

לסיכום

עובדה ידועה שנמצאה ברבים מבין המחקרים, היא השפעתה החיובית של חיית המחמד על מצב הרוח, שכן מדובר בבן לוויה נאמן ההופך לידיד ובן בית. החיות החביבות הינן מסורות, נענות לקשר ומחפשות אותו, ולכן מיטיבות עם ההרגשה הכללית של בעליהן.

יש המון יתרונות בלהביא בעלי חיים לסביבתנו, אך הכרחי להיות מודע לכך שישנם כמה סיכונים וכולם סיכונים שניתן למנוע אותם לחלוטין.

יש לכם שאלות בנוגע למחלות אצל חיות המחמד? לרשתוכם פורום מחלות חיות שבו ניתן לשאול שאלות וגם להגיב. כמו כן, במידה וטרם עניתם לעצמכם על כל השאלות והתהיות שהטרידו אתכם, אנא גשו ביחד עם חיית המחמד שלכם לייעוץ עם אחד הווטרינרים המקצועיים שנמצאים בקרבתכם – מדהים עד כמה ידע חשוב בכל הנוגע לגידול בעלי חיים ובכלל.

עוד מאמרים בנושא

כלבים ישנים טוב והרבה, ולעיתים השינה שלהם אף מזכירה את שלנו