'כלואים באהבה': היוזמה החדשה שמחברת בין אסירים וכלבי הצלה

אחת התכניות המרגשות יותר שקשורה בבני אדם ובעלי חיים, עלתה צעד נוסף השבוע כשהיא מתפרסת למוקדים נוספים ברחבי הגלובוס.
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

 

כלא נורת׳ קרן סטייט, הממוקם כ-150 מייל צפונית ללוס אנג׳לס, מכיל כ-5000 אסירים אשר משתתפים בתוכנית מבורכת מאין כמוה, שמטרתה העיקרית היא לשקם אסירים ולפתוח בפניהם דף חדש נקי מטעויות העבר.

ז׳אק סקאו, המייסד של התכנית Pawsitive Change, החל בפיילוט המדובר כשהוא עושה זאת באחד ממתקני הכליאה שבקליפורניה, כבר בינואר 2016. אותו פיילוט עסק בעיקר בהכשרת אסירים ווהפיכתם למעשה למאמני כלבים. הקפיצה המשמעותית שחוו ז'אק והפרוייקט שלו הגיעה לאחרונה כשלא פחות מארבעה בתי כלא נוספים אימצו לחיקם את היוזמה המבורכת.

כלואים באהבה

נכון להיום, למעלה מ-300 אסירים צלחו את הקורס כשבנוסף אליהם, כ-200 כלבים אומללים חולצו ואף אומצו כתוצאה מהעבודה המתמדת של האסירים עליהם; ומנקודת המבט השנייה – מאז שהחלה התוכנית שוחררו 17 מבוגרי התוכנית כשאף לא אחד מהם חזר לכלא מאז (נתון מעודד במיוחד, בטח בהתחשב בעובדה שאחוז האסירים המשוחררים שנאסרים בשנית עומד על 43 בארה"ב!!). כמו כן, שני אסירים משוחררים, מבוגרי הקורס כמובן, הוסמכו באופן רשמי כמטפלי כלבים ואף החלו לעבוד בתחום עם החזרה לחיים האזרחיים.

רוברט וילאנדה, המאמן הראשי שמעביר את הקורס, מספר: ״הייתי בכל סוג של חינוך כל חיי – בית ספר, אוניברסיטה, בית ספר לדרמה, מכללה להכשרת מטפלים וכן הלאה… אך מה שזכיתי להיות עד אליו פה במסגרת התוכנית, הוא חסר תקדים."

"בכל כיתה שישבתי בה אי פעם, היה שיעור גבוה של סטודנטים שבודקים את הטלפון שלהם, מביטים דרך החלון או אפילו סתם מפטפטים האחד עם השני", המשיך רוברט. "פה לעומת זאת, התלמידים עסוקים לחלוטין, רושמים הערות מרובות, שואלים שאלות ומשתפים בידע״.

חשוב להבין שאחד התנאים ההכרחיים להשתתפות בתוכנית הנ"ל, הוא שיתוף פעולה מלא מצדם של האסירים, אשר בא לידי ביטוי כמאמר ובו הם נדרשים להסביר על תרומתם העתידית לתוכנית. בנוסף, אסירים בעלי עבר אלים כלפי בעלי חיים, אינם מורשים להגיש את מועמדותם מלכתחילה.

בעוד וילאנדה מוביל את המפגש, לעתים קרובות הוא מעניק את רשות הדיבור לחונכים בתוכנית שכבר סיימו את הקורס מספר פעמים. בעצם כך הוא למעשה מאפשר לאסירים הנמצאים לקבל מעט פרספקטיבה בנוגע לגזר דינם ואף להבין כי ניתן לגבור גם על מצב לא נעים שכזה. עצם העובדה שהכלבים מתייחסים לאסירים כ'מאמנים' ולא כ'אסירים', מהווה למעשה אבן היסוד בבניית היחסים שבין השניים ובשיקום ההתנהגות החברתית של אותו אדם בעל חרטה.

 חשוב להבין שהמוטיבציה של סאקו לייסד את Pawsitive Change, מקורה בנקודת שפל בחייו שלמעשה שינתה את כל אשר יבוא. לאחר שאובחן כחולה במחלת כבד חריפה כתוצאה מצריכת כמויות אדירות של אלכוהול על בסיס קבוע, נאמר לז'אק כי חייו צפויים להסתיים בקרוב במידה והוא אינו ייגמל מההרגל ההרסני. אלא שדווקא ברגע הזה, הבין הגיבור שלנו שהוא לא יכול לאכזב את הכלב שלו ולהשאירו לבד בעולם – דבר שגרם לו לצאת מהשבר הרפואי ולמעשה להקים את התכנית המדהימה שלו.  

״מאוד מרשים לראות את הסטודנטים עובדים עם הכלבים שלהם", סיפר ז'אק בהתרגשות. "לזהות ולהזדהות עם מה שהכלבים עוברים פשוט זה גורם לסטודנטים לדבר על ולהיפתח בכל הנוגע לחוויות שלהם מהער. יש לתהליך תוצאות מדהימות ברמת הריפוי הרגשי ובהרגעת הנפש."

"זה מדהים לראות איך נושאים שעולים שוב ושוב בשיחות עם סטודנטים עוסקים בעיקרם באמון ובאחריות", המשיך מר סאקו. "לרבים מהם נאמר שוב ושוב מגיל צעיר שלא ניתן לסמוך עליהם, שהם רק מקלקלים ולא כשירים לקחת פיקוד על שום דבר, קל וחומר שלא על חיים של יצור חי״."

"ככל שאנחנו מתקדמים לשלבים המאוחרים יותר של תהליך, ניתן לזהות כיצד אותם אסירים משנים את תפיסתם כלפי העולם תוך יצירת נרטיבים חדשים ונורמטיביים. עליהם ללמוד שאפשר לסמוך עליהם ושהם יכולים להיות אחראיים. עצם העובדה שיש מישהו שמאמין בך ורואה בך אדם ראוי וחביב, זה למעשה הדבר שמעניק לך את היכולת להשתנות".

תכנית מבורכת, כבר אמרנו?

 

עוד מאמרים בנושא

אתגר טיקטוק מייצר מצוקה אצל חיות מחמד על ידי בעליהם
סוף שבוע הגיע ואנחנו מזכירים לכם להגיע לימי האימוץ של אס או אס, בכל יום שישי חתולים ושבת כלבים וחתולים
להוציא אותם לטיול בחוץ כשחם, או רק בשעות הערב? ואיך שומרים על כפות הרגליים שלהם מהמדרכות החמות?